Komentar

Če bo treba, bom šel na volitve s plaže

Volitve 13. julija bodo bistveno manj okrnile dostojanstvo volivcev, kot pa jo je okrnil izjemno klavrn odziv ključnih slovenskih elit (političnih, gospodarskih, sindikalnih in medijskih) na krizo.

13.06.2014 00:42
Piše: Goran Novković

"Če hočemo več delovnih mest, moramo odpraviti birokratske ovire. Hitro začeti izobraževati kadre, ki jih bomo res potrebovali, ne pa da bodo številni mladi diplomanti brezposelni. Znižati davke, optimizirati javni sektor..." Vir: www.mediaspeed.net

Če mi katerakoli stranka ponudi pravi akcijski program, jo bom volil, četudi bom šel na volišče direktno s plaže.

 

Dostojanstva volivcem ne bodo vrnile volitve, ki bi bile šele čez dva meseca in pol. Njihovo dostojanstvo se bo vrnilo, če bodo začutili, da bo končno spet več služb na voljo. Ko bo bistveno pravičnejša in hkrati učinkovita pravna država. Ko se zaradi birokratskih postopkov ne bodo počutili več kot drugorazredni državljani.

 

Ko bodo programi političnih strank realni, opredeljeni s časovnimi roki, vsaj večina rešitev uresničljivih in uresničenih. Da se v volilni kampanji ne bomo počutili, kot da bi nam v restavraciji natakar z menijem ponujal kaviar in najboljše vino na svetu za 1 evro. Ko vnaprej vemo, da to ni realno. Ko vemo, da se tak strankarski meni že matematično ne izide.

Predčasne državnozborske volitve bodo 13. julija. V času šolskih počitnic. Ko bodo nekateri že na dopustu. Ko bodo oteženo uveljavljali svojo demokratično volilno pravico. Ko bodo, kot pravijo nekateri, zato celo kršene človekove pravice. Ko volivci ne bodo mogli v miru dobro razmisliti o programski ponudbi strank. Ko se stranke ne bodo mogle pravočasno pripraviti na volitve … 

 

Skratka, volitve so neustavne, dostojanstvo države in državljanov pa bo okrnjeno.

 

Vse to smo lahko poslušali v zadnjih dneh. V državi, ki je ob začetku krize leta 2008 zaspala z reakcijo nanjo in spala potem nekaj let. Potem ko smo se lani za las rešili trojke, pa bi nekateri očitno že spet radi prespali celo poletje. V državi, kjer smo v zadnjih dobrih petih letih izgubili že 100.000 delovnih mest v gospodarstvu. Kjer javne blagajne pokajo po šivih, delovno aktivni so čedalje bolj obremenjeni, socialna varnost številnih pa čedalje bolj ogrožena. V deželi, ki strmoglavlja na mednarodnih lestvicah konkurenčnosti, nekateri komentatorji pa hladno zapišejo, da je že vlada v odstopu uveljavila vse potrebne ukrepe proti krizi.

 

Včasih se človek zjutraj zbudi in ne ve, v kateri Sloveniji se je zbudil. Kot da živimo v sanjah, daleč nad realnimi tlemi. Poglejmo nekatere argumente, ki so se zvrstili v boju proti 13. juliju kot volilnemu dnevu.

 

1. "Volitve bodo poleti, ko bodo dopusti; sporna bo njihova legitimnost."

Saj drži, da datum volitev ni najbolj posrečen. Ampak takšno pretiravanje je pa res odveč. Mar živimo v kameni dobi? Estonci, ki so bili še pred 25 leti za železno zaveso, Slovenija pa najbolj razvita socialistična republika, volijo prek interneta! Mi pa se pogovarjamo o tem, ali bomo lahko volili na dopustu. V dobi interneta, ko so na skoraj vsakem koncu zemeljske oble na voljo informacije iz domovine. In ko v nebirokratski državi ne bi smela biti nobena težava organizirati volitve čim lažje za vse volivce. S predčasnimi volitvami, z volitvami po pošti … tudi  z e-volitvami, ki jih žal še nimamo.

 

2. "Kršene bodo človekove pravice."

Ne bodo kršene, ker bodo volitve 13. julija. Kršene bodo samo, če bo država tako mačehovska do volivcev, da jim ne bo omogočila maksimalnih možnih poti, po katerih lahko volijo. Ob sodobnih komunikacijskih in tehnoloških možnostih je samo država kriva, če volivcem tega ne omogoči. Termin volitev nima nobene zveze s kršitvami človekovih pravic.

 

3."Volitve morajo biti izpeljane tako, da je volivcem dano dobro razmisliti o ponudbi strank."

Ta je pa najboljša. Ponudbe slovenskih političnih strank in volilnih list ter njihovo uresničevanje so v zadnjih letih pripeljale do porazne volilne udeležbe na nedavnih volitvah za Evropski parlament.  V zadnjih kar nekaj letih.  Zdaj pa naj bi volivci dobili na mizo nekaj novega, o čemer bi morali razmisliti v enem mesecu!

 

Živimo v času, ko potrebujemo pragmatične in hitre rešitve. Naj se tisti, ki se ponujajo na volitvah izkažejo s konkretnimi, akcijskimi uresničljivimi programskimi načrti, ne pa z ideološkimi floskulami in priliznjenim leporečjem. Zlasti pa ne tako, da bo glavna predvolilna tema – termin volitev?! Prepričan sem, da bodo volivci prave pragmatične rešitve zaznali v manj kot enem mesecu,  ideološke floskule pa lahko poslušamo še nekaj let, a bo vse zaman.

 

4."Stranke se ne morejo pravočasno pripraviti (pasivna pravica)."

Oprostite, ampak kaj so pa stare in nove stranke počele doslej? Mar stare stranke še vedno niso pripravljene, po toliko letih? Mar se tudi nove stranke ne rojevajo že mesece, celo leta dolgo? Mar niso vsi skupaj v zadnjih slabih dveh letih zaznali, da je bila Slovenija nenehno na robu predčasnih volitev? Zakaj se pa niso hitreje organizirali? Koliko časa še potrebujejo? Kako bodo vodili državo, če se tako dolgo postavljajo na noge kot stranke, pa še vedno niso pripravljeni?

 

5."Dostojanstvo države in državljanov bo okrnjeno."

Niti dostojanstvo države niti državljanov ne bo okrnjeno. Zlasti dostojanstvo državljanov ne bo niti približno tako okrnjeno, kot je bilo marsikateri dan v novejši slovenski zgodovini, ko so jih številni vlekli za nos. 

 

Dostojanstva volivcem ne bodo vrnile volitve, ki bi bile šele čez dva meseca in pol. Njihovo dostojanstvo se bo vrnilo, če bodo začutili, da bo končno spet več služb na voljo. Ko bo bistveno pravičnejša in hkrati učinkovita pravna država. Ko se zaradi birokratskih postopkov ne bodo počutili več kot drugorazredni državljani.

 

Ko bodo programi političnih strank realni, opredeljeni s časovnimi roki, vsaj večina rešitev uresničljivih in uresničenih. Da se v volilni kampanji ne bomo počutili, kot da bi nam v restavraciji natakar z menijem ponujal kaviar in najboljše vino na svetu za 1 evro. Ko vnaprej vemo, da to ni realno. Ko vemo, da se tak strankarski meni že matematično ne izide.

 

Če hočemo več delovnih mest, moramo odpraviti birokratske ovire. Hitro začeti izobraževati kadre, ki jih bomo res potrebovali, ne pa da bodo številni mladi diplomanti brezposelni. Znižati davke, optimizirati javni sektor. Optimizirati zdravstvo, da bodo ljudje v javnem zdravstvu za svoje plačilo dobili pošteno zdravstveno storitev, da bo  zdravstvo bistveno bolje organizirano, da ne bo ponekod manjkalo osebja, drugje v zdravstvu pa bodo številni med prvimi desetimi najbolje plačanimi v celotnem javnem sektorju. Bolniki pa bodo čakali na nepoštenih, »vipovskih« čakalnih vrstah.

 

Bistveno bo treba izboljšati upravljanje podjetij, zlasti v državnih podjetjih. Čim prej prestrukturirati prezadolženi del gospodarstva. Spodbujati, ne pa mačehovsko ravnati s podjetništvom. Vrniti podjetniški duh v državo. Pošteno opraviti s sivo ekonomijo … 

 

Vse to, da bi odpravili nezaupanje, zaposlitveni in kreditni krč. Vse to terja v državi akcijo. Pravo akcijo. Ki bo deloma tudi bolela. Ker sicer akcijski program ne bo izvedljiv. Če ga bomo dobili, bodo ljudje čez čas spet imeli več služb in več dostojanstva. Če ga ne bo, bo njihovo dostojanstvo in dostojanstvo države spet ogroženo. Spet nas bo sram, ker nas bodo drugi učili, kaj moramo storiti. In spet bodo v igri demagogi, ki bodo s prstom kazali na zunanjega sovražnika.

 

Če mi katerakoli stranka ponudi pravi akcijski program, jo bom volil, četudi bom šel na volišče direktno s plaže.

 

*Goran Novković je svetovalec generalnega direktorja Gospodarske zbornice Slovenije.

 

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
Bitka za Varnostni svet: Po prekrokani noči v ring
22
07.06.2023 18:00
Zmaga na glasovanju je bila velik uspeh. Nagrada za pravilno odločitev - ob pravem času na pravem mestu in dobro delo slovenske ... Več.
Piše: Anže Logar
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
17
04.06.2023 21:20
V torek se v Generalni skupščini OZN pričenja glasovanje o novih nestalnih članicah Varnostnega sveta za obdobje prihodnjih dveh ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
29
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.753
02/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 2.305
03/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.735
04/
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.542
05/
Bitka za Varnostni svet: Po prekrokani noči v ring
Anže Logar
Ogledov: 1.157
06/
Pravica do groba ali zakaj potrebujemo dan spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 1.017
07/
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.200
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 943
09/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.288
10/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.964