Razkrivamo

Tranzicijski dosje: Borut Jamnik in njegova hobotnica

Po naši oceni eden najvplivnejših ljudi v Sloveniji je svoje omrežje zgradil na treh stebrih slovenskega državnega premoženja: Kapitalski družbi, Telekomu in Združenju nadzornikov Slovenije. Jamnik, ki je zadnja štiri leta predsednik uprave Modre zavarovalnice, trenutno sicer sedi v treh nadzornih svetih. In sicer v Telekomu Slovenije, Cinkarni Celje in Združenju nadzornikov Slovenije.

 

30.11.2015 23:37
Piše: Uredništvo, Luka Mesarič
Ključne besede:   borut jamnik   telekom slovenije   kad   petrol   zns   hobotnica

Foto: Boštjan Tacol

Jamnikova hobotnica je trdno zakoreninjena v politiki in državnih podjetjih. Tako nadzorujejo denarne tokove iz državnih družb, prek medijskih agencij do političnih strank, ki si tudi s tem denarjem zagotavljajo uspeh na volitvah. Ko se prebijejo v vlado, pa s pridobljenim političnim vplivom zagotovijo preživetje Jamnikovi hobotnici. S tem vsem vpletenim posameznikom zagotavljajo korist in finančno preživetje iz premoženja davkoplačevalcev. Krog je tako sklenjen.

Za našega portretiranca je značilno, da izven javnega sektorja nima nobenih drugih delovnih izkušenj. Izjema je epizoda iz Probanke, v kateri je ostala znatna luknja iz njegovega obdobja, ki je stala osebnega stečaja člana njegovega omrežja Branka Tomažiča, predsednika nadzornega sveta Pozavarovalnice Sava in njegovega nekdanjega sodelavca v Hitu, kjer je bil Borut Jamnik dobro leto predsednik uprave. Z denarjem zdaj že bankrotirane Probanke naj bi Jamnik in Tomažič po nekaterih virih kupila tudi danes že propadli poreški igralniški kompleks.

 

Epizoda v Probanki se je pričela maja 2006, ko je finančna skupina Probanka, na čelu katere je bila Romana Pajenk, objavila sporočilo za javnost, da k njim prihaja "eden najbolj perspektivnih managerjev mlajše generacije v Sloveniji". Rečeno je bilo, da bo opravljal delo svetovalca uprave Probanke DZU in deloval na različnih področjih družbe. Jamnik je na Probanko, od katere danes ni ostalo veliko, njena prva dama Romana Pajenk pa se zaradi spornih dokapitalizacij sooča s sodnimi postopki, prišel iz novogoriškega igralniškega velikana HIT, pred tem pa je vodil Kapitalsko družbo (KAD).

 

 

1. poglavje: Kapitalska družba

 

KAD upravlja denar upokojencev, tako da je bil Jamnikov tihi, vendar ključni podpornik v politiki - seveda ob socialnih demokratih - dolga leta tudi Karl Erjavec, predsednik Desus. Bachtiar Djalil in Anja Strojin Štampar, pred kratkim imenovana za novo članico uprave Slovenskega državnega holdinga (SDH), sta prav tako dolgoletna Jamnikova zaveznika, njuna vloga pa je ščititi položaj Boruta Jamnika v Modri zavarovalnici. Za statut te zavarovalnice je značilno določilo, da njen edini lastnik - in to je KAD - nima večine v nadzornem svetu. Z drugimi besedami, zaradi tega vlada ne more posegati v nadzorni svet in je odvisna od dobre volje sindikalista Branimirja Štruklja. Takšna ureditev je po mnenju nekaterih pravnikov v neskladju z Zakonom o gospodarsih družbah.

 

Djalil je bil nekoč tudi med vidnejšimi funkcionarji stranke SD, kjer je veljal za zaveznika Boruta Pahorja. Socialni demokrati so kasneje zamenjali vodstvo, zato so se razmerja spremenila. Trenutni predsednik te stranke Dejan Židan je v politiko najverjetneje vstopil zaradi zagotavljanja preživetja svojemu nekdanjemu delodajalcu Stanku Polaniču. Temu namreč kot kmetijski minister že dlje časa zagotavlja stabilen tok subvencij in državnih poslov njegovemu kmetijsko-gradbenemu imperiju. Tako je od leta 2003 Panvita (in Polaničeve druge firme) dobila najmanj 43 milijonov evrov državnih subvencij. Polaničev nečak in nekdanji direktor Pristopa Uroš Hakl (sedanji lastnik Večera, ki ga je kupil od Pivovarne Laško), je prek svojih podjetij dobil najmanj 8 milijonov evrov naročil države, SGP Pomgrad pa najmanj 465 milijonov gradbenih naročil države (vir: Supervizor)!

 

Spomnimo se prizora, ko je v času oblikovanja vlade Alenke Bratušek minister Dejan Židan pripeljal Tomaža Kuntariča v Državni zbor kot kandidata svoje stranke za ministra za finance. Kuntarič je zdaj zaposlen v Gorenju, (kot Peter Groznik) in vodi nadzorni sveta Petrola.

 

Petrol je sicer ena izmed finančnih "zlatih jam" politike oziroma paradržavnega omrežja. Po nekaterih podatkih je v tej zgodbi tudi vodja poslanske skupine socialnih demokratov Matjaž Han, ki skozi firmo svoje žene M & M International letno realizira več kot milijon evrov prihodkov - v glavnem reklamnih storitev. Zakaj Petrol potrebuje takšne storitve od žene vodje poslanske skupine vladajoče stranke, je popolna uganka. Drugi Hanov "družinski" milijonski posel je tiskanje etiket za Pivovarno Laško, ki je prodala Mercator, Han pa je prek svojega položaja in kljub očitnemu konfliktu interesov vseskozi aktivno podpiral to prodajo.

 

Če se vrnemo nazaj na KAD: na tej državni družbi kljub stotinam prodanih poslovnih deležev v zadnjih dvajsetih letih nikoli ni bilo resne revizije Računskega sodišča. Je to zgolj naključje ali gre morda za namerno prikrivanje nečednosti političnih elit?

 

 

2. poglavje: Telekom Slovenije

 

Gospod Jamnik je predsednik nadzornega sveta Telekoma Slovenije, in sicer ob direktorju Petrola Tomažu Berločniku (ki ga nadzoruje prej omenjeni Tomaž Kuntarič), članu uprave Abanke Mateju Golobu Metzeleju in Golobičevem kadru Adolfu Zupanu. To so nadzorniki postali kljub temu, da država že tri leta nima glasovalnih pravic in Telekoma ne more upravljati. Imenovani so bili z glasovi "malega delničarja" Darija Južne. Njegova Perspektiva ima 1,5% delnic, ki jih je perspektivno kupila z 207 milijoni evrov kreditov državnih bank.

 

Kakšne kravje kupčije so bile potrebne za imenovanje, smo videli v zadnjih letih, ko se je "od države ugrabljeni" Telekom prodajal in iz dneva v dan spreminjal svojo poslovno strategijo na Balkanu. Vse to se je seveda dogajalo brez sodelovanja države kot največjega, tj. 75% lastnika. Na Telekomu Borut Jamnik odločno podpira delovanje Planet TV, ki ga je še kot mladi direktor TSmedia ustanovil Rudolf Skobe (danes predsednik uprave Telekoma) in je samo lani Telekom olajšala za 11 milijonov evrov. Doslej naj bi televizija državni telekom stala že okoli 40 milijonov.

 

Cui bono, v čigavo korist, se boste vprašali. Koristi od tega ekonomsko nesmiselnega početja ima le Pristop, ki usmerja medijske milijone glede na svoje interese od ene do druge medijske hiše. S tem ima odločilen vpliv na njihovo uredniško politiko in lahko po mili volji izvaja "medijske umore" posameznikov in političnih strank. Podoben položaj, kjer država nima glasovalnih pravic, je tudi v drugih dveh največjih oglaševalcih v državi, v Petrolu in Zavarovalnici Triglav. Predvsem kar se slednje tiče, velja, da je imel tam Borut Jamnik vedno svoje interese, ki jih je uveljavljal tako, da so bili včasih formalni predsedniki uprav ob tem brez besed.

 

 

3. poglavje: Združenje nadzornikov Slovenije (ZNS)

 

Naš portretiranec je tudi dolgoletni predsednik Združenja nadzornikov Slovenije, kjer mu bo sicer prihodnje leto potekel mandat. ZNS "izobražuje in licencira" nadzornike državnih družb. Med člani posameznih organov društva najdemo zanimiva imena, med katerimi bi marsikoga lahko brez težav povezali z Jamnikom: Borut Bratina (nadzornik NKBM), Blaž Košorok (direktor HSE), Vojko Antončič (Predsednik nadzornega sveta v bankrotiranemu Cimosu), Marko Jaklič (komentator korporativnega upravljanja), Milena Pervanje (kadrovska komisija SDH), Gorazd Podbevšek (predsednik nadzornega sveta NLB) in sekretarka društva Irena Prijović. Delovanje združenja finančno podpirajo Sava, Petrol, Zavarovalnica Triglav, SDH, DUTB, Mercator, NKBM, HSE, Slovenske železnice, DARS in druge državne družbe. S tem se krog zapre.

 

Pasivna vloga državnih nadzornikov v zadnjih letih, kjer so t.i. licencirani nadzorniki aktivno opuščali nadzor v bankah in velikih državnih družbah, ki jih zdaj saniramo davkoplačevalci, je ključna za razumevanje porazne 15-letne zapuščine Boruta Jamnika. Državi je vsilil status "licenciranega nadzornika", ki je bil ključni kriterij tudi pri izboru trenutnih nadzornikov SDH. Ob tem ne moremo mimo odgovornosti ZNS za delo nadzornikov v zadnjih letih in vzpostavitve klientelističnih navez pri upravljanju državnega premoženja!

 

Položaj, ko so nadzorniki interesno povezani z upravami, je razlog za odtekanje denarja iz državnih družb in bank. Očiten postaja, ko nadzorniki javno branijo uprave pri očitnih nepravilnostih in neprimernih poslovnih praksah, namesto da bi ukrepali v skladu s svojimi pristojnostmi. To delovanje smo v zadnjih dnevih videli v NLB, ko je predsednik nadzornega sveta banke Gorazd Podbevšek sporočil, da je s pogodbo z Dragom Kosom vse v redu, ali v Savi, kjer so nadzorniki (med njimi član vladajoče SMC Aleš Avbreht) odločno javno podprli upravo bankrotirane družbe.

 

Jamnikova hobotnica je torej trdno zakoreninjena v politiki in državnih podjetjih. Tako nadzorujejo denarne tokove iz državnih družb, prek medijskih agencij do političnih strank, ki si tudi s tem denarjem zagotavljajo uspeh na volitvah. Ko se prebijejo v vlado, pa s pridobljenim političnim vplivom zagotovijo preživetje Jamnikovi hobotnici. S tem vsem vpletenim posameznikom zagotavljajo korist in finančno preživetje iz premoženja davkoplačevalcev. Krog je tako sklenjen...

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
6
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
16
24.05.2023 20:59
Začelo se je zbiranje podpisov za podporo novemu zakonu, ki ga v slovenski zakonodaji še nimamo: o zakonu o pomoči pri ... Več.
Piše: Milan Krek
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
30
18.05.2023 17:15
Na zadnje ideološke poteze vlade Roberta Goloba, ki je pred volitvami obljubljala depolitizacijo, zdaj pa počne ravno nasprotno, ... Več.
Piše: Uredništvo
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
10
17.05.2023 19:00
Konec tedna, natančneje 21. maja, čakajo Grčijo parlamentarne volitve, ki bodo v več pogledih prelomne. Javnomnenjske raziskave ... Več.
Piše: Tomi Dimitrovski
Beijing's new anti-spying rules could put to jail any foreign citizen living in China
8
16.05.2023 22:00
The international community is wary of Chinas latest amendments to its anti-espionage legislation that comes into effect from ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Despite likely losses, China has an interest to fund Pakistani rail network
10
09.05.2023 20:45
Putting economics on its head, China is readying to launch an ambitious USD 58 billion rail network in Pakistan, whose rationale ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Anonimka Alešu Šabedru očita, da ogroža več kot 60 milijonov evrov evropskega denarja
9
07.05.2023 20:00
Razmere v zdravstvu se bodo očitno še bolj zaostrile, do dramatičnih dogodkov naj bi prišlo že prihodnji mesec, opozarjajo naši ... Več.
Piše: Uredništvo
Kremelj je padel? Kdo je odgovoren za domnevni "atentat" na Putina in zakaj je to storil
13
04.05.2023 09:20
Natančna analiza posnetkov domnevnega ukrajinskega napada z dronoma na Kremelj, kjer je sicer uradna rezidenca ruskega ... Več.
Piše: Uredništvo
Nekdanji italijanski zunanji minister Luigi Di Maio kot predstavnik evropske diplomacije v zalivskih državah
14
02.05.2023 20:00
Visoki predstavnik za zunanje zadeve Evropske unije Josep Borrell je predstavnikom vlad 27 držav članic Unije pisal, da je ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ameriška gerontokracija: Vladavina starejših v ZDA kot garancija prihodnosti zahodnega sveta?
12
28.04.2023 20:15
V Združenih državah so vedno bolj prisotni dvomi o napovedani ponovni kandidaturi Joeja Bidna. Izgleda, da osemdesetletni ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izstop Nemčije iz rabe jedrske energije in mizantropija velikih okoljevarstvenih organizacij
22
23.04.2023 19:04
Trenutek slavja nemških Zelenih in velikih mednarodnih okoljevarsvetnih organizacij ob odklopu zadnjih treh nemških jedrskih ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
China - EU relations to deteriorate as Putin ignores Xi's mediation
6
22.04.2023 00:00
The European Commission President, Ursula von der Leyen, and French President, Emmanuel Macron, are trying to change Chinas ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Emergence of New Global Industrial Supply Chain : Limitation of China - Russia Trade Cooperation
13
16.04.2023 19:00
Analysts and observers across the world are anticipating about the shape and form the new global industrial supply chain would ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Finska v zvezi NATO je še en dokaz Putinovih političnih napak
13
12.04.2023 19:33
Vojna v Ukrajini je privedla do širitve zveze NATO. Na bojišču ni končnega izida, ki bi pomenil pogajanja s Kijevom in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Cene električne energije v Evropi letijo v nebo predvsem zaradi trgovcev in špekulantov z električno energijo
21
11.04.2023 23:59
Leto 2022 je vsekakor zaznamovala energetska kriza. Cene električne energije so pričele naraščati že konec leta 2021, z rusko ... Več.
Piše: Bine Kordež
Zloraba neke naravne nesreče: Četrt stoletja po velikonočnem potresu v Zgornjem Posočju (1998)
11
10.04.2023 21:00
Pred skoraj natanko četrt stoletja, na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, pet minut pred poldnevom, je Zgornje Posočje ... Več.
Piše: Siniša Germovšek
Shrinking Beijing, Shanghai, Hong Kong populations worsen demographic crisis in China
10
04.04.2023 21:00
Younger generation of Chinese does not find giving birth as inevitability. China therefore recorded a population decline for the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Pozabite na drugi blok jedrske elektrarne v Krškem, vladno koalicijo so očitno potiho prevzeli špekulativni interesi
18
29.03.2023 00:55
Kdo se igra s projektom drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem? Če ste mislili, da bo oblast vsaj v tem primeru ravnala ... Več.
Piše: Uredništvo
Uničevanje izvoznega potenciala IZUM-a pod pokroviteljstvom Direktorata za znanost na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
6
27.03.2023 21:20
Na današnji dan pred petimi leti je vodilni avtor sistemov COBISS in SICRIS, pobudnik ustanovitve in dolgoletni direktor IZUM-a ... Več.
Piše: Tomaž Seljak
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
10
22.03.2023 22:00
Ali se islamska republika, ki je že vrsto let zaradi svojega jedrskega programa tarča mednarodnih sankcij, lahko kmalu uvrsti v ... Več.
Piše: Uredništvo
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
1
21.03.2023 07:00
Cyber-espionage is a long-time Chinese national priority aimed at strengthening its geopolitical position. The experts and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 2.079
02/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.783
03/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.455
04/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.217
05/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 912
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 857
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 914
08/
Hočete ekstremiste? Sova vam jih prikriva ali morda celo ščiti, Portal Plus jih razkriva!
Kizo
Ogledov: 33.849
09/
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
Tomi Dimitrovski
Ogledov: 688
10/
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.248