Opazili smo
"Selfie" pred gorečim šotorom, ki je povedal več kot 1000 besed
Kako resno varnostno grožnjo predstavlja več tisoč jeznih in frustriranih migrantov, ki so v tem trenutku obtičali v Sloveniji? Če mediji iz strahu pred reakcijami javnosti prikrivajo resnico, s tem najbolj škodujejo sebi in svobodi tiska.
Ključne besede:
migranti
brežice
incidenti
požar
mediji
cenzura
Foto: arhiv Portala PLUS
V teh dneh bo bolj kot kdaj koli prej na resni preizkušnji celovito in necenzurirano medijsko poročanje. Predvsem televizije (Pop TV in nacionalka) bodo pred izzivom: ali naj iz strahu pred reakcijami domače javnosti prikrivajo temno plat migrantske krize, ali pa naj se zavedajo, da je v času družbenih omrežij pred javnosti nemogoče skrivati resnico.
V zadnjih 24 urah se tudi Slovenija z vso resnostjo sooča z migrantsko krizo. Tisoči vojnih beguncev, ekonomskih in drugih migrantov, ki je na svoji poti proti Nemčiji obstalo pri nas, predstavljajo velik izziv ne le za varnostne organe, temveč tudi za Karitas, Rdeči križ, Unicef, Civilno začito in številne prostovoljce, ki pomagajo ljudem v stiski.
Javnost je soočena predvsem z dvema incidentoma, ki vsak na svoj način kažeta na naraščajočo napetost. V prvem primeru naj bi v Šentilju po nekaterih informacijah skupina migrantov pobegnila pred policijo, pri tem pa iz bencinskega servisa odnesla določene artikle brez plačila. Je šlo za drobno tatvino, rop ali kaj tretjega? So to le osamljeni primeri, ki izhajajo iz človeške stiske in strahu, ali pa gre morebiti za napoved resnejših incidentov, o katerih bodo morali prej ko slej poročati tudi "mainstream" mediji, saj gre za dogodke, ki so brez dvoma v javnem interesu.
A bolj kot (osamljena?) tatvina je pozornosti vreden požar, ki je izbruhnil v brežiškem zbirnem centru za migrante. O vzrokih in posledicah se bodo izrekli pristojni organi, predvsem policija in gasilci. Tisto, kar vzbuja pozornost - ne le slovenskih, ampak tudi tujih medijev -, pa je fotografija, ki pove več kot tisoč besed:

Migrant dela "selfija" pred gorečim šotorom (Foto: twitter)
Zdi se, da bo v prihodnjih dneh odgovornost medijev za celovito, korektno in predvsem necenzurirano poročanje o migrantski krizi v Sloveniji na zelo veliki preizkušnji.