Ko bo Miro Cerar prihodnjič govoril o tem, kako je največji uspeh te vlade, da je zagotovila politično stabilnost, pa ne boste vedeli, o čem to govori, se spomnite na obglavljenje vodstva Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) oziroma t.i. slabe banke.
Po manj kot enem tednu medijskega stampeda, ko so se vsa poročila začenjala s plačami vodilnih na DUTB, z naslovnic dominantnih medijev pa so na nas zijali njihovi obrazi, je vlada ugodila zahtevam medijske ulice in Švede nagnala.
Nagnala jih je iz družbe, ki naj bi upravljala z naložbami, zaradi katerih so naše banke zašle v težave in jih vsaka slovenska družina sanirala s kakimi 10.000 evri. Naredili so prostor za nove kadre, ki so se, ni vrag, na švedskih izkušnjah nekaj naučili.
V oči bije ekspresno uklanjanje SMC pritisku, ki ni gradil na nobenih očitnih napakah, ki bi v normalnih državah bile vzrok za ekspresno zamenjavo vodstva podjetja – slabi rezultati, oškodovanje podjetja, očiten kriminal … V najslabšem primeru se niso razumeli glede tega, kakšne plače naj bi imeli.
Medijski pritisk je gradil na dveh človeških slabostih – na zavisti in na sovraštvu do tujcev. Tujcev ne maramo, hej mašinca zagodi, naj odmeva povsodi, na slovenskem smo mi gospodar. In pregovor pravi, da če bi zavist gorela, pri nas ne bi potrebovali drv. To zadnje je odneslo Arharja, Bratuškovo, skoraj bi tudi Viranta in Bajuka.
Da Miro Cerar svojo politiko uklanja takemu populizmu, je razočaranje na točki, ki bi morala biti njegova največja prednost.
(Izvirni tekst je bil objavljen na blogu Žige Turka Čas-Opis v sredo, 7. oktobra 2015)
Priporočamo v nadaljnje branje tudi intervju z Larsom Nybergom na spletni strani Ethic Intelligence, objavljen septembra letos, kjer je ta teden odstavljeni švedski manager med drugim povedal tudi tole:
"When, in late 2013, the Bank Assets Management Company took over the majority of non-performing assets from the banks, we were viewed as taking over the corruption as well. We were expected to be non-transparent, trying to cover up for what had happened in the banks. Authorities, politicians and the press were all highly suspicious of the new state owned “bad bank”. Did we have the policies, the routines and the education to avoid the failings of the banks? At the start we did not, of course, we had to build all that from scratch, which made us open to criticism. We encountered all the challenges of a new organisation, having to take one step at a time, and in an exceptionally hostile environment, where all efforts were questioned or deemed too small or too late. Even the management was accused of being corrupt."
Prevod bržkone ni potreben. Na uredništvu Portala PLUS upamo, da nas inkvizitorji ministrstva za kulturo ne bodo sodno preganjali, ker smo si drznili objaviti nekaj stavkov v tujem (!) jeziku.
V soboto bomo na Portalu PLUS na temo kadrovske čistke v DUTB objavili še komentar našega britanskega kolumnista Keitha Milesa.