Razkrivamo

Misterij odstopa, ki ga ni bilo: B kot Baričič ali B kot burleska?

Je odstopil ali ni odstopil? Če dejansko še ni odstopil, je edino še smiselno vprašanje, kdaj misli to storiti. Kajti ni verjetno, da Andreju Baričiču še ugotovil, da ima za vodenje UKCL približno toliko politične podpore, kot jo na Zahodu uživa sirski predsednik Asad. Tradikomična saga o potapljanju Kliničnega centra se torej nadaljuje...

23.11.2015 23:09
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   andrej baričič   ukcl   direktor   odstop   svet ukcl   tomaž glažar   vlada   soglasje

Foto: arhiv Portala PLUS

Milojka Kolar Celarc nima niti najmanjšega pojma, kje dobiti heroja, ki bi si želel postati prvi človek Kliničnega centra in se spopasti z vsemi notoričnimi zdravstvenimim in dobaviteljskimi lobiji. Nihče ni tako nor, da bi se brez močne ekipe in podpore ustanovitelja, tj. vlade, podal v takšno avanturo.

Dogajanje v največji slovenski bolnišnici se spreminja v burlesko. Še na začetku minulega tedna je Slovenska tiskovna agencija  poročala, da je v.d. generalnega direktorja ljubljanskega Univerzitetnega kliničnega centra odstopil, ker vlada ni odločala o soglasju k njegovemu imenovanju - kar v bistvu pomeni, da ga Andrej Baričič nikoli ne bo dobil, saj ga na vladi razen morda še ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc nihče več ne podpira -, potem pa je včeraj po seji Sveta UKCL njegov predsednik Tomaž Glažar (ki je še pred časom slovesno izjavljal, da bo v primeru, če Baričič ne dobi soglasja vlade, odstopil tudi sam) javnost in medije šokiral z izjavo:

 

"Danes zagotovo vemo, da ni odstopil. Na vprašanje člana sveta je Andrej Baričič odgovoril, da je bila to novinarska raca."

 

Po naših informacijah je tej raci ime Andrej in se je prejšnji teden nekoliko preveč čustveno odzvala na dokončno in verjetno tudi grenko spoznanje, da niti premier Miro Cerar niti kdo drug od vodilnih članov njegove vlade ne podpira imenovanja gospoda Baričiča za bodočega generalnega direktorja Kliničnega centra s polnimi pooblastili. Ta raca je potem, ko so jo iz kabineta ministrice za zdravje opozorili, da se je prezgodaj oglasila, spremenila svojo prvotno izjavo, tako da Svetu UKCL za zdaj ni bilo treba odločati o prihodnjem kandidatu za izpraznjeno mesto. Razlog je sila prepost: Milojka Kolar Celarc nima pojma, kje dobiti heroja, ki bi si želel postati prvi človek Kliničnega centra in se spopasti z vsemi notoričnimi zdravstvenimim in dobaviteljskimi lobiji. Nihče ni tako nor, da bi se brez močne ekipe in podpore ustanovitelja, tj. vlade, podal v takšno avanturo.

 

Formalno je sicer ponedeljkovo razkritje Sveta UKC prišlo po treh ali štirih dneh negotovosti, kajti o tem, ali je v.d. generalnega direktorja res odstopil, ker je z vlade dobil dovolj jasne signale, da ga ne bodo podprli, niso bili prepričani niti v Kliničnem centru. Situacija je morala biti rahlo komična, vsekakor pa je potrdila tezo, da nas v slovenskem javnem zdravstvu ne more nič več šokirati. Lahko se kvečjemu smejimo nad komedijo, ki se že več mesecev odvija pred očmi javnosti in predvsem davkoplačevalcev. Pa tudi smeh nas bo počasi minil, če se bomo vprašali, kaj se dejansko skriva za tem cirkusom. Včeraj bi morali na Svetu UKCL obravnavati tudi razmere na Pediatrični kliniki po javni objavi Mednarodnega poročila o programu otroške srčne kirurgije. Veste, kaj se je zgodilo po šokantnih razkritjih mednarodne komisije? Lahko vam potihem prišepnemo: NIČ. Lahko vam kvečjemu obljubimo, da bomo poskusili objaviti čim več podrobnosti o tem škandaloznem prikrivanju in poskusu preusmerjanja pozornosti.

 

Zdaj pa nazaj k burleski za javnost: če odmislimo dejstvo, da je Baričič svoj odstop taktično prezgodaj razbobnal (kajti najprej morajo najti kandidata za naslednjega v.d.-ja), je bila njegova napoved odhoda logična. In sicer zaradi tega, ker je pred desetimi dnevi po seji vlade dokončno postalo jasno, da po socialnih demokratih in upokojenski stranki Baričiču podporo umika tudi največja vladna stranka SMC. Tedaj se je sočasno zgodila navidezno logična poteza - Andrej Baričič kot vršilec dolžnosti generalnega direktorja UKCL je namreč izjavil, da odhaja. "Odhaja" ali odhaja? Očitno je odšel le na novo službeno pot, njegovi sodelavci pa so ga namesto tega pravilno razumeli in domnevali, da odhaja tudi kot direktor. Kar bi bila seveda razumna poteza: če nimaš podpore lastnika oziroma ustanovitelja, nimaš kaj iskati na vodstvenem položaju.

 

Toda v ljubljanskem UKC veljajo drugačne zakonitosti. Po nekaj dnevih odsotnosti se je izkazalo, da je bila prva reakcija Baričičevih sodelavcev pravzaprav utemeljena na napačni predpostavki, saj ni odstopil niti ni obvestila o tem prejela njegova dosedanja goreča zaveznica Milojka Kolar Celarc. Še manj pa je bil o dogajanju obveščen predsednik Sveta UKCL Tomaž Glažar, ki ga trenutni razplet zagotovo veseli, kajti Baričičev odstop oziroma odhod bi zapečatil tudi njegovo usodo.

 

Misterij okoli odstopa, ki ga ni bilo, se je za javni blagor razkadil na včerajšnji seji, na kateri naj bi sicer odločali o imenovanju novega vršilca dolžnosti generalnega direktorja UKCL - toda o tem sploh niso odločali, ker je Andrej Baričič formalno še vedno na tem položaju. Čeprav je sindikat zdravnikov Fides Glažarja in osmerico svetnikov, ki so nedavno podprli Baričiča, pozval k odstopu, se to verjetno še nekaj časa ne bo zgodilo. Še bolj neposredni so v Sindikatu zdravstva Slovenije SPUKC, ki je k ukrepanju pozval kar predsednika vlade Cerarja, češ da naj preseka Gordijski vozel, ki je nastal po tem, ko Baričič očitno ni odstopil s položaja, enako pa si je lahko privoščil tudi Tomaž Glažar. V SPUKC pravijo, da gre za absurdno situacijo in sprenevedanje.

 

Toda tisto, kar nas v tem trenutku lahko bolj skrbi (če Baričič ni "odstopil" zdaj, bo pač kmalu), so predlagane spremembe Statuta UKCL, po katerih za prihodnjega generalnega direktorja na razpisu ne bodo več zahtevali dodatne izobrazbe na področju upravljanja, kar je samo po sebi najboljši dokaz, da se očitno pripravlja nova kadrovska kuhinja. Kdo bo njen glavni kuhar, v tem trenutku še ne moremo z zanesljivostjo napovedati, čeprav se že pojavljajo prva imena, o katerih naj bi glasno razmišljala gospa Milojka, ki je trenutno še vedno ministrica za zdravje. 

 

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
10
Beijing’s claims of bringing development to Africa under scrutiny
11
27.09.2023 20:20
It is safe to say that Africa has been closest ally of China since the Bandung Conference in 1955 during the Maoist era. ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Neuvrščeni se vračajo, Evropska unija pa se strelja v koleno
14
25.09.2023 19:36
Norost brez primere, ki nas vsak dan stane vpliva na Bližnjem vzhodu in Afriki. Pomislimo, da so nas eko norosti oropale ... Več.
Piše: Andraž Šest
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
11
20.09.2023 11:00
Predsednica Republike Slovenije, Nataša Pirc Musar, se je v torek v New Yorku udeležila 78. zasedanja Generale skupščine ... Več.
Piše: Uredništvo
China's local authorities deal with financial constraints amid economic woes
4
16.09.2023 21:59
Weak consumer demand has pushed the country into deflation, compelling Beijing to consider a more substantial economic stimulus ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Nov "dosežek" Mediane: Na lestvico priljubljenosti politikov vrinila nepolitika Boštjana Šefica
15
11.09.2023 20:18
Medianina zadnja javnomnenjska anketa, objavljena v časniku Delo, ne prinaša le nekoliko popravljenega rezultata za vladajoče ... Več.
Piše: Uredništvo
Mir papeža Frančiška: Novi obraz diplomacije Svetega sedeža
2
10.09.2023 07:00
Papeževa diplomacija je usmerjena v vzpostavljanje in izgradnjo odnosov, zaradi česar nima velikih ciljev, da bi takoj dosegla ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Zveza NATO in Evropska unija na preizkušnji z vojaškimi inovacijami
10
05.09.2023 21:00
Vojna v Ukrajini kaže, kako lahko mešanica starih (predvsem topništva in streliva) in novih tehnologij (npr. povezanih z umetno ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Prvi šolski dan: Ideolog Levice Slavko Gaber gre nad desne ravnatelje in stroko
45
31.08.2023 22:58
Prvi šolski minister Slavko Gaber je na prvi šolski dan spet aktualen. In sicer zato, ker je bil opažen v prostorih ministrstva ... Več.
Piše: Uredništvo
Kaj vse je Tanja Fajon povedala na letošnjem Blejskem strateškem forumu
19
30.08.2023 19:45
Končal se je 18. Blejski strateški forum (BSF), na katerem je avditorij uvodoma nagovorila zunanja ministrica in podpredsednica ... Več.
Piše: Uredništvo
Državni Udar v Nigru: Posledice za Evropsko unijo pri upravljanju migracijskih tokov
8
29.08.2023 21:10
Državni udar v Nigru, ki se je s tem pridružil skupini sahelskih držav, v katerih je prišlo do nasilne spremembe režima, bo ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
African debt trap: Kenya breaches its debt ceiling, Chinese influence looming large
10
28.08.2023 11:00
The gradual rise in Kenian debt level has sent shockwaves to the global community as many see the African countrz going the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Zakaj imamo tako visok proračunski primanjkljaj
12
26.08.2023 11:00
Skoraj tri milijarde evrov proračunskega primanjkljaja čaka Golobovo vlado, ki je še maja letos, ko je poslancem predstavljala ... Več.
Piše: Bine Kordež
Kaj je ključni problem Golobove ponedeljkove "donatorske večerje" v nekdanji Titovi vili na Bledu
10
25.08.2023 08:30
Premier Robert Golob bo prihodnji teden v Vili Bled gostil večerjo, na katero je povabil predstavnike slovenskega gospodarstva ... Več.
Piše: Uredništvo
Likvidacija Wagnerja je Putinovo doslej najostrejše svarilo ostalim potencialnim upornikom
26
23.08.2023 22:45
Odgovor na vprašanje, v kakšnem odnosu sta Vladimir Putin in Jevgenij Prigožin po nedavnem poskusu Wagnerjevega upora, je ... Več.
Piše: Uredništvo
Pozabljena obletnica: Po dveh letih vladanja so Talibani Afganistan vrnili v srednji vek!
17
20.08.2023 23:29
Dve leti po naglem, takorekoč kaotičnem ameriškem oziroma zahodnem umiku iz Kabula, je slika Afganstana porazna, o čemer pa naši ... Več.
Piše: Božo Cerar
Napetosti med Srbijo in Kosovom: Ali se na Balkanu ponavlja "ukrajinski vzorec"?
9
14.08.2023 22:55
Kosovo je osrednji del zgodbe, ki se je začela v devetdesetih letih in v kateri so pravice in težnje narodov in manjšin še ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako je Giorgia Meloni odkrila Ameriko in spravila Italijo nazaj na zemljevid sveta
4
13.08.2023 21:00
Nedavni obisk italijanske predsednice vlade Giorgie Meloni v Washingtonu pomeni pomemben korak glede vloge Italije na ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Women in China face underrepresentation in politics and government
7
13.08.2023 09:34
The time when demographic crisis in China has deteriorated to an unprecedented level, primarily, due to lower birth rates and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
O distribuciji: Koliko premoženja v državi dejansko obvladuje odstotek Slovencev?
9
11.08.2023 23:30
Koliko premoženja imajo v lasti najbogatejši Slovenci? Nedavno smo prebrali, da naj bi imel odstotek Slovencev v lasti skoraj ... Več.
Piše: Bine Kordež
Chinese-Made Volkswagen Electric Vehicles Face Global Scrutiny: a Trail of Concerns Emerges
13
10.08.2023 21:45
In recent times, Chinese-made Volkswagen electric vehicles (EVs) have come under increasing scrutiny as countries raise concerns ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.358
02/
Paznica s Kolodvorske in čiščenje javne hiše
Denis Poniž
Ogledov: 1.994
03/
Eksekucijska mrzlica v naši največji javni hiši
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.010
04/
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
Uredništvo
Ogledov: 1.634
05/
Migracijska tempirana bomba
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.193
06/
Ena gasilska: Slovenci pospešeno izumiramo in izgubljamo svojo državo
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.201
07/
Neuvrščeni se vračajo, Evropska unija pa se strelja v koleno
Andraž Šest
Ogledov: 1.109
08/
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.790
09/
Beijing’s claims of bringing development to Africa under scrutiny
Valerio Fabbri
Ogledov: 401
10/
Čas za (za)upanje
Anže Logar
Ogledov: 3.279