Razkrivamo

Episcenter: volitve bi Miru Cerarju odnesele vsaj polovico poslancev, dobro kaže Bojanu Dobovšku

Javnomnenjska raziskava agencije Epicenter za Portal PLUS ni prav nič razveseljiva za vladajočo stranko SMC, saj kaže, da bi v primeru volitev izgubila vsaj polovico poslanskih sedežev. Precej boljši rezultat prinaša Violeti Bulc in Bojanu Dobovšku, v parlament pa bi vstopila tudi stranka Aleša Primca.

09.02.2016 02:08
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   smc   miro cerar   bojan dobovšek   violeta bulc   sd   aleš primc

Foto: Mediaspeed

Če torej pod raziskavo družbe Episcenter potegnemo črto, pridemo do ugotovitve, da je le vprašanje časa, kdaj se bodo poslanci SMC začeli zavedati, da jih bo v primeru volitev najmanj polovica oziroma najverjetneje kar dve tretjini ostalo na cesti. Postali bodo težko zaposljiv političen kader. Morda celo nezaposljiv.

Raziskava družbe Episcenter prinaša zelo vznemirljive, četudi po svoje pričakovane rezultate. Stranka modernega centra aktualnega premierja Mira Cerarja je v strmem padcu, kar pa ne velja za nekdanjega poslanca in soustanovitleja SMC Bojana Dobovška, niti za evropsko komisarko Violeto Bulc, ki je sicer formalno članica Cerarjeve stranke, vendar jo slovensko javno mnenje očitno ne povezuje z njo. Vseeno je njena morebitna politična kariera v domovini ta trenutek zgolj hipotetična, saj bo še štiri leta uradovala v Bruslju, zato se slovenskim politikom (še) ni treba bati za konkurenco. Je pa zanimivo, kako visoko podporo doma uživajo politiki, ki delujejo v evropskih institucijah, pa četudi nimajo nobene neposredne zveze s slovensko politiko.

 

Stranka, katere članica je Violeta Bulc, se danes sooča z izrazito negativnim trendom podpore, saj bi jo volila manj kot polovica tistih, ki so jo leta 2014 prepričljivo zavihteli na oblast. Ker je potapljajočo ladjo še pravočasno zapustil poslanec Bojan Dobovšek, se mu je to očitno že obrestovalo, saj bi po izsledkih agencije Episcenter bi v primeru ustanovitve svoje stranke lahko brez težav dosegel do 20 odstotno podporo. V analizo je vključen tudi eden izmed glavnih akterjev referendumskih zmagovalcev v zgodbi o "družinskem zakoniku" Aleš Primc, ki bi v primeru volitev prav tako z lahkoto prestopil parlamentarni prag. Dosegel bi do največ 10% glasov, največ glasov pa bi jemal stranki SDS.

 

V raziskavi, ki jo je za Portal PLUS opravila družba Episcenter, je ključen poudarek na novih obrazih, ki bi ustanovili novo stranko; največ glasov bi dobila Violeta Bulc, njen aksimalni doseg pa je 22%. Takoj za evropsko komisarko Bulčevo je že Bojan Dobovšek z 20%. Ekonomist in kolumnist Rado Pezdir bi dobil 16%, maskota koalicije "Za otroke gre!" Aleš Primc pa 10%.

 

 

Slika1: Prikaz maksimalnega dosega potencialnih novih strank januar 2016

 

 

Slika2: Prikaz seštevka zanesljivo DA + verjetno DA novih strank januar 2016

 

 

Cerar je leta 2011 dosegal 38%, Pezdir pa 32%!

 

Naj malce osvežimo spomin: prvo raziskavo med t.i. novimi obrazi v politiki družba Episcenter opravila že septembra leta 2011. Raziskava je bila torej narejena, preden se je začela volilna kompanija in ko še ni bilo znano, kdo bo vstopil v politično areno. Od novih obrazov, ki so bili na lestvici, sta se za vstop v politiko na koncu odločila Gregor Virant in Zoran Janković. Virant je imel tedaj maksimalni doseg 25%, Janković pa 21%. Po razkritju, da je Gregor Virant kljub bajnim honorarjem v višini prek 130.000 evrov hkrati prejemal še nadomestilo za brezposelnost v skupni višini okoli 60.000 evrov, mu je priljubljenost strmo padla. Na volitvah je posledično prejel "le" 8,3% glasov, na drugi strani pa je njegovemu sorodniku Jankoviću priljubljenost precej zrasla in na volitvah celo zmagal z 28,51% glasov.

 

Zanimivo je, da je raziskava že leta 2011 pokazala, da je maksimalni doseg Mira Cerarja 38%. Vendar se profesor Cerar takrat ni odločil za kandidiranje. Drugi najboljši rezultat med "novimi obrazi" leta 2011 pa je imel Rado Pezdir, in sicer kar 32%. Znani ekonomist Pezdir potem ni ustanovil svoje stranke, ampak se je med volilno kampanijo istega leta pridružil Gregorju Virantu, kar se ni izkazalo za najbolj pametno odločitev, saj je Pezdirja prav njegova "avantura" z Virantom drago stala: izgubil je namreč praktično polovico svoje priljubljenosti in je z 32% padel na sicer še vedno solidnih 16%. Danes se Rado Pezdir skoraj ne pojavlja več v medijih, kar bo tudi eden od razlogov, da je njegov doseg manjši.

 

 

Slika 3: Prikaz maksimalnega dosega potencialnih novih strank september 2011

 

 

Strahoten padec priljubljenosti SMC in premierja Cerarja

 

Kot je bil rekorden volilni rezultat stranke SMC pred letom in pol, bo očitno rekorden tudi njen padec. LDS je pod vodstvom Janeza Drnovška je leta 2000 prejela 36,3%, nato pa je štiri leta kasneje pod vodstvom Toneta Ropa zbrala le še 22,8%. Toda s SMC je še slabše: stranka kot vodilni člen vladne koalicije ni niti še na pol mandata, pa je njena podpora že na 16%. To z drugimi besedami pomeni, da že danes polovica poslancev SMC ne bi bila več izvoljena v parlament. Za marsikoga je to začetek nočne more.

 

Ker družba Episcenter meri "blagovno znamko" Mira Cerarja že od leta 2011, lahko vidimo trend padanja, ki ga je zaznamovala predvsem njegova odločitev, da brezpogojno zaščiti "svoje ljudi", čeprav so ti v očeh slovenske javnosti ravnali nepošteno in zelo neetično. Znano je, da slovenski volivci najbolj zamerijo nenačelnost.

 

 

Slika 4: padec potenciala stranke Mira Cerarja

 

Bojan Dobovšek ima že zdaj 9% zanesljivih volivcev in precejšen potencial

 

Neodvisnemu poslancu Bojanu Dobovšku se ta trenutek ni treba bati, da njegova stranka (gibanje) v nastajanju ne bi prestopila parlamentarnega praga. Edino, na kar mora res paziti, je to, da ne ponovi napake Dominika S. Černjaka iz SMS. Černjak namreč kot predsednik stranke ni bil izvoljen v DZ in ni imel nadzora nad svojo majhno, štiričlansko poslansko skupino, saj je ostal zunaj. Nekoliko manjša skrb za Dobovška je Alenka Bratušek, ki se je pridružila t.i. nepovezanim poslancem, njena javna podoba pa je zaradi škandala s kandidaturo za evropsko komisarko še vedno tako zamazana, da je vprašanje, ali si bo sploh še kdaj opomogla.

 

Ključna skrb za Dobovška je torej volilna aritmetika: pravilno mora izračunati, v katerem volilnem okraju naj kandidira za poslanca, da bo zanesljivo izvoljen v državni zbor. Tudi stranke z večletno tradicijo, ki poznajo praktično vsa razmerja na vseh voliščih, imajo največ težav s tem, da svojemu predsedniku zagotovijo, da je zanesljivo izvoljen v državni zbor. Ker bodoča stranka Bojana Dobovška nima podatkov iz preteklih volitev, bo morala kar precej finančnih sredstev nameniti natančnim raziskavam, da bo zanj in za njegove ključne sodelavce našla "prave" volilne okraje. Kar se tiče strukture volivcev, pa ima Dobovšek največjo podporo ravno pri volivcih, starejših od 40 let.

 

Slika 5: struktura volivcev stranke, ki bi jo ustanovil Bojan Dobovšek

 

 

Aleš Primc bo dal nove glasove desnici, bo pa pobiral SDS

 

Naslednji "novi obraz", ki ga je zajela raziskava Episcentra posebej za Portal PLUS, je Aleš Primc. Ob križanju podatkov ugotovimo, da bo njegova stranka, če jo bo dejansko ustanovil, kot je med vrsticami obljubil po zmagi na referendumu decembra lani, največ jemal SDS. Če simuliramo razmerja med strankami, ugotovimo, da bi SDS namesto 22% v primeru vstopa Aleša Primca v politiko dobila le 19% glasov. NSi bi zaradi Primca namesto 10% dobila 9, kar je manjša izguba kot pri SDS. Sicer pa bi Aleš Primc kljub potencialu 10% danes prejel okoli 7% glasov na volitvah. Bi pa Primc na volišča pripeljal kar 24% novih volivcev,  torej tistih državljanov z volilno pravico, ki jim ni blizu nobena izmed obstoječih političnih strank.

 

 

Slika 6: Projekcija razmerja med strankami (kdo komu jemlje)

 

 

Slika7: Struktura volivcev Aleša Primca:

 

 

Beg iz SMC, Dobovškov vzpon, nov obraz na desnici

 

Če torej pod raziskavo družbe Episcenter potegnemo črto, pridemo do ugotovitve, da je le vprašanje časa, kdaj se bodo poslanci SMC začeli zavedati, da jih bo v primeru volitev najmanj polovica oziroma najverjetneje kar dve tretjini ostalo na cesti. Postali bodo težko zaposljiv političen kader. Morda celo nezaposljiv. Poleg tega pa bodo vsi kot člani SMC nosili madež, da so "držali štango" vsem napačnim odločitvam Mira Cerarja in njegovih svetovalcev (zadnja od afer je tista s profesorskimi dodatki za stalno pripravljenost).

 

Bojan Dobovšek lahko v primeru razpada SMC pridobi največ, saj je iz stranke izstopil že takoj na začetku, torej še dovolj zgodaj. Izstopil je, ker se ni strinjal z nenačelnimi potezami, s čemer je v očeh javnosti dokazal, da je ostal zvest tistim svetlim idealom, zaradi katerih so volivci tudi volili SMC. Čeprav Dobovšek ni uradno potrdil samostojnega nastopa na volitvah, je ta več kot logičen: levi volivci iščejo nove obraze, saj jih stari nenehno razočarajo. Obenem so siti starih kadrov in upokojencev, ki se nočejo upokojiti.

 

Z zanesljivostjo lahko torej napovemo, da bo Dobovšek prevzel vsaj polovico volivcev SMC. Kolikor jih bo pač še ostalo takrat, ko bo napovedal samostojen nastop. In kako je na "drugem bregu"? Z razliko od levice na desnici volivci niso tako zelo razočarani nad svojimi starimi obrazi, zato je tudi potencial novih obrazov tam relativno majhen. Težko je stopiti iz sence nespornega liderja desne opozicije. Zaradi tega si Aleš Primc lahko ta trenutek obeta okoli 7% podpore. In kot rečeno, NSi bo v primeru vstopa Primca v politiko izgubila manj od SDS, saj se je kot stranka, ki je doslej enkrat že izpadla iz parlamenta, a se je tja tudi vrnila, izredno dobro konsolidirala. SDS bo izgubila nekoliko več, ampak tudi zanjo pomeni stranka Aleša Primca pozitiven premik, saj se ji obeta novi potencialni koalicijski partner.

 

In še stavek o socialnih demokratih: čeprav se v političnih krogih že nekaj časa govori o prestopu več poslancev iz SMC med socialne demokrate, je dejstvo, da SD ta trenutek nima možnosti za večji uspeh, saj krvavo potrebuje nov obraz na svojem čelu. V tem hipu se zdi kot potencialna kandidatka za Židanovega naslednika še najbolj logična izbira evropska poslanka Tanja Fajnon...

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
13
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
3
03.06.2023 17:00
Vojna, ki divja na ukrajinskem ozemlju, v resnici vojna za ukrajinsko neodvisnost. V tej vojni ukrajinski narod uveljavlja svojo ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
9
31.05.2023 20:30
Naš italijanski sodelavec Valerio Fabbri je pred dnevi v prilogi Scenari, ki izhaja kot del rimskega dnevnika Domani, objavil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
5
28.05.2023 19:00
After the initial euphoria, Chinas relations with the Central Asian countries are losing traction as the local population is ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
16
24.05.2023 20:59
Začelo se je zbiranje podpisov za podporo novemu zakonu, ki ga v slovenski zakonodaji še nimamo: o zakonu o pomoči pri ... Več.
Piše: Milan Krek
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
30
18.05.2023 17:15
Na zadnje ideološke poteze vlade Roberta Goloba, ki je pred volitvami obljubljala depolitizacijo, zdaj pa počne ravno nasprotno, ... Več.
Piše: Uredništvo
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
10
17.05.2023 19:00
Konec tedna, natančneje 21. maja, čakajo Grčijo parlamentarne volitve, ki bodo v več pogledih prelomne. Javnomnenjske raziskave ... Več.
Piše: Tomi Dimitrovski
Beijing's new anti-spying rules could put to jail any foreign citizen living in China
8
16.05.2023 22:00
The international community is wary of Chinas latest amendments to its anti-espionage legislation that comes into effect from ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Despite likely losses, China has an interest to fund Pakistani rail network
10
09.05.2023 20:45
Putting economics on its head, China is readying to launch an ambitious USD 58 billion rail network in Pakistan, whose rationale ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Anonimka Alešu Šabedru očita, da ogroža več kot 60 milijonov evrov evropskega denarja
9
07.05.2023 20:00
Razmere v zdravstvu se bodo očitno še bolj zaostrile, do dramatičnih dogodkov naj bi prišlo že prihodnji mesec, opozarjajo naši ... Več.
Piše: Uredništvo
Kremelj je padel? Kdo je odgovoren za domnevni "atentat" na Putina in zakaj je to storil
13
04.05.2023 09:20
Natančna analiza posnetkov domnevnega ukrajinskega napada z dronoma na Kremelj, kjer je sicer uradna rezidenca ruskega ... Več.
Piše: Uredništvo
Nekdanji italijanski zunanji minister Luigi Di Maio kot predstavnik evropske diplomacije v zalivskih državah
14
02.05.2023 20:00
Visoki predstavnik za zunanje zadeve Evropske unije Josep Borrell je predstavnikom vlad 27 držav članic Unije pisal, da je ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ameriška gerontokracija: Vladavina starejših v ZDA kot garancija prihodnosti zahodnega sveta?
12
28.04.2023 20:15
V Združenih državah so vedno bolj prisotni dvomi o napovedani ponovni kandidaturi Joeja Bidna. Izgleda, da osemdesetletni ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izstop Nemčije iz rabe jedrske energije in mizantropija velikih okoljevarstvenih organizacij
22
23.04.2023 19:04
Trenutek slavja nemških Zelenih in velikih mednarodnih okoljevarsvetnih organizacij ob odklopu zadnjih treh nemških jedrskih ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
China - EU relations to deteriorate as Putin ignores Xi's mediation
6
22.04.2023 00:00
The European Commission President, Ursula von der Leyen, and French President, Emmanuel Macron, are trying to change Chinas ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Emergence of New Global Industrial Supply Chain : Limitation of China - Russia Trade Cooperation
13
16.04.2023 19:00
Analysts and observers across the world are anticipating about the shape and form the new global industrial supply chain would ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Finska v zvezi NATO je še en dokaz Putinovih političnih napak
13
12.04.2023 19:33
Vojna v Ukrajini je privedla do širitve zveze NATO. Na bojišču ni končnega izida, ki bi pomenil pogajanja s Kijevom in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Cene električne energije v Evropi letijo v nebo predvsem zaradi trgovcev in špekulantov z električno energijo
21
11.04.2023 23:59
Leto 2022 je vsekakor zaznamovala energetska kriza. Cene električne energije so pričele naraščati že konec leta 2021, z rusko ... Več.
Piše: Bine Kordež
Zloraba neke naravne nesreče: Četrt stoletja po velikonočnem potresu v Zgornjem Posočju (1998)
11
10.04.2023 21:00
Pred skoraj natanko četrt stoletja, na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, pet minut pred poldnevom, je Zgornje Posočje ... Več.
Piše: Siniša Germovšek
Shrinking Beijing, Shanghai, Hong Kong populations worsen demographic crisis in China
10
04.04.2023 21:00
Younger generation of Chinese does not find giving birth as inevitability. China therefore recorded a population decline for the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Pozabite na drugi blok jedrske elektrarne v Krškem, vladno koalicijo so očitno potiho prevzeli špekulativni interesi
18
29.03.2023 00:55
Kdo se igra s projektom drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem? Če ste mislili, da bo oblast vsaj v tem primeru ravnala ... Več.
Piše: Uredništvo
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.189
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.153
03/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.703
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.552
05/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.224
06/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.161
07/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 784
08/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.832
09/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 499
10/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.085