Komentar

Kaj ima Cerar skupnega z Janšo, Pahorjem in Ropom?

Pokojni LDS je postal osovražen, ker je postal simbol divjega kapitalizma. SMC bo osovražena, če bo postala simbol pohlepne akademske elite.

20.01.2016 20:42
Piše: Goran Novković
Ključne besede:   miro cerar   dušan mramor   smc   lds

Foto: Mediaspeed

Ni nemogoče, da bo tudi Mramor samo začasno še minister. Vprašanje, ki ga vrabci že čivkajo na strehi, je, kako se bo vlada, v kateri sedi Mramor s takšno prtljago, pogajala s sindikati javnega sektorja, denimo prav zdaj s policijskima.

Predsednik vlade Miro Cerar je pri obrambi ministra za finance Dušana Mramorja izvedel taktične manevre vladanja, ki so jih pred njim izpeljali trije nekdanji predsedniki vlade. Kje so njihove stične točke? Kje je največja nevarnost, ki po takšnem manevru preži na Cerarja?

 

Dan potem, po ponedeljku, je postalo jasno, zakaj je predsednik vlade branil ministra za finance Dušana Mramorja. Več kot očitno ga potrebuje zaradi nujnega ravnotežja v lastni vladi. Šef Desusa Karl Erjavec je sicer podprl njegovo potezo. Načeloma. Šef socialnih demokratov Dejan Židan precej manj. Če bi Cerar žrtvoval Mramorja, bi pahnil lastno vlado radikalno v levo, to pa tudi predsedniku vlade ni najbolj po volji. Ni naključje, da je v torkovem intervjuju na Odmevih spreobračal pozornost javnosti prav na Teš 6. Odzivi sindikatov to potrjujejo. Očitno se Mramorja želijo rešiti tudi potem, ko je Cerar že odklonil njegov ponujeni odstop.

 

Za nekoga, ki z razvojnega gospodarskega zornega kota gleda na Mramorjevo delovanje in takšno dogajanje na levici oziroma levi sredini, je tovrstna interpretacija na prvi pogled zelo daleč. A svet ni črno-bel. Tako na desnici kot na levici so številni odtenki sive. Res je, da je Mramor z zornega kota razvoja deloval izrazito računovodsko in ne prav razvojno. Da je pretirano želel obremenjevati, da je popuščal sindikatom javnega sektorja. Da je do vzdržnih javnih financ mogoče priti po različnih poteh, ne le po njegovi davčno računovodski poti. Pa vendar je očitno mogoče, da se celo Cerar boji, da bi bilo ob izgubi Mramorja - še huje. Da bi ideologija razdelitve svojega in tujega (dolga) povsem porazila logiko ustvarjanja.

 

Pri manevru predsednika vlade je mogoče zaslediti kar nekaj vzporednic s tehnologijo vladanja, ki so jo izvajali njegovi predhodniki.

 

 

Manever zaupnice

 

Zdaj je jasno, da sta se Dušan Mramor in Miro Cerar o vsem dogovorila še pred odstopno izjavo ministra Mramorja. Šlo je pravzaprav za zaigrano zaupnico. Pa čeprav kakšni dobri dve uri, od ponudbe odstopa do njegove zavrnitve, to ni bilo povsem jasno. Cerar je vse dvome razblinil, ko je bilo jasno, da je imel vnaprej pripravljene razloge za zavrnitev odstopa.

 

Zaigrano zaupnico je novembra 2007 v parlamentu uprizoril Janez Janša. Spomnimo se, da je v prvih letih po nastopu mandata leta 2004 paktiral z nekaterimi tajkuni, nato pa se je z njimi sprl. Glavni akter je bil Boško Šrot. Bistveno ostrejše medijske kritike so konec leta Janševo koalicijo "pognale" v parlament na izredno sejo po zaupnico. Več dni so razpravljali o delu vlade, čeprav je bilo jasno, da bo koalicija zaupnico tudi izglasovala.

 

S tega zornega kota je bil Cerarjev manever zaupnice racionalnejši, bistveno krajši. Vzroki zanj pa so bili podobni. Pritisk medijev in javnosti na ministra za finance je bil zaradi afere z dodatki za stalno pripravljenost prevelik. Treba ga je bilo pokriti. Cerar je to storil. Ne zaradi Mramorja, ampak zaradi ohranitve statusa quo znotraj vlade.

 

 

Je stavil na napačnega?

 

Vendar pa ima ta Cerarjeva poteza lahko visoko ceno. Možni je tudi, da bi ta rešitev samo kratkotrajna. Glede na zelo sporne dodatke za stalno pripravljenost, ki so že zaradi svojega namena v nebo vpijoči po neetičnosti, je veliko vprašanje, ali je Cerar sploh stavil na ubranljivega aduta.

 

Podobno kot je Borut Pahor leta 2008 stavil na Dimitrija Rupla, češ da ima veliko vrednost v svoji knjižici s telefonskimi številkami številnih diplomatov in da bo obeem simboliziral most med levico in desnico. Česar pa prav Rupel nikakor ni mogel simbolizirati. Ker je stavil na napačnega aduta, je bila ta rešitev zgolj začasna.

 

Ni nemogoče, da bo tudi Mramor samo začasno še minister. Vprašanje, ki ga vrabci že čivkajo na strehi, je, kako se bo vlada, v kateri sedi Mramor s takšno prtljago, pogajala s sindikati javnega sektorja, denimo prav zdaj s policijskima. Da ne omenjamo, da si zdravniški sindikalist Konrad Kuštrin in šolski sindikalist Branimir Štrukelj celo javno že maneta roke. Že tako je bila vlada lani bistveno bolj radodarna do javnih uslužbencev kot do armade zaposlenih v gospodarstvu, zlasti po zaslugi Dušana Mramorja zaradi fiaska z davčno antireformo in pristanka na plačni dogovor s sindikati javnega sektorja. Zdaj si sindikalisti obetajo še več.

 

 

Afera na afero

 

Prav na področju javnega sektorja bo zato ključna bitka. Ali bo vlada, v kateri sedijo številni profesorji, res še bolj zavezniška do javnega sektorja ali pa jo bodo številne afere v istem javnem sektorju odpihnile?

 

Leta 2004 so vlado Toneta Ropa odnesle prav afere: oderuška posojila v Orionu, milijarde tolarjev poniknjenega denarja Mestne občine Ljubljana v SIB banki, sistematične luknje pri zaščiti kupcev nepremičnin in razgaljenje čudnih standardov notarjev v Zbiljskem gaju, vmešavanje politike v gospodarstvo, navzkrižna lastništva in obvladovanje medijev, kar je najbolj simbolizirala skupina Pivovarne Laško v navezi z Unionom in Delom ... Takratna LDS, ki je surfala na liberalni ideologiji je postala osovražena zaradi gospodarskih afer, ki so iz časopisov in s televizijskih zaslonov bruhale dan za dnem. Nič nista pomagala niti zelo solidno stanje v gospodarstvu niti evforija ob vstopu Slovenije v Evropsko unijo. Rop je izgubil volitve.

 

 

Cerar hodi po podobno tankem ledu. V ponedeljek smo v Odmevih lahko gledali novinarska poročanja o ponujenem odstopu Dušana Mramorja zaradi afere z dodatkom za stalno pripravljenost, lažnih diplomah na Univerzi v Kopru, stavki policistov z vključeno izjavo Mira Cerarja o policijskem izsiljevanju, visokih zahtevah ljubljanskih anesteziologov za pomoč mariborskim ... Če ne bi bilo begunske krize, bi brali samo še o aferah v javnem sektorju.

 

LDS je postala osovražen, ker je postal simbol divjega kapitalizma. SMC lahko postane podobno osovražena. Postaja simbol pohlepne akademske elite.

 

 

Goran Novković je izvršni direktor GZS.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
6
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
Tabú vzporednih ustavnih vrednotnih temeljev slovenske politične "sredine"
11
17.04.2023 20:37
Vprašljivost zadevnih mnenj odstira tabe preko tridesetletne temeljno vrednotne konfuzije znotraj prodemokratičnega dela ... Več.
Piše: Žiga Stupica
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.014
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.549
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.982
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.723
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.343
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.136
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.078
08/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.322
09/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 374
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 435