Ministrica za kulturo Julijana Bizjak Mlakar je v resnici profesorica matematike: minuli teden je ob pomoči posebnega svetovalca Božidarja Novaka in serije medijskih člankov utišala vse dvomljivce in kritike svojega medijskega zakona, ki ga je državni svet le začasno ustavil z vetom.
"Vname se strašni boj, ne boj, mesarsko klanje", pravijo verzi iz Prešernovega Krsta pri Savici in prav te besede simbolično povzemajo dogajanje okoli spremembe Zakona o medijih, česar se je lotila ministrica za kulturo. Morda je kdo dvomil, da ji bo uspelo, toda v tem trenutku lahko skoraj z 99% gotovostjo napovemo, da je prav gospa Julijana Bizjak Mlakar zmagovalka tega boja. Čestitamo! Kdo bi si mislil, da na koncu prevladala - matematika. A vseeno ni šlo le za številke, odstotke in zapletene formule za izračunavanje t.i. kvot slovenske glasbe, kar je seveda dvigovalo največ prahu. Ne, nikakor ni šlo le za matematiko.
Ključno vlogo je v finalnu odigral nihče drug kot Božidar Novak, spretni in zviti mariborski lobist, pred katerim se lahko skrije še Franci Zavrl. Prav Novak je namreč minuli teden tiho sedel bodisi v ozadju bodisi kar poleg ministrice na Komisiji Državnega sveta za kulturo, znanost, šolstvo in šport, kot tudi na obeh sejah Odbora za kulturo v Državnem zboru. In čeprav je še v začetku prejšnjega tedna kazalo, da so stranke koalicije ugotovile, da bo zakon izredno škodljiv za programe RTV Slovenija in predvsem Val 202, se je na koncu trend v zgolj nekaj urah obrnil. V torek, 23. februarja je bila tako na izredni seji Odbora za kulturo Državnega zbora podpora spremenjenemu Zakonu o medijih izglasovana brez glasu proti (!). To pa je dosežek, ob katerem se ministrici Julijani kar milo stori, lobist in pisatelj Božidar Novak pa se lahko samo ponosno potrka po prsih...

Božidar Novak, odlični strateg in lobist iz druge vrste
Izselitev, veto, grožnje, škandal in korupcija
Še pred desetimi dnevi je kazalo, da ministrici ne bo uspelo dobiti podpore za zakon. Na seji Komisije Državnega sveta je namreč njen sodelavec Branko Jezovšek (o čemer smo na Portalu PLUS ekskluzivno poročali 4. februarja) svetoval slovenskim medijem, da naj se "če jim ni kaj všeč" odselijo iz Slovenije. Predsednik komisije dr. Zoran Božič je moral zaradi tega izpada ministrico in njenega sodelavca podučiti o primernem vedenju na komisiji.
Na seji državnega sveta je ministrica Bizjak Mlakarjeva nastopala zelo agresivno in med drugim vse radijske postaje skupaj z nacionalno RTV hišo obtožila korupcije, grozila je državnim svetnikom, da se bo zaradi njih France Prešeren obračal v grobu. Sledil je celo javni protest RTV zaradi namigovanja na finančne tokove, ki naj bi iz tujine vodili do RTV. Štiri dni po seji, kjer je bil z veliko večino izglasovan veto na ministričino novelo Zakona o medijih, je sledila še škandalozna Prešernova proslava ob 8. februarju, kulturnem prazniku, kjer je bila Zdravljica provokativno deklamirana v arabščini. Za povrhu pa so pojavile še obtožbe režiserja Mareta Bulca, češ da je bila na proslavi cenzura, saj je upravni odbor Prešernovega sklada posegal v vsebino, spreminjal program, prepovedal določeno umetniško točko ipd. Škandal bi težko preživel še tako spreten politik, kaj šele da bi ostal na položaju zaradi svojih nesprejemljivih izjav. V Nemčiji bi moral minister za kulturo zaradi izjave, da naj se mediji odselijo iz države, če jim kaj ni všeč, nemudoma opravičiti, naslednji dan pa kanclerki Angeli Merkel ponuditi odstop.
Česa takega od Julijane Bizjak Mlakar nihče ni pričakoval. Toda zdelo se je, da njen Zakon o medijih vseeno ne bo zlahka prestal drugega glasovanja, še zlasti zaradi odločnega stališča državnih svetnikov.
Han tajno sestankuje, Matić ruši vlado, Oblak pa se prodaja tujcem
Med politiki sta prva v zakon močno podvomila Matjaž Han (SD) in Dragan Matić (SMC). Med mediji, ki so nasprotovali rešitvi, je bil javno najbolj izpostavljen Leo Oblak, lastnik mreže radijskih postaj Infonet. Poslanec Matić si je celo drznil na glas komentirati lik in delo gospe ministrice:
"Ko ministrica za kulturo obtoži celo skupino ljudi, je prav, da te obtožbe vendarle konkretizira in predloži dokaze, na podlagi katerih je izrekla določene trditve."
Vsi trije, Han, Matić in Oblak so na koncu občutili, da z ministrico Julijano vendarle ni šale. Namesto njenega pojasnila ali opravičila je sledil manjši medijski linč. Na dan seje Odbora za kulturo Državnega zbora so se namreč v medijih najverjetneje nadzorovano pojavile informacije, da se Han dobiva z Oblakom, da Matić ruši vlado in da naj bi stranka SMC celo dobila obljubo medijskega prostora v zameno, da ne podpre zakona. Na seji odbora se je znašla tudi skrbno pripravljena anonimka o tem, kako Leo Oblak svoje radije prodaja tujcem.
Sporočilo je bilo jasno: kdor gre proti ministrici, mu ne bo lahko. Na izredni seji Odbora je tako Matjaža Hana srečala pamet in je nehal dvomiti. Namesto tega je izjavil, da bo podprl medijski zakon. Nič manj kontemplativen ni bil njegov koalicijski strankarski kolega Dragan Matić, ki je medijem brž pojasnil, da SMC razmišlja v smeri vnovične podpore noveli Zakona o medijih ter njeni takojšnji nadgradnji oziroma novelaciji. No, nekaj se je zgodilo tudi z Oblakom, saj je govoril samo pol minute, potem pa sploh ni več sodeloval v razpravi.
Ministrica želi zakon za vsako ceno in snubi celo opozicijo
Pretekli teden praktično ni minil dan, da se ministrica Julijana ne bi mudila v parlamentu. Da želi Bizjak Mlakarjeva svoj zakon uveljaviti, pa naj stane kar stane, kaže tudi to, da je obiskovala celo poslance opozicije. V veliki želji, da dokaže pomembnost zakona, je na pomoč poklicala še Dejana Podgorška iz Urada vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu, ki je na seji odbora za kulturo na dolgo predaval o slovenstvu (da, to je tisti Podgoršek, na katerega smo naleteli že v razkritju zgodbe o škandaloznem financiranju projekta Slovenci, za katerega bo moral odgovornost kmalu prevzeti njegov nadrejeni minister brez listnice in poslednji partijski sekretar na Ptuju Gorazd Žmavc). Ne nazadnje pa naj bi po naših informacijah v podporo medijskemu zakonu poslance klicali tudi ljudje blizu združenja SAZAS.
Novak presegel Zavrla: raziskava, ki je nihče ni videl
Že omenjeni pisatelj in lobist Božidar Novak ima očitno boljši pristop od Francija Zavrla, saj ni samo svetovalec ministrice, ki jo poleg tega tudi redno spremlja na seje parlamentarnega odbora ali komisij, pač pa je prek podjetja Skladovnica kreativne industrije, d.o.o. tudi solastnik družbe Interstat, ki je za kulturno ministrstvo opravila raziskavo. In sicer takšno, ki dokazuje, da si 60% ljudi želi več slovenske glasbe. Čeprav je bila raziskava narejena z javnimi sredstvi, ni bila nikoli objavljena in tudi na spletnih straneh ministrstva za kulturo ni dostopna.
Kaj naj si torej mislimo o vsem tem? Isti človek, ki svetuje ministrici in javno zagovarja kvote, je prek svoje družbe izvedel raziskavo, ki dokazuje smiselnost medijskega zakona!? Kakor koli obračamo, Novak je car! Po po naših informacijah naj bi prav on poskrbel tudi za medijske objave, v katerih so preventivno nevtralizirali Hana (SD), Matića (SMC) in radijskega mogotca Oblaka. Še več, Božidar Novak je izredno taktično poskrbel, da so se medijske objave pojavile točno na dan seje Odbora. Zanimivo je tudi to, da je raziskavo o glasbi naredila ista agencija Interstat, ki je leta 2008 edina napovedala zmago SDS z 10% prednosti pred SD. Božidar Novak se je torej dokazano izkazal kot mojster medijske komunikacije. In kot rečeno, upravičeno trdimo, da je danes celo večji medijski maček od upokojenega Zavrla.

Strašna ministrica in njen sodelavec Jezovšek (desno), ki je medije podil iz države
Za konec še beseda o gospe ministrici: kljub drugačnim napovedim in ocenam se je izkazala kot vztrajna in izredno spretna političarka. Z enim zamahom je ob pomoči pravega PR-ovca premagala SD, SMC, RTV, Oblaka in še GZS. Vrhunec pa je zagotovo dosegla s tem, ko je največjo koalicijsko stranko pripravila do tega, da je dala tako zmešano in absurdno izjavo, kot je ta, da bodo "zakon sicer sprejeli, ampak takoj novelirali". Neverjetno, zares! Zavestno se sprejema medijski zakon, ki ga bo potem nemudoma potrebno novelirati. Z drugimi besedami, nihče ne skriva, da se bo sprejel slab zakon, vendar se pač bo, saj mora obveljati, kar si je zamislila ministrica za kulturo Julijana Bizjak Mlakar.
Gospe ministrici smo zaradi teh izjemnih dosežkov v duhu bližajoče se Eurovizije dali 12 točk, ostalim nastopajočim pa nobene! In če ste se kdaj spraševali, zakaj si Karl Erjavec svoje strankarske tovarišice Julijane Bizjak Mlakar ne želi med poslanci Desusa, ste sedaj končno dobili odgovor...