Komentar

Zmagovalci se požvižgajo na zahteve civilne družbe po nadzoru nad oblastjo

Quis custodiet ipsos custodes, kdo nadzoruje oblast? Kdo kontrolira nadzornike, ki jih postavlja taista oblast? Da bi to v Sloveniji uspešno počela opozicija, je pač zgolj utvara. In še večja utvara je ta, da lahko državljani izvolimo oblast, ki bo postavila sebi postavila neodvisne in objektivne kontrolorje.

08.04.2016 00:00
Piše: Miha Burger
Ključne besede:   civilna družba   nadzor oblasti   sls   lds   marjan podobnik   smc   miro cerar   civilna iniciativa za slovenijo

Skoraj leto in pol sem obletaval nekatera ministrstva, kjer so me verjetno zaradi zapisana Cerarjeve predvolilne obljube sicer brez težav sprejeli, me tudi prijazno poslušali, a zgodilo se ni prav nič.

Pred več kot dvajsetimi leti me je zaneslo po poti Projekta preizkušanja načinov in metod vključevanja in upoštevanja civilne družbe kot kontrolorja oblasti (kot inženir po izobrazbi sem svoje poskuse delovanja vedno poimenoval "Projekt"). Ker sem verjel in še vedno verjamem, da je to nujen korak k izboljšanju demokracije v Sloveniji. In tako kot sem pred dvajsetimi leti, enako tudi še danes verjamem, da je ta korak dosegljiv edino na dva načina: ali to naredi zmagovalec volitev ali pa državljani na referendumu. Tretje poti po mojem ni.

 

Sredi devetdesetih sem ta Projekt imenoval "Načini in metode, ki omogočajo večjo vlogo strokovne civilne družbe pri odločanju o javnih, skupnih problemih". Eno so zakonitosti predstavniške demokracije, ki nekoga pripeljejo tako daleč, da je kandidat za zmago na volitvah. Določena karizma, določena avtoritarnost itd. S tem se nisem nikoli ukvarjal. A kako doseči, da od možnega zmagovalca v borbi za vrh predstavniške demokracije dobiš kako zagotovilo, da bo ob prevzemu oblasti naredil še ta, po mojem prepričanju nujen korak k izboljšanju demokracije? To je: večjo zavezo upoštevanja strokovne civilne družbe. In še posebej, kako dobiti zagotovilo, da bo narejen kak preizkus načinov in metod za večjo vlogo strokovne civilne družbe pri kontroli odločanja o javnih, skupnih problemih?

 

Določena zagotovila za preizkušanje načinov in metod za večjo vlogo strokovne civilne družbe pri odločanju o javnih, skupnih problemih, sem leta 1996 dobil kot predsednik Civilne iniciative za Slovenijo (CIS); stranke, ki je bila ustanovljena z osnovnim namenom, da bi izborili večjo vlogo strokovne civilne družbe pri kontroli odločanja o javnih zadevah. Dobil sem jih od takratnega vodstva SLS, konkretno Marjana Podobnika, in sicer ob pogoju, da jim pomagamo pri nastopu na parlamentarnih volitvah leta 1996. Naša pomoč in sodelovanje sta pripomogla k presenetljivo dobremu rezultatu Slovenske ljudske stranke na takratnih volitvah, kajti osvojili so kar 19 poslanskih mest. Marjan Podobnik, ki je šel v koalicijo s takratnim mandatarjem Janezom Drnovškom, je izpolnil obljubo in omogočil, da smo preizkušali orodja in metode za večjo vlogo strokovne civilne družbe pri kontroli oblasti. Jaz osebno v Državnem zboru v funkciji svetovalca njegovega tedanjega predsednika, nekateri drugi člani Civilne iniciative za Slovenijo pa direktno v vladi kot svetovalci v kabinetu takratnega podpredsednika vlade Marjana Podobnika.

 

Skoraj dve leti smo to dokaj uspešno počeli (!), a zaradi specifičnih razlogov - najpomembnejši je bil Drnovškov ultimat vodstvu SLS, da naj, če hoče, da koalicija med LDS in SLS obstane, omeji delovanje naše iniciative - je bila celotna ekipa Civilne iniciative za Slovenijo počasi postavljena v "out". Toda ta zadnji odstavek za kontekst pričujočega zapisa niti ni pomemben. Pomembnejša je ugotovitev, da pride do zaveze potencialnega zmagovalca volitev (tako kot je bilo takrat v primeru Marjana Podobnika), da bo omogočil večjo vlogo strokovne civilne družbe.

 

Podobno obljubo sem namreč uspel dobiti tudi maja 2014 od Mira Cerarja, predsednika novoustanovljene stranke SMC. Celo več, zavezo so zapisali tudi v predvolilni program njegove stranke (!), objavljen 20. junija 2014. Po presenetljivem uspehu SMC na julijskih volitvah sem na različne načine poskušal doseči uresničitev te predvolilne obljube. Skoraj leto in pol sem obletaval nekatera ministrstva, kjer so me verjetno zaradi specifične štartne osnove (zapisana Cerarjeva predvolilna obljuba) sicer brez težav sprejeli, me tudi prijazno poslušali, a zgodilo se ni prav nič.

 

Če ni dovolj trdne zaveze, se očitno po volitvah nobena oblast ne bo s tem obremenjevala; če zaveze ni, ne bo nihče, ki pride na oblast, česa naredil v tej smeri. Tako so pred volitvami pogoste priprošnje k upoštevanju stroke, kot jih na primer naslavlja na predsednike strank vrsta nevladnih organizacij s področja ekologije (Umanotera in sorodne organizacije), pa podobno na primer Inženirska Zbornica Slovenije, v resnici čista iluzija, da bodo kakorkoli resno upoštevane. Nauk zgodbe je torej, da če dejansko ne pride do jasne zaveze - podobno kot je uspelo naši Civilni iniciativi za Slovenijo pred dvajsetimi leti s Podobnikovo SLS -, potem obljuba v predvolilnem programu, kot je bilo v primeru SMC poleti 2014, sama po sebi ni dovolj. To pa pomeni, da predstavniška demokracija pri nas tega koraka ne bo naredila - ne glede na to, kdo zmaga na volitvah.

 

Tako nam preostane edinole referendum. Če seveda sploh hočemo, da bi kdo resnično kontroliral oblast... 

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
4
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
30
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
Tabú vzporednih ustavnih vrednotnih temeljev slovenske politične "sredine"
11
17.04.2023 20:37
Vprašljivost zadevnih mnenj odstira tabe preko tridesetletne temeljno vrednotne konfuzije znotraj prodemokratičnega dela ... Več.
Piše: Žiga Stupica
PR-okracija*
15
14.04.2023 20:36
Po afriški diplomatski ofenzivi, PR-ovskem debaklu, v katerem je predsednica Državnega zbora na obisku v državi, ki ne priznava ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
V Ljubljani za konec tedna prevladuje kokain, v Mariboru pa ekstazi
14
13.04.2023 19:00
Čistost cestnega kokaina se v zadnjih letih povečuje, kar pomeni, da je na črnem trgu veliko kokaina in da je tudi povpraševanje ... Več.
Piše: Milan Krek
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 2.080
02/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.784
03/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.455
04/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.217
05/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 919
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 857
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 915
08/
Hočete ekstremiste? Sova vam jih prikriva ali morda celo ščiti, Portal Plus jih razkriva!
Kizo
Ogledov: 33.850
09/
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
Tomi Dimitrovski
Ogledov: 689
10/
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.249