Komentar

Sta se Cerar in Mramor skregala?

Zadnje informacije o stališčih predsednika vlade in ministrstva za finance o davčni reformi in razbremenitvi dela se zdijo povsem nasprotne. Kakšen je dejanski odnos med Mirom Cerarjem in Dušanom Mramorjem?

05.02.2016 00:00
Piše: Goran Novković
Ključne besede:   miro cerar   dušan mramor   vlada   davki   reforma

Foto: arhiv Portala PLUS

Cerar najprej podpira Mramorja, ne SD, ker minister "odlično dela". Potem pa je samo nekaj dni pozneje v sozvočju s SD, ne pa z Mramorjevim ministrstvom, ko gre prav za ključno reformo finančnega ministrstva. Za davčno reformo. Kaj se dogaja?

Gledam predsednika vlade Mira Cerarja v ponedeljek na tretjem parlamentarnem programu. Po srečanju koalicije o delovanju vlade in prednostnih usmeritvah v letošnjem letu. Premier med gospodarskimi prioritetami na prvem mestu eksplicitno omeni davčno reformo in znotraj nje predvsem razbremenitev dela. Se je v vladi vendarle kaj premaknilo?

 

Samo kak dan prej sem se pogovarjal s predstavniki Socialnih demokratov, ki imajo že zelo konkretne predloge, kako bi res razbremenili tudi delo. Sliši se neverjetno. Resda papir prenese vse. Resda imamo tudi izkušnje zadnjih let, ko so prav Socialni demokrati dvigovali obremenitve nerednih delovnih razmerij, visoke obremenitve plač pa niso znižali. Toda drži, da imajo vsaj del tega, kar retorično napoveduje Cerar, tudi že na papirju.

 

No, včeraj doživim hladen tuš. Izvem neuradno, da ministrstvo za finance glede davčne reforme vztraja na stališču z oktobrskega Vrha slovenskega gospodarstva. Razvojni kapici naj bi nasprotovali, dohodninske razrede bi težko redefinirali, visokih energetskih in okoljskih dajatev pa ne bi znižali, ker naj bi bili v nasprotju s tako imenovano zeleno davčno reformo.

 

Kako bomo v Sloveniji izvedli zeleno davčno reformo, glede na to, da smo po deležu okoljskih in energetskih dajatev v vseh dajatvah, ki jih plačujemo državi, trdno na 1. mestu v EU? Torej smo zeleno davčno reformo že pretirano izpeljali. To si lahko samo mislimo. Le kaj nastaja v možganih uradnikov na finančnem ministrstvu? Ta zgodba ne bi bila nič posebnega, če ne bi bila v nasprotju s potezo Mira Cerarja, ki je pred kratkim odločno vzel v bran finančnega ministra Dušana Mramorja, zaradi njegove udeležbe pri dejavnostih tako imenovane stalne pripravljenosti in posledičnih izplačil na račun davkoplačevalcev in hkrati na račun finančnega ministra. Prvič seveda kot odhodek, drugič pa kot prihodek.

 

Drugače povedano: Cerar najprej podpira Mramorja, ne SD, ker minister "odlično dela". Potem pa je samo nekaj dni pozneje v sozvočju s SD, ne pa z Mramorjevim ministrstvom, ko gre prav za ključno reformo finančnega ministrstva. Za davčno reformo. Kaj se dogaja?

 

Možnih razlag je seveda lahko več.

 

1. Zasuk je zanimiv v kontekstu napovedane interpelacije zoper Dušana Mramorja in dejstva, da se SD ni izjasnil, kako bo ravnal. Oziroma je celo nakazal, da Mramorja nima najbolj v čislih. Mramor je torej trn v peti SD. Vprašanje pa je, ali SD resno misli z razbremenitvijo dela ali pa gre zgolj za politično igrico, ki bo srednjemu sloju, to je večini aktivnega prebivalstva, pod krinko reforme spet prinesla še večje dajatve na dohodke. A to bi najbrž že bil tudi avtogol za SD pred volitvami, zato morda le ne gre za figo v žepu. Če pa gre vendarle za iskrene namene SD, potem sta SMC in Desus v krepkem zaostanku, ker pri ključni reformi za zagon gospodarstva ta hip nimata še nič resnejšega, kar bi lahko pokazala. Torej bi se Cerar, če je že postavil razbremenitev dela in davčno reformo na prvo mesto, lahko naslonil bolj na SD kot na Mramorjevo ministrstvo. Posledično bi se zavezništvo med Mramorjem in Cerarjem lahko precej skrhalo. SD pa bi se distanciral od Združene levice, poskušajoč ujeti več volivcev v srednjem sloju. Kar bi najedalo SMC, če se ne bodo v Cerarjevi stranki priključili bitki za davčno razbremenitev srednjega sloja.

 

2. Druga možna razlaga je, da SD igra le retorično igrico in da prave reforme sploh ne bo, temveč bomo spet doživeli kompromis, ki bo ali padel ali pa bomo deležni zgolj kozmetičnih popravkov, morda celo slabih za večino aktivnega prebivalstva, ki je zaposleno v gospodarstvu. Kot se je že zgodilo lani s plačnim dogovorom z javnim sektorjem in samo mini dohodninsko reformo za manjšino zaposlenih v gospodarstvu. To bi bil lahko celo najbolj realen scenarij glede na izkušnje dobrega leta dni vladanja zdajšnje koalicije. Ampak potem Cerar tudi po dveh letih spet ne bo mogel reči, da mu je uspelo uresničiti kakršno koli večjo spremembo. To pa potrebuje, ker se je izpela zgodba o moralni vrednosti nove stranke in ker se bo izpelo tudi dokazovanje v javnosti, da vlada dela dobro, čeprav za to nima največjih zaslug. Ključne poteze so bile namreč storjene že v mandatu Alenke Bratušek, svoje pa je dodala konjunktura na naših ključnih trgih.

 

3. Tretja možna razlaga je, da Mramor, ne samo s smučanja v Franciji, ne obvladuje svojih uradnikov na ministrstvu za finance. Ena od izjav, ki sem jo slišal v zadnjih dneh, je namreč bila, da Mramor bi že kaj storil, ampak ne more zaradi uradniškega zidu na svojem ministrstvu. Uradniki da mu tega ne dopustijo. Kapitan brez mornarjev pa itak ne more nič. V lepem vremenu še gre. Ko bo neurje, pa lahko samo potone.

 

 

Kakšen je pogled finančnega ministra na svoje uradnike iz Francije, ve samo Dušan Mramor. Pa seveda tudi kakšen njegov predhodnik. Vprašanje pa je, koliko moči Dušan Mramor res ima znotraj svojega resorja oziroma koliko morda igra na karto, da nima ne moči v vladi ne na ministrstvu. Slednjega kot minister v javnosti seveda nikoli ne bo pojasnjeval. Že večkrat pa se je pritoževal, da v vladi sprejemajo pomembne odločitve prav takrat, ko ga ni v Sloveniji.

 

Kot da zanj ne obstajajo sodobna sredstva komuniciranja. Zato je temu seveda težko verjeti. Ni pa tako nemogoče verjeti, da ima težave s svojimi uradniki. Prav tako ni povsem nemogoče, da mu prav zato Socialni demokrati lahko vzamejo primat pri davčni reformi in skrhajo njegovo zavezništvo s predsednikom vlade.

 

Večino državljanov seveda vse to bolj malo zanima. Mi bi radi čim prej eno resno davčno reformo, da nam bo vsem končno čez čas malo bolje. Še najbolj nesrečni bomo, če je opisana situacija med premierjem, SD in Mramorjem le splet naključnih okoliščin, ki so posledica nekoordiniranega delovanja vladne koalicije na ključnem področju, kot si ga je postavila sama.

 

 

Goran Novković je izvršni direktor GZS.

 

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
6
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
17
04.06.2023 21:20
V torek se v Generalni skupščini OZN pričenja glasovanje o novih nestalnih članicah Varnostnega sveta za obdobje prihodnjih dveh ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
29
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.495
02/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 2.076
03/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.229
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.635
05/
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.150
06/
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.009
07/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 882
08/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 550
09/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.895
10/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.287