Komentar

Nemška hegemonija in zaton evropske super države

Evropske elite so uporabljale monetarno zvezo za pritisk na trenutno ekonomsko logiko, njihov prezgodnji politični projekt, da bi ustanovile super državo, pa je bil obsojen na neuspeh. Zato je zdaj čas, da se EU vrne na začetek, ko je bila uspešno trgovinsko območje.

12.01.2016 22:00
Piše: Keith Miles
Ključne besede:   nemčija   francije   eu   de gaulle   1870   putin   hollande   merkel

Foto: arhiv Portala PLUS

Na kontinentu dejansko obstaja nemška hegemonija, vendar ima pomanjkljivosti. Vsak, ki je videl fotografije Merklove in Hollanda, ki sta poskušala pritisniti na Putina, naj spremeni svojo agresivno politiko do Ukrajine, se je verjetno spomnil Münchna v septembru leta 1938.

General De Gaulle je dejal: "Evropa sta Francija in Nemčija; ostali so samo za okrasek." Na žalost je to način, s katerim se je razvila EU, čeprav je v središču te nemško-francoske solidarnosti problem. Prvič, Francija se je, čeprav šibkejša, videla kot džokeja v tej vpregi, in drugič, Francija trdno verjame v nacionalno državo, medtem ko se zdi, da se skuša Nemčija od nje oddaljiti.

 

Kaže, da so skupno poljedelsko politiko vzpostavili predvsem zaradi koristi Francije, kot nadomestilo so uvedli odprti trg za nemške industrijske izdelke. Potem je tu še mehanizem menjalnih tečajev (MMT), ki je bil uvod v evropski monetarni sistem (EMS) in skupno valuto (evro). MMT pod taktirko Nemčije je bil v mnogih pogledih katastrofa. V veliko državah je prišlo do devalvacije, čeprav bi bila bolj smiselna nemška revalvacija, vendar Nemčija tega ni dovolila, zato je prišlo do devalvacij.

 

Francija je v času MMT z Nemčijo sklenila sporazum v svojo korist, tak dogovor ni bil možen za nobeno drugo državo. Imeli smo tudi situacijo, ko sta pravila o proračunskem primanjkljaju nekaznovano prvi kršili Nemčija in Francija. Zgodovinarji vedo, da se je francoska zunanja politika dramatično spremenila po francosko-pruski vojni leta 1870, ko je Francija spoznala, da se sama ne more zoperstaviti Nemčiji in potrebuje zaveznike. Nekateri smatrajo, da je bil po tej vojni za Francijo glavni evropski cilj z novo vojno znova pridobiti izgubljena ozemlja v Alzaciji in Loreni. V zavezništvu s carsko Rusijo je mislila, da bo v prvi svetovni vojni zlahka premagala Nemčijo, ker se bo morala le-ta bojevati na dveh frontah. Vemo, da se je za las izognila porazu, ker so se Velika Britanija, Italija in ZDA pridružile kot zaveznice.

 

Kot vemo, je v drugi svetovni vojni Nemčija porazila Francijo. Ko so torej zavezniki premagali Nemčijo, je Francija potrebovala novo politiko do Nemčije, tako je nazadnje prišlo do koalicije, kot je dejal De Gaulle: EU je "Francija in Nemčija, ostali so samo za okrasek."

 

Kriza v evroobmočju, ki je v mnogih ozirih ponovitev poloma MMT, je Nemčijo vedno bolj krepila in jo postavila na vodilno mesto. Medtem ko je bila Nemčija Franciji nekakšna upnica in zadnja možnost v krizi MMT, tega kljub veliki gospodarski moči ni zmožna storiti za evroobmočje. Evropske elite so uporabljale monetarno zvezo za pritisk na trenutno ekonomsko logiko, njihov politični namen, da bi iz številnih neenakih, nezdružljivih držav ustanovile super državo, je bil na tak ali drugačen način obsojen na neuspeh. Za Nemčijo bi bila pomoč slabše razvitim regijam, kar bi se zgodilo v resnično federalni državi, zelo draga. Ocenili so, da bi Nemčijo stalo 10 % njenega BDP, vse dokler bi trajala podpora; kar je celo več kot krute reparacije, ki so jih Nemčiji vsilili po koncu prve svetovne vojne. Očitno nemogoče, zato neprestano videvamo, kako Nemčija vsiljuje neverjetne programe državam, kot so Grčija, Portugalska, Italija in Španija; posledica je porast skrajnih političnih strank.

 

Zato gledamo Nemčijo, kako zaradi zmedene mešanice skrbi zaradi njenih demografskih težav in humanitarnih odzivov, narekuje EU, naj sprejme vse migrante z Bližnjega vzhoda, ne glede na njihov ilegalni vstop v mnoge države. To je seveda povzročilo razkol in Schengen (mišljen je sporazum o meji) skoraj ne obstaja več.

 

Torej na celini dejansko obstaja nemška hegemonija, vendar ima pomanjkljivosti. Vsak, ki je videl fotografije Merklove in Hollanda, ki sta poskušala pritisniti na Putina, naj spremeni svojo agresivno politiko do Ukrajine, se je verjetno spomnil Münchna v septembru leta 1938.

 

Čas je, da EU opusti svojo prezgodnjo težnjo po super državi in se vrne na začetek, ko je bila uspešno trgovinsko območje. So bo to zgodilo? Dvomim, zato bo Evropa še naprej nazadovala, kot se dogaja zadnjih sedem let. 

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
4
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
17
04.06.2023 21:20
V torek se v Generalni skupščini OZN pričenja glasovanje o novih nestalnih članicah Varnostnega sveta za obdobje prihodnjih dveh ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
29
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.502
02/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 2.079
03/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.230
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.636
05/
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.164
06/
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.015
07/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 884
08/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 550
09/
Pravica do groba ali zakaj potrebujemo dan spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 309
10/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.895