Po vseh teh letih ukvarjanja s komuniciranjem sem še vedno prepričan, da je najboljši način komuniciranja predvsem v političnem prostoru in posledično tudi med obema prostoroma, to je političnim in sodnim, pač določen način, orodje, tj. določena metoda argumentacije, ki jo je treba še temeljito preizkusiti in stalno preizkušati. O tem tudi pišem skoraj v vsakem prispevku na portalu+. Morda pa se bo celo kakšno drugo orodje komunikacije izkazalo za primernejše. A važno je le, da se najbolj odgovorni odločijo za to pot iskanja najprimernejše oblike, orodja, metode, kar je v tem pismu tudi nakazal slovenski predsednik vlade. Zato je Janševo pismo pomembno.
Verjetno nisem edini, ki sem temeljito prebral Janševo pismo evropskim voditeljem. Sem eden tistih - in to so pozornejši bralci tega portala verjetno opazili -, ki zelo nasprotuje nastali izraziti polarizaciji v slovenskem političnem prostoru. Navsezadnje to dokazujem skoraj v vsakem od svojih prispevkov. In ker je Janša voditelj enega od polov te polarizacije, sem toliko bolj kritično pozoren do njegovih zapisov. Povrhu sem dokaj nenaklonjen tvitanju kot obliki komunikacije, kar tudi opisujem v prispevku na portalu+ pred nekaj meseci. Z Janševimi tviti sem seznanjen predvsem posredno, v zapisih v drugih medijih. Tudi zato sem to pismo, kot rečeno, pozorno prebral. In preprosto začutil, da je dobro, koristno in predvsem da opozarja na nujo nove oblike komunikacije v političnem prostoru; tako pri nas, kot v Evropi in povsod po svetu. Ja, Janša opozarja na nekaj, za kar se zavzemam in aktivno poskušam uveljaviti v političnem in medijskem prostoru že mnogo let tudi sam.
Na kaj mislim? Mislim na to, da je treba nujno poskusiti z novimi oblikami, načini in orodji komunikacije v političnem prostoru. Posebej v tem trenutku, ko je prevladala popolna zmeda, kdaj je neko vprašanje rešljivo po političnih odločitvah, kdaj pa po pravnih. In ko je nad vsem zavladala skovanka "vladavina prava". Konec koncev, ali ne poudarjamo stalno, kako je v demokraciji važna ločitev na tri samostojne veje oblasti (zakonodajno, izvršno in sodno)? Iz tega izhaja, da je izjemno pomembno čim bolj jasno določiti ločnico med odločanjem v političnem prostoru, kamor spadata zakonodajna in izvršna oblast, in odločanjem v sodnem prostoru, kamor spada sodna oblast oziroma nova skovanka "vladavina prava". Še pomembneje, jasno določiti načine komuniciranja v enem in drugem prostoru. Zagotovo najpomembnejše pa je čim bolj jasno in točno določiti način komuniciranja med obema prostoroma. Kdor hoče, ta vidi, da se Janša v pismu voditeljem Evropske unije dotakne tega problema. Hote ali nehote. Tega ne vem. A za kontekst tega prispevka to niti ni važno. Pa poglejmo vsaj na kratko, kje in kako se v pismu tega dotakne.
Zapisano je: " … Vladavina prava po definiciji pomeni, da v primeru spora odloča neodvisno sodišče. In ne politična večina v katerikoli drugi instituciji. Če politični organ svoje odločitve poimenuje za 'vladavino prava', je s tem narejen prvi korak stran od realnosti. Sicer pa je EU utemeljena na vladavini prava. Na ločenosti izvršne, zakonodajne in sodne oblasti ... " – in malo naprej stoji čisto dober nasvet: "Potrebujemo spoštovanje drug drugega. Potrebujemo skupno obrambo dostojanstva vseh volivcev v vseh državah članicah EU. Potrebujemo institucije EU, ki ne bodo vključene v notranjepolitične spopade v državah članicah. Potrebujemo ravnanja, ki temeljijo na modrosti, kakršna je krasila ustanovne očete EU. Potrebujemo spoznanje, da temelj EU ni denar, ampak vrednote … "
Vsakemu, ki se dotakne politike, je kmalu jasno, da imajo odločilno besedo vedno voditelji, odločevalci. Pustimo vse ostale detajle kdo, kaj, kako. In če je voditelj, odločevalec, za iskanje poti k izboljšanju orodij komunikacije med obema ključnima prostoroma demokracije, pač obstaja realna možnost da se po tej poti tudi pride naprej v reševanju problematike te komunikacije. Ne več ne manj. Če je predsednik vlade za to, je to to. Se bo na tej poti kaj zgodilo. Ne glede na to, ali mu polarizacija odgovarja ali ne, se strinja z mnenjem, da je polarizacija škodljiva, ali se ne strinja.
Po dolgih letih ukvarjanja s to problematiko sem še vedno prepričan, da je najboljši način komuniciranja predvsem v političnem prostoru in posledično tudi med obema prostoroma, to je političnim in sodnim, pač določen način, orodje, to je, določena metoda argumentacije, ki jo je treba seveda še temeljito preizkusiti. Še več, stalno preizkušati. O tem tudi pišem skoraj v vsakem prispevku na portalu+. Morda pa se bo celo kakšno drugo orodje komunikacije izkazalo za primernejše. A važno je le, da se najbolj odgovorni odločijo za to pot iskanja najprimernejše oblike, orodja, metode, kar je v tem pismu tudi nakazal slovenski predsednik vlade.
Zato je Janševo pismo pomembno.