Ta teden je za slovensko tranzicijo takorekoč zgodovinski. Odšel je namreč Bojan Petan, ki od tega tedna ni več predsednik uprave DZS, d.d. Ali to med vrsticami pomeni, da se "Drznim Znanilcem sprememb" končno obetajo pravičnejši časi, ko jih bo morda dosegla tudi roka pravice?
Bojan Petan formalno ni več v sedlu DZS d.d. Kje je lastniško, je seveda drugo vprašanje, ampak po vseh shemah, ki jih je potegnil od začetka tranzicije do danes, vseeno lahko sklepamo, da ga ne čaka ravno mirno upokojensko življenje. Kajti če še ne veste, zdaj prihaja čas izstavljanja računov, za njegovim hrbtom pa ne bo več klasičnih protektorjev. Zakaj? Ker je postal del preteklosti in kot tak neuporaben za prihodnost naših omrežij.
Kako Petan vidi svojo vlogo v tranziciji, si lahko preberete v časniku Finance v intervjuju, ki je bil objavljen dan pred njegovim odhodom. Predlagamo vam, da si intervju natančno preberete, kajti neprecenljivo je iz Petanovih ust slišati, kako so ga uničile banke (mimogrede: kot da ostali padli heroji slovenske tranzicije niso povedali prav enako!) in kako je Dnevnik neodvisen, sam pa trpi zaradi negativne obravnave v slovenskih medijih (ja, to je dejansko izrekel).
Na Portalu PLUS se s Petanom strinjamo samo v nečem: on res ni slovenski tajkun. Človek, ki je tako zelo zaznamoval slovensko tranzicijo, nikakor ne more biti označen kot tajkun, Petan je namreč tranzicijski mogul. Faking tranzicijski imperator, če hočete.
Komu vse se bo tožilo po Petanu?
Prvi, ki se jim bo stožilo po Petanu, so zagotovo visoki uradniki Sove. Po Selanu, Bonaci in Štembergerju se je čas kariernih priložnosti bivših sovakov v DZS d.d. verjetno nepreklicno zaključil. Potem so tukaj vsi njegovi najožji poslovni partnerji. Domnevam, da bo v Pušnik – Petanovi mreži zazijala kratkoročna praznina, vse dokler se ta dva heroja slovenske tranzicije ne boste izumila na novo. Kje in kako se bosta pojavila je, zaradi njune omniprezentnosti od Luksemburga do Črne Gore in nejasne likvidnosti nemogoče napovedati. Se pa zagotovo bosta. Toda v vmesnem času bo v Pušnikovi črni duši zijala ena velika žalost.
Prvi september je bil črn tudi za Francija Zavrla, človeka za katerega je danes na finančni ulici že jasno, da se mu je s Petanovim odhodom zaprl še zadnji kanal do nekega večjega poslovnega imperija. Vsaj z vidika poslovanja s prvim upravljavcem. Zaihteli bodo tudi v saudski inkarnaciji Ultre, saj dzsjevski imperij pospešeno implodira in pot njihovih inovativnih high tech rešitev preko dzsja do slovenske Pošte ni več popolnoma zanesljiva.
Morda bi kako solzo lahko spustila tudi Borut Jamnik in Gregor Golobič. Seveda samo v primeru, če še nimata nadomestnega načrta in če bi ne imela namesto srca denarnice.
Zajokali bodo nekateri devijantneži na policiji, tožilstvu in Sovi, ker morda se bo tudi na Dnevniku, ki še ostaja v Petanovih upravljalskih rokah, zgodilo marsikaj nepovratnega, posledično fantje in dekleta iz zgoraj omenjenih institucij ne bodo mogli več pošiljati v objavo najrazličnejših prisluhov, dokazov in dokumentov in tako služiti svojim botrskim omrežjem.
Domnevamo tudi, da bodo slovenske banke, predvsem NLB pogrešale njegove inovativne sheme premetavanja lastniških deležev in sestavljanja najrazličnejših finančnih shem, v katerih je mogoče prav vse. Ta finančna inovativnost bo s Petanom izginila. Recimo, nikoli več ne bo tako zanimivega kreditnega trikotnika, kot je bil NLB – DZS – Digitel. To bo posledično razveselilo vse tiste na NPU, ki so zaradi takšnih epizod morali razmišljati o čem drugem kot o optimiranju svoje servilnosti politiki.
Neverjetno ampak resnično, na Portalu PLUS bomo Petanov odhod iskreno obžalovali. Od tega tedna naprej se je namreč prekvalificiral v kategorijo "mrtvega poslovnega konja", ki da se ga ne sme več brcati. Slednje pomeni, da bo po vsej verjetnosti pritok informacij in dokumentov usahnil, kar pa spet pomeni, da je za zgodovino zgodba o Petanu zaprta. Naj vas spomnimo, da je prispevek tega medija k razumevanju tranzicijske vloge Bojana Petana sestavljen iz sledečega portfelja člankov:
1. Petanu in Pušniku se je že popolnoma zmešalo: s prodajo energijskih kristalov izvajata sprevržene finančne sheme
2. Pušnik in Petan, preberita ta članek, ne bo vama žal!
3. Tajkunski kapitalizem hrani Dnevnik
4. Kako se je ugrabila država in kdo jo še vedno drži v krempljih
Za vse ostale je Petan nadomestljiv. Si bodo pač ustvarili novega ali pa pogledali, kaj na slovenskem tajkunskem pogorišču še brca z likvidnim denarjem.
Kdo bo danes odpiral šampanjec?
Zagotovo Bosanci. Po epizodi z obkolitvijo, izčrpanjem in uničenjem GP Bosna d.d. (kjer je DZS d.d. igrala ne prav nepomembno vlogo) bo verjetno za vse nekoč zaposlene in za podizvajalce tega podjetja to sicer slaba uteha, ampak zaradi nedelovanja pravne države v Sloveniji in Bosni & Hercegovini tudi edina, ki jo bodo doživeli.
Tudi za vse, ki so se spustili v finančne sheme z energetskimi kristali in tv kvizi, ki sta jih solastniško podprla Pušnik in Petan se bo danes zgodila slovenska različica "bosanske utehe". Za vse tiste, ki so v devetdesetih na lastni koži izkusili dolgoletno vojno med DZS d.d. in Mladinsko knjigo d.d., je danes prišel epilog. Čeprav prepozno in na poslovno pogorišče.
Nekaj zadoščenja bodo dobili tudi vsi tisti, ki jih je Petanov Vestnik, tj. Dnevnik medijsko klal. Ali bodo imeli voljo odpreti šampanjec, potem ko so jim nepovratno uničili življenje, pa je že drugo vprašanje. Nenazadnje sta 1. septembra Suzana Rankov in Vesna Vuković dobili obliž na svoje rane in upajmo, da bosta s tem tudi prenehali po Ljubljani težiti vsem po vrsti, kako ju je Petan prodal za reprogram posojila pri NLB.
Popolnoma nam je jasno, da smo v zgornjem našetvanju izpustili marsikoga, a brez dvoma so ta teden ljudje praznovali z vsaj minimalnim občutkom satisfakcije. Kajti verjemite nam, da je spisek ljudi, ki Petana sovražijo, zelo, zelo dolg.
Projekcija za leto 2020
Dovolite nam, da si za trenutek sposodimo dikcijo našega najljubšega političnega tednika luksemburške revije Mladina. Leta 2020 vidimo Bojana Petana povsem samega in izoliranega od vseh njegovih današnjih poslovnih, medijskih in finančnih prijateljev. Vidimo ga, kako ostane sam s svojo temno dušo. In v teh okoliščinah mu želimo čim daljše sobivanje z njegovo črno vestjo.
1. september je bil velik dan, z radarja je odšel Bojan Petan. Prav pa je tudi, da smo se na ta praznični dan poklonili vsem žrtvam Petanovih poslovnih shem in medijskih ubojev. Tako je v zgodovino odšel, poleg Željka Ražnatovića – Arkana, še en najbolj znan Brežičan.
* Fraza "good riddance" je težko prevedljiva, pomeni pa veselje nad dejstvom, da je nečesa konec, se je izgubilo oziroma odšlo.
POJASNILO BRALCEM
Bralcem smo dolžni pojasnilo, zakaj danes kljub napovedi ne objavljamo tretjega dela tranzicijskega dosjeja Balkanski poslovni imperij in Slovenci. Razlog je preprost: zaključnega dela nismo mogli pravočasno zaključiti, saj nismo uspeli pridobiti ključnih dokumentov in dokazov, s katerimi bi lahko po vseh standardih preiskovalnega novinarstva potrdili ključne dogodke, ki smo jih zeleli predstaviti v zgodbi.
Upamo, da bomo lahko to trilogijo zaključili naslednji petek oziroma v razumnem roku.