Komentar

Tako imenovana družinska srebrnina ni niti posrebren krožnik

Cimos, Merkur, Istrabenz, Sava, SCT, Mura, Primorje, Vegrad, Kraški zidar, Prevent, Viator Vektor, Alpos, Grep, Energoplan, Avtotehna, MLM, Alpina, Pomurske mlekarne, Polzela, MIP... Na kaj se spomnite, ko slišite imena teh podjetij?

10.03.2016 21:57
Piše: Keith Miles
Ključne besede:   Cimos   Merkur   Istrabenz   Sava   SCT   Mura   Primorje   Vegrad   Kraški zidar   Prevent   Viator Vektor   Alpos   GREP   Energoplan   Avtotehna   Alpina   MLM   Pomurske mlekarne   Polzela   MIP

Morda bi se morali vprašati, ali je sploh kdaj obstajala družinska srebrnina? Navsezadnje vemo, da je Jugoslavija v 45 letih trikrat uspešno bankrotirala.

Fraza "prodaja družinske srebrnine" je nastala, ko je britanski premier Harold Macmillan kritiziral Margaret Thacher. Izvira iz časov, ko sta bili angleška in škotska aristokracija - Macmillan je po rodu Škot - v slabem finančnem stanju in sta si denarno pomagali s prodajo družinske srebrnine. Seveda si je to napačno predstavljal.

 

Prvič, srebro je lahko dolgoročna investicija, vendar ne prinaša dohodka. Drugič, primerjava s podjetji v državni lasti je nesmiselna, ker mnogo državnih podjetij ustvarja izgubo in se dejansko vsako leto ohranjajo pri življenju na račun davkoplačevalcev. Nekatera sicer imajo majhen dobiček, ki pa je nezadosten in prinaša boren kapitalski donos.

 

Politiki za težave raje krivijo svetovno finančno krizo 2008-2009 in ne očitnejših ter verjetnejših razlogov. Ti so v Sloveniji evro in od vstopa v evroobmočje dalje previsoke plače. Evro in politiki so spodbudili prekomerno zadolževanje, ki ni bilo podprto z ustreznimi dobički, in bi povzročilo krizo, četudi EU ne bi nazadovala. Samo pomislite na znana imena, ki so zašla v težave: Cimos, Merkur, Istrabenz, Sava, SCT, Mura, Primorje, Vegrad, Kraški zidar, Prevent, Viator Vektor, Alpos, GREP, Energoplan, Avtotehna, Alpina, MLM, Pomurske mlekarne, Polzela, MIP. Nedvomno lahko bralci dodajo še druga podjetja, lahko preverijo tudi spletno stran DUTB (na tejle povezavi).

 

Banke so zabredle v težave zaradi slabe posojilne politike. Mislile so, da posojajo zdravim znanim podjetjem, pri tem so jih spodbujali politiki in prevelik optimizem. Bankirji dejansko po naravi ne bi smeli biti optimisti, ampak pesimisti, kajti razlika med obrestmi, zaračunanimi posojilojemalcem, in obrestmi vlagateljem je zelo majhna, običajno okoli 2 %; celo z dodanimi provizijami je največ 3 do 4%. To dopušča zelo malo prostora za napako.

 

Izkazalo se je, da tako imenovana družinska srebrnina ni niti posrebren krožnik.

 

Bojim se, da bo politični pritisk na banke ponovno uporabljen za večja posojila, s katerimi bi dvignili gospodarstvo in zmanjšali brezposelnost. To lahko vodi v novo katastrofo slabih posojil, vendar do takrat trenutna serija politikov že ne bo več aktualna. Žal slaba navada iz časov komunizma, ko je edini namen podjetja zagotavljanje delovnih mest, še ni izumrla. Stara garda pozablja, da mora podjetje proizvajati izdelke, ki jih kupci želijo z ozirom na ceno, kakovost in vrednost. Ekonomija ni več totalitarni "vzemi ali pusti" brez možnosti izbire. Podjetje mora biti donosno, da nagradi kapital in ohrani del dobička za razvoj in širitev. Pri uspešnih družbah je širitev tista, ki gospodarstvu zagotavlja kakovostna delovna mesta.

 

Tuje družbe, ki želijo priti v Slovenijo, se uvrščajo v kategorijo uspešnih in se želijo večati; negativen odnos do tujih vlaganj in prevzemov v zadnjih 20 letih je pripomogel k sedanji bolehnosti. Morda bi se morali vprašati, ali je sploh kdaj obstajala družinska srebrnina? Navsezadnje vemo, da je Jugoslavija v 45 letih trikrat uspešno bankrotirala.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
12
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
17
04.06.2023 21:20
V torek se v Generalni skupščini OZN pričenja glasovanje o novih nestalnih članicah Varnostnega sveta za obdobje prihodnjih dveh ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
29
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.497
02/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 2.077
03/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.229
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.635
05/
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.157
06/
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.012
07/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 884
08/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 550
09/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.895
10/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.287