Komentar

Politično nekorektna kolumna: Matjaž Hanžek verjetno res ni fašist, je pa vsekakor bedak

Nekdanji varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek se je prelevil v radikalnega politika, ki bi z represijo nadzoroval človekove pravice po svojem in strankarske okusu. Četudi so njegovi nameni morda dobri, pa velja misel, da je z njimi tlakovana tudi pot v pekel.

25.02.2016 13:00
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   matjaž hanžek   združena levica   parlament   fašizem   svoboda izražanja

Foto: Mediaspeed

Še vedno pa mislim, da je bolje, če Hanžek in njegovi levičarski ekstremisti kolikor toliko mirno sedijo v parlamentarnih klopeh in tam zdravijo svoje komplekse, kot pa da bi razbijali po Slovenski ulici, zažigali tradicionalne gostilne ali fizično nadlegovali sodržavljane v narodnih nošah.

Vsekakor je prav, da Združena levica sedi v parlamentu in tam uveljavlja svoje, zelo pogosto radikalne in skrajne ideje ali interese. Za demokracijo je to bolje, kot če bi jih na ulici z nasiljem po vzoru Rdečih brigadBaader Meinhof ali grške Sekta revolucionarjev, naslednica marksističnih teroristov skupine 17. november. Toda kljub navideznemu obvladovanju dejanj in prevladi moči argumenta nad argumentom moči se pri Združeni levici pogosto zdi, da se komaj še nadzoruje in da bi nekateri njeni poslanci z velikim veseljem od besed prešli k dejanjem.

 

Ko gre za skrajneže je za ogroženost demokracije pravzaprav vseeno, iz katerega spektra prihajajo. Tudi zgodovina kaže, da nacisti in boljševiki niso imeli težav, ko je šlo za skupne interese. Zavezništvo, čeprav kratko, pa je drago stalo demokratični svet. Zaradi tragičnih izkušenj totalitarizmov je Evropa zadnjih sedemdeset let precej občutljiva na skrajnosti obeh polov. V večini držav Evropske unije so zaradi tega mediji kot varuhi demokracije pozorni na besede in dejanja, ki bi lahko ogrozili ustavni red, človekove pravice ali svoboščine oziroma posegali v dostojanstvo in osebno integriteto posameznika.

 

Sloveniji je tovrstna stopnja občutljivosti žal precej nižja od standardov, ki jih poznajo v stabilnih in utrjenih demokracijah. Zaradi neznanja je javnost pogosto predmet manipulacij. Razprave, povezane s sovražnim govorom, vsekakor sodijo v to kategorijo. Kajti ni vsako kritično izražanje mnenja sovražni govor. Niti ni vsako glasno protestiranje sovražni govor. Ključni element sovražnosti je dejansko pozivanje k dejanjem, ki predstavljajo neposredni napad na ustavno in zakonsko varovane pravice, dobrine ali vrednote. "Dol s korumpirano vlado!" nikakor še ni sovražni govor, pač pa je takšen govor lahko napis na transparentu "Ministre pred strelski vod!". Pa še glede slednjega bi se dalo debatirati, kajti Svetlana Makarović ali Slavoj Žižek že per definitionem ne moreta biti odgovorna za sovražni govor...

 

Skratka, predlog Matjaža Hanžka in njegovih radikalnih pajdašev iz Združene levice, s katerim bi ob cenzuri misli in besed drastično omejili tudi svobodo združevanja, sodi v klasični repertuar totalitarne logike in že zaradi tega si zasluži oster javni odziv. Prepoved shodov, na katerih čustveno vznemirjeni državljani izražajo svojo podporo, strinjanje ali nasprotovanje določenim družbeno ali ekonomsko aktualnim vprašanjem, zgolj zaradi nestrinjanja z njimi, je nevaren trend, ki se lahko konča tam, kjer nam je zgodovina že povedala svoje. Če bi bil poslanec Hanžek iz desnega političnega pola, bi zaradi pobude po omejevanju svobode govora in združevanja danes vsi kričali nanj, da je fašist. V Sloveniji to ne bi bilo prvič. Ljudi so zmerjali s fašisti tudi že zaradi bistveno manjših prestopkov.

 

A ker Matjaž Hanžek spada na skrajno levi politični pol, je v naši ljudski republiki prepovedano zanj uporabljati tako strogo terminologijo. Vprašanje je seveda, kaj pa potemtakem je gospod ali tovariš Hanžek, če ni fašist? Pravzaprav nam na to dilemo odgovarja kar sam v argumentaciji svoje pobude po prepovedi "nekaterih javnih shodov" in 40-dnevne molitve za rešitev življenj nerojenih otrok pred ljubljansko porodnišnico. Ko govori o javnih shodih, misli na proteste na periferiji proti namestitivi azilantov, migrantov in beguncev iz Bližnjega vzhoda. Ko omenja molitev pred porodnišnico, misli na dve ali tri čudake, ki tam občasno držijo kak majhen transparent in tako na svojstven, vendar zakonit in z ustavo zagotovljen način izvajajo svojo pravico do svobode izražanja.

 

Če torej gospoda ali tovariša Hanžka motijo domačini iz nekaterih slovenskih krajev, ki so nekoliko bolj robati, veljajo za tradicionaliste, ljubitelje goveje muzike in kranjskih klobas, je to predvsem njegov problem. Meni se morda tudi ne dopadejo preveč, pa zaradi tega ne bom zagovarjal fašističnih ukrepov proti njim. Še najmanj pa bi si drznil omejevati versko svobodo ali svobodo vesti peščici katoliških blaznežev - ocena je moja, subjektivna in zanjo sprejemam odgovornost - pred ljubljansko porodnišnico, ki tiho opozarjajo na problem splava in pri tem nikogar ne motijo ali ogrožajo.

 

Kaj je torej dejanski Hanžkov problem, če ga nekateri deli naše družbe tako zelo motijo, da bi proti njimi ukrepal z represivnimi metodami? Več kot očitno je, da ima Hanžek problem sam s sabo in je ta nekdanji varuh človekovih pravic zelo zelo netolerantna oseba, ki ne zmore sprejemati različnosti okoli sebe. To je njegov problem, drži. Toda s tem, ko ga je kot politik in poslanec potisnil v sfero javne razprave, je iz njega naredil širši družbeni problem, s katerim se zdaj ukvarjamo vsi, ki nas ob takšnih totalitarnih popadkih skrbi, da bi država v prihodnosti, ko se bodo razmere bržkone še bolj zaostrile, počasi zdrsnila na spolzka tla nedemokracije, represije in anarhije.

 

Še vedno pa mislim, da je bolje, če Hanžek in njegovi levičarski ekstremisti kolikor toliko mirno sedijo v parlamentarnih klopeh in tam zdravijo svoje komplekse, kot pa da bi razbijali po Slovenski ulici, zažigali tradicionalne gostilne ali fizično nadlegovali sodržavljane v narodnih nošah.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
20
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
27
18.09.2023 22:00
V La Sambuyu, majhnem smučarskem središču pod Mont Blancom, so pred dnevi podrli sedežnice, odmontirali vlečnice in se tako za ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
27
17.09.2023 19:02
Če niste vedeli, vaša nova osebna izkaznica ima čip, na katerem sta zapisana biometrična podatka, in sicer podoba obraza in dva ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
V zdravstvu je denarja preveč!
36
14.09.2023 23:59
Pred okoli pol leta mi je ugleden slovenski zdravnik in odličen poznavalec razmer v našem zdravstvu in zdravstvu po svetu na ... Več.
Piše: Marjan Podobnik
Čas za (za)upanje
26
12.09.2023 20:42
Pripravlja se zakon o obnovi. Če so informacije iz gradbenih logov točne, naj bi premier Golob razmišljal o tem, da se začasno ... Več.
Piše: Anže Logar
Stroka dopušča, da se mladoletnica izživlja nad onemoglimi v zdravstveni ustanovi, psihoterapevtom pa ne dovoli, da bi pomagali
16
10.09.2023 21:30
Ob vedno novih, šokantnih razkritjih zlorab in nasilja v zdravstvenih in socialnovarstvenih ustanovah, ki so zagotovo tudi ... Več.
Piše: Blaž Benedik Ivanov
Zadnje, kar ostaja, je upanje, da se stvari le spremenijo na bolje. Ko bo umrlo še upanje, bo res zelo hudo.
14
07.09.2023 18:00
Narava ima očitno vedno svoj prav, tudi tokrat je pokazala vso svojo moč in dala ljudem jasno vedeti, da danes brez regulacije ... Več.
Piše: Milan Krek
Zakaj slovenske vlade na leto razdelijo 150 milijonov evrov tujim namesto našim kmetom?
11
06.09.2023 20:15
Pravkar minuli Kmetijsko-živilski sejem v Gornji Radgoni je med drugim postregel s številnimi kakovostnimi omizji, žal pa se je ... Več.
Piše: Marjan Podobnik
Poplavno-populistične petarde v razpadajočih javnih financah
19
04.09.2023 19:02
Dogajanje glede sanacije in obnove po zadnji ujmi je z vidika makroekonomske situacije in upravljanja javnih financ vedno bolj ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Pričevalec Jože Možina ali kaj Golobova vlada sporoča novinarjem, ko jim za vrat pošilja policijo
25
03.09.2023 22:15
Prizor, v katerem uniformirana policista po nacionalki iščeta novinarja Jožeta Možino, da bi z njim opravila nekakšen ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Danes in jutri: Od revščine in vojn do zvezd
13
28.08.2023 23:59
Ko sem pisal del knjige o trajnostnem razvoju, sta me prešinili dve ključni misli. V prvi vrsti sem se spomnil na rast ... Več.
Piše: Scott J. Younger
Poplava vodo-ureditvene birokracije brez protipoplavnega učinka
14
22.08.2023 20:00
Direkcija za vode, Agencija za okolje, Inštitut za vodarstvo, množica občinskih uradov, služb za urejanje prostora, sedaj še ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
O kozjih ušesih spletnih ovaduhov
14
21.08.2023 20:00
Ker niso sposobni analitičnega pogleda na realnost, se ukvarjajo z obrobnostmi ali s stvarmi, ki utrjujejo njihov pohabljeni ... Več.
Piše: Denis Poniž
Zakaj ima zdravstvena stroka toliko predsodkov do profesionalnih terapevtov in jih pogosto vidi kot nekakšne šarlatane ali celo šamane
29
17.08.2023 22:30
Področje psihoterapevtskih dejavnosti v Sloveniji še vedno ni zakonsko urejeno, kar v praksi pomeni, da že nekdo, ki obišče ... Več.
Piše: Tabita Ruiz
Izplen in nauk dneva solidarnosti
17
15.08.2023 19:45
Na načelni ravni lahko ugotovimo, da je rokohitrsko določeni dela prost dan, dan solidarnosti, vsaj na najvišjih političnih ... Več.
Piše: Uredništvo
Naravna katastrofa: Sprožilec pozitivne razvojne energije, partnerstva za sanacijo in razvoj Slovenije?
29
08.08.2023 22:30
Zadnje katastrofalno neurje, ki je opustošilo večino Slovenije (z vsemi predhodnimi to poletje), je jasen opomnik, opozorilo, da ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Išče se kronični krivec za neizpeljane reforme v zdravstvu, ki bo moral delati po diktatu premierja Goloba
13
07.08.2023 22:05
Kdo bo novi minister za zdravje? Premier Golob je bil jasen: potrebujemo nekoga brez hrbtenice, poslušnega in pokornega človeka, ... Več.
Piše: Milan Krek
Odprta rana na evropskem telesu: 15 let od ruske vojaške agresije na Gruzijo
10
06.08.2023 21:25
V noči med 7. in 8. avgustom 2008, ko so v Pekingu potekale poletne olimpijske igre, je Vladimir Putin napadel Gruzijo. Pred ... Več.
Piše: Irakli Koplatadze
Zločini brez zločincev in evtanazija
16
04.08.2023 21:38
Bodimo jasni, pristaši evtanazije niso iz vrst zdravnikov, ki ljudem pomagajo k boljšemu zdravju, večji življenjski sreči in ... Več.
Piše: Andrej Jemec
Asta, basta! (Dovolj te imamo, tovarišica ministrica za nekulturo!)
23
03.08.2023 09:59
Asta Vrečko uvaja državno kulturo. Takšno, ki poskrbi za točno določen del kulturnega establišmenta. Namreč tistega pravega, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Prvo leto Meloni: Od klišejske podobe neofašistke do vse bolj vplivne evropske konservativne političarke
9
02.08.2023 11:30
Po skoraj letu vladanja italijanske premierke Giorgie Meloni si načeloma lahko odahnemo, kajti vsaj kar se tiče italijanske ... Več.
Piše: Božo Cerar
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Čas za (za)upanje
Anže Logar
Ogledov: 3.020
02/
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.832
03/
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.489
04/
V zdravstvu je denarja preveč!
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.474
05/
Nov "dosežek" Mediane: Na lestvico priljubljenosti politikov vrinila nepolitika Boštjana Šefica
Uredništvo
Ogledov: 1.444
06/
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
Uredništvo
Ogledov: 1.189
07/
Stroka dopušča, da se mladoletnica izživlja nad onemoglimi v zdravstveni ustanovi, psihoterapevtom pa ne dovoli, da bi pomagali
Blaž Benedik Ivanov
Ogledov: 1.585
08/
Pričevalec Jože Možina ali kaj Golobova vlada sporoča novinarjem, ko jim za vrat pošilja policijo
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.958
09/
China's local authorities deal with financial constraints amid economic woes
Valerio Fabbri
Ogledov: 464
10/
Konec svobode: Direktor NIJZ Branko Gabrovec nas vabi zaposlene, naj pridno ovajamo drug drugega
Milan Krek
Ogledov: 3.855