Komentar

Jugočetniki iz slovenske vlade

Kizo v svojem provokativnem slogu piše o prisluškovalni aferi z arbitražo, slovenskih amaterijih, ki se pogovarjajo po telefonu in jim sosedje prisluškujejo, razsuti SOVI ter o vojaški paradi v Zagrebu in operaciji Nevihta.

26.07.2015 17:00
Piše: Kizo

Če kaj potem je v Sloveniji legitimno sovražiti Hrvate. Sovražiti Hrvate je spravno dejanje, zaradi sovražnega govora navezanega na naše sosede vas ne bosta kolumnistično masirala ne Boris Vezjak ne Žiga Turk niti zaradi tega ne boste postali janšistični Majer, ki bi sprožil kakšne tematske proteste naprednega dela naroda.

 

To je seveda razumljivo, narod, ki mu pred očmi zaradi lastne nekompetentnosti razpadajo državne institucije, si ne more kaj, da ne bi iskreno sovražil sosede, katerega predstavniki kupujejo obubožana podjetja. V očeh povprečnega Slovenca se namreč prikazuje neprijetna prihodnost, v kateri je Slovenija pariferija Hrvaške. Ravno zato je zabavno spremljati, kako zelo ihtavo se slovenski mediji in javni prostor trudijo prenesti pozornost z vprašanja, kako je mogoče, da podjetja sosednje države s takšno lahkoto prevzemajo domača podjetja in histerizirajo vse po vrsti z zgodbami o zagrebški paradi in prisluškovalni aferi.

 

Če bi bili iskreni, bi namreč razumeli, da je s tem vse narobe. Prvič, vse je narobe s slovensko ekonomsko politiko, ki je pustila za seboj pogorišče, češprav je vseskozi trdila, da gre v smer samoupravno – solidarno - trajnostnega raja, in drugič, vse je narobe s slovenskimi institucijami. Povedano drugače, ni ravno, da nas s piranskim zalivom Hrvati »jebejo v glavo«, ampak smo institucionalni bedaki mi.

 

 

Prisluškovanje

 

Najprej naj čestitam Hrvatom, ki so našli špranjo, da navrtajo njim neljub izzid v zvezi z arbitražo. Pri tem ni potrebno zganjati lažne morale, da je poteza s prisluškovanjem in objavo prisluhov v medijih nekaj posebno moralno spornega. Vsaj ne za Slovenijo. Spomnite se, kako prisluhi iz slovenske policije redno letijo v Dnevnik (afera Lovše, kdorkoli?), ne pozabite na Veberkom in ko se spomnite še kakšnega primera, potem vam je jasno, da morate opustiti moraliziranje nad hrvaškim početjem.

 

Problema, ki bi morala skrbeti slovenske državljane in izhajata iz prisluškovalne veselice, sta dva. Prvič, prisluškovanca sta vrhunska bedaka. Kako sicer opisati dve osebi, ki o nekaterih zadevah striktno ne bi smela komunicirati tako kot sta, pa sta to vseeno počela. In verjemite mi, to sta morala početi neskončnokrat, natančno tolikokrat, da sta padla na radar. Da je kaj takega mogoče, je seveda posledica krjavlovskega ekipiranja v slovenskih institucijah. In drugič, SOVA je že leta obremenjena z reševanjem političnih zagat in vprežena v reševanje tajkunskih sporov in je zato popolnoma neoperativna šala, ko pride do reševanja problemov, vezanih na nacionalno varnost.

 

Povedano drugače, če so agenti Sove vpreženi v to, da pridobivajo kake informacije o tem, kdo je peder in kdo kocka, ali pa preverjajo, kakšni obtožni predlogi se pišejo na tožilstvu, potem je povsem jasno, da so popolnoma nekompetentni za tisto, čemur so namenjeni. Naj vam povem drugače, v državi imamo agente za nacionalno varnost, ki niso sposobni zagotoviti varnega prenosa informacij. Pa prosim ne moralizirajte, da je to, kar je počel bruseljski duo, ni moralno. Seveda ni, je pa očitno realno in še bolj očitno izvedeno na povsem amaterski način in brez ustrezne zaščite.

 

Torej? Hrvati si zaslužijo čestitke. Detektirali so retardirani blebetaški duo, dojeli, da je Sova ena sama gigantska varnostna luknja in izkoristili priložnost, da rezultat arbitraže potegnejo v svojo smer. To seveda ni konec celotne zgodbe. Naš duo bi lahko blebetal neskončno dolgo in v resnici ne bi padel na radar, če ne bi obstajal indic, da slovenska vlada nekako ve, kaj se dogaja in korumpira pot informacij do arbitražnega sodišča.

 

Kaj mislite, kako so prišli do indica? Upam si staviti, da je vse skupaj posledica nedavnega Erjavčevega blebetanja, da on ve, da bo odločitev arbitražnega sodišča v prid Sloveniji. Od tod dalje so hrvaški obveščevalci samo še lahko iskali komunikacijski kanal. Toliko o tem, kako odlično je, da se v Sloveniji sestavljajo vlade s takimi klovni kot je Erjavec, in kako brez posledic je vso medijsko napihovanje tega klovna in njegove senilne stranke.

 

 

Parada

 

Nekaj pred razkritjem prisluškovanja se je zgodila afera z odpovedanim paradiranjem slovenskih vojakov na prihajajoči obletnici Nevihte. Dežurni vladni teoretiki morale so nenadoma dobili kup argumentacij, s katerimi so skušali zakriti pravo bistvo odpovedi sodelovanja v paradi in to pravo bistvo je, da slovenski nacionalistični sentiment nikoli ne bi dovolil politično približevanje k izgradnji normalnih medsoseskih odnosov s Hrvaško.

 

Najprej slovenski javni prostor skrbi, kako bo tako miroljubna in hobitovska država poslala vojsko, da paradira po Zagrebu. Obstajali naj bi moralni zadržki. Ajde, odjebite s tem sranjem! Nazadnje ko smo preverjali, je bila slovenska vojska kot sestavni del NATO pakta prisotna v Afganistanu. V Afganistanu niso sedeli po kurbiščih in pili žganje, ampak so bili del vojaških operacij. In zdaj naj bi bila parada moralno sporna? Potem slovenske jogije, swamije in moralne teoretike skrbi samo dejanje paradiranja. To je še najman razumljiv argument, predvsem ker Slovenija, ne vem če veste, ima častno četo, ki je prisotna na vsaki državni proslavi in koraka po vsem mogočih obskurnih partizanskih veselicah.

 

Kaj točno delajo? Paradirajo in to vseskozi. Torej? Zdaj je nenadoma sporno, če se paradira v sosednji državi. Jaz osebno menim, da je oblačenje odraslih decov v načičkane uniforme in njihovo parodično montyphytonovsko korakanje cirkus dostojen govorov Luke Mesca, ampak trditi, da je vojaška parada enkrat moralno kul, drugič pa ne je pa rahlo...khm...nekonsistento.

 

In potem so tu še glavni argumenti »težkokategornikov« slovenskega javnega mnenja. Sporna naj bi bila operacija Nevihta in kljub oprostitvi Gotovine, Markača in Čermaka, ki naj bi bila posledica tehnikalij, madež z Nevihte ni izpran.

 

Ok, lepo po vrsti. Najprej: primer Gotovina, Markač, Čermak ni bil vezan na presojanje o Nevihti, ampak o delu Nevihte. Torej tudi če bi trojica ostala v zaporu, to še ne bi povedalo nič o legitimnosti te vojaške akcije. Razumem, da funkcionalna pismenost ni pogoj, da nekdo postane slovenski intelektualec, zato vas prosim, da si obiščete spletno stran haškega tribunala in sami preberete, kaj drži in kaj ne (http://www.icty.org/). Drugič, vsi trije obtoženci niso bili izpuščeni zaradi nekih tehnikalij in ostalih holivudskih pravljic, ampak zaradi tega, ker jim enostavno niso dokazali obtožb. To, da jim niso dokazali obtožb, pa ne pomeni tudi avtomatično, da so svobodni zaradi tehnikalij, krivi pa da še vedno so. Da se tako v Sloveniji razmišlja, pa seveda ni nič novega. Tretjič, operacija Nevihta je bila koordinirana z NATO paktom in posledica dejstva, da je vodstvo uporniških hrvaških Srbov zavrnilo plan Z4, vmes pa še za hobi reketiralo civilne cilje v Zagrebu. V tem kontekstu je težko govoriti hrvaški o zločinski združbi, ki je planirala etnično čiščenje in logično sprejeti tezo, da je šlo za zagotavljanje teritorialne suverenosti Hrvaške.

 

Verjetno razumete, da analogno prevzem mejnih prehodov RS s strani Teritorialne obrambe leta 1991 ni bil plan zločinske organizacije, ampak akcija zagotavljanja teritorialne suverenosti RS.

 

Tretjič, ker se v slovenski javnosti obnese blefirati in postavljati lažne trditve, ki se potem primejo kot resnica, velja povedati, da je zaradi vojnih zločinov v času operacije Nevihta (in še do decembra leta 1995) na hrvaških sodiščih v obravnavi preko 3000 primerov. To je seveda preko 3000 primerov več, kot na slovenskih sodiščih tistih v zvezi z vojnimi zločini iz časov med in po drugi svetovni vojni. Toliko še o eni moralni zgodbi v slovenski javnosti.

 

Potem je še ta silni argument, da o Nevihti res ni bilo dokazano, da gre za zločinsko akcijo, je pa vseeno moralno sporen odnos do srbske manjšine na Hrvaškem. Ta argument je seveda še kako resničen, vendar s slovenske strani popolnoma nesmiseln. Od kdaj se slovenska vlada zanima za probleme srbske manjšine na Hrvaškem? Je mogoče kdaj intervenirala pri Hrvaški vladi zaradi preprečevanja razpolaganja z lastnino hrvaških Srbov, ki so slovenski državljani? Se je kdaj udeležila Parostosa za Kninske Srbe? Je morda protestirala zaradi blokade ciriličnih napisov v Vukovarju? So morda dali pobudo, da se postavijo cirilični napisi v Paunovičih, Miličih in Žuničih, treh belokranjskih vaseh z avtohtonim krajišniškim srbskim prebivalstvom?

 

Seveda ne. Od kod torej ta pravica moraliziranja? So naši superodprti levičarji naredili kak protest pred hrvaško ambasado in zahtevali upoštevanje pravic Srbov na Hrvaškem? Ne? Potem to ne more biti nek validen moralen argument.

 

V Zagrebu na paradi res ne bo sil NATO pakta, ampak to je nepomembno, Hrvaška je v Nato paktu in NATO bo torej paradiral po Zagrebu in NATO pakt je ključno podprl operacijo Nevihta, zato ni posebne škode, če jih na paradi ne bo.

 

Kar vam hočem povedati, je sledeče: vsi kao pravni in moralni argumenti, zakaj ne na parado, so neumni in tako slabo argumentirani, da je postalo nedvoumno jasno, kaj se dogaja: jugočetniki iz slovenske vlade se vzpostavljajo na antihrvaškem sentimentu. Ta sentiment pa je neumen, ker nima ne cilja ne donosa.

 

 

Kratka ekonomska pravljica

 

Leta 1991 je obveljalo, da bomo tista usrana alpska Švica, ki bo odskočna deska za Balkan, slovenska podjetja pa bodo izvedla primarno akumulacijo kapitala na Balkanu. V stilu, naj se balkanjerosi streljajo med seboj in si kradejo zemljo, mi jim bomo pokradli podjetja. Kmečki družbi je ta zgodba sicer uspela, ostalim pa niti ne. Izid tega ekonomskega imperializma (ki ga sicer, kako zanimivo, večina Slovencev pripisuje Angeli Merkel in Nemcem), je v grobem sledeč: prebrisane slovenske vlade so menile, da bomo lepo nategnili hrvaške varčevalce LB, pa jih nismo.

 

Plačalo se bo vse in to z obrestmi. Hrvati so nam vrnili Elan, ultimativno skrahirano podjetje nacionalnega ponosa, ki se je odkupilo samo zato, da se nekaj let kasneje spet neuspešno išče novega kupca. Hrvati so prevzeli Mercator, zaradi katerega se je desetletje moralo prenašati implicitne in eksplicitne kršitve zakonodaje in gospodarski kriminal, prevzeli so Žito in nazadnje še ljubljansko borzo. Zakaj se je to zgodilo? Zaradi tega, ker so volivci vedno znova izbirali ekonomsko politiko uničevanja slovenskega kapitala in seveda ker nikogar razen Hrvatov ne zanimajo pritlikava slovenska podjetja.

 

 

Kaj vse so jugočetniki iz slovenske vlade povedali svetu

 

Prvič, da imamo sramotno zanič zunanjega ministra in popolnoma amaterske kljukce, vključene v proces arbitraže. Kar pomeni, da je povsem mogoče in z lahkoto manipulirati s slovensko zunanj politiko.

 

Drugič, da je Sova očitno samo še ekspozitura za pridobivanje informacij o političnih nasprotnikih ali pa za lansiranje informacij v medije tipa Dnevnik in Delo. To seveda implicira, da lahko kdorkoli od islamistov do mafijcev izkoristi varnostno luknjo v osrčju EU.

 

Tretjič, da je bila odcepitev Slovenije in Hrvaške kot teritorialno celovitih držav v resnici del zločinske organizacije in da je imel Miloševićev Beograd vseskozi prav, ko je trdil, da gre za dejanja, ki so naperjena proti Jugoslaviji. To prinaša bizarna odpoved sodelovanja na paradi v Zagrebu.

 

Četrič, da se namesto z razvitimi državami EU lahko primerjamo zgolj še s Hrvaško in ob tem razvijamo nacionalističn obsesije. Kar implicira zadnji stadij degeneracije te države.

 

 

Klap, klap, klap

 

Če še enkrat poženemo debato o tipičnih slovenski, nacionalističnih kategorijah, potem se vprašajte, kateri od obeh narodov je bolj debiliziran?

 

Meni se pri vsem tem zdi najbolj zanimivo, da smo v petindvajsetih letih prehodili pot od tega, da je bila naša ambicija alpska Švica, do točke, ko konkuriramo politično, pravno in finančno bankrotirani Hrvaški.

 

 

Pripis: Vsem državljanom Slovenije hrvaške nacionalnosti želim vse najboljše ob obletnici operacije Nevihta. Del uredništva, ki je nacionalno neobremenjen in ki vidi odcepitvi Slovenije in Hrvaške leta 1991 kot pozitivni premik v zgodovini bo obletnico obhajal 4. avgusta v Vukovarju, mestu heroju.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
9
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
29
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
Tabú vzporednih ustavnih vrednotnih temeljev slovenske politične "sredine"
11
17.04.2023 20:37
Vprašljivost zadevnih mnenj odstira tabe preko tridesetletne temeljno vrednotne konfuzije znotraj prodemokratičnega dela ... Več.
Piše: Žiga Stupica
PR-okracija*
15
14.04.2023 20:36
Po afriški diplomatski ofenzivi, PR-ovskem debaklu, v katerem je predsednica Državnega zbora na obisku v državi, ki ne priznava ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
V Ljubljani za konec tedna prevladuje kokain, v Mariboru pa ekstazi
14
13.04.2023 19:00
Čistost cestnega kokaina se v zadnjih letih povečuje, kar pomeni, da je na črnem trgu veliko kokaina in da je tudi povpraševanje ... Več.
Piše: Milan Krek
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 2.079
02/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.783
03/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.455
04/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.217
05/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 913
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 857
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 914
08/
Hočete ekstremiste? Sova vam jih prikriva ali morda celo ščiti, Portal Plus jih razkriva!
Kizo
Ogledov: 33.850
09/
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
Tomi Dimitrovski
Ogledov: 688
10/
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.249