Razkrivamo

Če se migrantske krize ne bo rešilo v Turčiji, se bo Slovenija spremenila v "vojno krajino"

V nedeljo je v Slovenijo vstopilo najmanj 15.000 ljudi, kar je absolutni rekord vseh držav, skozi katere že več mesecev poteka "tranzit" migrantov. Kaj je srečanje EU-Balkan prineslo Sloveniji? Se bomo izognili razglasitvi izrednih razmer?

25.10.2015 23:19
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   slovenija   eu   hrvaška   grčija   migrantska kriza   frontex

Ilustracija: Vasco Gargalo, www.cartoonmovement.com

Slovenski interes je, da so zunanje meje Evropske unije čim južneje od nas, kajti v naprotnem primeru bomo postali oziroma ostali (!) "vojna krajina" in dramatični prizori, kakršne gledamo zadnjih deset dni, pa se bodo ponavljali še mesece ali celo leta. Kakšne posledice bi to imelo za ekonomijo, transport ali celo turizem, je nemogoče napovedati!

Slovenija je v minulih sedmih dnevih sprejela toliko ljudi, da bi lahko z njimi napolnili srednje veliko mesto, recimo Trier. Slovenija nima veliko mest, ki so tako velika kot Trier, je zapisal nemški časnik Handelsblatt v komentarju, posvečenemu migrantski krizi in včerajšnjemu izrednemu vrhu EU-Balkan v Bruslju. Izjava premierja Mira Cerarja, da je zaradi migrantskega eksodusa, s katerim so se doslej od 28 članic EU soočile le Grčija, Madžarska, Hrvaška, Slovenija, Avstrija in najjužnejša nemška zvezna dežela Bavarska, ogrožen obstoj Unije, je včeraj doživela izjemno pozornost. Evropski mediji so jo v veliko večini vzeli zelo resno, nekateri nemški mediji pa ob tem niso pozabili spomniti, da se majhna Slovenija spopada celo z večjim migrantskim valom, kot se je nedavno tega nekajkrat večja Madžarska (ki je zaradi nevzdržnih razmer na koncu postavila ograjo na mejo s Srbijo, medtem ko je mejo s Hrvaško enostavno zaprla).

 

Počasi se tudi izrisuje ključna figura, ki je s svojimi izjavami odločilno pripomogla k tolikšnjemu migrantskemu valu. Tudi nemški mediji so zdaj bistveno bolj kritični do kanclerke Angele Merkel.

 

"Vaša odločitev, da povabite begunce v Nemčijo, vas je najprej naredila za nemško mati Terezo, potem pa ste se z dih jemljajočo hitrostjo spremenili v ženskega Bruta, ki je izdal nemške interese", je Merklovo včeraj napadel Handelsblatt, ki ugotavlja, da ima Cerar prav in da je Evropa zaradi begunske krize na preizkušnji, ključno pa je vprašanje, ali imamo od Italije do Švedske in od Madžarske do Velike Britanije dejansko skupne vrednote in smo sposobni prevzeti odgovornost za njihovo obrambo.

 

Na včerajšnjem sestanku v Bruslju je Slovenija sicer izposlovala nekaj podpore - poleg finančne in materialne je brez dvoma najpomembnejših 400 policistov v okviru agencije Frontex. Voditelji so bili manj enotni glede ukrepov na mejah, kajti Unijo sestavljajo države schengenskega območja in tiste, ki ležijo zunaj (na t.i. balkanski migrantski poti je to Hrvaška, ki se ji je pridružila Grčija, kjer schengen de facto že več mesecev ne obstaja več). Potem sta tu še državi kandidatki, Srbija in Makedonija, katerih edini interes je, da migrantom omogočita čimprejšnji prehod čez svoje ozemlje.

 

O tem, da je treba dodatno zavarovati zunanje meje EU, ni bilo dvoma. Vprašanje pa je, kje so te meje; je to Egejsko morje med Grčijo in Turčijo, kjer pridejo v Evropo takorekoč vsi prebežniki, ki jih deset dni (do nekaj tednov) kasneje vidimo na slovensko-hrvaški meji? Grški nadzor schengenske meje je namreč popustil in ta država po zmagi Sirize "begunce" uporablja tudi kot neke vrste sredstvo pritiska na evropske institucije. Slišati je bilo celo namige o nekakšni umazani trgovini, da naj bi Grki zelo učinkovito zemejili dotok migrantov, če bi jim odpisali dolgove. 

 

Brez dvoma ima ključ do rešitve migrantske krize v rokah Turčija, ki pa je včeraj v Bruslju ni bilo. Prav iz te države namreč v EU pride največ (i)legalnih migrantov in v turških begunskih taboriščih čaka na pot proti Zahodu še nekaj milijonov ljudi. Ni torej nobenega dvoma, da se bo Evropa slej ko prej spremenila v utrdbo, vprašanje je le, kje bo stalo obzidje. Slovenski interes je, da čim južneje od nas, kajti v naprotnem primeru bomo postali "vojna krajina", prizori, kakršne gledamo zadnjih deset dni, pa se bodo ponavljali še mesece ali celo leta. Poleg tega bi morali v primeru, da se zunanje meje EU ne zaščiti v Grčiji, na mejo s Hrvaško podobno kot Madžarska na meji s Srbijo namestiti dovolj učinkovite ovire, ki bi veliki večini migrantov preprečile nezakonit vstop v državo. Seveda bi to sprožili učinek domin - podobno bi potem storila tudi Hrvaška na meji s Srbijo...

 

Doslej je Slovenijo vstopilo že prek 80.000 migrantov in časi se približujemo kritični točki, ko bo treba razmišljati o izrednih ukrepih. In kot smo na Portalu PLUS doslej že nekajkrat opozorili - na žalost se nikoli nismo zmotili -, je le vprašanje časa, kdaj bo ta točka dosežena.

 

Podrobnosti o ukrepih in še nekaterih zelo zaskrbljujočih informacijah glede strukture migrantov pa sledijo v prihodnjih urah.

 

 
 
KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
8
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
11
20.09.2023 11:00
Predsednica Republike Slovenije, Nataša Pirc Musar, se je v torek v New Yorku udeležila 78. zasedanja Generale skupščine ... Več.
Piše: Uredništvo
China's local authorities deal with financial constraints amid economic woes
4
16.09.2023 21:59
Weak consumer demand has pushed the country into deflation, compelling Beijing to consider a more substantial economic stimulus ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Nov "dosežek" Mediane: Na lestvico priljubljenosti politikov vrinila nepolitika Boštjana Šefica
14
11.09.2023 20:18
Medianina zadnja javnomnenjska anketa, objavljena v časniku Delo, ne prinaša le nekoliko popravljenega rezultata za vladajoče ... Več.
Piše: Uredništvo
Mir papeža Frančiška: Novi obraz diplomacije Svetega sedeža
2
10.09.2023 07:00
Papeževa diplomacija je usmerjena v vzpostavljanje in izgradnjo odnosov, zaradi česar nima velikih ciljev, da bi takoj dosegla ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Zveza NATO in Evropska unija na preizkušnji z vojaškimi inovacijami
10
05.09.2023 21:00
Vojna v Ukrajini kaže, kako lahko mešanica starih (predvsem topništva in streliva) in novih tehnologij (npr. povezanih z umetno ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Prvi šolski dan: Ideolog Levice Slavko Gaber gre nad desne ravnatelje in stroko
45
31.08.2023 22:58
Prvi šolski minister Slavko Gaber je na prvi šolski dan spet aktualen. In sicer zato, ker je bil opažen v prostorih ministrstva ... Več.
Piše: Uredništvo
Kaj vse je Tanja Fajon povedala na letošnjem Blejskem strateškem forumu
19
30.08.2023 19:45
Končal se je 18. Blejski strateški forum (BSF), na katerem je avditorij uvodoma nagovorila zunanja ministrica in podpredsednica ... Več.
Piše: Uredništvo
Državni Udar v Nigru: Posledice za Evropsko unijo pri upravljanju migracijskih tokov
8
29.08.2023 21:10
Državni udar v Nigru, ki se je s tem pridružil skupini sahelskih držav, v katerih je prišlo do nasilne spremembe režima, bo ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
African debt trap: Kenya breaches its debt ceiling, Chinese influence looming large
10
28.08.2023 11:00
The gradual rise in Kenian debt level has sent shockwaves to the global community as many see the African countrz going the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Zakaj imamo tako visok proračunski primanjkljaj
12
26.08.2023 11:00
Skoraj tri milijarde evrov proračunskega primanjkljaja čaka Golobovo vlado, ki je še maja letos, ko je poslancem predstavljala ... Več.
Piše: Bine Kordež
Kaj je ključni problem Golobove ponedeljkove "donatorske večerje" v nekdanji Titovi vili na Bledu
10
25.08.2023 08:30
Premier Robert Golob bo prihodnji teden v Vili Bled gostil večerjo, na katero je povabil predstavnike slovenskega gospodarstva ... Več.
Piše: Uredništvo
Likvidacija Wagnerja je Putinovo doslej najostrejše svarilo ostalim potencialnim upornikom
26
23.08.2023 22:45
Odgovor na vprašanje, v kakšnem odnosu sta Vladimir Putin in Jevgenij Prigožin po nedavnem poskusu Wagnerjevega upora, je ... Več.
Piše: Uredništvo
Pozabljena obletnica: Po dveh letih vladanja so Talibani Afganistan vrnili v srednji vek!
17
20.08.2023 23:29
Dve leti po naglem, takorekoč kaotičnem ameriškem oziroma zahodnem umiku iz Kabula, je slika Afganstana porazna, o čemer pa naši ... Več.
Piše: Božo Cerar
Napetosti med Srbijo in Kosovom: Ali se na Balkanu ponavlja "ukrajinski vzorec"?
9
14.08.2023 22:55
Kosovo je osrednji del zgodbe, ki se je začela v devetdesetih letih in v kateri so pravice in težnje narodov in manjšin še ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako je Giorgia Meloni odkrila Ameriko in spravila Italijo nazaj na zemljevid sveta
4
13.08.2023 21:00
Nedavni obisk italijanske predsednice vlade Giorgie Meloni v Washingtonu pomeni pomemben korak glede vloge Italije na ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Women in China face underrepresentation in politics and government
7
13.08.2023 09:34
The time when demographic crisis in China has deteriorated to an unprecedented level, primarily, due to lower birth rates and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
O distribuciji: Koliko premoženja v državi dejansko obvladuje odstotek Slovencev?
9
11.08.2023 23:30
Koliko premoženja imajo v lasti najbogatejši Slovenci? Nedavno smo prebrali, da naj bi imel odstotek Slovencev v lasti skoraj ... Več.
Piše: Bine Kordež
Chinese-Made Volkswagen Electric Vehicles Face Global Scrutiny: a Trail of Concerns Emerges
13
10.08.2023 21:45
In recent times, Chinese-made Volkswagen electric vehicles (EVs) have come under increasing scrutiny as countries raise concerns ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
UNESCO predlaga implementacijo COBISS na globalni ravni – tudi v Afriki, Golobova vlada pa še politične koordinacije za Zahodni Balkan ne zmore vzpostaviti!
5
01.08.2023 20:00
COBISS, izvirno slovenski organizacijski model knjižničnega informacijskega sistema, ki ga je razvil mariborski Institut ... Več.
Piše: Tomaž Seljak
O ruskem kolonializmu se ne sme govoriti, čeprav se za razliko od zahodnega še vedno ni končal
15
31.07.2023 20:00
Medtem ko se Zahod vedno znova brani pred očitki o kolonialni preteklosti nekaterih nekdanjih velesil in ko se zlasti mlajše ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.150
02/
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.666
03/
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
Uredništvo
Ogledov: 1.477
04/
Eksekucijska mrzlica v naši največji javni hiši
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.434
05/
V zdravstvu je denarja preveč!
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.581
06/
Ena gasilska: Slovenci pospešeno izumiramo in izgubljamo svojo državo
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.050
07/
Čas za (za)upanje
Anže Logar
Ogledov: 3.177
08/
Nov "dosežek" Mediane: Na lestvico priljubljenosti politikov vrinila nepolitika Boštjana Šefica
Uredništvo
Ogledov: 1.545
09/
Stroka dopušča, da se mladoletnica izživlja nad onemoglimi v zdravstveni ustanovi, psihoterapevtom pa ne dovoli, da bi pomagali
Blaž Benedik Ivanov
Ogledov: 1.696
10/
China's local authorities deal with financial constraints amid economic woes
Valerio Fabbri
Ogledov: 524