Zagotovo ni naključje, da Slovenija v zadnjih 25 letih še ni imela dovolj sposobnega in spodobnega ministra za zdravje, ki bi se spopadel s sistemsko korupcijo v javnem zdravstvu, napovedal vojno zdravniško-dobaviteljski mafiji.
Ker je v tem "bazenu" okoli 3 milijarde evrov letno, je pohlep neizmeren, priložnosti za organizirano krajo davkoplačevalskega denarja pa takorekoč neizmerno. Kakšno vlogo lahko sploh odigra minister ali ministrica za zdravje? Če gre za nesposobno in nespodobno osebo, potem je jasno, da nobene in da - kot pravi star ljudski rek - kvečjemu drži štango barabam.
Osnovni problem kadrovanja vseh dosedanjih ministrov za zdravje je ves čas enak: na prvem mestu je lojalnost, se pravi, da mora biti "naš človek", ki bo molčal in gledal stran, ko bodo drugi "naši" kradli davkoplačevalske milijone (desetine milijonov vsako leto, če smo natančnejši) prek prirejenih javnih razpisov in z umetno vzdrževanimi, nekajkrat višjimi cenami medicinskih pripomočkov, materiala in opreme kot veljajo na prostem evropskem trgu. Aktualna vladna koalicija je v koalicijski pogodbi zapisala nekaj velikih misli, ki bi se jih morala držati ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc. Denimo:
"Izhodišče uspešnega družbenega in gospodarskega razvoja je obstoj pravne države." No kidding, ne se hecat!? Med ključne poudarke pri tej točki so navedli "odločen boj proti korupciji". V odstavku o zdravstvu pa so bili še bolj specifični. Zapisalo se jim je:
"Do korupcije v zdravstvu bomo zavzeli ničelno toleranco."
V točki z naslovom Korupcija so šli še dlje:
"Od vseh, ki so s svojim (ne)ukrepanjem odgovorni za razrast korupcije, bomo terjali osebno odgovornost."
Ne samo, da so se koalicijski partnerji državljanom glede zdravstva in ničelne tolerance do korupcije v zdravstvu gladko (ponovno) zlagali v obraz; ne samo, da Milojka Kolar Celarc v vsem času ministrovanja ni naredila popolnoma nič proti korupciji. Njen mandat se celo pomembno razlikuje od mandatov njenih predhodnikov v nečem drugem: zaradi strokovne malomarnosti, branjenja bogov v belem, neposobnih in z negativno selekcijo naplavljenih vodstvenih delavcev, predvsem v UKC Ljubljana, je bilo pokradenega ogromno denarja in je umrlo veliko ljudi. Zelo veliko ljudi. Pa poglejmo podrobnosti.
Kot so razkrili v časniku Finance malo pred nastopom vlade Mira Cerarja, so preiskovalni organi opravili obsežne hišne preiskave pri nekaterih zdravnikih in drugih zaposlenih v zdravstvu zaradi suma prejemanja podkupnin. Pa si poglejmo imena:
Zoran Miloševič, interventni radiolog iz UKC Ljubljana, osumljen jemanja podkupnin v višini preko 100.000 evrov;
Jožef Matela, predstojnik radiologije, UKC Maribor, osumljen jemanja podkupnin v višini preko 10.000 evrov;
Nataša Faganeli, vodja lekarne Ortopedske bolnišnice Valdoltra, osumljena jemanja podkupnin v višini preko 63.000 evrov;
Gregor Kavčič, ortoped, Splošna bolnišnica Novo Mesto, osumljen jemanja podkupnin v višini skoraj 44.000 evrov;
Robert Janez Cirman, ortoped, Ortopedska bolnišnica Valdoltra, osumljen jemanja podkupnin v višini skoraj 28.000 evrov;
Vane Antolič, ortoped in direktor Ortopedske klinike v UKC Ljubljana, osumljen jemanja podkupnin v višini skoraj 23.000 evrov.
Primer, ki še ni razkrit v smislu zneskov, je tudi znana afera Zorman s katastrofalno preplačanimi žilnimi opornici. V njej naj bi po okvirnih ocenah monopolni distributer Mark Medical, ki je v lasti zamejskih Slovencev ter konglomerata KB1909, v spregi z več zdravniki po Sloveniji, ki so omogočali prirejanje javnih razpisov v slovenskih bolnišnicah in ščitili "posel", počrpal na italijansko stran meje 2,5 milijona evrov preveč zaračunanih žilnih opornic samo iz UKC Ljubljana. Na letni ravni. Vrsto let. Kolikšne so bile tu provizije glavnih členov prehrambene verige, poleg izletov na kongrese v tujino ter zabav v toskanski vili ter tuzelskih hotelih, bo ugotavljala pravkar ustanovljena parlamentarna preiskovalna komisija proti korupciji v zdravstvu.
Torej, gospa Milojka Kolar Celarc, kako je v teh primerih z vašo ničelno toleranco do korupcije v zdravstvu? Ali ste glede na obljubo v koalicijski pogodbi že ukrepali zoper odgovorne? Zdi se da ne. Darko Zorman je še vedno zaposlen v UKC Ljubljana, prav tako njegovi šefi, ki nosijo objektivno odgovornost. Tudi Bojan Uran je še vedno šef nabavne službe. Vse omenjene rabote v UKC Ljubljana so potekale pod njegovim vodenjem nabavne službe. Kako je mogoče, da je vse to ostalo spregledano? Meta Vesel Valentinčič, ki kot glavna pravnica UKC Ljubljana gotovo ve za vse ključne pogodbe, torej tudi te v zvezi s katastrofalno preplačanimi žilnimi opornicami, je še vedno na delovnem mestu v UKC Ljubljana.
Časnik Finance in Portal PLUS sta vam vse informacije prinašala na pladnju. Navedb si nikoli nihče ni upal javno zanikati. Raje so se zavili v molk. Hišne preiskave so bile opravljene. In kje so vaši rezultati, gospa ministrica? Afera Radan se je zgodila v času vašega ministrovanja. Dr. Ivanu Radanu danes sodijo na sodišču zaradi suma ubojev iz morilske sle. Umrlo naj bi sedem ali osem ljudi. Pa nič. Sicer je zadeva pometena pod preprogo. David B. Vodušek je še vedno predstojnik klinike, kjer naj bi se dogajali uboji zaradi morilske sle. Milojka Kolar Celarc je še vedno ministrica. Gremo dalje: afera otroška srčna kirurgija se je sicer začela pred Milojko Kolar Celarc, vendar pa bi, če bi ministrica želela zadevi priti do dna, predvsem pa zahtevati osebno odgovornost glavnih vpletenih, to lahko storila. Po ugotovitvah mednarodne komisije so v nesrečnem programu umirali otroci, ki bi bili danes lahko še kako živi, če bi projekt tekel tako, kot bi moral. Rajko Kenda je še vedno predstojnik Pediatrične klinike. Milojka Kolar Celarc je še vedno ministrica za zdrav(j)e. Ker je Portal PLUS lani poleti ta škandal razkril javnosti, nas zdaj sodno preganja Univerzitetni klinični center (!). Zakaj? Ker smo si drznili odpreti tragično zgodbo, ki bi jo drugače pometli pod preprogo?!
In še zadnja afera, goriški urgentni center. Tudi ta projekt je ministrica Kolarjeva samo podedovala. Čeprav se je z njim hvalila na vse možne načine in se nastavljala vsaki kameri ob otvoritvi vsakega posameznega centra. Potem pride do škandaloznega incidenta: zaradi napačno priključenih cevk, ki so bile jasno barvno označene, je bolnik med oživljanjem prejemal smejalni plin namesto kisika. Za katastrofo - kot je sicer v navadi v Sloveniji - ponovno ni odgovoren nihče. Niti gospa ministrica, ki bi lahko imela po vseh naštetih rabotah v zdravstvu in po vseh naštetih nepotrebnih smrtih v zdravstvu v času svojega mandata, vsaj kanček morale in pietete, da bi končno in dokončno zapustila svoj ministrski stolček, ne.
Kompletna nesposobnost ministrice Milojke Kolar Celarc pa se kaže tudi v nesposobnosti izbire ustreznega kandidata za mesto generalnega direktorja UKC Ljubljana. Bivšega v.d. direktorja ter vrhunskega menedžerja Simona Vrhunca sprva ni mogla obvladati, kasneje ji je le uspelo, da so ga zaradi nakopičenih afer umaknili v nedrje UKC Ljubljana. Sledil je fiasko z blejskim gojiteljem paradižnikov in mednarodnim poslovnežem Andrejem Baričičem, ki ga je do konca zagovarjala celo do te mere, da je prvič in najverjetneje zadnjič celo osebno obiskala UKC Ljubljana, kjer mu je izkazala podporo s tem, da sta kot dva zaljubljenca poplesavala po hodnikih univerzitetne ustanove. Da ga je skušala ustoličiti brez razpisa, brez programa, potem ko je odšel na dopust v ZDA manj kot 24 ur po prevzemu funkcije, raje niti ne omenjamo.
Po nekaj nelagodnih tednih brezvladja sta z Brigito Čokl našli salomonsko rešitev in za v.d. direktorico se je predlagala kar sama svetnica UKC Ljubljana, torej gospa, ki bi kandidata morala ocenjevati in izbrati, Brigita Čokl. Obljubila je, da bo stolček zasedala največ 3 mesece. Rok se je iztekel pred več kot 10 dnevi. Brigita Čokl je še vedno v.d. direktorica UKC Ljubljana. Milojka Kolar Celarc je še vedno ministrica za zdrave. In edinega resnega kandidata, ki je doslej javno napovedal kandidaturo za generalnega direktorja UKC Ljubljana, Zvonka Hočevarja, se skušajo znebiti z napovedano izredno odpovedjo delovnega mesta.
Ministrica Milojka Kolar Celarc, edino vsaj še kolikor toliko častno dejanje je vaš odstop. Morda boste to potezo zmogli narediti po izvolitvi novega generalnega direktorja UKCL Andraža Kopača, o katerem ste se menda že dogovorili z generalnim sekretarjem svoje stranke SMC Erikom Kopačem?!