O tem, da se že zelo mudi, ni več nobenega dvoma. Portal PLUS je že minuli teden svaril, da severni sosedi pod budnim očesom Nemčije postavljajo rezervni Schengen in da so na mejo s Slovenijo že poslali večje število pehotnih enot z oklepnimi četami (članek najdete na tejle povezavi). Za vsak primer, če Slovenija na svoji južni in sedanji schengenski meji ne bi mogla več obvladati prevelikega navala migrantov s Hrvaške. Ker "migrantski tsunami" ne pojenjuje in ker strokovnjaki ocenjujejo, da bo pred prvim snegom v obljubljeno Evropo poskušalo priti še okoli 200.000 ljudi, se avstrijske obveščevalne službe, ki jih z informacijami redno oskrbuje tudi nemški BND, bojijo, da lahko varnost zagotovijo šele na avstrijsko-slovenski meji, ki je - razen območja na Štajerskem, ki se razteza proti tromeji z Madžarsko - bistveno težje prehodna kot meja med Slovenijo in Hrvaško.
Odločitev, ali bodo severni sosedje po potrebi angažirali tudi vojaške sile v podporo policijskih, je sicer formalno odvisna od števila migrantov, ki v Avstrijo dnevno prihajajo predvsem prek mejnega prehoda Šentilj (Spielfeld). Toda v zadnjih 24 urah je avstrijska notranja ministrica Johanna Mikl-Leitner, ki je sicer članica konservativne ljudske stranke ÖVP, precej spremenila svoja stališča, kar potrjuje, da se naglo bliža trenutek, ko se bo prepustnost slovensko-avstrijske meje zmanjšala na minimum. Z drugimi besedami, avstrijska vlada bo za begunce in ekonomske migrante v nekem momentu zaprla mejo, pri čemer je postavitev varnostne ograje, ki se bo raztezala več kilometrov v vsako smer od mejnih prehodov, takorekoč že gotovo dejstvo. O tem, kakšne posledice bi imelo to za Slovenijo, je včeraj za oddajo Brandpunt na 2. programu nizozemske nacionalne televizije KRO-NCVR spregovoril tudi naš odgovorni urednik Dejan Steinbuch.
Približujemo se t.i. učinku domin, ki se lahko sproži še ta teden (po nekaterih informacijah okoli 1. novembra, ko naj bi oblasti nemške zvezne dežele Bavarske same, brez soglasja Berlina, začele z ukrepi na meji z Avstrijo, če kanclerka Angela Merkel ne bo končno prisluhnila njihovim zahtevam), zato je od slovenske vlade pričakovati, da bomo vsaj v tem pogledu enkrat za spremembo pripravljeni. Kajti edino, kar nas lahko obvaruje pred situacijo, ki jo je naš urednik v pogovoru za nizozemsko televizijo imenoval "dead end" oziroma "slepa ulica", in ki bi pomenila, da v Sloveniji obtiči več deset tisoč jeznih migrantov, je to, da nas Nemci oziroma Avstrijci 24 ur pred zaprtjem meje o tem neformalno obvestijo, tako da lahko Slovenija še isto minuto zapre mejo s Hrvaško in tja pošlje gradbeno mehanizacijo, da nemudoma prične graditi "tehnične ovire".
Izraz je sicer zelo diplomatski in ne pove nič konkretnega. Vendar je že slepcu jasno, da gre za takšno ali drugačno varovalno ograjo, o kateri se je po informacijah, ki smo jih dobili iz Poljske, Slovenija neuradno pozanimala že pred nekaj tedni. V Evropski uniji naj bi namreč po dostopnih podatkih obstajala le ena firma, ki proizvaja certificirane ograje takšnega tipa, njene kapacitete pa so bile do nedavnega povsem zasedene, saj so izdelovali ograjo za Madžarsko.
Odločitev o postavitvi varovalne ograje, ki bi jo v prvi fazi potrebovali med 80 in 100 kilometri, je danes bistveno manj tvegana kot pred mesecem dni. Politične stranke, z izjemno Združene levice, katere obnašanje je naravnost otročje, nekatere pa celo spominja na veleizdajo (kar je morda vseeno premočna beseda), nimajo več večjih pomislekov, javnost prav tako zahteva odločnejše ukrepe, kajti dobršen del države je dnevno izpostavljen migrantski drami, in celo mediji počasi spoznavajo, da ne govorimo le o begunski krizi, temveč predvsem o ekonomskih migrantih, ki prihajajo v Evropo kot predhodnica več milijonske množice, za katero že zdaj vemo, da jo bodo na poti proti zahodu in severu zaustavile le fizične ovire.
Dilema je torej hamletovska le na prvi pogled, kajti dejansko gre za vprašanje, ali si bomo zaradi neučinkovite in brezzobe Evropske komisije prisiljeni pomagati sami, sicer nas bo preplavilo morje nesrečnikov, ki zaradi zapore na severni meji ne bodo mogli nadaljevati poti in bodo obtičali v slepi ulici, imenovani Slovenija.
Skrajni čas je, da se tega začne zavedati tudi slovenska vlada.