Komentar

Tretja privatizacijska vojna

Za političnim čivkanjem dela opozicije, ustanavljanjem novih strank, žolčnimi javnimi polemikami o otrocih, ki jih je socialna odvzela starim staršem, ter za napovedanimi interpelacijami je popolnoma druga zgodba. Debela zavesa državnih bank in velikih podjetij zakriva tektonske premike.

15.04.2016 23:49
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   privatizacija   janko gedrih   nlb   nadzorni svet   telekom slovenije   borut jamnik   drugi tir   smc

Ni skrivnost, da je Borut Jamnik začel izgubljati moč in vpliv, zato se bo svojih nasprotnikov zdaj verjetno poskušal lotiti z medijskimi obračunavanji v "prijateljskih" medijih.

Tretji in zanesljivo tudi poslednji krog privatizacije slovenskega državnega premoženja je pred vrati. Ker gre za več milijard evrov vredno premoženje, so apetiti različnih omrežij večji kot kdajkoli prej, kajti kdor bo tokrat ostal praznih rok, ne bo imel več četrte možnosti. Po dveh ropih slovenskih davkoplačevalcev, ki razen redkih obsodb "tajkunov" nikoli nista dobila sodnega epiloga, prehajamo v fazo tretje delitve plena. Slovenija in mi, davkoplačevalci, smo namreč zgolj plen roparskih elit, ki nikakor ne živijo v simbiozi, pač pa so v vedno bolj konfliktnih odnosih. Kar je logično, saj gre konec koncev za denar, tam pa politika, ideologija ali vera ne pomenijo prav nič.

 

Večina davkoplačevalcev tega še ni spoznala, zato se dnevno mučijo z zgodbami, s katerimi jih zasipajo mediji, v njih pa nastopajo ljudje in dogodki, od katerih povprečen državljan razen slabe volje, jeze ali celo apatije nima prav nič. Ker je žrtev dnevnega bombardiranja z dejansko nepomembnimi novicami, ki v ničemer ne vplivajo v kvaliteto njegovega življenja, se ne zaveda, da za debelimi zavesami informacijskih kulis poteka spopad za ostanke nekdanjega državnega (tj. družbenega) premoženja, po katerem ne bo ostalo več ničesar, kar bi bilo vredno ohraniti in obraniti pred temi plenilskimi elitami. "Če bi ljudje vedeli, kako drago so preplačali samostojno Slovenijo in kako strašansko so jih pri tem ogoljufali, bi bila takoj še ena revolucija, verjemi!", mi je nekoč dejal znanec, ki je spoznal delovanje sistema od znotraj in se potem razočaran umaknil.

 

Da se končni obračun nezadržno bliža, kaže včerajšnje sporočilo za javnost Slovenskega državnega holdinga (SDH): odstopili so trije člani nadzornega sveta Nove ljubljanske banke. Tudi predsednik Janko Gedrih. Razlogi za tako nepričakovan in taktično sicer dobro načrtovan datum odstopa (petkova novica do ponedeljka izgubi velik del svoje pomembnosti) zagotovo niso malenkostni. V odstopni izjavi so namreč napisali, da želijo NLB posamezniki in interesne skupine "kontrolirati in voditi", pri čemer je razumeti, da gre za pritiske in grožnje, ki jih niti tako prekaljeni trije "old boysi", kot so Gedrih, Anton Macuh in Anton Ribnikar, niso (bili) vajeni. Še bolj nenavadna je dikcija izstopne izjave, v kateri so sebe identificirali kot "motnjo" za te misteriozne posameznike in interesne skupine.

 

Da bi bili t.i. old boysi kdaj "motnja", je brez dvoma nekaj novega in predvsem indikativnega. Napeljuje namreč na tezo, da v zakulisju poteka slovit boj med najmanj dvema omrežjema, verjetno pa celo med tremi. Tokrat je počilo predvsem med Banko Slovenije in tujim menedžmentom v NLB na eni ter Jamnikovim krogom na drugi strani. Trenutno bolje kaže prvim, kajti old boysi so del širše koalicije zaveznikov Boruta Jamnika, ki je začel izgubljati moč in vpliv, zato bo zdaj poskušal z medijskimi obračunavanji tehtnico prevesiti na svojo stran. Pri tem lahko računa na podporo svoje partnerke, novinarke Pop TV, ter skupine bivših novinarjev Dnevnika, s katerimi je Siol nedavno sklenil nenavadno radodarno pogodbo, kar je po naših informacijah rezultat "lobiranja" predsednika nadzornega sveta Telekoma Slovenije, torej Boruta Jamnika.

 

Ker se ob Jamnikovem vodenju nadzornega sveta državnega telekomunikacijskega operaterja že odkrito zastavlja vprašanje, kako je mogoče, da ima predstavnik manjšinskega lastninika (tj. Modre zavarovalnice) tako nesorazmerno velik vpliv v tem nadzornem svetu, bi to lahko pomenilo tudi napoved njegove (za)menjave. Toda še prej bi morali javnost razkriti ozadje škandalozne prisluškovalne afere z arbitražo. Obstajajo namreč konkretni indici, da so Hrvati prisluškovali telefonskemu pogovoru med Drenikovo in Sekolecom zaradi vdora v sistem telekomunikacij Telekoma Slovenije. To z drugimi besedami pomeni, da so morali imeti "svojega človeka" zelo visoko v vodstveni strukturi te družbe oziroma - če smo natančni - ni razloga, da ga v tem trenutku ne bi še vedno imeli. Njegovo javno razkritje bi morda lahko ogrozilo celo zakonitost prodaje Mercatorja hrvaškemu Agrokorju, zato je ta hip nepredstavljvo, da bi se vse skupaj zavrtelo v medijih brez zelo utemeljenih razlogov.

 

Ko pa se bo v medijih pojavila ta zgodba, bo lov na Jamnika uradno odprt. Če bi šlo zgolj za Telekom, potem bi si petkov odstop treh nadzornikov NLB dejansko lahko razlagali kot konfrontacijo med dvema omrežjema, ki se borita za to, kdo bo imel zadnjo besedo pri načrtovani in bržkone neizbežni prodaji te naše največje državne banke. In ker je uradni svetovalec pri prodajnem procesu Deutsche Bank, je konflikt na nek način tudi političen, saj v vladajoči SMC kar nekaj posameznikov agresivno podpira nemške ekonomske in strateške interese na slovenskh tleh. V mislih imamo zlasti tri projekte: RWE v primeru elektrarn na Savi ter Dravskih elektrarn, Deutsche Bahn pri t.i. drugem tiru Divača - Koper ter še vedno žive ambicije Deutsche Telekoma glede prevzema Telekoma Slovenije.

 

A ker ne gre zgolj za telekomunikacije, temveč tudi za banke, energetiko in infrastrukturo, kjer je v igri več milijard evrov, kadrovske zamenjave v NLB ne bodo mogle sanirati vseh posledic "tretje privatizacijske vojne". Kajti na koncu je tudi Jamnik le potrošni material in predmet ustrahovanja (nekoč naj bi mu to zelo zgovorno z rokami na vratu že pokazal Drago Isajlovič), saj njegovi nasprotniki ne bodo izbirali sredstev. Pohlep je namreč neizmeren, strasti pa se vedno bolj razvnemajo. Človek bi se po vzoru Siddharte usedel pod drevo ob reki in spokojno opazoval, koga vse bo tok prinesel mimo... 

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
6
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
27
18.09.2023 22:00
V La Sambuyu, majhnem smučarskem središču pod Mont Blancom, so pred dnevi podrli sedežnice, odmontirali vlečnice in se tako za ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
27
17.09.2023 19:02
Če niste vedeli, vaša nova osebna izkaznica ima čip, na katerem sta zapisana biometrična podatka, in sicer podoba obraza in dva ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
V zdravstvu je denarja preveč!
36
14.09.2023 23:59
Pred okoli pol leta mi je ugleden slovenski zdravnik in odličen poznavalec razmer v našem zdravstvu in zdravstvu po svetu na ... Več.
Piše: Marjan Podobnik
Čas za (za)upanje
26
12.09.2023 20:42
Pripravlja se zakon o obnovi. Če so informacije iz gradbenih logov točne, naj bi premier Golob razmišljal o tem, da se začasno ... Več.
Piše: Anže Logar
Stroka dopušča, da se mladoletnica izživlja nad onemoglimi v zdravstveni ustanovi, psihoterapevtom pa ne dovoli, da bi pomagali
16
10.09.2023 21:30
Ob vedno novih, šokantnih razkritjih zlorab in nasilja v zdravstvenih in socialnovarstvenih ustanovah, ki so zagotovo tudi ... Več.
Piše: Blaž Benedik Ivanov
Zadnje, kar ostaja, je upanje, da se stvari le spremenijo na bolje. Ko bo umrlo še upanje, bo res zelo hudo.
14
07.09.2023 18:00
Narava ima očitno vedno svoj prav, tudi tokrat je pokazala vso svojo moč in dala ljudem jasno vedeti, da danes brez regulacije ... Več.
Piše: Milan Krek
Zakaj slovenske vlade na leto razdelijo 150 milijonov evrov tujim namesto našim kmetom?
11
06.09.2023 20:15
Pravkar minuli Kmetijsko-živilski sejem v Gornji Radgoni je med drugim postregel s številnimi kakovostnimi omizji, žal pa se je ... Več.
Piše: Marjan Podobnik
Poplavno-populistične petarde v razpadajočih javnih financah
19
04.09.2023 19:02
Dogajanje glede sanacije in obnove po zadnji ujmi je z vidika makroekonomske situacije in upravljanja javnih financ vedno bolj ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Pričevalec Jože Možina ali kaj Golobova vlada sporoča novinarjem, ko jim za vrat pošilja policijo
25
03.09.2023 22:15
Prizor, v katerem uniformirana policista po nacionalki iščeta novinarja Jožeta Možino, da bi z njim opravila nekakšen ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Danes in jutri: Od revščine in vojn do zvezd
13
28.08.2023 23:59
Ko sem pisal del knjige o trajnostnem razvoju, sta me prešinili dve ključni misli. V prvi vrsti sem se spomnil na rast ... Več.
Piše: Scott J. Younger
Poplava vodo-ureditvene birokracije brez protipoplavnega učinka
14
22.08.2023 20:00
Direkcija za vode, Agencija za okolje, Inštitut za vodarstvo, množica občinskih uradov, služb za urejanje prostora, sedaj še ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
O kozjih ušesih spletnih ovaduhov
14
21.08.2023 20:00
Ker niso sposobni analitičnega pogleda na realnost, se ukvarjajo z obrobnostmi ali s stvarmi, ki utrjujejo njihov pohabljeni ... Več.
Piše: Denis Poniž
Zakaj ima zdravstvena stroka toliko predsodkov do profesionalnih terapevtov in jih pogosto vidi kot nekakšne šarlatane ali celo šamane
29
17.08.2023 22:30
Področje psihoterapevtskih dejavnosti v Sloveniji še vedno ni zakonsko urejeno, kar v praksi pomeni, da že nekdo, ki obišče ... Več.
Piše: Tabita Ruiz
Izplen in nauk dneva solidarnosti
17
15.08.2023 19:45
Na načelni ravni lahko ugotovimo, da je rokohitrsko določeni dela prost dan, dan solidarnosti, vsaj na najvišjih političnih ... Več.
Piše: Uredništvo
Naravna katastrofa: Sprožilec pozitivne razvojne energije, partnerstva za sanacijo in razvoj Slovenije?
29
08.08.2023 22:30
Zadnje katastrofalno neurje, ki je opustošilo večino Slovenije (z vsemi predhodnimi to poletje), je jasen opomnik, opozorilo, da ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Išče se kronični krivec za neizpeljane reforme v zdravstvu, ki bo moral delati po diktatu premierja Goloba
13
07.08.2023 22:05
Kdo bo novi minister za zdravje? Premier Golob je bil jasen: potrebujemo nekoga brez hrbtenice, poslušnega in pokornega človeka, ... Več.
Piše: Milan Krek
Odprta rana na evropskem telesu: 15 let od ruske vojaške agresije na Gruzijo
10
06.08.2023 21:25
V noči med 7. in 8. avgustom 2008, ko so v Pekingu potekale poletne olimpijske igre, je Vladimir Putin napadel Gruzijo. Pred ... Več.
Piše: Irakli Koplatadze
Zločini brez zločincev in evtanazija
16
04.08.2023 21:38
Bodimo jasni, pristaši evtanazije niso iz vrst zdravnikov, ki ljudem pomagajo k boljšemu zdravju, večji življenjski sreči in ... Več.
Piše: Andrej Jemec
Asta, basta! (Dovolj te imamo, tovarišica ministrica za nekulturo!)
23
03.08.2023 09:59
Asta Vrečko uvaja državno kulturo. Takšno, ki poskrbi za točno določen del kulturnega establišmenta. Namreč tistega pravega, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Prvo leto Meloni: Od klišejske podobe neofašistke do vse bolj vplivne evropske konservativne političarke
9
02.08.2023 11:30
Po skoraj letu vladanja italijanske premierke Giorgie Meloni si načeloma lahko odahnemo, kajti vsaj kar se tiče italijanske ... Več.
Piše: Božo Cerar
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Čas za (za)upanje
Anže Logar
Ogledov: 3.020
02/
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.830
03/
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.487
04/
V zdravstvu je denarja preveč!
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.474
05/
Nov "dosežek" Mediane: Na lestvico priljubljenosti politikov vrinila nepolitika Boštjana Šefica
Uredništvo
Ogledov: 1.444
06/
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
Uredništvo
Ogledov: 1.181
07/
Stroka dopušča, da se mladoletnica izživlja nad onemoglimi v zdravstveni ustanovi, psihoterapevtom pa ne dovoli, da bi pomagali
Blaž Benedik Ivanov
Ogledov: 1.584
08/
Pričevalec Jože Možina ali kaj Golobova vlada sporoča novinarjem, ko jim za vrat pošilja policijo
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.958
09/
China's local authorities deal with financial constraints amid economic woes
Valerio Fabbri
Ogledov: 464
10/
Konec svobode: Direktor NIJZ Branko Gabrovec nas vabi zaposlene, naj pridno ovajamo drug drugega
Milan Krek
Ogledov: 3.855