Javnost seznanjamo z zelo nenavadnim incidentom, ki se je zgodil 23. decembra lani, torej na obletnico plebiscita, v studiu nacionalnega radia: predsednik Ustavnega sodišča je namreč sredi snemanja znane oddaje Studio ob sedemnajstih vstal in šel.
Če ne bi šlo za eno izmed najbolj uveljavljenih oddaj nacionalnega radia in če v zgodbi ne bi nastopal eden izmed protokolarno najpomembnejših javnih funkcionarjev v tej državi, se z incidentom zagotovo ne bi ukvarjali. Toda studia običajno gosti sredi snemanja ne zapuščajo (razen če morajo na nujno potrebo), še posebej pa se to ne dogaja med pogovorom o 25-letnici slovenskega plebiscita. In še zlasti se to ne dogaja predsednikom najvišje sodne instance v republiki...
Dejstva so torej sledeča: v sredo, 23. decembra lani, se je pozno popoldne - približno ob 17:25 - v studiu 1. programa Radia Slovenija, med neposrednim prenosom znane radijske oddaje Studio ob 17:00 pripetil dogodek, kakršnih od leta 1928, ko je bil ta radio ustanovljen, ni bilo prav veliko. Kot je razvidno tudi iz posnetka 55 minutne oddaje, ki je bila namenjena 25-letnici plebiscita, se je nenavaden zaplet zgodil že na začetku, ob predstavitvi gostov.

Posnetek pogovora je na tejle povezavi.
Voditeljica Jolanda Lebar jih je korektno predstavila, štiri uveljavljene pravne strokovnjake in profesorje prava, ki so bili vsi tudi že ustavni sodniki (Franc Grad je sicer kmalu po izvolitvi iz osebnih razlogov odstopil): Petra Jambreka, Toneta Jerovška, Franca Grada in Cirila Ribičiča. Niti omenila pa ni petega gosta v studiu, Miroslava Mozetiča, aktualnega predsednika Ustavnega sodišča Republike Slovenije. Kot da ga ne bi bilo, kot da ne bi obstajal.

Jolanda Lebar sedi na levi. (Foto: Robert Bogataj / RTV Slovenija)
Pogovor se je potem brez posebnosti odvijal med voditeljico in štirimi gosti. Vsi so spregovorili, vsi so prišli na vrsto, nekateri celo dvakrat, medtem ko Mozetič sploh še ni prišel do besede. Kot da ga ne bi bilo, kot da ne bi obstajal. Voditeljica ga enostavno ni zaznavala v studiu. Po 25 minutah je imel ustavni sodnik Mozetič očitno vsega dovolj in je vstal ter zapustil studio. Pogovor med Jolando Lebar in četverico pa se je mirno nadaljeval, kot da se ne bi nič zgodilo.
Na ta incident, ki bi bržkone ostal povsem prezrt, je prvi opozoril nekdanji novinar Večera in kasnejši poslanec Miro Petek na tviterju:

Takoj po Petkovem tvitu so se pojavila ugibanja, ali je bil predsednik Ustavnega sodišča Mozetič sploh v studiu, glede na to da ga voditeljica ni omenila. Ga ni omenila zato, ker ga ni bilo, ali ga je morda pozabila omeniti? Nadalje so na tviterju ugotavljali, da njegovega glasu v 55 minutni oddaji zagotovo ni slišati. Šele Sašo Lap, nekdanji parlamentarec, je na svojem blogu razkril nekaj pomembnih podrobnosti. Predvsem odgovor voditeljice oddaje Studio ob 17:00 Jolande Lebar, ki je sicer brez pomislekov priznala krivdo, ni pa pojasnila, kako to, da je Mozetiča kar dvakrat grdo ignorirala - na začetku ga je enostavno "spregledala", potem pa mu skoraj pol ure ni dala besede.
"Kot avtorica oddaje Studio ob 17-ih 23. 12.2015 ob obletnici plebiscita in dnevu ustavnosti pojasnjujem okoliščine odhoda predsednika ustavnega sodišča Miroslava Mozetiča.
Najprej. To se je res zgodilo. Napaka je bila izključno moja. Namreč začela sem s plebiscitom, dala najprej besedo ostalim gostom: Jambreku, Jerovšku, Gradu in Ribičiču. Razprava se je razvila in 25. minuto še ni na vrsto prišel g. Mozetič. Očitno ga je to zmotilo in je vstal in brez besed odšel. Nisem ga uspela zadržati. Oddajo smo naredili do konca in je tudi bila objavljena brez kakršnih koli rezov - v celoti.
Takoj po tem sem ga poklicala in mu tudi pisala. Njegov odgovor je bil pozabljeno. Očitno je sprejel moje opravičilo in pojasnilo, da sem pač nespretno vodila oddajo. Vsekakor ni bilo nobenega drugega ozadja kar lahko potrdijo tudi ostali gostje v oddaji.
Upam, da je to pojasnilo dovolj. Še enkrat. Odgovornost je povsem na moji strani.
Hvala za razumevanje in lep pozdrav.
Jolanda Lebar"
Lap je na Programski svet RTV Slovenija naslovil vprašanje, kakšne bodo sankcije za škandalozno vodenje te oddaje, še zlasti zato, kot je zapisal, ker se "napakice in napake na Radiu kar vrste". O tem dogodku je bil seznanjen tudi Varuh pravic gledalcev in poslušalcev Lado Ambrožič, najbolj zanimivo pa je pojasnilo, ki ga je Sašo Lap dobil od ene izmed voditeljic nacionalne RTV hiše in ki natančno razloži protokol: glede na njegovo funkcijo - predsednik Ustavnega sodišča in med vsemi gosti tudi edini s še aktualnim položajem - bi morala Mozetiča voditeljica pozdraviti kot prvega in mu tudi prvemu dati besedo.
Podobno kot Sašo Lap smo tudi mi odgovornim na RTV Slovenija poslali prošnjo po pojasnilu tega incidenta, hkrati pa smo se obrnili na gospoda Mozetiča in ga zaprosili za komentar. Odgovore še pričakujemo.
Ne glede na pojasnila, ki jih pričakujemo, pa si lahko privoščimo kratek uredniški komentar: ker je funkcija predsednika Ustavnega sodišča zaradi več zelo odmevnih razsodb v zadnjih letih (referendumi, zadeva Patria ipd.) hočeš-nočeš tudi politično izpostavljena, je takšno obnašanje, kakršnega je bil gospod Mozetič 23. decembra deležen na nacionalnem radiu, milo rečeno pobalinsko. Kaže vsaj na pomanjkanje bodisi profesionalizma bodisi osnovnega bontona. Če ga voditeljica ni omenila kot gosta, potem pa ga je skoraj pol ure mirno ignorirala, je s tem povedala dvoje: ali je bodisi tako slaba in nesposobna novinarka, da ne zmore voditi 55 minutne oddaje Studio ob sedemnajstih, ali pa je predsednika Ustavnega sodišča namenoma "izbrisala", ker do njega čuti jezo, prezir oziroma osebne zamere. Če Mozetič ne bi predstavljal najvišje sodne instance v (pravni) državi, obnašanje Lebarjeve ne bi imelo takšne simbolne teže: predsednika ustavnega sodišča ignorirati toliko časa namreč ni nič drugega kot ponižanje institucije, ki jo predstavlja. Ker se je dogodek zgodil na javnem radiu, je še toliko bolj problematičen.
ODGOVOR MIROSLAVA MOZETIČA
Spoštovani,
nimam komentarja. Res je, da sem bil v studiju, da sem sicer bil tudi najavljen (oddaja ni šla v živo) in da sem po 25 minutah (kar je praktično po pol oddaje) odšel iz studija, ker ves ta čas nisem dobil besede.
Za mene je ta dogodek pozabljen, voditeljica oddaje se mi je za spodrsljaj opravičila in mislim, da ni nobenih posebnih ozadij.
Lep pozdrav in veliko uspehov pri odkrivanju resničnih in za Slovenijo ključnih stranpoti, škandalov in zlorab. S tem dogodkom se res ni treba prav posebej ukvarjati.
Miroslav Mozetič
ODGOVOR ANDREJA STOPARJA
Spoštovani,
na svoji spletni strani www.portalplus.si ste že objavili svojo razlago zapleta, dodali svoj komentar, odgovor predsednika Ustavnega sodišča in pojasnilo naše novinarke Jolande Lebar. Pri slednjem ste izpustili le njen pripis, v katerem opozarja, da je Miru Petku, avtorju twitta, ki pa oddaje ni poslušal in je priznal, da okoliščin ni poznal, v telefonskem pogovoru vse pojasnila. Težko bom izčrpnejši od vas. Predvsem pa bom težko bolj natančno zadel bistvo, kot ga je v svojem odgovoru zadel g. Mozetič sam. Ampak seveda Vam v skladu s 45. členom Zakona o medijih odgovarjam.
Gostje v Studiu ob 17-ih ob obletnici plebiscita in dnevu ustavnosti 23. decembra 2015 so bili: Peter Jambrek, Tone Jerovšek, Ciril Ribičič, Franc Grad in na začetku tudi Miroslav Mozetič. Zaradi obveznosti gostov oddaja ni potekala v živo, ampak je bila posneta, nato pa tudi objavljena brez kakršnihkoli posegov. Edina izjema je napoved, ki jo je avtorica po lastni presoji popravila, ker se gost v oddaji ni pojavil. Oddaja ni bila namenjena aktualnim temam, ki zadevajo Ustavno sodišče, ampak 25-letnici osamosvajanja Slovenije, zato jo je avtorica zastavila drugače, kot bi jo verjetno sicer. Pojasnila je, da je želela s stališči sogovornikov dati iztočnico zdajšnjemu predsedniku Ustavnega sodišča, gospod Mozetič pa se s tem pristopom očitno ni strinjal. Dlje od razlage motivov za njegov odhod, kot jih je dal sam, pa ne morem. Žal se včasih zgodi, da gostje predolgo čakajo na besedo, ampak v danem – resnično neposrečenem – primeru tudi sama avtorica prevzema odgovornost za svoj pristop in zasnovo oddaje.
Obžalujemo zaplet, ki nima nikakršnega ozadja in ne pomeni pomanjkanja spoštovanja do predsednika Ustavnega sodišča osebno ali institucije, ki jo predstavlja. G. Mozetič je opravičilo sprejel, izrazil razumevanje in pripravljenost na sodelovanje v prihodnje. Tudi s strani drugih gostov ni bilo pripomb. Seveda pa nam je žal, da v oddaji nismo slišali stališč aktualnega predsednika Ustavnega sodišča.
Na koncu mi dovolite, da Vam zaželim dobro leto 2016, polno uspehov – če citiram g. Mozetiča – "pri odkrivanju resničnih in za Slovenijo ključnih stranpoti, škandalov in zlorab."
Lep pozdrav,
Andrej Stopar
odgovorni urednik 1. programa Radia Slovenija