Komentar

O novi levici, propadlih idejah in starih napakah

Vsak od nas, ki je kdaj videl ali kaj prebral o zgodovini socializma in komunizma, mora biti zmeden ob vzponu levih strank v Evropi. Kajti socializem v vseh svojih pojavnih oblikah, od nacizma do chavizma, je bil v mnogih pogledah katastrofa. Zakaj bi si torej nekdo želel socializem, je skrivnost...

13.08.2015 13:55
Piše: Keith Miles
Ključne besede:   socializem   nova levica   jugoslavija   zahod

Zdi se, da je nova levica pozabila na tri jugoslovanske bankrote med leti 1945 in 1990. Jugoslavijo sta vsakič znova rešila denar Zahoda, ki je prišel v kontekstu hladne vojne, in številčna emigracija jugoslovanske delovne sile na Zahod v šestdesetih in sedemdesetih letih.... Prav devizna nakazila iz emigracije in turizem sta Jugoslavijo ohranjala nad vodo. Seveda pa je Zahod zamižal na obe očesi, ko je šlo za vprašanje enormne armade in tajne policije.

Različne oblike socializma vključujejo sovjetski komunizem, kitajski komunizem, titoizem, narodni socializem, laburistične stranke, fabianizem (gibanje Društva Fabijcev v Angliji konec  19. stoletja, ki je zagovarjalo postopno in nenasilno uvedbo socializma, op. prev.), demokratični socializem, chavizem in tako dalje. Nekdo je dejal, da bi morali sem prišteti še Mussolinijev fašizem, čeprav je silovito obsojal italijanske socialiste in komuniste.

 

Vodilni princip revolucionarjev med naštetimi oblikami socializma je bil predvsem ta, da "cilj opravičuje sredstva". To pa je seveda pripeljalo do številnih umorov, zlorab človekovih pravic in podrejanja, da ne omenjamo zatiranja opozicije, izkrivljanja pravnih norm, dokončne kraje zasebne lastnine in vseh dnevnih manipulacij.

 

Strah je prevladujoče orožje za prisilno uveljavljanje socialnih sprememb. Množični poboji v okiru socialističnih socialističnih totalitarnih režimov – in sem vključujem tudi nacionalni socializem – so skupaj ocenjeni, da so terjali več kot 110 milijonov žrtev. V tej številki se zdi ocena 250,000 za Jugoslavijo majhna, četudi iz vseh grobišč, odkritih v Sloveniji, lahko upravičeno domnevamo, da je bilo v obdobju 1947–1989 teh žrtev še več.

 

Če že poboji niso bili nekaj dovolj groznega, pa bi moral od zagovarjanja socializma vsakogar odvrniti njegov gospodarski polom. Primerjajmo samo Severno in Južno Korejo ali Vzhodno in Zahodno Nemčijo pred unifikacijo. Ali pa Slovenijo in avstrijsko Koroško, ki se pred II. svetovno vojno nista tako razlikovali. Razlika v času socializma pa je bila tako zelo velika, da je ne moremo upravičiti z nobeno razlago.

 

Zdi se, da je nova levica pozabila na tri jugoslovanske bankrote med leti 1945 in 1990. Jugoslavijo sta vsakič znova rešila denar Zahoda, ki je prišel v kontekstu hladne vojne, in številčna emigracija jugoslovanske delovne sile na Zahod v šestdesetih in sedemdesetih letih. Verjetno je pritisk Zahoda, potem ko je dal SFRJ finančno pomoč, Jugoslovanom prinesel vsaj malo več svobode glede potovanj v primerjavi z drugimi komunističnimi državami. Potreba po trdih valutah, ki so jih prinašali tuji turisti, je Jugoslavijo odprla zunanjim vplivom. Devizna nakazila iz emigracije in turizem sta Jugoslavijo ohranjala nad vodo. Seveda pa je Zahod zamižal na obe očesi, ko je šlo za vprašanje enormne armade in tajne policije.

 

Potem sta tu Kuba in Venezuela, dve ekonomski katastrofi. Prav tako imamo stranke Ba’ath na Bližnjem Vzhodu, ki so imele socialistično ideologijo, kar je vodilo do vojaških diktatur.

 

Celo v deželah zmernega socializma so ekonomski kazalci slabi. Poglejte Fancijo ali Italijo – in celo Veliko Britanijo pod laburističnimi vladami. Tudi Švedska je na koncu skoraj bankrotirala in se je morala obrniti k desni sredini, da je potegnila gospodarstvo z roba propada.

 

Zakaj bi si torej nekdo želel socializem, je skrivnost. Tudi njegova najblažja oblika uničuje zasebno pobudo in v imenu enakosti nagrajuje lenuhe, marljive in delovne pa kaznuje, da torej sejejo semena lastnega neuspeha.

 

Zaradi tega pravim mladim, naj delajo za spremembe in se borijo proti nepravičnosti, birokraciji in klintelizmu, ampak naj obenem ne sledijo propadli proti socializma. Naj se borijo, da ohranijo resurse stran od rok vlade in jih obdržijo v rokah svobodnih ljudi, ki naj jih uporabijo kot želijo. To ni samo bolj demokratično, temveč je tudi bolj uspešno.

 

In zapomnite si, da cilj ne upravičuje sredstev. Civilizacija potrebuje napredek in spremembe na bolje, ampak ne z nezakonitimi dejanji ali totalitarizmom.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
2
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
27
18.09.2023 22:00
V La Sambuyu, majhnem smučarskem središču pod Mont Blancom, so pred dnevi podrli sedežnice, odmontirali vlečnice in se tako za ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
27
17.09.2023 19:02
Če niste vedeli, vaša nova osebna izkaznica ima čip, na katerem sta zapisana biometrična podatka, in sicer podoba obraza in dva ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
V zdravstvu je denarja preveč!
36
14.09.2023 23:59
Pred okoli pol leta mi je ugleden slovenski zdravnik in odličen poznavalec razmer v našem zdravstvu in zdravstvu po svetu na ... Več.
Piše: Marjan Podobnik
Čas za (za)upanje
26
12.09.2023 20:42
Pripravlja se zakon o obnovi. Če so informacije iz gradbenih logov točne, naj bi premier Golob razmišljal o tem, da se začasno ... Več.
Piše: Anže Logar
Stroka dopušča, da se mladoletnica izživlja nad onemoglimi v zdravstveni ustanovi, psihoterapevtom pa ne dovoli, da bi pomagali
16
10.09.2023 21:30
Ob vedno novih, šokantnih razkritjih zlorab in nasilja v zdravstvenih in socialnovarstvenih ustanovah, ki so zagotovo tudi ... Več.
Piše: Blaž Benedik Ivanov
Zadnje, kar ostaja, je upanje, da se stvari le spremenijo na bolje. Ko bo umrlo še upanje, bo res zelo hudo.
14
07.09.2023 18:00
Narava ima očitno vedno svoj prav, tudi tokrat je pokazala vso svojo moč in dala ljudem jasno vedeti, da danes brez regulacije ... Več.
Piše: Milan Krek
Zakaj slovenske vlade na leto razdelijo 150 milijonov evrov tujim namesto našim kmetom?
11
06.09.2023 20:15
Pravkar minuli Kmetijsko-živilski sejem v Gornji Radgoni je med drugim postregel s številnimi kakovostnimi omizji, žal pa se je ... Več.
Piše: Marjan Podobnik
Poplavno-populistične petarde v razpadajočih javnih financah
19
04.09.2023 19:02
Dogajanje glede sanacije in obnove po zadnji ujmi je z vidika makroekonomske situacije in upravljanja javnih financ vedno bolj ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Pričevalec Jože Možina ali kaj Golobova vlada sporoča novinarjem, ko jim za vrat pošilja policijo
25
03.09.2023 22:15
Prizor, v katerem uniformirana policista po nacionalki iščeta novinarja Jožeta Možino, da bi z njim opravila nekakšen ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Danes in jutri: Od revščine in vojn do zvezd
13
28.08.2023 23:59
Ko sem pisal del knjige o trajnostnem razvoju, sta me prešinili dve ključni misli. V prvi vrsti sem se spomnil na rast ... Več.
Piše: Scott J. Younger
Poplava vodo-ureditvene birokracije brez protipoplavnega učinka
14
22.08.2023 20:00
Direkcija za vode, Agencija za okolje, Inštitut za vodarstvo, množica občinskih uradov, služb za urejanje prostora, sedaj še ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
O kozjih ušesih spletnih ovaduhov
14
21.08.2023 20:00
Ker niso sposobni analitičnega pogleda na realnost, se ukvarjajo z obrobnostmi ali s stvarmi, ki utrjujejo njihov pohabljeni ... Več.
Piše: Denis Poniž
Zakaj ima zdravstvena stroka toliko predsodkov do profesionalnih terapevtov in jih pogosto vidi kot nekakšne šarlatane ali celo šamane
29
17.08.2023 22:30
Področje psihoterapevtskih dejavnosti v Sloveniji še vedno ni zakonsko urejeno, kar v praksi pomeni, da že nekdo, ki obišče ... Več.
Piše: Tabita Ruiz
Izplen in nauk dneva solidarnosti
17
15.08.2023 19:45
Na načelni ravni lahko ugotovimo, da je rokohitrsko določeni dela prost dan, dan solidarnosti, vsaj na najvišjih političnih ... Več.
Piše: Uredništvo
Naravna katastrofa: Sprožilec pozitivne razvojne energije, partnerstva za sanacijo in razvoj Slovenije?
29
08.08.2023 22:30
Zadnje katastrofalno neurje, ki je opustošilo večino Slovenije (z vsemi predhodnimi to poletje), je jasen opomnik, opozorilo, da ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Išče se kronični krivec za neizpeljane reforme v zdravstvu, ki bo moral delati po diktatu premierja Goloba
13
07.08.2023 22:05
Kdo bo novi minister za zdravje? Premier Golob je bil jasen: potrebujemo nekoga brez hrbtenice, poslušnega in pokornega človeka, ... Več.
Piše: Milan Krek
Odprta rana na evropskem telesu: 15 let od ruske vojaške agresije na Gruzijo
10
06.08.2023 21:25
V noči med 7. in 8. avgustom 2008, ko so v Pekingu potekale poletne olimpijske igre, je Vladimir Putin napadel Gruzijo. Pred ... Več.
Piše: Irakli Koplatadze
Zločini brez zločincev in evtanazija
16
04.08.2023 21:38
Bodimo jasni, pristaši evtanazije niso iz vrst zdravnikov, ki ljudem pomagajo k boljšemu zdravju, večji življenjski sreči in ... Več.
Piše: Andrej Jemec
Asta, basta! (Dovolj te imamo, tovarišica ministrica za nekulturo!)
23
03.08.2023 09:59
Asta Vrečko uvaja državno kulturo. Takšno, ki poskrbi za točno določen del kulturnega establišmenta. Namreč tistega pravega, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Prvo leto Meloni: Od klišejske podobe neofašistke do vse bolj vplivne evropske konservativne političarke
9
02.08.2023 11:30
Po skoraj letu vladanja italijanske premierke Giorgie Meloni si načeloma lahko odahnemo, kajti vsaj kar se tiče italijanske ... Več.
Piše: Božo Cerar
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Čas za (za)upanje
Anže Logar
Ogledov: 3.020
02/
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.829
03/
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.486
04/
V zdravstvu je denarja preveč!
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.474
05/
Nov "dosežek" Mediane: Na lestvico priljubljenosti politikov vrinila nepolitika Boštjana Šefica
Uredništvo
Ogledov: 1.444
06/
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
Uredništvo
Ogledov: 1.172
07/
Stroka dopušča, da se mladoletnica izživlja nad onemoglimi v zdravstveni ustanovi, psihoterapevtom pa ne dovoli, da bi pomagali
Blaž Benedik Ivanov
Ogledov: 1.584
08/
Pričevalec Jože Možina ali kaj Golobova vlada sporoča novinarjem, ko jim za vrat pošilja policijo
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.958
09/
China's local authorities deal with financial constraints amid economic woes
Valerio Fabbri
Ogledov: 464
10/
Konec svobode: Direktor NIJZ Branko Gabrovec nas vabi zaposlene, naj pridno ovajamo drug drugega
Milan Krek
Ogledov: 3.853