Komentar

In memoriam Hans-Dietrich Genscher (21.3.1927 - 31.3.2016)

Bil je zvezda nemške zunanje politike in nemške liberalne stranke FDP. Kar zadeva Slovenijo, je bil zvezda njene državnosti in tudi boter povezovanja med slovenskimi liberalci. Bil je naklonjen Sloveniji in - poleg Kohla - zaslužen, da nam ni bilo treba predolgo čakati na mednarodno priznanje.

01.04.2016 20:00
Piše: Dimitrij Rupel
Ključne besede:   hans-dietrich genscher   nemčija   liberalci   slovenija   priznanje

Foto: arhiv Portala PLUS

Hans-Dietrich Genscher je državnik, ki je prispeval k dokončni rehabilitaciji in združitvi Nemčije ter k nemškemu vzponu na vrh evropske politike.

Genscher je konec osemdesetih let cefral železno zaveso, o kateri je bil leta 1946 govoril Churchill, da se je spustila preko Evrope od Sczecina do Trsta. Posrečil se mu je transport vzhodnih Nemcev iz Prage v Zahodno Nemčijo, nato padec Berlinskega zidu. Združeval je Nemce in Evropejce z obeh strani meje sovjetskega imperija.

 

Nekaterih državnikov, ki so oblikovali moderno Evropo, Churchilla, Adenauerja, De Gasperija, Schumana, Monneta… nisem poznal, ker so prezgodaj umrli. K tem imenom spadajo imena državnikov, kot so Janez Pavel II., Hans Dietrich Genscher, Vaclav Havel, navsezadnje tudi Janez Drnovšek, ki sem jih osebno poznal, zdaj pa so - prezgodaj - umrli tudi oni.

 

Za slovensko osamosvojitev so bili pomembni slovenski vojaki, vendar Slovenija ne bi mogla postati samostojna in neodvisna država brez mednarodnega priznanja. Zanj smo se trudili na pogajanjih z evropsko trojko v Zagrebu, na Brionih in v Haagu. Za uspeh prizadevanj tedaj skromne slovenske diplomacije so bili seveda zaslužni naši politični prijatelji. Prvi med njimi je bil gotovo Hans-Dietrich Genscher, ki je bil režiser večine dogajanja na strani EU, v njej pa Nemčije. Genscher je hotel prileteti na Brnik, vendar ga Beograd ni pustil. Prvič smo se tako z nemškim ministrom (Kučan, jaz, delegacija) med vojno 1991 sestali v Beljaku. JLA nam je preprečila celo vožnjo z vlakom do Ljubljane. Genscher je menil, da je treba hitro ukrepati. Njegovo ukrepanje, ki je Slovenijo postavilo v evropski prostor, je prineslo določeno slavo tudi Evropi. EU je bila - po Genscherjevi zaslugi - uspešna predvsem v zvezi s Slovenijo. Genscher je k sodelovanju pritegnil bistvene diplomate in pravnike EU: Roberta Badinterja in Petra Carringtona. Ta del zgodbe se je končal odlično za Slovenijo. Pol leta po izjavi od neodvisnosti smo bili že mednarodno priznana država.

 

Genscher je bil očarljiv sogovornik. Njegovi obiski v Sloveniji so bili prelomni, predvsem pa so bili veseli. Nikoli ne bom pozabil, kako nam je tako rekoč celo noč po večerji na Brdu pripovedoval šale, morda jih je bilo petdeset. Genscher nas je vabil na dogodke nemške liberalne stranke (FDP), na katerih smo tudi nastopali. Bil je boter slovenske države pa tudi boter združevanja liberalnih in liberalcem bližnjih političnih skupin v Sloveniji. Glede na to, da je poznal predvsem SDZ, me je spraševal, kakšno mnenje imam o LDS. Ali bi jih sprejeli v evropsko liberalno družino? Pritrdil sem, ker sem tako kot on želel, da bi sodelovalo čim več pametnih, odprtih, evropsko mislečih ljudi.

 

Bil je zvezda nemške zunanje politike in nemške liberalne stranke FDP; kar zadeva Slovenijo, je bil zvezda njene državnosti in tudi boter povezovanja med slovenskimi liberalci. Bil je naklonjen Sloveniji in - poleg Kohla - zaslužen, da ji ni bilo treba predolgo čakati na mednarodno priznanje. 16. decembra 1991 je skupaj z drugimi evropskimi zunanjimi ministri ustvaril formulo o priznanju EU, ki je nastopilo 15. januarja 1992, vendar je Nemčija zato, ker je (o tem sem prepričan) imela ustrezne obveščevalne informacije o razpadanju Sovjetske zveze, samozavestno prehitela druge države in nas priznala že pred Božičem.

 

Genscher mi je napovedal korake, ki so sledili Brionom: konferenco v Haagu in Badinterjevo arbitražno komisijo, ki je razglasila razpad Jugoslavije, podpirala priznanje Slovenije in Makedonije, ne pa tudi Hrvaške. Po priznanju smo se slovenski predstavniki v Nemčiji počutili kot doma, česar ni bilo mogoče reči za Združene države in za OZN - ki so se omehčale šele spomladi 1992.

 

Na Slovenskem se bomo Genscherja spominjali predvsem zaradi spretnih potez v korist slovenske državnosti (in morda tudi zaradi rumenega telovnika). Vendar je Genscher predvsem tisti državnik, ki je prispeval k dokončni rehabilitaciji/združitvi Nemčije in k nemškemu vzponu na vrh evropske politike. To so bili časi, ki se jih bomo spominjali z veseljem in nasmeškom pa tudi z obžalovanjem, da ni več tako.

 

 

Komentiranje je po tehtnem premisleku uredništva onemogočeno.

Bitka za Varnostni svet: Po prekrokani noči v ring
22
07.06.2023 18:00
Zmaga na glasovanju je bila velik uspeh. Nagrada za pravilno odločitev - ob pravem času na pravem mestu in dobro delo slovenske ... Več.
Piše: Anže Logar
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
17
04.06.2023 21:20
V torek se v Generalni skupščini OZN pričenja glasovanje o novih nestalnih članicah Varnostnega sveta za obdobje prihodnjih dveh ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
29
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.753
02/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 2.305
03/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.735
04/
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.542
05/
Bitka za Varnostni svet: Po prekrokani noči v ring
Anže Logar
Ogledov: 1.157
06/
Pravica do groba ali zakaj potrebujemo dan spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 1.017
07/
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.200
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 943
09/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.288
10/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.964