Komentar

Periferija bo prva obrambna linija Evrope, mi pa figure na šahovnici

Če Evropska Unija ne bo ponudila roke prijateljstva balkanskim državam z muslimansko večino, se bo tam okrepil islamski ekstremizem, je včeraj na varnostni konferencu v Münchnu svaril jordanski kralj Husein II.

13.02.2016 07:30
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   slovenija   nemčija   munchen   konferenca   davos   migracije

Foto: wikimedia

Našo vlado bo očitno treba vedno znova opozarjati na to, da je dolžna ravnati v korist države in njenih državljanov. Ta odgovornost ni le pravna (ustava), ampak je tudi moralna.

Kako resna je izolacija Slovenije, ko gre za globalne dogodke in geostrateško dogajanje, se običajno izkaže ravno v prvih dveh mesecih novega leta. Najprej januarja, ko se v Davosu zbere okoli 2500 vodilnih svetovnih osebnosti, najpomembnejših ljudi današnjega časa. Sredi romantično zasneženih švicarskih Alp že nekaj let niso videli nobenega Slovenca. Ko sem lani preučeval seznam udeležencev, sem prišel do zaključka, da nam je bil geografsko še najbližji Andrea Illy, brat znanega tržaškega industrialca in bivšega župana Trsta Riccarda Illya.

 

Naslednja vsakoletna geopolitična "postaja" je münchenška Varnostna konferenca, kamor se zadnja leta rad odpravi slovenski predsednik Borut Pahor in tam daje precej nenavadne intervjuje. Lani denimo ruski televiziji RT. Z novinarko se je spustil v žolčno polemiko, povezano z ukrajinsko krizo in vprašanjem Krima. Na koncu je Pahor izpadel precej klavrno, njegova kavbojska angleščina pa je iz nas delala nekakšno ameriško kolonijo, ki sledi direktivam iz zahodnih prestolnic, svojega mnenja pa v bistvu nima, saj ga ni vajena imeti oziroma si ga ne upa imeti.

 

Kljub temu, da je predsednik Pahor letos ponovno v Münchnu, kjer se je srečal s hrvaškim in iranskim zunanjim ministrom, šefom kabineta nemške kanclerke ter makedonskim predsednikom (če omenimo najbolj izpostavljene), pa je to v širšem kontekstu varnostne konference relativno irelevantno. Program in seznam nastopajoči sta dovolj zgovorna (o tem se lahko sami prepričate na tejle povezavi), Pahorjev angažma pa je ponovno vezan na klišejski panel o evroatlantski integraciji nam očitno usojene regije, tj. Balkana in po novem tudi Kavkaza. Slovenski predsednik bo tako danes debatiral z makedonskim predsednikom Ivanovom, hrvaško kolegico Kolindo, črnogorskim poštenjakom Djukanovićem ter premierjem Gruzije Kvirikašvilijem. Ni naključje, da je moderator tega panela mladi in perspektivni avstrijski zunanji minister Sebastian Kurz, ki postaja ljubljenec časopisnih naslovov v Srbiji, kjer po starodavnem Karadžićevem slovničnem načelu "piši kao što govoriš" z največjim veseljem pišejo, kako da je "Ivica Daćić primio Kurca".

 

Folklora najbolj norega evropskega polotoka je vedno poglavje zase, čeprav bo Balkan letos ponovno v središču evropske pozornosti. O tem sta vsak na svoj način govorila tudi uvodna govornika letošnje Varnostne konference, nemška obrambna ministrica in njen francoski kolega (poseben nagovor pa je pripadel jordanskemu kralju Abdulahu II.). Precej emotivna Ursula von der Leyen je izpostavila bistvo enega izmed svetovnih problemov, okoli katerega se vrti tridnevno dogajanje v znamenitem hotelu Bayerischer Hof: ali je res možno, da bi celina s pol milijarde prebivalci klonila pred 1,5 ali 2 milijonoma beguncev?

 

Seveda je možno, zakaj pa ne? Če tej številki prištejemo še deset milijonov migrantov - med njimi je zagotovo tudi nekaj beguncev, o tem ni dvoma -, je kapitulacija liberalne, androgine Evrope le še vprašanje časa. Vendar je Nemkina poanta podobno zgrešena kot tisti, ki jo je lani odkrila njena šefinja Angela Merkel in glede katere poteka v Nemčiji še danes ostra razprava: ali gre v bistvu res za moralno krizo, krizo solidarnosti med državami članicami Evropske unije? Von der Leyen je kot ključno nevarnost za prihodnost EU rahlo klišejsko prepoznala ksenofobijo in nacionalizem (kar je kvečjemu posledica nečesa drugega, o čemer pa z občutkom krivde frustrirani nemški politiki očitno še vedno niso sposobni dojeti!). Če je po njenem mnenju pogoj za normalizacijo razmer v Evropi strmoglavljenje Islamske države, hkrati pa stavijo tudi na premirje v Siriji, potem je to res neverjetno naivno razmišljanje.

 

Neprimerno bolj realističen od nemške obrambne ministrice je bil jordanski monarh, ki je Unijo posvaril pred veliko nevarnostjo ekstremizma na Balkanu, člananice Unije pa pozval, naj balkanskim deželam ponudijo roko. Abdulah II. je izpostavil tiste balkanske države z muslimansko večino, ki so že zdaj, kot se je izrazil, "prva obrambna črta Evrope". Mislil je na Bosno in Hercegovino, Albanijo in Kosovo, medtem ko je v Makedoniji razmerje med pravoslavnimi kristjani in albanskimi muslimani zgolj uradno v korist prvih (medtem ko je neuradno že popolnoma izenačeno). Abdulahu je namreč jasno, kaj pomeni imeti opravka z deželo, kjer je muslimanski verski fanatizem tik pod površjem in lahko že jutri izbruhne. Jordanija je vseskozi na robu prevrata islamistov, ki bolj kot vse sovražijo sekularno oblast kralja Abdulaha in njegove družine.

 

Ugibanja o vlogi Slovenije v teh globalnih migracijskih tokovih izhajajo iz kompleksa periferije, ki sama zase in predvsem o sebi misli, da je premalo zanimiva za imigracijo, kar naj bi dokazovalo tudi izjemno majhno število prosilcev za azil. V spremenjenih okoliščinah se lahko to čez noč postavi na glavo. Tiste članice EU, ko so del schengenskega območja, so se na nov migrantski val, ki bo prišel po t.i. Balkanski poti, logistično že pripravile. V teh razmerah ima posebno pomembno vlogo ravno Avstrija, zato ni naključje, da je njen zunanji minister Kurz minuli teden obiskoval balkanske prestolnice in tam ugotavljal, kako so pripravljeni na prihodnje tedne in mesece. Če niso, bo njihova nesposobnost postala problem drugih, severnejših sosed. Avstrija se ima za prvo pravo članico EU, odkar je Grčija pokleknila pred sistemskim kolapsom, Slovenija pa zaradi obotavljive vlade ni dovolj resno izvajala svojih obveznosti. Cena za to je že vidna na Karavankah in Šentilju, kjer je mejna kontrola postala rutinska, prisotnost oboroženih sil pa kaže na najvišjo stopnjo pripravljenost, da vojska v nekaj urah povsem zapre mejo z Balkanom, če bo od tam še naprej prihajal nekontrolirani migrantski tok.

 

Ni vprašanje, če se bo to zgodilo, temveč je le, kdaj bo do tega prišlo. Morda nas od tega dogodka, ki bo za vedno zaznamoval naše predstave o združeni Evropi, solidarnosti, enakosti in svobodi, loči manj, kot si mislimo. Edino, kar nam preostane, je to, da vlado vedno znova opozarjamo na to, da je dolžna ravnati v korist države in njenih državljanov. Ta odgovornost ni le pravna (ustava), ampak je tudi moralna.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
7
Bitka za Varnostni svet: Po prekrokani noči v ring
22
07.06.2023 18:00
Zmaga na glasovanju je bila velik uspeh. Nagrada za pravilno odločitev - ob pravem času na pravem mestu in dobro delo slovenske ... Več.
Piše: Anže Logar
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
17
04.06.2023 21:20
V torek se v Generalni skupščini OZN pričenja glasovanje o novih nestalnih članicah Varnostnega sveta za obdobje prihodnjih dveh ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
29
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.752
02/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 2.304
03/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.734
04/
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.541
05/
Bitka za Varnostni svet: Po prekrokani noči v ring
Anže Logar
Ogledov: 1.149
06/
Pravica do groba ali zakaj potrebujemo dan spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 1.016
07/
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.197
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 941
09/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.287
10/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.963