Novica o zelo verjetni ukinitvi programa otroške srčne kirurgije, ki je odjeknila včeraj, je šokirala tako starše obolelih otrok kot tudi otroške kirurge, intenziviste in kardiologe v Kliničnem centru, saj jih vodstvo bolnišnice o tem sploh ni obvestilo. Za predlog so tako izvedeli kar iz medijev.
Zdravniki specialisti Kliničnega oddelka za otroško kirurgijo in intenzivno terapijo ter Službe za kardiologijo so se po torkovem poročanju medijev, da bo vodstvo UKC Ljubljana predlagalo ustavitev programa otroške srčne kirurgije, odzvali tako, da so se na javnost obrnili z izjavo, v kateri pravijo, da so si "ves čas prizadevali, da bi v Ljubljani ohranili program otroške srčne kirurgije, ki pa mora biti spremenjen in v skladu s smernicami Poročila o izrednem strokovnem nadzoru."
Podpisani zdravniki v nadaljevanju zapišejo:
"Nad odločitvijo vodstva UKC smo zgroženi tudi zato, ker se o svojem predlogu niso z nami niti posvetovali. Zdravniki, ki izvajamo zdravljenje otrok s prirojenimi srčnimi napakami in ki smo z ugovorom vesti opozorili na nestrokovnost in neetičnost prejšnjega programa, smo aktivno sodelovali pri vzpostavitvi kakovostnega programa, vendar pa so na naše pisne in ustne pobude ter predloge odgovarjali z molkom in odgovornost o programu otroške srčne kirurgije predali Ministrstvu za zdravje.
Z ukinitvijo programa otroške srčne kirurgije bi se v Sloveniji prekinila nekaj desetletna tradicija zdravljenja bolnikov (otrok in odraslih) s prirojenimi srčnimi napakami. Prenehanje kongenitalnega kardio-kirurškega programa bi posledično povzročilo tudi ukinitev invazivne diagnostike in intervencijske terapije pri bolnikih s prirojenimi srčnimi napakami, kot izhaja tudi iz Poročila o izrednem strokovnem nadzoru.
Ukinitev programa bi okrnila tudi znanje in izkušnje zdravnikov ter drugega osebja v enoti intenzivne terapije, ki skrbijo za najtežje bolnike s srčnim popuščanjem. Ta znanja in veščine pa so nujno potrebne pri zdravljenju številnih hudo bolnih in poškodovanih otrok, ki so življenjsko ogroženi. Vprašljivo bi bilo tudi nadaljevanje zdravljenja najtežje bolnih otrok z mehansko podporo oz. zunajtelesno membransko oksigenacijo (ECMO).
Z ukinitvijo programa bi nastale tudi druge, neposredne posledice za zdravje bolnikov, saj oddaljenost tujega centra predstavlja tveganje za bolnike, ki potrebujejo urgentno (kirurško ali intervencijsko) obravnavo. To bi pomenilo, da bi bolnike, ki potrebujejo urgentno obravnavo, izpostavili neobvladljivemu tveganju."
Podpisani zdravniki odločno nasprotujejo predlogu ustavitve programa otroške srčne kirurgije, pri čemer se sklicujejo tudi na argumente, ki jih proti predlogu ukinitve programa navaja Poročilo o izrednem strokovnem nadzoru programa otroške kardiokirurgije, ki je porazno za vodstvi UKCL in Pediatrične klinike in o katerem bomo na Portalu PLUS podrobno poročali prihodnji teden, ko bomo objavili tudi doslej še nerazkrite podrobnosti.
Milojka K.C. je del problema
Iz pisma zdravnikov, ki nasprotujejo ukinitvi programa otroške srčne kirurgiji, je moč razbrati, da so ogorčeni prav zaradi neverjetno arogantnega in ignorantskega odnosa vodstva Kliničnega centra do njihovega dela, saj so med izvajanjem nevarnega programa otroške srčne kirurgije, kjer je bil ključni "izvajalec" izraelski kirurg David Mishaly, večkrat opozorili na nedopustne strokovne napake, pa so bili vedno znova preslišani in neupoštevani.

Na uredništvu Portala PLUS, kjer smo več mesecev sistematično spremljali obnašanje vodstva UKCL in nenazadnje tudi Zdravniške zbornice Slovenije v zvezi s spornim programom otroške srčne kirurgije, domnevamo, da je strategija vodstva Kliničnega centra v bistvu ponavljanje stare prakse, kar z drugimi besedami pomeni, da se problema niti ne bodo potrudili rešiti, ampak ga bodo pometli pod preprogo. Če je UKCL sedem let toleriral sodelovanje z Mishalyjem, ki je v Ljubljani operiral brez licence Zdravniške zbornice, denar pa dobival kar prek avtorske pogodbe, je zdaj nastopil čas, da program enostavno ukinejo in se delajo, kot da nikoli ni bilo nič narobe.
Prav zaradi tega bomo prihodnji teden objavili anatomijo neodvisnega in mednarodnega poročila o katastrofalnem programu otroške srčne kirurgije v UKC Ljubljana, zaradi katerega doslej ni še nihče odgovarjal, pa bi moral. Nasprotno, po stari navadi so gospodje uspeli stvar pomesti pod preprogo, vendar je na srečo tukaj Portal PLUS s svojo ekipo. Če bo potrebno, se bomo kritično lotili tudi ministrice za zdrav(j)e Milojke Kolar Celarc in spornega nepremičninskega posla z možem Velkom pod izolsko bolnišnico. Bojimo se namreč, da je gospa za slovensko javno zdravstvo nekaj takšnega kot sirski predsednik Asad za mir na Bližnjem vzhodu: ni del rešitve, ampak del problema.
Izgubljajo tla pod nogami?
Mimogrede: o tem, da je vodstvo Kliničnega centra dokončno izgubilo stik z realnostjo, je včeraj za TV Slovenija potrdil njegov strokovni direktor Sergej Hojker. Ne, ukinitve katastrofalnega programa ni predlagal sam, saj za kaj takega nima dovolj poguma. Po njegovem je ukinitev programa predlagala mednarodna komisija, čeprav bi že narava poteka dogodkov še pred izsledki komisije narekovala, da bi bilo potrebno nevarni program ustaviti oziroma prekiniti že takrat, ko je potekal v vsem svojem razmahu. Od akterjev, ki bi to morali storiti - Simon Vrhunec, Brigita Drnovšek Olup, Borut Geršak in Rajko Kenda - ki jih Poročilo navaja kot glavne krivce za katastrofalne rezultate programa otroške kardiokirurgije, je na vodstvenem položaju le še Rajko Kenda, Jankovićev prijatelj in družabnik pri uživanju ljubljanskih pleskavic z nekdanjim ministrom za zdrav(j)e Borutom Miklavčičem (ki seveda ni lobist v zdravstvu in še manj lobist za Siemens).
V znanem stilu treh opic (če si zatiskam oči, usta in ušesa - nič ne vidim, slišim in mi tudi ni treba povedati), kar je postal že zaščitni znak UKC Ljubljana (čeprav imajo celo Službo za stike z javnostmi), je Sergej Hojker kot strokovni direktor UKC Ljubljana še povedal, da je ukinitev ali neukinitev programa v pristojnosti Ministrstva za zdrav(j)e. On s tem nima nič. Kaj potem počne? Kot strokovni direktor skrbi, da je v straniščih strokovno nameščen toaletni papir?
Predsednik Zdravniške zbornice Andrej Možina pa odločitev UKC Ljubljana podpira. Katero že?
Več pa prihodnjo sredo...