Razkrivamo

Je ambasador Geržina, ki je imel za 12,000 kilometrov potnih stroškov, glasoval zase?

1200 strani dolgo poročilo o tatvinah, goljufijah, poneverbah, zlorabah položaja in drugih nepravilnostih na naših veleposlaništvih se spreminja v svojevrstni slovenski Wikileaks. Razkrivamo misterij kadrovske komisije, ki je za ambasadorja na Hrvaškem predlagala svojega člana Aleksandra Geržino. Se je iz glasovanja o sebi morda izločil?

18.08.2015 22:19
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   mladika   diplomacija   aleksander geržina   karl erjavec   rusi

Foto: www.mediaspeed.net

Kandidat za novega veleposlanika v Zagrebu Aleksander Geržina prihaja iz vplivne mariborske familije Geržina, njegov oče je Saša Geržina, predsednik Društva Slovenija Rusija, človek iz kroga nekdanega predsednika Milana Kučana, podpredsednik upokojenske stranke Desus in eden izmed gonilnih motorjev projekta Ruska kapelica, kamor je letos prišel zabijat klin v (ne)enotnost Evropske unije sam ruski premier Dimitrij Medvedjev, slovenski politični vrh pa mu je pri tem držal štango. Prav Aleksander Geržina, ki je bil nazadnje ambasador na Dunaju in je predviden za enak položaj v trenutno daleč najpomembnejši slovenski sosedi, se je zapletel s povračilom kilometrine, je ugotovil interni nadzor ministrstva. V letu in pol jo je nabral za 4500 evrov, kar preračunano v kilometre pomeni natanko 12,000 kilometrov.

 

Zakaj ravno Geržina, se boste vprašali. Iz več razlogov, ki jih bomo tudi pojasnili. Še prej pa nekaj neprijetnih detajlov, povezanih z aktualnimi dogodki na Mladiki, kjer si predvsem generalni direktor Stanislav Vidovič prizadeva ustvariti vtis, da imajo vse pod nadzorom in da ničesar ne pometajo pod preprogo.

 

Po seriji škandaloznih razkritij o obnašanju nekaterih veleposlanikov v zadnjih letih, med katerimi bi lahko našli tudi kazniva dejanja, kot jih denimo opredeljuje 257. člen kazenskega zakonika (zloraba uradnega položaja ali uradnih pravic) in glede katerih ne bi smelo biti nobenega dvoma, da jim sledi takojšnja odpoved delovnega razmerja, se namreč poskuša narediti medijski spin, češ kako načelni in pošteni so v vodstvu zunanjega ministrstva, da za razliko od drugih institucij državne uprave "čistijo" tudi med svojimi.

 

 

Poročilo o internem nadzoru

 

Obenem se že sprožajo nasprotne interpretacije glede resnosti ugotovoljenih kršitev, češ da vseeno ne gre za tako drastične primere, ki bi zahtevali odpoklic, odpoved delovnega razmerja ali celo kazensko ovadbo. Pri zdaj že nekdanji veleposlanici v Parizu Veroniki Stabej je bil denimo argument, s katerim je Mladika branila svojo odločitev, da ji zgolj skrajša sicer že podaljšan mandat, utemeljen na povsem nori razlagi - da je namreč niso hoteli odpoklicati takoj, ko se je razvedelo za ugotovitve nadzora, saj je ravno tedaj pripravljala vse potrebno za obisk slovenskega predsednika vlade Mira Cerarja 8. julija letos v Parizu (?!).

 

A objava poročila o internem nadzoru, ki ima pravni temelj v Pravilniku o nadzoru v predstavništvih Republike Slovenije v tujini (sprejet je bil 24. januarja 2011 pod ministrovanjem Samuela Žbogarja), čeprav deloma omejena, saj so določeni deli potemnjeni, je takoj sprožila silni gnev slovenske javnosti (dovolj je bilo pogledati spletne forume, kjer se je ljudem mešalo od jeze nad skorumpiranimi, goljufivimi in tatinskimi diplomati, ki da so strašna sramota za državo), se je seveda moral vmešati tudi predsednik republike Borut Pahor, ki formalno podpisuje ukaze o imenovanju (novih) veleposlanikov. Kot velik ljudski tribun in populist je verjetno ugotovil, da mu bo to prineslo politične točke in utrdilo priljubljenost, zato je nemudoma zadržal podpisovanje ukazov o imenovanju veleposlanikov. Da bi vsaj navzven vse skupaj delovalo bolj koherentno in usklajeno z vlado, je predsednikov kabinet sporočil, da gre za odločitev, ki je usklajena s premierjem Cerarjem in da bo Pahor zgolj počakal na oceno vlade, ali ugotovitve v poročilu o nadzoru veleposlaništev kakor koli vplivajo na aktualni vladni predlog za imenovanje novih veleposlanikov.

 

 

Sramota za državo

 

Ker so med kandidati seveda tudi imena, ki so se neslavno pojavila v poročilu notranjega nadzora na diplomatsko-konzularnih predstavništvih v tujini, je zdaj ključno vprašanje, kako bodo uradno interpretirali njihove "grehe" oziroma ali bodo ugotovljene nepravilnosti, predvsem je šlo za negospodarno ravnanje z denarjem davkoplačevalcev, kakor koli vplivale na njihovo nadaljnjo kariero. Med diplomati, ki so bili doslej javno izpostavljeni (in sem sodi tudi Aleksander Geržina, kandidat za veleposlanika v Zagrebu), so Peter Reberc (Madrid), Janez Šumrada (Pariz) in njegova naslednica v več pogledih Veronika Stabej, Miran Čupkovič Skender (Tokio), Vidko Filipič (Kazan), Tomaž Trobentar (Priština), Jožef Keček (Beograd, Munchen).

 

Stanislav Vidovič

 

V 49 internih nadzorih v zadnjih šestih letih so odkrili vrsto kršitev v približno desetini primerov, kar niti ni tako malo, kljub temu da generalni sekretar zunanjega ministrstva Stanislav Vidovič javnost energično prepričuje, da gre le za ekscesne primere, medtem ko je preostali diplomatski aparat moralno neoporečen. Takšni naj bi bili tudi vsi kandidati za nove veleposlanike, med katerimi, če povzamemo Vidovičeve besede, ni kriminalcev, lopovov ali ljudi, ki bi nezakonito porabljali javni denar ali kršili zakone in predpise (kupovanje blaga brez pogodb, preseganje limitov, sklepanje pogodb, ki niso bile v skladu z lokalno zakonodajo, uporaba službene kartice v zasebne namene, neracionalna uporaba mednarodne ekspresne pošte ipd.). Zgodba zase je obračunavanje goriva po redni ceni, ne pa nižji, ki velja za diplomate. Zdi se, da so imeli nekateri veleposlaniki nasploh precejšnje težave s službenim voznim parkom in kilometrino.

 

Kandidat za novega veleposlanika v Zagrebu Aleksander Geržina, ki sicer prihaja iz vplivne mariborske familije Geržina, njegov oče je Saša Geržina, predsednik Društva Slovenija Rusija, človek iz kroga nekdanega predsednika Milana Kučana, podpredsednik upokojenske stranke Desus in eden izmed gonilnih motorjev projekta Ruska kapelica, kamor je letos prišel zabijat klin v (ne)enotnost Evropske unije sam ruski premier Dimitrij Medvedjev, slovenski politični vrh pa mu je pri tem držal štango. Prav Aleksander Geržina, ki je bil nazadnje ambasador na Dunaju in je predviden za enak položaj v trenutno daleč najpomembnejši slovenski sosedi, se je zapletel s povračilom kilometrine, je ugotovil interni nadzor ministrstva, saj jo je v letu in pol nabral za 4500 evrov, kar preračunano v kilometre pomeni natanko 12,000 kilometrov. In to kljub šoferju in službenemu vozilu, so se takoj razburjali Slovenci, občutjivi na privilegije in avtomobile.

 

 

Komisija za prave kadre

 

Toda pri Geržini ne gre toliko za znesek ali predvideno prihodnjo karierno destinacijo, kot za način imenovanja za kandidata in vpletenost še nekaterih drugih visokih uradnikov Mladike pri tem. Naši viri z zunanjega ministrstva so nas namreč diskretno opozorili, naj si pogledamo njihov podzakonski akt, ki ga je novembra lani podpisal Karl Erjavec, gre pa za Navodilo o delu Kadrovske komisije Ministrstva za zunanje zadeve.

 

 

 

 

Kadrovska komisija je sicer posvetovalni organ ministra, skrbi pa za strokovna mnenja in ocene kandidatov za vodje naših predstavništev v tujini. Še več, ravno ta petčlanska komisija jih tudi predlaga. Njen predsednik je generalni sekratar zunanjega ministrstva, se pravi Stanislav Vidovič, ostali štirje člani pa so:

 

- generalna direktorica za globalne zadeve in politično multilateralo Sanja Štiglic,

- glavni diplomatski nadzornik Miha Vrhunec,

- predsednik Sindikata slovenskih diplomatov Stanislav Sikošek in

- generalni direktor za bilateralo in evropske zadeve Aleksander Geržina (!).

 

 

 

 

Zakaj Vidovič brani Geržino

 

Skoraj ni verjetno, da bi bil Geržina tako nehigieničen in se ne bi izločil iz glasovanja o sebi, vendar takšen dvom v nepristranskost vedno obstaja. Tudi obnašanje generalnega sekretarja ministrstva, ki po medijih vehementno zatrjuje, kako bodo vse transparentno rešili in da nimajo nobene tolerance do kršiteljev predpisov, je precej problematično, saj je očitno glasoval, da se za ambasadorja v Zagrebu predlaga človeka, ki ga je obravnaval interni nadzor ministrstva in pri njem našel določene kršitve. Kako bo zdaj pojasnil svojo odločitev? Najbolj elegentno tako, da se ocena internega poročila, v katerem nastopa tudi Geržina, pač relativizira. S tem se bo izmotal iz pasti, ki si jo je sam nastavil, ko je poudarjal profesionalnost pri kadrovski politiiki, o kateri že vrabci na strehi Mladike čivkajo, da je utemeljena na negativni selekciji...

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
9
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
3
31.05.2023 20:30
Naš italijanski sodelavec Valerio Fabbri je pred dnevi v prilogi Scenari, ki izhaja kot del rimskega dnevnika Domani, objavil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
5
28.05.2023 19:00
After the initial euphoria, Chinas relations with the Central Asian countries are losing traction as the local population is ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
16
24.05.2023 20:59
Začelo se je zbiranje podpisov za podporo novemu zakonu, ki ga v slovenski zakonodaji še nimamo: o zakonu o pomoči pri ... Več.
Piše: Milan Krek
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
30
18.05.2023 17:15
Na zadnje ideološke poteze vlade Roberta Goloba, ki je pred volitvami obljubljala depolitizacijo, zdaj pa počne ravno nasprotno, ... Več.
Piše: Uredništvo
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
10
17.05.2023 19:00
Konec tedna, natančneje 21. maja, čakajo Grčijo parlamentarne volitve, ki bodo v več pogledih prelomne. Javnomnenjske raziskave ... Več.
Piše: Tomi Dimitrovski
Beijing's new anti-spying rules could put to jail any foreign citizen living in China
8
16.05.2023 22:00
The international community is wary of Chinas latest amendments to its anti-espionage legislation that comes into effect from ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Despite likely losses, China has an interest to fund Pakistani rail network
10
09.05.2023 20:45
Putting economics on its head, China is readying to launch an ambitious USD 58 billion rail network in Pakistan, whose rationale ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Anonimka Alešu Šabedru očita, da ogroža več kot 60 milijonov evrov evropskega denarja
9
07.05.2023 20:00
Razmere v zdravstvu se bodo očitno še bolj zaostrile, do dramatičnih dogodkov naj bi prišlo že prihodnji mesec, opozarjajo naši ... Več.
Piše: Uredništvo
Kremelj je padel? Kdo je odgovoren za domnevni "atentat" na Putina in zakaj je to storil
13
04.05.2023 09:20
Natančna analiza posnetkov domnevnega ukrajinskega napada z dronoma na Kremelj, kjer je sicer uradna rezidenca ruskega ... Več.
Piše: Uredništvo
Nekdanji italijanski zunanji minister Luigi Di Maio kot predstavnik evropske diplomacije v zalivskih državah
14
02.05.2023 20:00
Visoki predstavnik za zunanje zadeve Evropske unije Josep Borrell je predstavnikom vlad 27 držav članic Unije pisal, da je ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ameriška gerontokracija: Vladavina starejših v ZDA kot garancija prihodnosti zahodnega sveta?
12
28.04.2023 20:15
V Združenih državah so vedno bolj prisotni dvomi o napovedani ponovni kandidaturi Joeja Bidna. Izgleda, da osemdesetletni ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izstop Nemčije iz rabe jedrske energije in mizantropija velikih okoljevarstvenih organizacij
22
23.04.2023 19:04
Trenutek slavja nemških Zelenih in velikih mednarodnih okoljevarsvetnih organizacij ob odklopu zadnjih treh nemških jedrskih ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
China - EU relations to deteriorate as Putin ignores Xi's mediation
6
22.04.2023 00:00
The European Commission President, Ursula von der Leyen, and French President, Emmanuel Macron, are trying to change Chinas ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Emergence of New Global Industrial Supply Chain : Limitation of China - Russia Trade Cooperation
13
16.04.2023 19:00
Analysts and observers across the world are anticipating about the shape and form the new global industrial supply chain would ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Finska v zvezi NATO je še en dokaz Putinovih političnih napak
13
12.04.2023 19:33
Vojna v Ukrajini je privedla do širitve zveze NATO. Na bojišču ni končnega izida, ki bi pomenil pogajanja s Kijevom in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Cene električne energije v Evropi letijo v nebo predvsem zaradi trgovcev in špekulantov z električno energijo
21
11.04.2023 23:59
Leto 2022 je vsekakor zaznamovala energetska kriza. Cene električne energije so pričele naraščati že konec leta 2021, z rusko ... Več.
Piše: Bine Kordež
Zloraba neke naravne nesreče: Četrt stoletja po velikonočnem potresu v Zgornjem Posočju (1998)
11
10.04.2023 21:00
Pred skoraj natanko četrt stoletja, na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, pet minut pred poldnevom, je Zgornje Posočje ... Več.
Piše: Siniša Germovšek
Shrinking Beijing, Shanghai, Hong Kong populations worsen demographic crisis in China
10
04.04.2023 21:00
Younger generation of Chinese does not find giving birth as inevitability. China therefore recorded a population decline for the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Pozabite na drugi blok jedrske elektrarne v Krškem, vladno koalicijo so očitno potiho prevzeli špekulativni interesi
18
29.03.2023 00:55
Kdo se igra s projektom drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem? Če ste mislili, da bo oblast vsaj v tem primeru ravnala ... Več.
Piše: Uredništvo
Uničevanje izvoznega potenciala IZUM-a pod pokroviteljstvom Direktorata za znanost na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
6
27.03.2023 21:20
Na današnji dan pred petimi leti je vodilni avtor sistemov COBISS in SICRIS, pobudnik ustanovitve in dolgoletni direktor IZUM-a ... Več.
Piše: Tomaž Seljak
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.004
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.424
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.961
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.708
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.302
06/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.314
07/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.123
08/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.068
09/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 420
10/
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 2.155