Včeraj zjutraj so na gradbišču Islamskega kulturnega centra v Ljubljani delavci našli več svinjskih glav in krvavih madežev. V Islamski skupnosti v Republiki Sloveniji so zaradi skrunitve njihove bodoče džamije izjemno ogorčeni, krivdo pa posredno valijo na tednik Reporter. Policija incident še raziskuje.
Kdo si je privoščil dejanje, ki ga nikakor ne moremo označiti kot neslano šalo, bo poskušala odkriti policija. Na uredništvu smo sicer že pred meseci dobili nekaj namigov, da bi neznanci lahko "z odojki napadli" gradbišče bodoče ljubljanske džamije, vendar iz tega nismo delali posebne zgodbe, ker je bilo podatkov premalo. Kot je znano, je svinjina za muslimane nečisto meso, zato so zanje najdene svinjske glave dovolj jasno sporočilo.
O dogodku so poročale tudi tuje tiskovne agencije. Slovenija je doslej veljala za državo, kjer do tovrstnih incidentov načeloma ne prihaja, zato incident na Parmovi ulici v Ljubljani vzbuja precej nelagodja, še posebej ker so bili odnosi z muslimani pri nas - če odštejemo več desetletij dolgo zavlačevanje z dovoljenjem za gradnjo džamije - neproblematični. Sunitski muslimani, ki predstavljajo veliko večino islamske populacije v Sloveniji, so k nam prišli v glavnem iz Bosne, Kosova in Makedonije. Nikoli niso veljali za fanatike, prej za zmerne in lokalnim običajem prilagojene muslimane.
Svinjske glave na gradbišču džamije predstavljajo nesprejemljivo dejanje, ki si zasluži javno obsodbo. Islamska skupnost je po pravici ogorčena. Zmotilo pa nas je nekaj drugega: kot medij izražamo začudenje nad dejstvom, da so na svoji spletni strani zapisali nekaj zelo težkih obtožb na račun medijev, izrecno so omenili tednik Reporter:
"V preteklem obdobju časopis Reporter s svojimi članki kontinuirano hujska zoper gradnjo Islamskega kulturnega centra. V svojih člankih redno straši javnost, širi sovraštvo zoper muslimane in poziva, da se ustavi gradnja džamije v Ljubljani. V torek, 12. januarja 2016, je bil objavljen članek ”Ljubljanska džamija pospešeno raste v nebo”, s katerim so ponovno hujskali in negativno pisali o gradnji džamije. Tudi nekateri drugi slovenski mediji oziroma novinarji se pri svojem poročanju ne menijo za občutke manjšinske skupnosti, ki se zgraža nad površnim, pristranskim in popolnoma izkrivljenim ter ideološko obarvanim poročanjem o islamu in muslimanih. Ne pristajamo na dejstvo, da se o islamu in muslimanih poroča na pristranski oziroma ponižujoč način. Kombinacija neizobraženosti posameznih novinarjev in sovražnikov, ki ustvarjajo novice in s svojim poročanjem zbujajo strah pri ljudeh, razvija kulturo strahu in nespoštovanja."
Kljub prepričanju, da svinjske glave na gradbišču bodočega muslimanskega svetišča predstavljajo primitivno in sovražno dejanje, ki je tudi kaznivo in se preganja po zakonu, pa verjamemo tudi v svobodo govora, zato pričakujemo, da bo tudi Islamska skupnost v Republiki Sloveniji v bodoče bolj razumevajoča do različnih mnenj, ki se pojavljajo v medijih in javnosti.
Živimo namreč v svobodni in odprti družbi, kjer ima vsakdo pravico do svojega mnenja. Tisti, ki jih džamija moti, imajo vso pravico, da to tudi povedo, vendar na dostojen in kultiviran način, ne pa s svinjskimi glavami in kozarci za vlaganje, napolnjenimi s (svinjsko?) krvjo. Obenem in brez vsakega dvoma imajo tudi muslimani pravico do svojega verskega svetišča, ki so jim jo slovenske oblasti desetletja odrekale.
V Islamski skupnosti so napad s svinjskimi glavami razumeli kot "sovražni napad na manjšinsko skupnost", zato so vlado, Mestno občino Ljubljana, Katoliško cerkev, Srbsko pravoslavno cerkev, Evangeličansko cerkev in druge ustanove pozvali, da se "opredelijo o tem, ali je v času velikih svetovnih izzivov način, na kateri mediji, kot je Reporter, pozivajo na linč, sprejemljiv za slovensko javnost".
Na uredništvu Portala PLUS obsojamo napad s svinjskimi glavami, ki se je zgodil na gradbišču nastajajočega Islamskega kulturnega centra. Upamo, da bo policija našla storilce. Mislimo tudi, da so obtožbe Islamske skupnosti v Sloveniji na račun tednika Reporter tako resne, da bi jih tožniki morali podkrepiti z dokazi, saj bi lahko kdo prišel do zaključka, da so bodočo džamijo oskrunili kar novinarji oziroma mediji.
Mediji pa ne moremo biti krivi za dejanja problematičnih posameznikov.