Objavljamo odlomke iz anonimnega pisma, ki naj bi ga zaradi migrantske krize na slovensko oblast naslovil neimenovani pripadnik Slovenske varnostno-obveščevalne službe. Pisanje v dramatičnem tonu razkriva tisto drugo, skrito plat zgodbe o "beguncih", ki bi se po njegovem mnenju lahko sprevrgla v katastrofo za vso Evropo.
Po slovenskem svetovnem spletu je previdno zaokrožilo daljše anonimno pismo, v katerem neimenovani (bivši?) pripadnik ali pripadnica SOVE v dramatičnem tonu opozarja na dejanske razsežnosti t.i. begunske krize, s katero se Evropska unija intenzivno sooča zadnja dva meseca. Apel - druga plat zgodbe pred katastrofo, kakor je naslov sedem strani dolgega pisma, so sicer objavili ali povzeli nekateri manj izpostavljeni blogerji in spletni "alternativci", medtem ko so ga t.i. dominantni (mainstream) mediji elegantno spregledali. Prav zaradi tega smo se na uredništvu Portala PLUS po temeljitem premisleku odločili, da zaradi izjemno aktualne teme, ki jo Apel obravnava, ter zaradi pravice javnosti do obveščenosti objavimo vsaj glavne poudarke sedemstranskega pisanja, čigar avtor se ni želel podpisati.
Za mnenje o avtentičnosti smo povprašali dva svoja sodelavca in informatorja iz varnostno-obveščevalnih krogov, ki sta soglašala, da so navedbe o dosedanjem dogajanju v glavnem točne, medtem ko se glede napovedi nista hotela opredeljevati. K odločitvi za objavo nas je na koncu vodila tudi informacija, da se v prihodnjih dneh slovenski južni meji lahko približa nov migrantski val, kajti minuli konec tedna se je na Hrvaško zgrnilo na tisoče novih ekonomskih migrantov in vojnih beguncev. Če bi Madžarska dokončno zaprla meje, se lahko tok v enem ali dveh dnevih preusmeri proti Sloveniji, za katero je notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar po srečanju z madžarskim kolegom Sandorjem Pinterjem neprevidno dejala, da bi jo (lahko) destabiliziralo že 10,000 beguncev.
Scenarij, o katerem piše avtor Apela, je možen, vendar se v tem trenutku (še) ne zdi verjeten. Na prvi pogled vzbuja sum, da gre za še eno teorijo zarote, kajti v pismu, ki ga je anonimni pripadnik slovenske obveščevalne skupnosti poslal najvišjim predstavnikom naše države, piše, da je v ozadju masovne in pretežno muslimanske migracije načrt za destabilizacijo Evrope, na katerega so obveščavalne službe zahodnih držav naletele že v letih 2012 in 2013.
Marca in aprila 2013 naj bi o precej alarmantnih dognanjih varnostno-obveščavalnih služb obvestili tudi tedanjo slovensko oblast, ki pa zaradi menjave vlade - Janševa vlada se je poslavljala, prihajala je Alenka Bratušek - temu ni pripisovala posebne pozornosti in je zaupna poročila bolj kot ne ignorirala.
V teh prvih obveščevalnih podatkih naj bi bile med drugim tudi sledeče ugotovitve:

V naslednjem letu se je po trditvah neimenovanega žvižgača, ki je avtor sedemstranskega Apela, vse skupaj še bolj zapletlo:

Navodila, o katerih govori anonimni pisec pisma, s katerim želi javnost opozoriti na doslej prikrite razsežnosti največje migracije prebivalstva na evropskih tleh v zadnjih sedemdesetih letih, so sledeča:


Poseben poudarek je na "odnosu" do medijev:

Od tu dalje postaja dokument vse bolj srhljiv in zaradi tega smo bili na uredništvu Portala PLUS pred resno dilemo, ali objaviti vse detajle ali ne. Odločili smo se, da selektivno povzamemo le tiste dele, ki se tičejo Slovenije in morebitnega neobvladljivega vala migrantov (po mnenju avtorja Apela bo nemško gostoljubje z begunci sprožilo nepredstavljiv eksodus revnih, na boljše življenje upajočih ljudi iz Afrike, kar bo pomenilo na milijone ljudi, ki bodo želeli na vsak način priti v Evropo - in vse te selitve narodov bodo pomenile tudi konec Evrope, kakršno poznamo).

Posebno izstopajoče so trditve, da bi Slovenija v primeru masovnega navala migrantov na južno mejo (kot posledice popolne zapore srbsko-madžarske oziroma hrvaško-madžarske meje) v dveh ali treh dneh izgubila nadzor na meji. Če se ponovno spomnimo neprevidne (morebiti pa le preveč iskrene?) izjave notranje ministrice Vesne Györkös Žnidar o deset tisoč migrantih (beguncih), ki da bi destabilizirali Slovenijo, potem je vse skupaj še toliko bolj verjetno. Ne nazadnje pa tudi hrvaški primer - Hrvaška je namreč prav tako v dnevu ali dveh izgubila nadzor nad mejo s Srbijo, od koder se je v Vzhodno Slavonijo vsulo na tisoče migrantov - kaže na to, da bi ob upoštevanju naravnih pogojev, usposobljenosti policijskih sil in organizacije dejavnosti na terenu Slovenija migrantskemu valu kljubovala približno enako dolg oziroma kratek čas.
Ob tako pesimističnih izgledih nas seveda zanima, če obstaja kakšna rešitev:

Predlogi se v tem trenutku zdijo zelo radikalni, res pa je, da obstaja možnost, da čez deset, trideset ali sto dni ne bomo mislili tako. In prav v tem je tudi eden bistvenih elementov verjetnosti, ki ga vsebuje Apela: da je načeloma vse možno - tudi to, da se dogodki naglo spreminjajo in da se nam bo tisto, kar se nam danes zdi nedolžno, že čez nekaj časa zdelo začetek nečesa, kar lahko za vedno spremeni naš pogled na svet.

Danes se zdi se neverjetno: zemljevid sveta, kakršnega si želi ISIS.
Zaključek Apela je psihološko dobro sestavljen, saj izhaja iz odgovornosti sleherega izmed nas, posebno težo pri tem pa daje tudi medijem.

Bralci boste imeli tudi tokrat zadnjo besedo.
Uredništvo bo veselo, če se boste oglašali s svojimi komentarji in tako pomagali sooblikovati razpravo o tej občutljivi temi, tj. vojnih beguncih in ekonomskih migrantih ter nevarnosti, ki jih za Evropo predstavlja njihovo nekontrolirano preseljevanje.