Agencija za komunikacijska omrežja in storitve je vendarle objavila odločitev v zvezi z oddajanjem avstrijskega radia Agora s slovenskega ozemlja. Poleg tega, da je agencija potrdila vse naše navedbe, zapis na spletni strani Akosa še dodatno razkriva, da je bil direktor Franc Dolenc z dogajanjem seznanjen slabo leto dni po postavitvi avstrijskega oddajnika oziroma šele letošnjega maja, ko je Akos prejel prva novinarska vprašanja Portala PLUS.
Novinarska vprašanja smo agenciji poslali 10. maja letos, njihove odgovore pa prejeli 19. maja. Tedaj je Dolenc tudi odredil postopek internega nadzora, v katerem se je ugotavljala odgovornost zaposlenih za nastalo situacijo. "Šefi se vedno rešijo in namočijo nekoga pod sabo," je vsebino odločitve za Portal PLUS pokomentiral naš sogovornik, ki je zgodbo o radiu Agora podrobneje spremljal.
Vsebina odločitve torej bolj kot to, da je Akos ukrepal zoper avstrijski radio Agora, razkriva, da trenutni direktor Akosa Franc Dolenc tudi zaradi preobremenjenosti (ne smemo pozabiti, da mora med službenim časom razmišljati tudi o poslovanju družinskih podjetij) nima nadzora nad delovanjem agencije. Dejstvo je, da je bila agencija o postavitvi avstrijskega oddajnika na slovenskih tleh seznanjena takoj po tem, ko je s slovenskega ozemlja začel oddajati avstrijski radio, torej že lansko jesen. Tedaj je namreč prejela pisna vprašanja tehnične službe ene izmed slovenskih radijskih postaj, o dogodku so poročali mediji, a agencija kljub temu ni ukrepala. Kot da bi se uslužbenci na Akosu na čelu z Dolencem posvetili zimskemu spanju.
So pa sedaj, ko smo razkrili zgodbo in objavili tudi obremenjujoče dokumente, na agenciji po hitrem postopku našli "krivca" za nastalo situacijo. In to seveda ni direktor agencije, ki bi moral nadzorovati delo podrejenih služb. »Tehnična služba agencije je ugotovila, da prenos oddajne točke ne bi povzročil motenj slovenskim radijskim postajam, z drugimi vidiki prenosa pa se ni ukvarjala, zato je avstrijskemu regulatorju podala soglasje za spremembo lokacije oddajanja za frekvenco 92,6 MHz,« pojasnjujejo na agenciji. Ob tem dodajajo, da je radio Agora pridobil tudi medijsko dovoljenje avstrijskega regulatorja, ki ga je ta izdal na podlagi komunikacije s tehničnim strokovnjakom na agenciji. "Ta za vprašanja pravnih vidikov delovanja tuje radijske postaje v Sloveniji ni bil pristojen," še dodajajo na agenciji, s tem pa posredno potrjujejo našo tezo, da se na Akosu pod Dolenčevim vodstvom soočajo z razpadom sistema. Tega, da se je s tako pomembno zadevo ukvarjal uslužbenec, ki za to ni pristojen, si namreč drugače ne moremo razlagati.
Sicer pa je agencija izdajatelja avstrijskega radijskega programa pozvala, da z oddajanjem preneha oziroma se o tem izreče: "Ker ta z oddajanjem ni prenehal oziroma ni predlagal časovnega okvira za prehod na oddajno točko na avstrijskem ozemlju, mu je agencija v začetku septembra izdala odločbo, s katero je zahtevala, da preneha oddajati z ozemlja Republike Slovenije."
Ali je Franc Dolenc po takšni mednarodni blamaži še pristojen za vodenje agencije, ki slovenskim radijskim postajam prav zaradi mednarodnih okoliščin kot po tekočem traku spreminja oddajne lokacije in jim s tem zmanjšuje slišnost, presodite sami. O tem, bo kmalu odločala tudi vlada Mira Cerarja, saj se Dolencu mandat izteče čez dober mesec dni.
Več o odločitvi Akosa si lahko preberete TUKAJ.