Razkrivamo

2015, leto Kliničnega centra: institucija, v kateri Tito še ni umrl (2. del)

Kljub temu, da se je v letu 2015 v Kliničnem centru dogajalo veliko, zgodilo pa malo, je sistem paradržavnega, klientelističnega in korupcijskega prečrpavanja javnega denarja prvič po letu 1991 resno ogrožen in je deloma že začel razpadati.

01.01.2016 22:00
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   ukc   simon vrhunev   darko zorman

Foto: wikimedia

Če bi imel gospod Vrhunec kakršenkoli protiargument za naše trditve, bi lahko vsakič zahteval objavo prikaza nasprotnih argumentov, kot to zahteva Zakon o medijih. Pa tega nikoli ni zahteval. Zato se res veselimo obravnave na sodišču, kjer bomo slišali vse protiargumente našim trditvam in seznam uspehov, s katerimi se bo Simon Vrhunec predstavil kot sposoben direktor.

O tem, da med dolgoletnimi "tovariši v poslu" vlada precejšnje vznemirjenje, pričajo številni besni izpadi posameznikov, celo grožnje in absurdna sprenevedanja. V letu 2016 pričakujemo epilog odmevne afere s podjetjem Emporio Medical Urške Jurkovič. Tiste Urške, ki je zažvižgala. Še danes ne vemo, zakaj se je odločila za to. Morda niti ni pomembno. Toda verjetno ni nepomemben podatek, da je njen podjetni oče že zdavnaj umaknil svoje premoženje na varno v tujino. Še posebej pa bo zanimivo videti, katero podjetje dvornih dobaviteljev bo naslednje na seznamu skesancev. Saj je že gospa Urška Jurkovič sama povedala, da so vsi delali po isti shemi.

 

Torej, gospodje iz NPU, KPK, Specializiranega državnega tožilstva (ki ga vodi Harij Furlan, za katerega se na ulici sliši, da naj bi trgoval z anonimnimi prijavami v zameno za njihovo neobravnavo) in policije: zavihajte rokave! Dokončajte primer Emporio Medical in naprej preglejte še ostale dobavitelje po sistemu copy-paste.

 

 

Mobilizacija Zormana in Vrhunca

 

Lahko začnete  denimo pri podjetju Mark Medical, kjer je zabavo s katastrofalno preplačanimi žilnimi opornicami s svojo nepazljivostjo pokvaril Darko Zorman. Ki so ga na stara leta, potem ko je propadel "posel" s stenti, umaknili s scene. Nesrečnik bo lahko obdržal sobo in se bo ukvarjal z edukacijo mlajših. Si predstavljate, da se bo z edukacijo nenadoma in tik pred penzijo začel ukvarjati nekdo, ki so mu doktorat (ki ga nima), raziskave (ki jih v univerzitetni ustanovi ni organiziral) in edukacija kolegov (ki mu je vedno ne samo smrdela, ampak se je tudi ves čas bal, da bi ga kdo presegel) vedno šli na živce? V koordinirani akciji, potem ko po več mesecih razkrivanja svinjarij v UKC Ljubljana nihče od omenjenih akterjev ni podal zahtevka za objavo nasprotnih dejstev, česar uredništvo Portala PLUS še nikoli nikomur ni odreklo, če je le sledil določbam Zakona o medijih, sta se očitno družno aktivirala Simon Vrhunec in Darko Zorman, misleč, da nas bodo njune "grožnje" ustrahovale in utišale. Mar to ne smrdi po starih metodah iz nekih drugih časov, o katerih smo pisali v prvem delu?

 

Tito je še kako prisoten v UKC Ljubljana. Zdaj razumete, zakaj je bil zadnja leta generalni direktor in v.d. generalnega direktorja prav Simon Vrhunec? Strojni inženir in magister znanosti z naslovom magisterija Organizacija vzdrževanja v manjšem letalskem podjetju... Ne? Na prvi pogled in s takimi referencami seveda normalnemu človeku ni jasno, kako lahko taka oseba vodi največjo bolnišnico v državi, ki je za povrh vsega še univerzitetna. Toda če še enkrat povemo, da je Simon Vrhunec nečak Marka Vrhunca, Titovega tajnika in visokega funkcionarja iste Službe državne varnosti, ki jo je sicer vodil Janez Zemljarič (kadar ni bil direktor UKC Ljubljana), vam je vse jasno.

 

Za vzdrževanje kontinuitete gre. Naši, preverjeni kadri. In zdaj razumete, zakaj je Janez Zemljarič praktično do konca Simonove kariere na mestu v.d. direktorja, sicer skoraj 40 let mlajšemu (in bojda sposobnemu) vrhunskemu direktorju UKC Ljubljana nosil "ideje v zvezi z bolniki"... Ideje v zvezi z bolniki?!

 

 

O (ne)sposobnosti

 

Simon Vrhunec nas zdaj toži. Bojda smo mu prizadejali duševne bolečine. Prikazali naj bi ga kot nesposobnega direktorja. Mi se veselimo srečanja na sodišču, kjer bo gospod bivši generalni, vrhunski direktor UKC Ljubljana, nečak strica s posebnim pedigrejem, lahko predstavil svoje dosežke in argumente, da je bil, kot sam trdi, sposoben direktor UKC Ljubljana. Nam se zdi, da sposoben direktor srednjih let ne potrebuje "idej v zvezi z bolniki" od nekega starega in upokojenega šefa Službe državne varnosti. Nadalje se nam zdi, da se sposobnemu direktorju bolnišnice ne morejo zgoditi afere, kot so ortopedija (kjer so ravno v tem času vložene obtožnice v zvezi s korupcijo), afera Darko Zorman s katastrofalno preplačanimi žilnimi opornicami (kjer glavno dogajanje šele prihaja), afera Radan (kjer so žrtvovali zdravnika, medtem ko je gospod David B. Vodušek še vedno predstojnik klinike, na kateri naj bi se domnevno dogajali umori iz morilske sle), katastrofalna afera z otroško srčno kirurgijo (kjer je Rajko Kenda še vedno predstojnik Pediatrične klinike, zaradi smrti vsaj enajstih otrok pa doslej še nihče ni bil kazensko ovaden)...

 

Pri sposobnemu direktorju univerzitetne bolnišnice zaradi suma korupcije na domu kriminalisti ne opravljajo hišnih preiskav, mar ne? Sposobnemu direktorju se tudi ne bi zgodile operacijske mize. Sposobnemu direktorju ne bi padlo na kraj pameti, da bi se kot javni uslužbenec pojavljal v komercialnem videospotu podjetja, ki je vpleteno v številne korupcijske afere v zdravstvu. Sposobnemu direktorju se ne bi zgodilo, da bi imel pri skoraj pol milijardnem proračunu vsako leto nekaj milijonov evrov izgube. Sposobnemu direktorju se ne bi zgodilo, da bi vrhunski ustanovi zmanjkalo za pobiranje suhega listja in kidanja snega. Sposobni direktor si ne bi na glavo nakopal take sramote, kot je praktično razpadla notranjost univerzitetne bolnišnice. Sposobni direktor ne bi dolgo gledal sramote, kot je bila večletna gradbena luknja, kjer bi morala že zdavnaj stati nova urgenca. Sposobni direktor bi se lahko pohvalil, da njegovi podrejeni radi pridejo v službo v ustanovo, ki jo vodi. Ker so tam odlični pogoji za delo. Ker so dobre plače.

 

Konec koncev bi sposobni direktor, ko bi opravil eno funkcijo, lahko takoj našel novo, še boljšo službo. Morda celo v tujini. Sposobnemu direktorju se ne bi bilo treba dobesedno skrivati v drobovju UKC Ljubljana, za nižjo plačo, na mestu pooblaščenca za informacijsko varnost, kot velja po pogodbi in je v skladu z njegovo izobrazbo in izkušnjami.

 

Če bi imel gospod Vrhunec kakršenkoli protiargument za naše trditve, bi lahko vsakič zahteval objavo prikaza nasprotnih argumentov, kot to zahteva Zakon o medijih. Pa tega nikoli ni zahteval. Zato se res veselimo obravnave na sodišču, kjer bomo slišali vse protiargumente našim trditvam in seznam uspehov, s katerimi se bo Simon Vrhunec predstavil kot sposoben direktor. Seveda bomo o vsem skupaj natančno in transparentno poročali na Portalu PLUS v realnem času.

 

 

Še o prikazu nasprotnih dejstev

 

Kot rečeno pa nam je neke vrste opozorilo poslal tudi Zormanov odvetnik, gospod Mitja Zupan. Ta se je skliceval na 42. člen Zakona o medijih, ki zahteva možnost objave odgovora v članku "prizadete" osebe na pisanje medija. Ta člen resda od medija zahteva objavo odgovora, vendar je njegova 2. točka zelo jasna:

 

"Vsakdo ima pravico od odgovornega urednika zahtevati, da brezplačno objavi njegov odgovor na objavljeno informacijo, v katerem se z dokazljivimi navedbami zanikajo, bistveno popravljajo ali bistveno dopolnjujejo navedbe o dejstvih in podatkih v objavljeni informaciji".

 

 

Če bi nam gospod Zorman prek svojega pooblaščenca v skladu z 2. točko 42. člena Zakona o medijih poslal dokazljive navedbe, ki zanikajo, bistveno popravijo ali bistveno dopolnjujejo naše navedbe, bi njegov odgovor seveda brez pomislekov objavili. Če lahko gospod Zorman dokaže, da ima opravljen doktorat znanosti (mi trdimo, da ga nima), kar bi moral biti osnovni pogoj za vodenje take enote v univerzitetni ustanovi, še bolj normalno in higienično pa bi bilo, da bi imel poleg doktorata znanosti še vsaj naziv docent, se mu bomo javno opravičili in odgovor objavili.

 

Darko Zorman nam lahko pošlje tudi ime univerzitetne ustanove kjerkoli na svetu, kjer kateterski laboratorij vodi zdravnik brez akademskih dosežkov. Če nam dokaže, da je v 15 letih v Kateterskem laboratoriju UKC Ljubljana organiziral sistematično edukacijo mlajših kolegov, z uradnim program edukacije, zahtevanimi stopnjami napredovanja, zaključnim uradnim izpitom preverjanja za pridobitev licence za opravljanje dejavnosti interventnega kardiologa, bomo odgovor z veseljem objavili in se mu prav tako opravičili.

 

Najbolj bizarno pa je Zormanovo navajanje mednarodnih uspehov profesorjev Bunca, Vrtovca in Zupana, ki jim zanje seveda čestitamo. Sprašujemo pa se, zakaj ni eden od teh treh profesorjev, ki zagotovo veliko bolj izpolnjujejo pogoje za vodenje kateterskega laboratorija kot Zorman, vodja te elitne enote; vsi so mlajši, imajo doktorat znanosti, so profesorji na Medicinski fakulteti in so prepoznavni v tujini. Zorman nima ne doktorata znanosti (ne vemo, kaj je v tej trditvi žaljivega), ni ne profesor (tudi to je objektivno dejstvo), ne vodi nobenega posebnega programa, razen rutinskega vstavljanja žilnih opornic ter ni po ničemer znan v tujini.

 

Drugače povedano, imamo vprašanje za njemu predpostavljene: kako to, da ste imeli na tem mestu vodjo dejavnosti, ki ne izponjuje minimalnih pogojev za vodenje tako elitne enote, ko pa imate na kliniki sposobnejše, prodornejše zdravnike, ki osnovnim pogojem za vodenje take elitne enote več kot zadostujejo? Kdo je ščitil Darka vsa ta leta, da je lahko počel v slovenski kardiologiji to, kar je pač počel? Si kdo upa odgovoriti? Mi si upamo vprašati.

 

 

Neprijetna vprašanja?

 

Sprašujemo še naprej: zakaj Zormana obiskujejo predstavniki dvornih dobaviteljev, v preteklosti predvsem predstavniki podjetja Mark Medical, ki je imel pred padcem cen za tri do štirikrat (kot so poročale Finance), v UKC Ljubljana 70% tržni delež, predvsem David Pizziga in Katja Klopčar. Slednja je po padcu cen morala zapustiti podjetje Abbott Vascular, proizvajalca žilnih opornic Xience, ki jih je Zorman množično vstavljal bolnikom, in naj bi ji sam Zorman uredil službo pri poslovalnici podjetja Medtronic v Sloveniji. Dandanes pa so med obiskovalci bolj predstavniki podjetja Bormia, od katerega gospod Zorman vstavi največ žilnih opornic tipa Orsiro. Vse to bo lahko Darko Zorman z veseljem pojasnil na sodišču, če je s svojo grožnjo mislil resno.

 

Gospod Zorman nam tudi očita nizek nivo pisanja, ker smo uporabili besede kot je denimo luzer. Da smo jo dejansko uporabili, priznamo. Jezik je namreč živ in vse besede seveda ne pridejo ažurno v vsako izdajo Slovarja slovenskega knjižnega jezika. Kogar beseda luzer moti, si lahko mirno prebere njeno definicijo, kot jo pozna urbandictionary.com:

 

"A person so mentally, socially, or emotionally lame that they are unable or afraid to attend even basic social functions. They tend to provide very weak excuses for their antisocial behavior. They also tend to be weak-willed, spineless, dweeby suck-ups".

 

Ali pa prisluhne pesmi z istim naslovom, ki jo prepeva Đorđ Balašević. Dodatno si lahko pogleda tudi razlago besede luzer, ki je dandanašnji del normalnega internetnega slenga, na wikipediji. In še bi lahko naštevali. Ko nam bo Darko Zorman poslala v skladu z 2. točko 42. člena Zakona o medijih dodatne informacije, ki bodo ovrgle našo tezo, da je luzer, jih bomo objavili in se mu opravičili. 

 

Do takrat pa srečno 2016, ki bo leto zanimivih premikov v slovenskem zdravstvu. Še naprej se bomo trudili, da bodo Tito in vsi njegovi mali klo(v)ni v UKC Ljubljana dokončno odšli tja, kamor spadajo.

 

 

(konec)

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
4
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
10
22.03.2023 22:00
Ali se islamska republika, ki je že vrsto let zaradi svojega jedrskega programa tarča mednarodnih sankcij, lahko kmalu uvrsti v ... Več.
Piše: Uredništvo
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
1
21.03.2023 07:00
Cyber-espionage is a long-time Chinese national priority aimed at strengthening its geopolitical position. The experts and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
16
15.03.2023 21:30
Ruska invazija na Ukrajino ta hip predstavlja največji izziv za demokracijo po svetu. Prizadevanje Ukrajine, da ohrani svojo ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
9
14.03.2023 20:00
Vladimir Putin je v svojem govoru pred rusko zvezno skupščino 21. februarja napovedal, da bo Rusija začasno prekinila ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Money Trapping and China’s Military Espionage
6
09.03.2023 21:11
Chinese targeting of former military officials for military espionage is a significant concern for many nations. This type of ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Trgovanje z Rusijo v času sankcij: Tudi Slovenija pomaga Putinu financirati vojno ...
13
07.03.2023 22:06
Kakšni so trgovinski tokovi Slovenije z Rusijo od uvedbe sankcij, ki smo se jim pridružili tudi v Sloveniji? Pogledali smo ... Več.
Piše: Bine Kordež
United States leads global group announcing tech sanctions against China
15
02.03.2023 19:00
China cringes in anger as Japan and The Netherlands join the United States to control Chinas access to materials for ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako je ukrajinsko zdravstvo preživelo prvo leto vojne
11
01.03.2023 22:20
Minilo je prvo leto vojaških spopadov v Ukrajini. V javnosti se je zelo veliko govorilo o politiki, vojaških aktivnostih in ... Več.
Piše: Milan Krek
Italijanska zunanja politika na Balkanu: Od besed k dejanjem?
6
28.02.2023 20:02
Več Italije na Balkanu in pospeševanje procesa evropskega povezovanja regije. To so prednostne naloge italijanske vlade, kot sta ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (2/2): Kako je Kitajska s pomočjo redkih kovin izzvala Zahod
17
25.02.2023 23:59
Pri oskrbi z redkimi kovinami je Zahod prepuščen na milost in nemilost Kitajski, ki je danes glavna proizvajalka mineralov, ki ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Politika Giorgie Meloni v Sredozemlju: Od četrte obale* do energetske varnosti?
12
21.02.2023 22:00
Dinamika nove rimske vlade v Sredozemlju ne kaže veliko vzporednic z obnovljeno postfašistično tradicijo, dotika pa se vseh ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (1/2): Slon v sobi, ki ga nihče ne opazi
16
20.02.2023 19:00
Odločitev Evropskega parlamenta o propovedi izdelave avtomobilov z notranjim izgorevanjem po letu 2035 je na prvi pogled ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Space and near-space areas in high use of China for surveillance
9
16.02.2023 20:00
In the world of intelligence, China has tried every means to develop technologies to trick its rivals. While the US Navy was ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ali je na obzorju konec rusko-ukrajinske vojne? Ta trenutek zagotovo še ne ...
20
13.02.2023 20:00
Ob bližajoči se prvi obletnici Putinove vojne proti Ukrajini, ki se je začela 24. februarja 2022 v zgodnjih jutranjih urah, je ... Več.
Piše: Uredništvo
Chinese Cellular Chips, Next Biggest Threat to the World
11
02.02.2023 22:00
Chinese cellular chips pose the greatest threat to the world, warns a report published recently by British diplomat Charles ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izključitev Rusije iz sistema SWIFT je priložnost za Kitajsko in za internacionalizacijo juana
9
30.01.2023 23:00
Gospodarske sankcije, ki jih je zahodni blok naložil Rusiji, vedno bolj postajajo dvorezni meč. Njihov glavni namen je bil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Manevrskega prostora za višje plače v Sloveniji na žalost takorekoč ni
15
29.01.2023 22:05
Zadnje mesece se v Sloveniji soočamo z vse večjimi pritiski za dvig plač. Temu je botrovala predvsem visoka rast cen, pa tudi ... Več.
Piše: Bine Kordež
Odgovor na vprašanje, kdo najbolj ogroža Rusijo, je enostaven: Rusija.
41
26.01.2023 20:12
Ruska paranoja, ki je značilna za avtoritarne režime, ne pojenjuje. V zadnjih tednih je več pomembnih kremeljskih politikov, ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Od kje cena 300 evrov za megavatno uro električne energije
16
19.01.2023 20:00
Oskrba z električno energijo in zlasti njena cena bodo tudi v letošnjem letu zaposlovali medije, politiko in porabnike. V ... Več.
Piše: Bine Kordež
China’s eyes on Antarctica through Argentina
22
18.01.2023 20:00
China has been getting closer to Argentina for multiple reasons, most of which could be summarized as a strategic interest in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
Denis Poniž
Ogledov: 2.924
02/
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.883
03/
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.220
04/
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.464
05/
Adijo, Afrika? Omahovanje Zahoda bo na stežaj odprlo vrata Kitajcem in Rusom
Andraž Šest
Ogledov: 1.124
06/
Človeštvo se bo uničilo, če ne bo spoštovalo univerzalnih demokratičnih vrednot
Miha Burger
Ogledov: 1.194
07/
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
Uredništvo
Ogledov: 848
08/
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
Milan Krek
Ogledov: 1.880
09/
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
Valerio Fabbri
Ogledov: 478
10/
Onkraj demokracije: O "odsluženi generaciji" osamosvojiteljev
Dimitrij Rupel
Ogledov: 1.836