Komentar

Nora država Slovenija

Zakaj je ponudniku turističnih zmogljivosti Booking.com kupec kralj, slovenskemu davkoplačevalcu pa uradnik še vedno cesar?

02.06.2014 10:12
Piše: Goran Novković

Slovenska javna uprava je pogosto še vedno fevdalna. Cesarska. Z davkoplačevalci ravnajo, kot da smo nekakšni "davkotlačevalci".

Slovenska država, ki jo že itak plačujemo davkoplačevalci, dodatno zaračuna za vpis v zemljiško knjigo. Če stori napako njen uradnik, jo še enkrat zaračuna oškodovancu.

 

Notar, ki mu je licenco podelila država, ni zaščitnik svoje stranke, temveč kljub trditvi, da je napako storil sodni referent, celoten račun zaračuna svoji stranki. Ščiti državo.

 

Slovenska javna uprava je pogosto še vedno fevdalna. Cesarska. Z davkoplačevalci ravnajo, kot da smo nekakšni "davkotlačevalci".

Slovenska javna uprava je pogosto še vedno fevdalna. Cesarska. Z davkoplačevalci ravnajo, kot da smo nekakšni "davkotlačevalci". Popolnoma nasprotno kot v večini gospodarskih družb, kjer so seveda zelo odvisni od svojih kupcev. Če z njimi ne bodo ravnali korektno, bodo odšli h konkurenci. Državni birokrati te bojazni nimajo, zato se nekateri na davkoplačevalca neredko požvižgajo. Kako se to zgodi v praksi, priča druga zgodba. Najprej pa prva zgodba, ki bi morala biti vsem vzor, kako ravnati s svojo stranko.

 

 

Prva zgodba: Booking.com

 

Pred prvomajskimi prazniki sem na portalu Booking.com poiskal primeren apartma za družinski oddih na hrvaški obali in ga rezerviral. Dve nočitvi za 77 evrov. Že po nekaj minutah sem prejel klic lastnice apartmaja, ki se je opravičila, rekoč: "Zjutraj sem dobila rezervacijo drugih gostov, a je nisem takoj vnesla v sistem Booking.com. Prosim vas, če lahko odpovete rezervacijo, jaz pa vam bom poskušala najti apartma v soseščini." Čez nekaj ur se je res javila in mi ponudila apartma, sicer za 90 evrov. Zaradi 13 evrov razlike se nisem hotel razburjati in sem ponudbo sprejel.

 

V sistemu Booking.com sem nato odpovedal rezervacijo. Da ne bi plačal polovice zneska, pa sem vpisal še opombo, da sem to storil zaradi takšne želje lastnice apartmaja.

 

Naslednji dan, manj kot 24 ur po vpisu opombe, sem prejel klic iz službe Booking.com za kupce. Vprašali so me, kaj se je zgodilo. Po mojem odgovoru so mi prijazno razložili, da lastnica apartmaja ne bi smela tako ravnati, temveč bi morala zamenjavo urediti z Booking.com. In sicer tako, da bi meni ponudili vsaj enakovreden ali boljši apartma za isto ceno, torej 77 evrov.

Ker se, po domače povedano, nisem hotel zapenjati zaradi 13 evrov, sem dejal, da bom kar sprejel ponujeni apartma za 90 evrov. A uslužbenka Booking.com na drugi strani telefonske linije ni prenehala biti moja odvetnica. Dejala mi je, da je to možno, hkrati pa po predložitvi računa ponudila povrnitev 13 evrov s strani Booking.com. Da le ne bi bil oškodovan. 

 

To sem po vrnitvi z dopusta tudi storil. Booking.com mi je v treh dneh na moj bančni račun nakazal 13 evrov.

 

 

Druga zgodba: notar in sodišče

 

Živim v hiši, do katere vodi približno 100 metrov dolga cesta. Ta je razdeljena na več parcel, solastnikov pa je tudi več. Mislil sem, da je bilo ob nakupu zemljišča leta 2004 vse pravilno vneseno v zemljiško knjigo, saj sva s partnerko prejela tudi sklep o vpisu v zemljiško knjigo. No, glede na vse peripetije z davkom na nepremičnine, sem lani jeseni prek interneta preveril v zemljiški knjigi, če to drži.

 

A glej ga zlomka, v izpisku iz zemljiške knjige ene od parcel, najinih 2/8 lastništva ni bilo. Še več, pozneje sem opazil, da sta bili celo pripisani drugemu solastniku, povsem v nasprotju s pogodbo.

 

Poiskal sem pogodbo, uredil vse z drugim solastnikom, ki je takoj razumel situacijo, in se napotil k notarju Vojku Pintarju, ki je zadevo urejal že leta 2004. Prevzel in pregledal je primer in me čez nekaj dni poklical. 

 

Ko sem vstopil v pisarno, mi je najprej pokazal nov sklep o vpisu v zemljiško knjigo in mi dejal, da je zadevo uredil. Vprašal sem ga, kaj se je pravzaprav zgodilo. Dejal je, malce v šali, da sva bila s partnerko med izbrisanimi. Da povsem točno ne ve, kaj se je zgodilo, a sodeč po izpisih iz zemljiške knjige je referent na sodišču leta 2004 storil napako pri vpisu v zemljiško knjigo. 

 

Zraven je povsem hladno pridal, da sem dolžan 5 evrov takse za nov vpis v zemljiško knjigo. Pozor: prvič je bila taksa že plačana pri predlogu za vpis v zemljiško knjigo leta 2004!

 

Ker sem slutil, kako se bo pogovor odvijal naprej, sem ga vprašal, ali sem kaj dolžan tudi njemu. Mirno je pritrdil, da sem njemu dolžan 46 evrov.

 

Nato sem seveda takoj vprašal: "Mar ni moj primer reklamacija? Zakaj plačujem, če je napako storil nekdo drug?" Notar je spet mirno odgovoril, da napake ni storil on. Kar zadeva takse, pa se, kot je dodal, lahko obrnem na – družbenega pravobranilca. Poleg tega mi je še priporočil, da naj vse skupaj pozabim in se s tem ne ubadam.

 

Ker sem seveda sklep o pravilnem vpisu v zemljiško knjigo potreboval, sem znesek poravnal.

 

Nauk obeh zgodb

 

1. Slovenska država predpisuje, da mora prodajalec kupcu, ki vrne izdelek z napako, povrniti denar.

 

2. Slovenska država, ki jo že itak plačujemo davkoplačevalci, dodatno zaračuna za vpis v zemljiško knjigo. Če stori napako njen uradnik, jo še enkrat zaračuna oškodovancu.

 

3. Notar, ki mu je licenco podelila država, ni zaščitnik svoje stranke, temveč kljub trditvi, da je napako storil sodni referent, celoten račun zaračuna svoji stranki. Ščiti državo. Pri čemer je resda leta 2004 prejel sklep o vpisu v zemljiško knjigo, a očitno tudi on ni preveril, če je sklep dejansko izvršen.

 

4. Nauk. Če vam trgovec proda blago z napako, vam bo moral denar vrniti, torej ne boste oškodovani. Če stori napako javni uslužbenec iz zgornjega zapisa, boste državi plačali trikrat – kot davkoplačevalec, kot predlagatelj in kot pritožnik. Tudi zato, ker notar ne bo preveril stanja v zemljiški knjigi po izdanem sklepu. Na koncu boste resda vsaj dobili izdelek. A še vedno plačate vsaj enkrat preveč – za tujo napako. 

 

 

Birokrat.si

 

Dokler bodo v Sloveniji veljala takšna pravila obnašanja do davkoplačevalcev, ne pa etična pravila, kot jih ima Booking.com, državljani ne bomo verjeli v boljšo Slovenijo.

 

Z državnim pravobranilcem se ne mislim ubadati. Škoda časa in energije. Bom pa predal primer Stop birokraciji. Ko dobim odgovor, ga objavim.  

 

Pozivam vse, da ravnate enako, če naletite na podobne primere. Samo z množičnim bojem za transparentnost lahko premagamo cesarsko mentaliteto nekaterih uradnikov. 

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
Naj zdaj minister za zdravje pojasni, kako prejema plačilo za svoje delo v zasebnem zdravstvu
0
25.03.2023 23:00
Ob silnem medijskem razkritju domnevno nepravilnega ravnanja nevrokirurga dr. Romana Bošnjaka čakam novinarje, da pogledajo ... Več.
Piše: Milan Krek
Adijo, Afrika? Omahovanje Zahoda bo na stežaj odprlo vrata Kitajcem in Rusom
14
23.03.2023 23:00
Danes se bije boj za Bližnji vzhod in Afriko med ZDA, Rusijo in Kitajsko, medtem ko je Evropska unija nekoliko zaspala zaradi ... Več.
Piše: Andraž Šest
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
11
21.03.2023 21:25
Strateški sveti vlade so pogruntavščina demokratičnih ureditev, ki sploh ni slaba v svoji osnovni ideji. Na določenih akutnih ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
16
19.03.2023 19:00
Na bo jasno že na začetku: nobena inkarnacija Udbe me ne bo ustrahovala in še naprej bom misli in pisal kot sem mislil in pisal ... Več.
Piše: Denis Poniž
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
20
17.03.2023 21:35
Petkova odločitev Mednarodnega kazenskega sodišča, da izda nalog za aretacijo ruskega predsednika, je v marsičem res prelomna, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Človeštvo se bo uničilo, če ne bo spoštovalo univerzalnih demokratičnih vrednot
9
16.03.2023 19:44
Znašli smo se na prelomni točki razvoja celotne človeške skupnosti, kjer svobodni, individualni ustvarjalnosti zmanjkuje sape, ... Več.
Piše: Miha Burger
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
14
12.03.2023 22:42
Komisija za preprečevanje korupcije se je izjasnila v primeru groženj ministra za zdravje, izrečenih v telefonskem pogovoru s ... Več.
Piše: Milan Krek
Onkraj demokracije: O "odsluženi generaciji" osamosvojiteljev
18
12.03.2023 19:20
V časopisu, ki velja za vodilno (mainstream) slovensko glasilo, smo pred dnevi lahko brali zanimiv prispevek o nujnih spremembah ... Več.
Piše: Dimitrij Rupel
Polemika tedna: Zakaj se Sachs in mirovniki glede Rusije bridko motijo in s svojimi pozivi v resnici podpirajo zločinca Putina
38
10.03.2023 17:10
Človek je presenečen, da se toliko pametnih ljudi iz zgodovine ni nič naučilo. Že 20. stoletje dokazuje, da vrtnice in nageljni ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Reaktivno - sanacijsko vladanje, ideologija, eko vrtovi, muzeji, spomeniki namesto razvoja
13
08.03.2023 20:15
Slovenija je dežela strategij, tudi zelo dobrih. Sprejemamo strategije za vsa področja, od zdravstva, šolstva, energetike, ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Evropa 2035: Bencin v bruseljski utopiji
16
07.03.2023 12:33
Za revolucijo je poskrbela Evropska unija v gospodovem letu 2023, ko je med sprejemanjem ukrepov o ukrivljenosti banan in v ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Putinova vojna v kontekstu svetovnih srečanj
9
06.03.2023 21:30
Med oktobrom in novembrom 2022 je bilo polno svetovnih srečanj, od katerih nobeno ni vključevaloRusije, bodisi je bila ta le ... Več.
Piše: Scott J. Younger
Fermijev paradoks slovenske politike ali kje so naši novi politični leaderji
15
05.03.2023 21:10
Leta 1950 je fizik Enrico Fermi postavil vprašanje Kje so vsi?, ki ga danes poznamo kot Fermijev paradoks. Nobelov nagrajenec je ... Več.
Piše: Andrej Capobianco
Polemika: Deveta obletnica ukrajinske vojne
19
03.03.2023 11:59
Nismo na prvi obletnici vojne v Ukrajini, kot trdijo zahodne vlade in mediji, pravi Jeffrey Sachs: Ta vojna traja že deveto ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Zakaj je imenovanje "tajnice" Društva novinarjev Slovenije Špela Stare v Programski svet RTV Slovenija moralno sporno in problematično
15
27.02.2023 20:00
Če je bil strah pred upravljanjem javne radiotelevizije s strani skupin, ki uresničujejo svoje interese, upravičen, se sprašuje ... Več.
Piše: Domen Savič
Planica 2023: Butična in cenovno zakalkulirana
21
26.02.2023 19:00
V zadnjih dneh smo priča eskalaciji javnih kritik na račun organizatorjev Svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju v Planici. ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Prvo leto vojne: Russkij mir
26
23.02.2023 20:15
Ob robu nekega sestanka me je tedanji italijanski zunanji minister di Maio vprašal, če res mislim, da bo Rusija napadla ... Več.
Piše: Anže Logar
Eden od problemov ministra Bešiča so vedno nove, neuresničljive obljube, zaradi katerih ministru nos vse hitreje raste, tako kot Lažnivemu Kljukcu
7
22.02.2023 22:09
Finci za 5,5 milijona prebivalcev porabijo 22,3 milijarde sredstev, Slovenija pa za 2 milijona ljudi okoli 4,5 milijarde evrov, ... Več.
Piše: Milan Krek
Zgrešeno pismo za mir: Kot je Hitler iz naše hotel napraviti nemško deželo, hoče Putin iz ukrajinske napraviti rusko
29
19.02.2023 18:00
Ali smo Slovenci leta 1941 ravnali narobe, ko smo se uprli nemškemu in drugim agresorjem ter v uporu vztrajali štiri leta? Kajti ... Več.
Piše: Božo Cerar
Likvidaciji Muzeja slovenske osamosvojitve ob rob: Udba in akcija Sever
31
17.02.2023 20:00
Igor Bavčar je ob izidu knjige Igorja Omerze Udba in akcija Severjunija 2020 napisal obširno spremno besedo, v kateri je akcijo ... Več.
Piše: Igor Bavčar
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
Denis Poniž
Ogledov: 2.922
02/
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.881
03/
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.219
04/
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.464
05/
Adijo, Afrika? Omahovanje Zahoda bo na stežaj odprlo vrata Kitajcem in Rusom
Andraž Šest
Ogledov: 1.119
06/
Človeštvo se bo uničilo, če ne bo spoštovalo univerzalnih demokratičnih vrednot
Miha Burger
Ogledov: 1.193
07/
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
Uredništvo
Ogledov: 847
08/
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
Milan Krek
Ogledov: 1.878
09/
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
Valerio Fabbri
Ogledov: 478
10/
Onkraj demokracije: O "odsluženi generaciji" osamosvojiteljev
Dimitrij Rupel
Ogledov: 1.835