Komentar

Tudi odgovorne urednike streljajo, mar ne?

Ko sem bil še mlad in zaletav, sem nekje napisal, da je edina razlika med Sicilijo in Slovenijo ta, da je mafija tam na ulici, pri nas pa na oblasti. Kasneje mi je bilo žal, da sem naredil tako brutalno primerjavo, danes pa se ponovno sprašujem, če morda le nisem imel prav.

18.03.2016 20:00
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   zdravstvo   ukcl   šempeter   napaka   korupcija   milojka kolar celarc   afere   mafija

Foto: www.vesuviolive.it

Koliko milijonov evrov letno pokradejo iz sistema našega javnega zdravstva, je nemogoče ugotoviti. Na Portalu PLUS, kjer se več naših sodelavcev že od junija lani intenzivno ukvarja predvsem z ljubljanskim Kliničnim centrom in njegovimi škandali in aferami, smo prišli do približne ocene "nekaj deset milijonov evrov".

Tragedija v šempetrski bolnici je pokazala, da se organiziran kriminal, ki obvladuje javno zdravstvo— izraz je oster, vendar se bojim, da edini pravilen —, ne ozira na človeška življenja niti mu ne pade na pamet, da bi sprejel odgovornost za posledice svojih zavržnih dejanj. Pacent je umrl zaradi usodne napake na medicinski opremi. Zaradi napačno povezanih cevi, če smo konkretni. Kako se je ta na videz banalna napaka sploh lahko zgodila, bodo ugotavljali kriminalisti in morda — z veliko sreče — celo našli krivca. Ni pa nujno. Kajti po prvih odzivih sodeč se ponavlja stara, grda zgodba, v kateri nihče nič ne ve, nihče nikogar ne pozna in predvsem nihče ni za nič odgovoren.

 

Smrt pacienta na Goriškem je vrgla senco na projekt urgentnega centra, s katerim se je hvalila ministrica za zdravje, pri čemer je bilo že pred meseci slišati previdna opozorila, da zaradi naglice in površnosti pri vzpostavljanju Urgentnega centra, ki deluje v okviru bolnišnice v Šempetru, odprli pa so ga šele konec lanskega leta, niso izključeni kakšni problemi. Toda še bolj neprijetno bo za Milojko Kolar Celarc in njeno najožjo ekipo tisti trenutek, ko bo nekdo iz Evropske komisije ugotovil, da izvedba projekta ni bila v skladu z obljubljenim, kar z drugimi besedami pomeni, da bo treba denar vračati. Bo takrat kdo sprejel odgovornost za to? Morda ministrica osebno?!

 

Seveda ne bo. V tej državi nihče ni kriv za nič. Tragični dogodek v Šempetru dokazuje, da se to sprenevedanje ne konča niti v najvišjih krogih. Koliko ljudi bo še moralo umreti, da bo nekdo odgovarjal za to? 10? 100? Morda 1000? Ko je Portal PLUS lani poleti začel razkrivati škandal s programom otroške srčne kirurgije, v katerem je po naših podatkih zaradi napak in malomarnosti umrlo 11 otrok (mednarodno poročilo o tem škandaloznem in nevarnem programu je sicer obravnavalo štiri smrti, vendar se je omejilo le na eno leto), smo pričakovali, da se bo kaj zgodilo. Da bodo šli v zrak starši mrtvih otrok, javnost, policija, pravosodje... morda celo Zdravniška zbornica Slovenije.

 

In kaj se je zgodilo? Pravzaprav nič posebnega. Univerzitetni klinični center Ljubljana je vložil tožbo proti našemu mediju, češ da smo škodovali njegovi časti in dobremu imenu. Pred tem se niso niti enkrat odzvali na naše pisanje. Niti enkrat! Ko sem dobil v roke tožbo, sem pomislil, da je danes verjetno biti lažje novinar in urednik v Putinovi Rusiji kot v naši "ljudski republiki", utemeljeni na korupciji in lažeh. Ter sprenevedanju državnih institucij, ki mu ni para daleč naokrog. Zaradi tega je razumljivo, da minister za zdravje ne more biti kar nekdo. Samo tisti, ki jih naplavi negativna selekcija se lahko kvalificirajo za takšen položaj. Ob izjavah Milojke Kolar Celarc je jasno, da lahko uspevajo samo v takšnem okolju, kakršno je slovensko. Kajti minister oziroma minister lahko kvasi še tako očitne neumnosti, pa se ne bo zgodilo nič.

 

Za Milojko Kolar Celarc bi bilo v primeru tragične "napake" v Šempetru bolje, če bi ostala tiho in si tako prihranila blamažo. O tem, da bi gospa odstopila, seveda ni govora. Če bi bil jaz predsednik vlade, bi jo že zdavnaj upokojil, tako kot Brigito Čokl, še vedno aktualno vršilko dolžnosti generalne direktorice UKC Ljubljana, ki se je pred dobrimi tremi meseci kot članica Sveta UKCL sama predlagala na ta položaj. Če smo zaradi podobnih manir skoraj križali nekdanjo premierko Alenko Bratušek, potem lahko zdaj ugotovimo, da smo jo po krivici. Oziroma da za kadrovanje v Kliničnem centru ne veljajo niti minimalni etični standardi.

 

Toda premier ne bo nikogar zamenjal, ker tega ne more. Lahko je bilo odsloviti neko Stanko Setnikar Cankar s šolskega resorja, ker reva ni imela za seboj nobenega vplivnega botra, poleg tega pa smo zanjo slišali samo dvakrat - ko je postala kandidatka za ministrico in ko je zaradi afere z dodatki odstopila. Da bi Cerar nagnal ministrico za zdravje, je možno zgolj teoretično. V ozadju so premočni interesi, ki mu tega ne dovoljujejo. Če bi posegel vanje, bi zamenjali njega. O tem ni dvoma.

 

Strahovito močni finančni interesi ohranjajo status quo v javnem zdravstvu. Klinični center je tipičen primer tega ribarjenja v kalnem. Če bi bile razmere normalne, potem ta instutucija ne bi že leto dni životarila pod različnimi vršilci dolžnosti, zadnja med njimi je prav Brigita Čokl, ki se je spretno zavihtela na čelo največje slovenske bolnišnice in tako morda načrte prekrižala svojemu predsedniku v Svetu UKCL Tomažu Glažarju. Ob imenovanju je obljubila, da se bo po treh mesecih vedejevstva umaknila, vendar zdaj kaže, da to ni tako samoumevno. Doslej edini javno znani kandidat za njenega naslednika Zvonko Hočevar namreč za dobaviteljski lobi ni primeren kandidat, ne ustreza pa niti dejanskim šefom slovenskega zdravstva. Brez njihove podpore pa nihče ne more postati generalni direktor Kliničnega centra. Če torej Hočevar misli resno, ga bodo morali ustaviti zlepa ali zgrda. Grozi mu odpoved delovnega razmerja, saj je dal intervju za Finance. Če kdo misli, da se šalimo, dodajamo faksimile zapisnika s Kolegija poslovnih direktorjev in vodstva UKCL, kjer so besedo ali dve rekli tudi o Hočevarju.

 

 

Pod točko 4 so sklenili, da se Zvonka Hočevarja za vsak primer znebijo:

 

 


Človeka bi radi vrgli iz službe, ker je ambiciozen in se želi ponovno prijaviti za generalnega direktorja? Ali zato, ker je dal intervju za Finance in povedal preveč? Mu nasprotniki ne ni ponudili protikandidata, se boste vprašali. Morda še kakšnega slamnatega moža? Ali pa novega čudežnega dečka, ekonomista in menedžerja. Ne sicer iz Kabulske banke, kjer se je udejstvoval Andrej Baričič, pač pa iz kakšne znane podjetniške družine, specializirane za lastninjenje. Tudi malce bolj divje, če smo natančni.

 

Dejanski šefi Kliničnega centra bodo naredili vse, da na čelo UKCL pride človek, ki bo deloval bolj resno in profesionalno od zadnjih treh vršilcev dolžnosti, hkrati pa ne bo pozabil, kdo ga je tja nastavil. Kajti pri nas je dejansko vse tako kot v tisti Ropovi jezni repliki Jankoviću o tem, kdo ga je nastavil za predsednika uprave Mercatorja. Nihče ne pride na vrh zato, ker bi si to zaslužil, ampak zato ker ga tja nastavijo zaradi lojalnosti. Povsod, kjer ima prste zraven država — to pa so dejansko politične stranke, predvsem tiste, ki so na oblasti —, ne boste našli trohice meritokratskih kriterijev, temveč zgolj in samo klientelizem in korupcijo. Zato pravimo, da je korupcija v Sloveniji sistemska. Ko sem bil še mlad in zaletav, sem nekje napisal, da je edina razlika med Sicilijo in Slovenijo ta, da je mafija tam na ulici, pri nas pa na oblasti. Kasneje mi je bilo žal, da sem naredil tako brutalno primerjavo, danes pa se ponovno sprašujem, če morda le nisem imel prav.

 

Javno zdravstvo, kjer se na leto obrne milijarda evrov — samo proračun UKCL znaša 450 milijonov evrov! —, je zagotovo idealna tarča plenilcev, saj se v nepregledni množici naročil z lahkoto skrije stotine postavk, kjer dobavitelji zaračunavajo mastne provizije. Potemtakem ni težko razumeti, da je prav (javno) zdravstvo že leta in leta plen zdravniško-dobaviteljske mafije in da ni nobenega razloga, da bi se milijonsko izčrpavanje prostovoljno končalo. Zakaj bi se le? So v vsem tem času že koga aretirali, obtožili ali obsodili? Je šel kdo v zapor?

 

Dokler bodo takšna retorična vprašanja sprožala salve smeha, se lahko s fenomenom ugrabljene države, kjer je javno zdravstvo ob energetiki, telekomunikacijah, infrastrukturi in drugih podsistemih le še ena velika priložnost za tatove javnega denarja, ukvarjamo le dežurni medijski psi čuvaji. Vendar gredo karavane dalje. Koliko milijonov evrov letno pokradejo iz tega žaklja, je nemogoče ugotoviti. Na Portalu PLUS, kjer se več naših sodelavcev že od junija lani intenzivno ukvarja predvsem z ljubljanskim Kliničnim centrom in njegovimi škandali in aferami, smo prišli do približne ocene "nekaj deset milijonov evrov". Toda z izjemo Financ se mediji v glavnem in doslej niso prav intenzivno ukvarjali s tem področjem. O razlogih na tem mestu ne bi ugibal, čeprav korupcija ni izključena.

 

Toda posledice tega zatiskanja oči pred resnico so izjemno negativne in če t.i. mainstream mediji ne bodo kmalu z vso resnostjo zagrizli v zgodbo o organiziranem kriminalu, ki obvladuje naše zdravstvo, ne bo sprememb na bolje; čakalne vrste bodo enako dolge ali še daljše, pacienti bodo umirali zaradi napak, za katere ne bo nihče odgovarjal, dobavitelji in posredniki bodo v miru služili milijone zaradi astronomskih provizij in marž, kadrovska politika v javnih bolnišnicah in na ministrstvu za zdravje pa bo ostala na enako katastrofalni ravni, hkrati pa bodo posamezni akterji, o katerih si bomo neodvisni mediji drznili poročati, proti nam vlagali tožbe in nas poskušali finančno uničiti. Na sodiščih se tako ali tako obnašajo tako, kot da smo mediji drugorazredni državljani, ki smo zlorabili svoje pravice že s tem, ko smo si sploh drznili pisati o njih. Ob tem me vedno bolj skrbi, kako bodo pod takšnim pritiskom svojo nepristranskost ohranjala sodišča. Nam slovensko sodstvo v teh primerih sploh lahko zagotovi pošteno in pravično sojenje?! Kako se bi na to dilemo odzvala sodnica, če bi jo pred začetkom glavne obravnave kot stranka v postopku izzval s takšnim vprašanjem? Bi me kaznovala zaradi razžalitve sodišča?!

 

Nikoli si nisem delal utvar, da so razmere znotraj največje slovenske bolnišnice enostavne ali da je možno čez noč spremeniti sistem, ki so ga korupcija, klientelizem in negativna selekcija že tako razžrli, da funkcionira samo še zaradi inercije, ta pa je definitivno v škodo bolnikov. A ko sem se pred dnevi napol tajno srečal s človekom, ki se je in se še bo izjemno izpostavil znotraj moralno opustošenega okolja UKC Ljubljana, sem dobil občutek, da naju je nevidna sila teleportirala v Neapelj, kjer se v zavetju lokalnega bara diskretno, skorajda šepetaje pogovarjava o tem, kako je Camorra prodrla že v vse pore javnih institucij in obvladuje vse ključne figure. Ko sem sogovornika v nekem momentu blago opomnil, da vse to, na kar me kot dolgoletni "insider" ljubljanskega UKC opozarja, v bistvu spominja na mafijsko prakso, se je živčno zasmejal: Oh ne ne, mafija ima vsaj svoja pravila in se jih drži...

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
7
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
29
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.185
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.151
03/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.701
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.550
05/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.221
06/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.159
07/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 783
08/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.830
09/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 498
10/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.082