Zaradi kazni za prometni prekršek v višini 30 evrov, ki je bila izrečena hčerki slovenskega zunanjega ministra in predsednika stranke DeSUS Karla Erjavca, je Erjavec z varnostnikom vkorakal na policijsko postajo in zahteval razveljavitev kazni za svojo hčerko. Čeprav je Karel Erjavec po izobrazbi pravnik, očitno "ni vedel" ali pa ni upošteval dejstva, da bi se ravno zaradi tega, ker je vpliven politik, lahko pritožil kot vsi državljani – pisno, po pošti in ne dajal vtisa, da je morda hotel vplivati, kot mu očitamo.
Od bralca smo izvedeli, da je predsednik stranke DeSUS z varnostniki vstopil na policijsko postajo zato, da bi dosegel razveljavitev kazni za hčerko. Predsednika stranke DeSUS Erjavca smo zato poklicali in vprašali, ali je na policijsko postajo (v spremstvu varnostnikov) vkorakal z namenom, da bi na račun svojega političnega vpliva dosegel umik izrečene globe in kaj je želel s tem doseči.
"Dajte ga lomit no. Jaz sem pravnik. Napisal sem ugovor, priložil kopije izpiskov iz mobilnega telefona in jih odnesel na policijsko postajo. Bilo je veliko prilog in je bilo tako ceneje," je povedal Erjavec.
Ne glede na vse policija intervencije predsednika DeSUS Karla Erjavca ni upoštevala in je odločanje o sporu, po besedah Erjavca vrednem 30 evrov, prepustila okrajnemu sodišču. Pri tem pa težko razumemo, da je ceneje, da se zunanji minister z varnostnikom in šoferjem odpravi na policijsko postajo. Priporočena pošta (četudi bi vsebovala veliko dokumentacije) ne bi stala več kot 10 evrov. Kar je zagotovo ceneje, kot osebna intervencija ministra.
Nas je ob pomisleku, da je Erjavec želel uveljaviti svoj politični vpliv začudilo tudi, da si je Erjavec vzel toliko časa za pripravo ugovora na tako zelo majhno globo (30 evrov). Spisal je pritožbo, zbiral veliko dokaznega gradiva, kot je povedal, si vzel čas za prihod na glavno policijsko postajo v Kranju in žrtvoval še čas in živce, ki jih je izgubil tam ... "Jaz sem pravnik, hčerka pa ni," je utemeljil svojo intervencijo.
Ob tem naj opozorimo, da izpiski klicev dokazujejo, da hčerka ni imela odhodnega klica. Dohodni klici (prejeti) pa na mesečnem izpisku niso zabeleženi, saj jih ne plača prejemnik. Karel Erjavec bo torej lahko dokazal le, da hčerka ni opravila klica, ne more pa dokazati, da ga ni prejela. V kolikor je Erjavec namreč slikal ekran telefona in dokazoval s tem, bi se kot pravnik moral zavedati, da je to neveljaven dokaz, saj je možno naknadno prirejanje vsebine, izpiskov o klicateljih pa menda ne more pridobiti, tako kot tudi ne mi, saj gre za koncept osebnih podatkov, ki niso zgolj naši. Toliko o smiselnosti dokazovanja uporabe telefona.
Naj še dodamo, da je bil pogovor s predsednikom stranke DeSUS korekten. Vselej pove sicer samo toliko, kolikor oceni, da njegov sogovornik itak že ve. Erjavec, ki je mojster govorništva, se sicer izvija odgovorom, ampak pri tem striktno pazi, da ne laže in to cenimo.
Državni varnostniki skrbijo za Erjavčevo varnost tudi, ko gre na policijsko postajo
"Varnostniki me spremljajo tudi, ko grem tule kupit tablete, ali pa grem le na plažo, se vržem v vodo, potem tam zraven plavajo," je pojasnil in dodal, da je to bolj težava kot privilegij. "Ne bi vam privoščil tega," je še pristavil.
Na Portalu Plus sicer menimo, da bi lahko Erjavec zgolj z eno uro dela zaslužil več, kot je tu z nekaj urami vloženega truda in izgubljenih živcev želel prihraniti svoji hčerki, ob tem pa je strošek zaradi varovanja ministra pred policijo Republike Slovenije nastajal še državi.
Oče le naj pomaga hčerki, ampak ne na stroške davkoplačevalcev
Da se je kot oče boril za interes hčerke, Erjavcu nikakor ne moremo zameriti. Vsak oče mora svoji hčerki stati ob strani in tako je prav. Lahko pa ga opomnimo, da on ni samo oče, temveč je tudi politik najvišjega ranga in da bomo zato mediji takšne poteze politikov, sploh, ko si z racionalno razlago ne bomo znali pojasniti upravičenosti, vselej spremljali.
Erjavec bi moral, po našem prepričanju, biti kot zastopnik naroda zavezan še višjim standardom in bi zaradi tega moral še posebej paziti, da narod ne bi dobil občutka, da uveljavlja svoj vpliv pri zastopanju interesa svoje hčerke na način, ki ostalim ni mogoč. Gre namreč za zakon, pred katerim morajo biti naše pravice in možnosti enake.
Erjavčevo reševanje hčerke preveč spominja na intervencijo Zorana Jankovića v času, ko je njegov sin Jure leta 1998 opravljal maturo. Minister bi pač moral paziti tudi na to, da javnosti ne bi posredoval sporočil, ki bi se jih dalo razumeti kot sporna. V predvolilnem obdobju pa še toliko bolj.
Morda ima Erjavec prav, ko oporeka kazni. Morda bo na koncu pred sodiščem zmagal. Ampak menimo, da bi ravno zaradi položaja, ki ga zaseda, moral reševanje tega mukotrpnega, 30 evrov vrednega spora, prepustiti svoji hčerki. Erjavec bi kot skrben oče lahko hčerki pripravil celotno gradivo, ki bi ga nato sama nesla na pošto in oddala priporočeno pošiljko ter se pred policijo ne bi izpostavljal in v javnosti zbujal občutkov ob tem.
Pohvala kranjskim policistom
Policiste Policijske uprave Kranj pa moramo vsekakor pohvaliti za profesionalen odnos. Tudi ko je njihovim postopkom nasprotoval minister, so očitno ostali neomajni. Če imajo prav, pa bo moralo odločiti sodišče, ne pa pojava ministra z varnostniki na vratih policijske postaje.
Karel Erjavec zaradi tega članka ne bo pridobil, ne izgubil glasov, bo pa zagotovo pazil, preden bo naslednjič na stroške države reševal družinske zadeve.
Enako velja tudi za ostale politike: "Republika Slovenija ni vaše družinsko podjetje!"
Zato bomo na Portalu Plus z našimi bralci nenehno na preži in objavili vsako "divjo pri(h)vatizacijo".