Opazili smo
Zaradi Merklove Evropa poka po šivih
Razmere na slovensko-hrvaški meji, ki je tudi zunanja meja (Schengen) Evropske unije, se že od včeraj dramatično poslabšujejo, saj se pritisk migrantov s Hrvaške, kjer poteka ostra predvolilna kampanja, povečuje vsako uro. Ob tem opozarjamo na pomenljiv govor, ki ga je imel v Evropskem parlamentu poljski poslanec Ryszard Legutko in v katerem je ošvrknil enostransko obnašanje nemške kanclerke Angele Merkel in njenega francoskega kolega Hollanda.
Ključne besede:
evropski parlament
ryszard legutko
migrantska kriza
Foto: arhiv Portala PLUS
Kritiki imajo morda prav, da občasno pozabljate na razliko med vodenjem (leadership) in prevlado (dominance), je na seji Evropskega parlamenta nemško kaclerko Angelo Merkel izzval poljski poslanec Legutko.
Profesor Ryszard Legutko ni kar nekdo, ampak je podpredsednik skupine Evropskih konservativcev in reformistov v Evropskem parlamentu. Ta znani poljski filozof, publicist in profesor humanistike na Jagelonski univerzi v Krakovu (druga najstarejša univerza v Evropi) je v svojem nedavnem govoru - povezava je tule - izpostavil pereči problem migrantov, ki iz dneva v dan postajajo hujša nočna mora za nekatere članice EU. V zadnjih 24 urah predvsem za Slovenijo.
Njegovi očitki Angeli Merkel se zdijo zelo na mestu, saj izhajajo iz dejstva, da je Nemčija v preteklih tednih samovoljno in egoistično odločala glede politike do migrantov, s katerimi se morajo zdaj ukvarjati najbolj izpostavljene države Unije. Ryszard Legutko je opozoril zlasti na t.i. učinek domin, do katerega bo prišlo tisti trenutek, ko bo Nemčija zaprla mejo z Avstrijo, ta pa bo zagotovo ravnala enako na meji s Slovenijo. To bi pomenilo razpad schengenskega sistema, ki se je po mnenju mnogih, ne le poljskega poslanca, začel z enostranskimi potezami nemške vlade. Ena ali dve državi res ne morata odločati v imenu vseh, še posebej ker ima EU 28 držav članic, je dejal Legutko.
Kritiki imajo morda prav, da občasno pozabljate na razliko med vodenjem (leadership) in prevlado (dominance), je na seji Evropskega parlamenta dejal poljski poslanec in se ob tem obrnil k Merklovi. Izpostavil je dejstvo, da v EU prihaja do tega, da odločitve sprejemajo tisti, ki sploh nimajo formalne oblasti, s čemer je verjetno namigoval na to, da ima Angela Merkel več besede kot predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker.
Zakaj ste vabili migrante, potem pa ste svoje povabilo odpovedali, se je vprašal Ryszard Legutko in očitno dosegel svoje, kajti na obrazu nemške kanclerke se je vsaj za trenutek pokazala precejšnja zadrega.
Zanima nas, kdaj se bodo tako suvereno in pokončno sposobni oglasiti tudi slovenski poslanci v Evropskem parlamentu. Od osmerice bi vsaj eden lahko zbral toliko poguma in povedal tisto, kar od njega pričakujejo slovenski državljani...