Razkrivamo

TEŠ 6: naložba za telebane ali naložba presežkov?

Dokazovanja Marka Goloba o smotrnosti TEŠ6 so zmota, velika zmota, zatrjuje Anton Urankar, strokovnjak za termoelektrarne z večdesetletnimi izkušnjami na tem področju. Njegov kritični, toda argumentirani pogled na razvpiti šesti blok Termoelektrarne Šoštanj objavljamo kot del javne polemike, ki jo bo na Portalu PLUS prihodnji teden nadaljeval Vili Kovačič.

06.10.2015 22:00
Piše: Anton Urankar
Ključne besede:   teš6   marko golob   vili kovačič   anton urankar   polemika

Foto: wikimedia

Absurd je, da danes nihče ni odgovoren za to zablodo. Če je že kdo, so to po mnenju gospoda Goloba okoliščine, ki niso bile prijazne. Takemu sklepu ne morem pritrditi. Menim, da sta zatajili državna uprava in stroka. Sprevrženost več kot dvakratne cene skoraj nikogar ne moti, tudi tistih ne, ki so v oblastnih telesih države in je njihova edina dolžnost zagotoviti neoporečnost postopka graditve. To ni malenkost, to je škoda 800 milijonov evrov!

TEŠ6 je naložba za telebane, je predvidevala novinarka Dela Majda Dodevska že leta 2010 v članku s takšnim naslovom. Imela je prav, njena trditev pa velja tudi danes. Dokazovanja gospoda Marka Goloba o smotrnosti tega megalomanskega energetskega projekta so zmota, velika zmota. To je Pirova zmaga, ena od številnih v slovenski energetiki.

 

V svojem prispevku bom obravnaval le tisti del vsebine Golobovega članka, ki se neposredno povezuje z  gospodarnostjo TEŠ6. Z okoliščinami, ki naj bi opravičevale previsoko ceno - in opisi teh okoliščin v njegovi trilogiji o TEŠ6 prevladujejo -, se ne bom spoprijemal, saj jih mora sposobno vodstvo izgradnje obvladati. Če tega ne zmore, mora odstopiti. To se ni zgodilo, zato je pravi naslov za to zablodo vodstvo izgradnje, predstavniki oblasti in tisti del slovenske energetske stroke, ki nam je vsa ta leta dokazoval njeno nujnost in smotrnost.

 

Z nekaterimi trditvami, ki jih bom predstavil, sem seznanil tudi državni zbor, nekaj pa sem jih že objavil v Delu, Reporterju in v spletnem mediju Časnik.si. Stroka mi do zdaj ni oporekala, je pa moje nasprotovanje gradnji spregledala.

 

 

Gospodarnost naložbe?

 

Naložba je negospodarna! Njeno pravo podobo daje naslednja primerjava: za enoto 600 MW bomo plačali 1400 milijonov, čeprav je njena tržna vrednost na evropskem trgu le 700 milijonov evrov. Za ta naložbeni denar bi torej lahko zgradili dve enoti po 700 MW, eno v Šoštanju, drugo pa v eni od evropskih držav s cenejšim gorivom. Za 1 MW bomo plačali 2,3 milijona, v Evropi pa je primerljiva cena 1,0 milijon evrov.

 

Previsoka cena izniči vse odlike nove enote. Predstavljam svojo grobo oceno nekaterih gospodarskih kazalcev, ki sem jih določil na osnovi javno objavljenih podatkov. Povprečni stroški /EUR/MWh/ za TEŠ 6 bodo med odplačilom kreditov 85, po odplačilu 50,  povprečni skupni stroški HSE, TEŠ 6 in Dravskih elektrarn pa med odplačilom kreditov 60, po odplačilu 40. Za primerjavo naj navedem, da je bila povprečna cena na evropskih borzah v juliju letos med 33 in 38.

 

Ti podatki dovoljujejo trditev, da ne moremo pričakovati gospodarne proizvodnje, še več: TEŠ 6 bo ogrozila gospodarnost HSE, obremenila slovensko gospodarstvo in vse državljane.

 

 

Nadomestna enota

 

Še vedno trdijo, da je to nadomestna enota, hkrati pa že dokazujejo, da je treba obratovanje enote 4 podaljšati. Seveda je taka odločitev strokovno opravičljiva, vendar pa s tako rešitvijo izgubimo prednosti, ki jih omogoča nadomestna enota. To so nam, ki smo dokazovali zgrešenost izgradnje nove enote, trdili njeni snovalci, graditelji, predstavniki znanosti, predstavniki oblasti in poslanci. Danes so svoje prepričanje že spremenili! Trdim, da je bila nadomestna vloga nove enote lahko le zmota ali prevara! To dejstvo bi lahko zdaj že vsi spregledali. Tudi gospod Golob bi lahko spremenil svoje prepričanje.

 

Še 15 let v Šoštanju ne potrebujemo nikakršnega nadomeščanja. Smotrno rešitev bi pa zagotovili posodobitvi enot 4 in 5. Žal so pooblaščeni načrtovalci to smotrnost, če so jo sploh iskali, spregledali. Naj to svojo trditev utemeljim:

 

1. V Termoelektrarni Šoštanj je vgrajena najmodernejša oprema. Ob izgradnji čistilnih naprav pa sta bili enoti 4 in 5 v celoti obnovljeni in posodobljeni! Večjih vlaganj za posodobitev zato ne bi bilo več potrebnih. Ob upoštevanju teh podatkov ocenjujem, da bi bili pričakovani življenjski dobi enot 4 in 5 vsaj 50 let in bi se iztekli leta 2023 in leta 2028. Razpoložljiva moč na premog bi bila do leta 2023 tako 610 MW, kar ustreza zmogljivosti rudnika.

 

2. Posodobitvi za povečanje izkoristkov bi zahtevali le do 150 milijonov evrov vlaganj, zagotovili bi pa ceni na pragu 55 in 50 EUR/MWh. Bistveno nižji ceni v primerjavi s TEŠ 6 sta predvsem posledica njenih previsokih vlaganj, večji izkoristek pa te razlike ne more omiliti.

 

3. Enoti 4 in 5 naj bi po zagonu TEŠ 6 predčasno na silo zaustavili, vendar tega nikjer ne počnejo. Tudi najbogatejši podaljšujejo življenjske dobe svojih enot in izboljšujejo njihove izkoristke. Trdim, da prihranka na račun višjega izkoristka in manjših dajatev zaradi izločanja CO2 z enoto 6 ni mogoče doseči. V Nemčiji podobnih enot ne zaustavljajo. Še več, posodabljajo jih in to zelo učinkovito. Podatki o teh posegih so dosegljivi in javni.

 

4. Vključitev plinskih turbin v tehnološki proces enote 5 v letu 2008 je podobna zgrešena naložba. Je tudi najmanj tehnično zastarela rešitev, gospodarsko neučinkovita, zlasti pa ni primerna v sestavi s prvovrstno premogovno enoto. Danes o velikih prihrankih ni nobenih podatkov. Ni jih! Stroka pa kar molči.

 

5. Katerim ciljem ustrezajo te odločitve? Sam jih ne poznam. Dovolite pa mi, da se zatečem k ugibanju. Morda pa sta bili posodobitvi prepoceni? Morda je v ozadju načrt stalnih vlaganj: razžveplevalnim napravama enot 4 in 5 v letih 1995 in 2000, vgradnji plinskih turbin leta 2008, izgradnji TEŠ 6, ki je v teku, bo sledilo po letu 2016 "odkritje" smotrnosti posodobitev enot 4 in 5 ter smotrnost preureditve plinskih turbin v plinskoparni proces? Tem vlaganjem pa bo končno sledil še uvoz premoga. Oprostite, ne vem, le ugibam! Lahko pa verjamem.

 

 

Okoljske zahteve

 

Enoti 4 in 5 izpolnjujeta okoljske pogoje, s posodobitvijo bi vpliv na okolje lahko tudi zmanjšali. Prispevek zaradi izločanja CO2 v prvih petnajstih letih obratovanja TEŠ 6 ne more ogroziti njune gospodarnosti.

 

 

Sekundarna regulacija

 

Sekundarna regulacija, ki jo gospod Golob posebej poudarja, enoti TEŠ 6 ne daje pomembne prednosti, saj enoti 4 in 5 zagotavljata vzorno sekundarno regulacijo tudi danes.

 

 

Zamegljevanje

 

Vpletanje EBRD, Evropske banke za obnovo in razvoj, ETS, European Trading Scheme, ultra super kritično tehnologijo pare, BAT, Best Available Technology, EIB, Evropsko investicijsko banko, OVE, Obnovljive vire energije, pomenijo sicer zanimive podatke, ne morejo pa opravičiti temeljnih zablod pri tej naložbi.

 

Ob omembi OVE pa naj dodam, da bi tistih 10 hidroelektrarn lahko zgradili namesto TEŠ6!

 

 

Neodgovorni

 

Odgovor je na dlani: nihče, nihče ni odgovoren za to zablodo. Če je že kdo, so to po mnenju gospoda Goloba okoliščine, ki niso bile prijazne. Takemu sklepu sam ne morem pritrditi in menim, da sta zatajili državna uprava in stroka. Sprevrženost več kot dvakratne cene skoraj nikogar ne moti, tudi tistih ne, ki so v oblastnih telesih države in je njihova edina dolžnost zagotoviti neoporečnost postopka graditve. To ni malenkost, to je škoda 800 milijonov evrov. Priporočam, da ne izgubljajmo časa z milijonom, osredotočimo se raje na milijardo!

 

Žal mi je, da so nam bile zvezde tako nenaklonjene. TEŠ 6 je velika polomija, je velika škoda, je podoba vrednot stroke, države in slovenske družbe.

 

 

Anton Urankar je diplomirani inženir in magister strojništva. Njegova strokovna usmeritev so termoelektrarne in njihova izgradnja. Služboval je prvih 20 let v Termoelektrarni Trbovlje, nadaljeval delo v Inženiringu Termoelektrarne Šoštanj v Ljubljani, kjer se je v letu 1997 tudi upokojil. Njegov delokrog so bile naslednje pomembnejše dejavnosti: vzdrževanje strojnih naprav, izgradnja razžveplalnih naprav TEŠ 4 in 5, izdelava investicijskih programov in razpisnih dokumentacij, vodenje razpisnih postopkov, vrednotenje ponudb, oblikovanje pogodb, prevzem opreme in storitev, nadzor izgradnje in nadzor kakovosti. Svoje strokovne izkušnje je doslej objavljal v Strojniškem vestniku.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
10
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
9
31.05.2023 20:30
Naš italijanski sodelavec Valerio Fabbri je pred dnevi v prilogi Scenari, ki izhaja kot del rimskega dnevnika Domani, objavil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
5
28.05.2023 19:00
After the initial euphoria, Chinas relations with the Central Asian countries are losing traction as the local population is ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
16
24.05.2023 20:59
Začelo se je zbiranje podpisov za podporo novemu zakonu, ki ga v slovenski zakonodaji še nimamo: o zakonu o pomoči pri ... Več.
Piše: Milan Krek
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
30
18.05.2023 17:15
Na zadnje ideološke poteze vlade Roberta Goloba, ki je pred volitvami obljubljala depolitizacijo, zdaj pa počne ravno nasprotno, ... Več.
Piše: Uredništvo
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
10
17.05.2023 19:00
Konec tedna, natančneje 21. maja, čakajo Grčijo parlamentarne volitve, ki bodo v več pogledih prelomne. Javnomnenjske raziskave ... Več.
Piše: Tomi Dimitrovski
Beijing's new anti-spying rules could put to jail any foreign citizen living in China
8
16.05.2023 22:00
The international community is wary of Chinas latest amendments to its anti-espionage legislation that comes into effect from ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Despite likely losses, China has an interest to fund Pakistani rail network
10
09.05.2023 20:45
Putting economics on its head, China is readying to launch an ambitious USD 58 billion rail network in Pakistan, whose rationale ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Anonimka Alešu Šabedru očita, da ogroža več kot 60 milijonov evrov evropskega denarja
9
07.05.2023 20:00
Razmere v zdravstvu se bodo očitno še bolj zaostrile, do dramatičnih dogodkov naj bi prišlo že prihodnji mesec, opozarjajo naši ... Več.
Piše: Uredništvo
Kremelj je padel? Kdo je odgovoren za domnevni "atentat" na Putina in zakaj je to storil
13
04.05.2023 09:20
Natančna analiza posnetkov domnevnega ukrajinskega napada z dronoma na Kremelj, kjer je sicer uradna rezidenca ruskega ... Več.
Piše: Uredništvo
Nekdanji italijanski zunanji minister Luigi Di Maio kot predstavnik evropske diplomacije v zalivskih državah
14
02.05.2023 20:00
Visoki predstavnik za zunanje zadeve Evropske unije Josep Borrell je predstavnikom vlad 27 držav članic Unije pisal, da je ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ameriška gerontokracija: Vladavina starejših v ZDA kot garancija prihodnosti zahodnega sveta?
12
28.04.2023 20:15
V Združenih državah so vedno bolj prisotni dvomi o napovedani ponovni kandidaturi Joeja Bidna. Izgleda, da osemdesetletni ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izstop Nemčije iz rabe jedrske energije in mizantropija velikih okoljevarstvenih organizacij
22
23.04.2023 19:04
Trenutek slavja nemških Zelenih in velikih mednarodnih okoljevarsvetnih organizacij ob odklopu zadnjih treh nemških jedrskih ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
China - EU relations to deteriorate as Putin ignores Xi's mediation
6
22.04.2023 00:00
The European Commission President, Ursula von der Leyen, and French President, Emmanuel Macron, are trying to change Chinas ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Emergence of New Global Industrial Supply Chain : Limitation of China - Russia Trade Cooperation
13
16.04.2023 19:00
Analysts and observers across the world are anticipating about the shape and form the new global industrial supply chain would ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Finska v zvezi NATO je še en dokaz Putinovih političnih napak
13
12.04.2023 19:33
Vojna v Ukrajini je privedla do širitve zveze NATO. Na bojišču ni končnega izida, ki bi pomenil pogajanja s Kijevom in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Cene električne energije v Evropi letijo v nebo predvsem zaradi trgovcev in špekulantov z električno energijo
21
11.04.2023 23:59
Leto 2022 je vsekakor zaznamovala energetska kriza. Cene električne energije so pričele naraščati že konec leta 2021, z rusko ... Več.
Piše: Bine Kordež
Zloraba neke naravne nesreče: Četrt stoletja po velikonočnem potresu v Zgornjem Posočju (1998)
11
10.04.2023 21:00
Pred skoraj natanko četrt stoletja, na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, pet minut pred poldnevom, je Zgornje Posočje ... Več.
Piše: Siniša Germovšek
Shrinking Beijing, Shanghai, Hong Kong populations worsen demographic crisis in China
10
04.04.2023 21:00
Younger generation of Chinese does not find giving birth as inevitability. China therefore recorded a population decline for the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Pozabite na drugi blok jedrske elektrarne v Krškem, vladno koalicijo so očitno potiho prevzeli špekulativni interesi
18
29.03.2023 00:55
Kdo se igra s projektom drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem? Če ste mislili, da bo oblast vsaj v tem primeru ravnala ... Več.
Piše: Uredništvo
Uničevanje izvoznega potenciala IZUM-a pod pokroviteljstvom Direktorata za znanost na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
6
27.03.2023 21:20
Na današnji dan pred petimi leti je vodilni avtor sistemov COBISS in SICRIS, pobudnik ustanovitve in dolgoletni direktor IZUM-a ... Več.
Piše: Tomaž Seljak
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.045
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.683
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.999
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.739
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.390
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.150
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.093
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 573
09/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.328
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 444