Ker se naglo približuje dan, ko bodo Britanci, Škoti, Valežani in ostali prebivalci Združenega kraljestva na referendumu odločali o tem, ali naj še ostanejo v Evropski uniji ali naj izstopijo, nam bo naš angleški kolumnist iz prve roke razkril, v čem je sploh bistvo t.i. brexita.
V Sloveniji se veliko ljudi sprašuje, za kaj sploh gre pri tako imenovanem brexitu (tj. izstopu Britanije iz EU). Na eni strani so tisti, ki imajo britanski referendum zgolj za še en referendum, ki ga zahtevajo protievropsko usmerjeni desničarji, na drugi pa oni, ki mislijo, da je EU čudovita in si ne morejo predstavljati, zakaj jo nekdo želi zapustiti.
Tisti, ki želijo oditi, imajo veliko razlogov, med katerimi so najpomembnejši:
1. premalo demokracije v Uniji
2. prevelika vplačila Združenega kraljestva
3. premoč Nemčije in do neke mere Francije
4. slaba organizacija, neučinkovitost in nesposobnost
5. prekomerni stroški Bruslja
6. vase usmerjena narava EU
7. politična ambicija EU po ustanovitvi super-države
8. slab ekonomski sistem
9. pretirana regulacija zlasti manjših podjetij
10. izguba nacionalne suverenosti
11. kršenje pravil
Za razumevanje teh razlogov je dobro vedeti nekaj o ozadju.
Združeno kraljestvo je edina evropska država, ki je iz II. svetovne vojne izšla z vsemi nedotaknjenimi institucijami. Zato je ljubosumna na vsako izgubo suverenosti zaradi držav, ki niso bile v taki situaciji; še zlasti do tistih, ki so "odkrile" demokracijo v zadnjih tridesetih letih. Ima dolgo tradicijo vladavine zakona in ne vladanja iz tujine, sploh če gre za vladanje evropskega dvora z one strani Rokavskega preliva.
V Združenem kraljestvu obstaja tradicija trgovanja po vsem svetu. Njegov trgovinski odstotek z EU je manjši od 45% in upada zaradi stagnacije trgovanja v EU. Pretirana regulativa pomeni, da se mora 80% podjetij v Združenem kraljestvu, ki sploh ne trgujejo z državami EU, ravnati po pravilih Unije, kar predstavlja ogromno breme za majhna podjetja.
Tu so še velikanski stroški z bruseljsko birokracijo. Ste vedeli, da imajo birokrati poseben privilegij pri davkih in ugodnostih? Ni čudno, da si veliko Slovencev želi delati tam.
De Gaulle je imel prav, ko je rekel, da gre pri EU "za Francijo in Nemčijo, ostali so okraski". Seveda si Evropa ne želi še ene francosko-nemške vojne! V 75 letih so bile tri, francosko-pruska leta 1870 ter I. in II. svetovna vojna. Seveda ne mislim, da si Britanci želijo biti okrasek.
Bo zmagala stran ki želi oditi? Mogoče bo, mogoče ne bo; v vsakem primeru bo šlo na tesno in to kaže na stopnjo nezadovoljstva.
