Kljub temu da za svoje imenovanje še ni dobil soglasja vlade, je generalni direktor Kliničnega centra začel z nekaterimi ukrepi, ki vzbujajo precej presenečenja, vendar v tem trenutku še ne moremo reči, v kakšnem smislu, pozitivnem ali v negativnem.
V zadnjih dneh smo bili opozorjeni na dvoje zadev, ki vzbujajo pozornost javnosti in so neposredno povezane z delom novega generalnega direktorja UKC Ljubljana Andreja Baričiča. Zdi se, vsaj na prvi pogled, da gre za kozmetične poteze, s katerimi želi ugajati vladi, od katere še vedno ni dobil soglasja za svoje imenovanje in ga, kot trdijo naši viri, ne bo dobil tako zlahka, saj mu zaradi osebne in poslovne zgodovine ostro nasprotujejo pravosodni minister Goran Klemenčič ter šefa koalicijskih strank SD in Desus, Dejan Židan ter Karl Erjavec.
In s čem se želi direktor Baričič prikupiti vladi? Morda s sklepom, ki se nanaša na dosedanjo prakso, ko so se predstavniki dobaviteljev prosto sprehajali po stavbi UKC Ljubljana in dogovarjali za sestanke s posamezniki, za katere je veljalo, da so lahko "zrihtali" posel? Novi generalni direktor Andrej Baričič se je namreč odločil, da malce spremeni utečeno prakso, saj je 26. oktobra izdal sklep, ki sicer stopi v veljavo s 16. novembrom, s katerim ni le omejil gibanja "nepooblaščenim osebam" v prostorih UKCL, temveč jim je kakršno koli gibanje tam celo prepovedal (!). Hkrati je predstavnikom dobaviteljev sestanke omejil na bistveno ožji krog, kot je to veljalo doslej; po novem bodo lahko "lobirali" za svoje produkte le pri poslovnih direktorjih posameznih klinik, pomočnikih generalnega direktorja ter seveda pri samem generalnem direktorju.

Po naših informacijah iz krogov blizu vodstva UKC Ljubljana je do nenadne odločitve prišlo tistega dne, ko je bil na sestanku pri gospodu Baričiču že napovedan predstavnik podjetja Bormia, ki sicer prodaja žilne opornice ali t.i. stente. Naši viri so prepričani, da naj bi šlo za istega človeka, s katerim je bil na jadrnici večkrat opažen razvpiti Darko Zorman, prvi človek afere s stenti. Očitno je to Andreju Baričiču v zadnjem hipu prišlo na ušesa, pa se je odločil naglo ukrepati...
Takšno politiko novega generalnega direktorja vsekakor pozdravljamo. Z odložnim pogojem: če se izkaže, da velja za vse in če je mišljena resno, mu bomo ob prvi priložnosti izrekli javno priznanje. To seveda pomeni, da za vse predstavnike dobaviteljev veljajo ista pravila igre. Tudi za Boruta Miklavčiča in dečke iz kroga Janeza Zemljariča!
***
Druga zadeva, ki je prišla iz UKC Ljubljana, pa se tiče čistoče in higiene v dobesednem smislu, nanjo pa nas je upozoril sindikat SPUKC. Gre pa za "čedalje bolj nevzdržne razmere v okolici naše največje zdravstvene ustanove, ki so nastale kot posledica odpovedi pogodbe zunanjemu izvajalcu, zadolženemu za čiščenje okolice in opravljanje zimske službe."
Sindikat trdi, da so posledice tega dejanja že vidne v osrednjem parku med Upravo in Onkološkim inštitutom, ki je priljubljeni kraj, kamor gredo pacienti na krajši oddih na prostem. Toda na tem mestu so se v zadnjih dneh nakopičili polni smetnjaki odpadkov in odpadlega listja. V sindikatu SPUKC pravijo sledeče:
"Glede na to, da po naših informacijah ni bila sklenjena nobena nova pogodba ter da so že bili namigi, da naj bi vodstvo po novem zahtevalo, da bodo okolico čistili kar zaposleni sami, nas v SPUKC zanima, kako si vodstvo predstavlja ureditev nastalih razmer ter v kolikšnem času bodo novi ukrepi sprejeti in realizirani. Naj pri tem opozorimo, da so zaposlene strežnice-čistilke, ki skrbijo za vzdrževanje in higieno prostorov v UKC Ljubljana, že sedaj preobremenjene in izpostavljene hudim pritiskom, tako da je nerealno pričakovati, da bodo po novem opravljale še to zadolžitev. Če upoštevamo to ter dejstvo, da morajo biti ljudje za tako delo primerno opremljeni in oblečeni, se vprašanje vodstvu postavlja kar samo po sebi: Kdo bo skrbel za čiščenje okolice naše največje zdravstvene ustanove in predvsem kdaj?"