Medtem ko se na Primorskem dogaja italijanska okupacija in izgon slovenskih radijskih postaj, smo na drugem koncu Slovenije priče povsem novi razprodaji javne dobrine: s tihim privoljenjem javne agencije AKOS pod vodstvom direktorja Franca Dolenca na podstrehi radgonskega gradu že skoraj eno leto na črno oddaja radio Agora!
Da se dogaja italijanska okupacija slovenskih radijskih frekvenc na Primorskem si nismo izmislili na Portalu PLUS; o tem je že pisal novinar časnika Delo Boris Šuligoj (vir). Če je šlo v primorskem primeru za sevanje oddajnikov, ki se sicer geografsko nahajajo v Italiji, pa smo tokrat priča še hujši izdaji slovenskih nacionalnih interesov: s tihim (nezakonitim) privoljenjem direktorja Agencije za komunikacijska omrežja in storitve je že skoraj leto dni v Sloveniji skrit pod streho gradu v Gornji Radgoni - in od tam na črno oddaja - piratski oddajnik iz Avstrije. To je še toliko bolj v nebo vpijoče, ker sicer državna agencija AKOS v primeru najmanjšega odstopanja že v roku nekaj ur sproži postopke s kaznimi visokimi več tisoč evrov zoper domače medije. A taista agencija iz neznanih razlogov že skoraj eno leto miži ob tujem piratskem oddajniku, ki mirno oddaja iz Slovenije brez kakršnihkoli papirjev oziroma dovoljenj. Da se je lastnik piratskega oddajnika zavedal, da gre za nezakonito početje, dokazuje tudi dejstvo, da so vse sprejemne in oddajne antene tega oddajnika prefinjeno skrite na podstrešju. Vsak amaterski strokovnjak ve, da se antene se nameščajo na streho in ne pod streho.

Piratski oddajnik je skrit na podstrešju gradu v Gornji Radgoni.
Je direktor AKOS Franc Dolenc prepovedal nadzor nezakonitega oddajnika?!
Na Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve imajo očitno zelo resne težave z opravljanjem svoje osnovne dejavnosti - to je nadzorom nad trgom elektronskih komunikacij in radiofrekvenčnim spektrom. Kar sicer niti ne čudi, če vemo, da njen "na polno zaposleni direktor" Franc Dolenc med službenim časom s storitvami prek popoldanske samozaposlitve ustvari dobrih 120.000 evrov čistih prihodkov od prodaje, prek sinovega podjetja pa še 570.000 evrov. Kako ob tako netransparentnem, nemoralnem in neetičnem ravnanju prvega moža AKOS trpi nadzor, na primer nad Radiotelevizijo Slovenija, smo na Portalu PLUS sicer poročali že prejšnji teden (vir). Tokratna zgodba pa bi lahko imela tudi znake kaznivega dejanja nevestnega dela v službi.
Za kaj gre? Septembra lani je z ozemlja Republike Slovenije (na oddajni točki Gornja Radgona – Radgonski grad) začel oddajati avstrijski radio Agora. Z drugimi besedami: na ozemlju Slovenije je začela oddajati tuja radijska postaja, ki nima niti odločbe o dodelitvi radijskih frekvenc niti dovoljenja za opravljanje radijske dejavnosti!

Avstrijski radio oddaja iz Slovenije nezakonito.
Namesto ukrepov "vabilo" prijavitelju na razgovor
Ena od slovenskih radijskih postaj je že septembra 2015 na uradni naslov agencije AKOS poslala uradno vprašanje oziroma prošnjo za pojasnilo. Zanimalo jih je, pod katerim regulatorjem deluje taka postaja, pod avstrijskim ali pod slovenskim; pod kakšnimi pogoji je tako oddajanje tuje postaje na slovenskem ozemlju sploh možno in ali lahko na primer tudi slovenska radijska postaja postavi oddajnik v Italiji. Ne gre namreč pozabiti, s kakšnimi težavami se ob italijanski meji že dolgo soočajo slovenske radijske postaje, nazadnje Radio Center, ki mu je tržaško sodišče na podlagi tožbe italijanske radijske postaje Radio Dance zaradi motenja frekvenc naložilo plačilo odškodnine v višini dobrih 150.000 evrov. Radijska postaja je v primeru piratskega radia iz Gorenje Radgone namesto odgovora prejela telefonski klic nekoga iz AKOS, ki je povedal, da so "vabljeni" na "pogovor", kjer jim bodo "razložili zadevo". (komentar: takšen način komuniciranja bolj kot nacionalnemu regulatorju telekomunikacij pritiče kakšni kriminalni združbi, mar ne?)
Zaradi prikrivanja smo AKOS prijavili informacijski pooblaščenki
In če bi bilo za pričakovati, da se bo zaradi nezakonitega "vstopa" tuje radijske postaje na slovensko ozemlje na javni agenciji AKOS, ki je bila o tem tudi obveščena septembra, nemudoma prižgala rdeča luč, se to ni zgodilo. Vse do prejšnjega meseca, ko smo tudi z našega portala na agencijo, ki jo vodi "preobremenjeni" direktor Franc Dolenc, naslovili številna vprašanja (vir) glede oddajanja avstrijske radijske postaje Agora. Zato je bil odgovor agencije pričakovano kratek: "V teku je postopek nadzora, zato agencija ne more komentirati zadeve."
Ker pa so na AKOS postopek nadzora očitno sprožili po tem, ko so prejeli naša novinarska vprašanja, torej slabo leto dni kasneje, kot je v slovenski medijski prostor vstopila avstrijska radijska postaja s piratskim oddajnikom, nas je zanimalo, kdaj so začeli postopek nadzora in na čigavo pobudo. A smo spet ostali brez konkretnega odgovora: "Kot smo že pojasnili, je v teku postopek nadzora, ki ga agencija ne more komentirati." Prikrivanje datuma začetka nadzora je posledično samo še podkrepilo naše sume, da bi lahko šlo za "dogovorjeno" nezakonito zadevo. Na Portalu PLUS smo zato za začetek AKOS zaradi prikrivanja informacij javnega značaja prijavili Informacijski pooblaščenki.
Ali je šlo v tem primeru, ko je AKOS oziroma njegov direktor Franc Dolenc na nezakonit vstop tuje radijske postaje na slovensko ozemlje kljub opozorilu odreagiral šele po slabem letu dni, za kaznivo dejanje nevestnega dela v službi, bodo morali seveda odločiti pristojni organi. Dejstvo pa je, da je zelo neobičajno, da AKOS na svoj uradni elektronski naslov prejme uradno vprašanje in nanj nikoli ne odgovori. Še bolj neobičajno pa je to, da ta agencija namesto pisnega odgovora pošiljatelja diskretno povabi, da mu bodo "razložili zadevo".

Direktor AKOS Dolenc zoper avstrijske radijske pirate (še) ni ukrepal.
Pošiljatelj se sestanka ni udeležil in je raje vztrajal na pisnem odgovoru, ki pa ga nikoli ni dobil. To pomeni, da so zaposleni na AKOS vedeli troje: PRVIČ, da oddajnik oddaja na črno, DRUGIČ, da je to nezakonito, in TRETJIČ, da je treba vsakogar, ki sprašuje, "utišati". Edina razlaga za takšen molk je lahko ta, da so zaposleni na AKOS verjetno dobili takšna navodila od direktorja. In zakaj bi Franc Dolenc dal taka navodila? Zakaj bi direktor javne agencije naročil, naj se zoper oddajnik brez dovoljenja ne ukrepa? Je morda prejel kakšno "obljubo"?
Dejstvo pa je, da Franc Dolenc, ki med opravljanjem javne službe sklepa posle še za svoj s.p. in podjetje svojega sina, tako pomembnega neodvisnega organa, kot je AKOS, ne more več voditi. Ta okoliščina je namreč zelo pomembna: Dolencu se mandat na čelu agencije izteče oktobra letos in, kot pravijo naši viri, naj bi že začel lobirati za nov petletni mandat. Gospod Dolenc naj bi se zavzemal za prenos agencije AKOS pod ministrstvo za javno upravo, ki ga vodi njegov prijatelj Boris Koprivnikar (oba sta iz Škofje Loke), ki mu je po naših informacijah zagotovil, da mu bo kljub vsem nepravilnostim podelil še en mandat.