Komentar

Če ne bo sistemske rešitve za uveljavljanje državljanskih pravic, bomo počasi zdrsnili v diktaturo parlamentarne večine

Če država državljanskih pravic ne jemlje resno, je dejal slavni pravni filozof in profesor prava Ronald Dworkin, potem tudi prava ne more jemati resno. Državljanske pravice so nedotakljiva načela, ki so nad cilji državnih koristi in nad arbitrarnimi odločitvami parlamentarne večine glede priznavanja pravice do referendumske pobude.

05.05.2016 12:17
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   demokracija   državljanske pravice   referendum   ronald dworkin   državni zbor

Foto: Mediaspeed

V Sloveniji so državljanske pravice sicer lepo zapisane v 3., 34. pa v 39. in 44. členu Ustave. A manjka jim operacionalizacija, izvedbene oblike, vzpodbude...

Odločitev predsednika Državnega zbora, da ne določi roka za zbiranje podpisov pod zahtevami sindikata delavcev migrantov za referendum(e), je osrednja in najpomembnejša novica tega tedna. O tem, če je Brglezova odločitev sploh zakonita, imajo naši pravniki nasprotujoče si poglede. Toda praktično v vseh mnenjih gravitirajo k temu, da bo moralo o tem spet odločati ustavno sodišče. Slednje postaja nekakšen rezervni zakonodajalec, saj odloča in rešuje zaplete, ki jih je povzročil parlament kot zakonodajna veja oblasti.

 

Komu sploh koristijo takšne situacije, ko imamo popolno zmedo glede državljanskih pravic pri soodločanju o skupnostnih problemih? Predsedniku Državnega zbora Milanu Brglezu? Sindikatu delavcev migrantov, ki je vse skupaj sprožil? Državljanom Slovenije, ki s tem nimamo nič? Ali pa morda pravniški eliti? Na koncu dneva se namreč soočimo s temeljnim vprašanjem, povezanim z neposredno demokracijo in pravicami državljanov do soodločanja. Naša ustava in zakoni to izrecno predvidevajo in ne poznajo razlik med nosilci tovrstnih pobud. Pred zakonom smo vsi enaki. Tudi delavci migranti, ki po Brglezovi oceni "zlorabljajo" ustavne in zakonske pravice glede referendumske pobude.

 

"Če država državljanskih pravic ne jemlje resno, tudi prava ne more jemati resno. Državljanske pravice so nedotakljiva načela, so za zakonodajalca, upravnega funkcionarja (izvršna oblast) in sodnika nad cilji državnih koristi. Pravice in načela morajo biti najprej moralna in šele nato pravna – odkrije jih le pošten, zdrav razum."

(Ronald Dworkin, ameriški pravni filozof in profesor prava)

 

V Sloveniji so državljanske pravice sicer lepo zapisane v 3., 34. pa v 39. in 44. členu Ustave. A manjka jim operacionalizacija, izvedbene oblike, vzpodbude... Ena od izvedbenih oblik uveljavljanja državljanskih pravic je lahko aktivna udeležba v določeni obliki institucionalizirane javne tribune, ki jo postavi denimo ministrstvo za javno upravo. Imamo določen predlog rešitve akutnega problema, v konkretnem primeru gre za zahtevo sindikata delavcev migrantov, in povabimo državljane k opredelitvi ZA ali PROTI, s čemer je narejen korak k pametnejši, pravičnejši rešitvi problema! To je lahko večja zaveza k odločitvi v smeri predlagane rešitve problema, za katero se je "dovolj velika količina ljudi" opredelila z glasom ZA (ali NE).

 

In kaj je "dovolj velika količina ljudi"? Tu se ne smemo ujeti v tako imenovani referendumski sindrom, ko oblastniki "uspešno" dokazujejo, kako je referendum neprimeren za reševanje konkretnih problemov (tipičen primer je bilo nedeljsko delo trgovin), hkrati pa dokazujejo, da je upoštevanje ljudskega glasu pri reševanju lokalnih problemov že formalno nemogoče, ker je glede na predpise možen samo splošni državni referendum. Istočasno nas zdrava pamet jasno napotuje, da se moramo držati misli Thomasa Jeffersona, ki pravi, da ne moreš klicati odgovornih na odgovor za manj pomembne zadeve, in dodaja, da če se tega ne držite, potem je vaša stvar obsojena na neuspeh!

 

Zato je odgovor na vprašanje, kaj je "dovolj velika količina ljudi", jasno zapisan v omenjeni uvodni misli Ronalda Dworkina, ki je v svojih delih v središče moralnega sistema postavljal človekovo dostojanstvo: "Odkrije ga le pošten, zdrav razum". Omenjena oziroma predlagana institucionalizirana javna tribuna je lahko v pomoč odkrivanju takšnega poštenega, zdravega razuma. A pot je dolga, kajti tudi filozof Karl Popper pravi: "Dokazovati in argumentirati je potrebno počasi, vztrajno, z jasnimi in racionalnimi argumenti, večkrat, čim več ljudi, čim več argumentov... in potem se stvar spremeni na bolje."

 

Zveni komplicirano? Komu se pa ljubi ukvarjati s tem? Naši pravniški eliti? Kaj pa če kakšen voditelj institucije, recimo minister za javno upravo Boris Koprivnikar, le naredi izjemo in odgovori, ali pa se celo zaveže, da bo upošteval predlagano rešitev problema, za katero se je "dovolj velika količina ljudi" na institucionalizirani javni tribuni opredelila z glasom ZA. In tudi tebe, ki si si vzel pet minut časa za udeležbo na takšni javni tribuni, obide tisti poseben občutek, da si naredil nekaj za skupnost? Ne da bi taisti skupnosti naredil tisti trapasti strošek, kolikor stane izvedba splošnega referenduma, kot je razumeti kontroverzno odločitev predsednika Državnega zbora.

 

 

Uredništvo Portala PLUS bo veselo odziva ministra za javno upravo na našo pobudo za institucionalizirano javno tribuno. Njegov odgovor bomo seveda z veseljem objavili.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
5
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
19
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.987
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.098
03/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.796
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.484
05/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.028
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.191
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.127
08/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.046
09/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 721
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 469