Komentar

Polmrak v avgustu

Predsednik Pahor naj bi zaradi poročil o nadzoru v diplomaciji zadržal podpisovanje ukazov o imenovanju novih veleposlanikov, kar zelo spominja na potezo njegovega predhodnika Danila Türka iz leta 2008, ki nekaterih podpisov ni le zadržal, ampak jih je celo zavrnil, s čimer se je postavil za arbitra pri imenovanju veleposlanikov in razvrednotil pristojnosti zunanjega ministra in predsednika vlade.

21.08.2015 23:59
Piše: Dimitrij Rupel
Ključne besede:   borut pahor   diplomacija   arbitraža

Foto: www.mediaspeed.net

Predsedniku bi morali dostaviti vse podatke o vzdržnosti slovenskega javnega dolga. Ko bi jih dobro pregledal in premislil, bi lahko nadaljeval s svojim ustvarjalnim odnosom do ustave. Volivci bi brez pripomb sprejeli odstavitev Karla Erjavca, navsezadnje pa bi lahko Borut Pahor odstavil kar celo vlado, postavil novo vlado narodne rešitve in razpisal nove volitve.

Borut Pahor naj bi zaradi poročil o nadzoru v diplomaciji zadržal podpisovanje ukazov o imenovanju novih veleposlanikov. Kot je bilo rečeno, naj bi Pahor nasprotoval imenovanju Aleksandra Geržine za veleposlanika v Zagrebu, namesto njega pa naj bi izbral aktualnega veleposlanika v Rimu Iztoka Mirošiča. Ta poteza aktualnega predsednika republike spominja na potezo njegovega predhodnika Danila Türka iz leta 2008. Bivši predsednik nekaterih podpisov - tudi ko je šlo za veleposlaništvo na Dunaju in za pisca teh vrstic - ni le zadržal, ampak jih je celo zavrnil, s čimer se je postavil za arbitra pri imenovanju veleposlanikov in razvrednotil pristojnosti zunanjega ministra (Samuela Žbogarja) in predsednika vlade (Boruta Pahorja). (Namesto pisca teh vrstic je na Dunaj takrat odšel Aleksander Geržina.)

 

Formalno in substancialno se vloga predsednika republike, ki po ustavi nima pravice izbirati veleposlanikov - kljub poznejšim spremembam zakona o zunanjih zadevah - ni spremenila. Tudi v Sloveniji - kot v drugih državah s parlamentarno demokracijo - naj bi bil predsednikov podpis zgolj formalnost.

 

Ko bi bilo nujno in ko bi to - v slovenski (zunanje)politični zmešnjavi - kaj zaleglo, bi se pisec teh vrstic, ki dobro pozna oba "kandidata" za položaj v Zagrebu, odločil za prodornejšega Mirošiča, ki ima le to napako, da je skupaj s Pahorjem botroval Arbitražnemu sporazumu, o katerem seveda nimam dobrega mnenja in ki je slovenski diplomaciji po vseh prejšnjih prinesel nove težave s Hrvaško. Toda o tem je bilo povedanega že skoraj vse.

 

Večji problem je drugje, npr. v tem, da je Pahor poleg tega, da je oklofutal Erjavca in Cerarja, oklofutal samega sebe oz. tistega Pahorja, ko je bil predsednik vlade (2008) in je brez omahovanja dopustil Türkovo lustracijsko mahinacijo. Če si je že dovolil takšno vsesplošno (samo)oklofutanje, bi Pahor nemara lahko naredil še kakšen dodaten korak. Lahko bi recimo - podobno, vendar v nasprotno smer kot Türk - predlagal ali pa kar določil spremembe zakona o zunanjih zadevah, ki bi izbrisale Türkove popravke (Lex Rupel).

 

Predsedniku bi morali dostaviti vse podatke o vzdržnosti slovenskega javnega dolga. Ko bi jih dobro pregledal in premislil, bi lahko nadaljeval s svojim ustvarjalnim odnosom do ustave. Volivci bi brez pripomb sprejeli odstavitev Karla Erjavca (ki je javno izjavil, da je imenovanje arbitra Ronnyja Abrahama zmaga za Slovenijo, z njegovim odstopom pa "nima nič"), navsezadnje pa bi lahko odstavil kar celo vlado, postavil novo vlado narodne rešitve in razpisal nove volitve.

 

Takšne zdravilne poteze bi lahko utemeljil z nujnostjo sprememb vsaj v pravosodju, zdravstvu, prometu in energetiki. Lahko bi spomnil na izjave ministra za infrastrukturo, da bo drugi tir med Koprom in Divačo potreben šele čez trideset let, in na izjavo ministra za gospodarstvo, da ničesar ne ve o računskih napakah v TEŠ 6.

 

Mimogrede: ko bi imeli učinkovito železniško povezavo med Ljubljano in Koprom, bi se mnogi namesto po cesti rajši peljali po tirih in bi bilo manj prometnih nesreč. In ko bi v TEŠ 6 postavili ljudi, ki znajo računati - vendar ne za lastne žepe - bi za elektriko plačevali pol nižje cene, tako kot Nemci, ki imajo sicer trikrat višje dohodke.

 

 

Opomba: avtor si je idejo za naslov članka sposodil pri  Williamu Faulknerju, ki je leta 1932 objavil roman Svetloba v avgustu (Light in August). 

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
5
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
29
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
Tabú vzporednih ustavnih vrednotnih temeljev slovenske politične "sredine"
11
17.04.2023 20:37
Vprašljivost zadevnih mnenj odstira tabe preko tridesetletne temeljno vrednotne konfuzije znotraj prodemokratičnega dela ... Več.
Piše: Žiga Stupica
PR-okracija*
15
14.04.2023 20:36
Po afriški diplomatski ofenzivi, PR-ovskem debaklu, v katerem je predsednica Državnega zbora na obisku v državi, ki ne priznava ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
V Ljubljani za konec tedna prevladuje kokain, v Mariboru pa ekstazi
14
13.04.2023 19:00
Čistost cestnega kokaina se v zadnjih letih povečuje, kar pomeni, da je na črnem trgu veliko kokaina in da je tudi povpraševanje ... Več.
Piše: Milan Krek
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 2.079
02/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.783
03/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.455
04/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.217
05/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 913
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 857
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 914
08/
Hočete ekstremiste? Sova vam jih prikriva ali morda celo ščiti, Portal Plus jih razkriva!
Kizo
Ogledov: 33.850
09/
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
Tomi Dimitrovski
Ogledov: 688
10/
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.249