Komentar

Med kučanovci in janšisti divja totalna vojna, molčeča večina pa to mirno gleda

Včeraj je bil črni torek za slovensko demokracijo, pravno državo in parlamentarizem. Pravzaprav smo doživeli usklajen atentat na normalnost, odgovornost zanj pa lahko pripišemo nikoli podpisanemu premirju med janšisti in antijanšisti oziroma kučanovci. Ta dva ekstrema Slovenijo potiskata v območje političnega in siceršnjega somraka.

17.05.2016 23:30
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   milan kučan   janez janša   tone krkovič   aleš hojs   ovadba   veleizdaja   sabotaža

Fotografije: BOBO

Naj ne bo dvoma: kazenska ovadba zoper Kučana je odgovor na sodni proces proti Krkoviču. Oboje pa je seveda popolna farsa, ki je namenjena mobilizaciji najbolj fanatičnih vernikov obeh taborov.

Včerajšnja razprava v državnem zboru, kjer je del opozicije poskušal odstaviti njegovega predsednika Milana Brgleza, je dosegla takšno dno, kot ga v dosedanjih 25 letih bržkone ni še nikoli. Besedni dvoboj med nekaterimi poslanci SDS na eni ter Milanom Brglezom in njegovimi zavezniki na drugi strani se je odvijal na tako nizkotnem, nečastnem in hudobnem nivoju, da bi bilo morda bolje, če bi se poslanci odrekli umazanemu retoričnemu masturbiranju in se enkrat za spremembo stepli; mogoče bi vsaj koga klofuta ali udarec streznila in spravila k sebi.

 

Za neuspešno zamenjavo predsednika parlamenta je zaslužna SDS, ki se je postavila na stran delavcev migrantov v Avstriji in njihov boj proti vladi izkoristila za svoje politične interese. Kar seveda ni nič šokantnega, še manj pa nemoralnega, saj gre za politiko. Če so delavci migranti, besni na mačehovsko državo, v imenu državljanske nepokorščine poskušali "sabotirati" nekaj še zelo svežih zakonov in jih spraviti na referendum, potem je radikalnejši del opozicije, ki se mu je očitno odrekla celo Nova Slovenija, sprva rutinsko, četudi v naprej na poraz obsojeno glasovanje izkoristil za srdite napade na drugega najvišjega predstavnika države. Morda je res le naključje, da so skoraj sočasno na Združenju za vrednote slovenske osamosvojitve na konferenci za novinarje predstavili kazensko ovadbo zoper nekdanjega predsednika Predsedstva Republike Slovenije in kasnejšega predsednika republike Milana Kučana, češ da je kriv veleizdaje in sabotaže. Tako hudih obtožb zlepa ne slišimo, zato je na mestu vprašanje, kaj se dogaja v slovenski politiki, da sta si oba ključna akterja napovedala totalno vojno.

 

Janez Janša in Milan Kučan sta v totalni vojni, za talko pa sta vzela kar celo državo.

 

Dogaja se namreč zaključni spopad za privatizacijo zgodovine, se glasi odgovor. Potem ko se je proti Tonetu Krkoviču zaradi sestrelitve vojaškega helikopterja jugoslovanske vojske nad Rožno dolino sredi Ljubljane med desetdnevno vojno začel sodni proces, je bilo le vprašanje časa, kdaj bo njegov tabor vrnil udarec in napadel levega. Kazenska ovadba zoper Kučana je torej odgovor na sodni proces proti Krkoviču. Oboje pa je seveda popolna farsa, ki je namenjena kvečjemu mobilizaciji najbolj fanatičnih vernikov obeh taborov; Krkoviča obtoževati vojnih zločinov oziroma kršitve vojnega prava, ker je ukazal sestreliti sovražni helikopter, ki je letel v neposredni bližini vladne in predsedniške zgradbe, je absurdno. V vojni se pač strelja, sprašuje se kasneje. Da je pravosodje sploh procesiralo zasebni kazenski pregon zoper Krkoviča, je seveda drugo vprašanje, ki ima morda tudi politično ozadje.

 

 

Krkovič je toliko zločinec, kot je Kučan veleizdajalec

 

Nič manj absurdna kot pregon Krkoviča ni kazenska ovadba, ki nekdanjega predsednika neposredno označuje za narodnega izdajalca in saboterja. Ironija je, da so se nad Milana Kučana, ki mu SDS-ovci očitajo komunizem, spravili s tipično komunistično retoriko in metodami. Ovadba, ki jo je ob Janezu Janši in Igorju Bavčarju predstavil predsednik Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve Aleš Hojs, bo verjetno dovolj močan argument za njegovo dokončno politično upokojitev iz vrst Nove Slovenije. Če ta stranka stopa po poti evropske krščanske demokracije, potem ji res ne preostane drugega, kot da iz svojih vrst izključi posameznike, kakršen je Hojs, ki je zadnjič v oddaji Tarča hvalil madžarskega premierja Viktorja Orbana. Za slovenske radikalne desničarje, ki bi se jih NSi rada znebila, so Orban, Putin in celo Erdogan pozitivni liki, saj predstavljajo ravno dovolj privlačno mešanico nacionalizma, avtokracije in predanosti "tradicionalnim vrednotam", da jih lahko prepoznajo kot svoje vzornike.

 

Če je zadeva "sestrelitev helikopterja" neposredni povod za novo etapo v večnem boju med Janšo in Kučanom, potem si lahko predstavljamo, v kakšnem vzdušju bo minila letošnja 25-letnica osamosvojitve Slovenije. Akcija - reakcija, začarani krog boja za oblast med janšisti in antijanšisti ter stalna prevrednotenja vrednot nas postavljajo pred veliko dilemo: kako dolgo bo molčeča večina še prenašala to norenje fanatične manjšine, ki si je očitno prisvojila državo, njene simbole, zgodovino in si zdaj domišlja, da lahko počne, kar jo je volja?! Kajti talci te norosti smo mi vsi, ki v manihejskem dualizmu med janšisti in antijanšisti ne vemo več, kam naj se umaknemo. Morda pa bi morali aktivnejšo vlogo prevzeti vsi tisti mediji, ki nis(m)o strankarsko uklenjeni? Bi bila za začetek rešitev že to, da sprejmemo nekakšen memorandum proti politični norosti in se zavežemo, da bomo dosledno ignorirali vse politike in javne osebnosti, ki s svojimi izjavami in dejanji spodbujajo razkroj racionalnega in prevlado iracionalnega? Brez medijske pozornosti, predpostavljam, bi fanatizmu počasi uplahnila energija.

 

 

Kdo je bolj nor, levi ali desni?

 

Fanatizem si namreč ne zasluži drugega kot ignoranco. A ko preseže okvire tolerance in zakonitosti, se državne institucije ne bi smele niti za trenutek obotavljati in proti vsem tistim javnim osebnostim, ki z besedami ali dejanji ogrožajo temeljne pridobitve svobodne, odprte in demokratične družbe, ukrepati v skladu z zakoni. Če na socialnih omrežjih predstavniki skrajne levice in desnice govorijo in pišejo o tem, da je treba "kapitalistično kontrarevolucijo obrat do zadnjega beliča, nato pa z bajoneti sterat v morje" (citat iz Facebook zapisa poslanca Združene levice Mihe Kordiša (!) oziroma da "si ne bi mislil, da bo fašizem kdaj dobil pozitivno konotacijo, in to v Sloveniji!" (citat na Twitterju novinarja in publicista Sebastjana Erlaha), potem pač ni več pomembno, kdo je hujši, slabši ali bolj nor, pač pa je nujno zavrniti vsakršni fanatizem in skrajnosti, ne glede na to, iz katere strani prihajata. Za marsikaterega Slovenca, ki je hočeš nočeš levičarsko indoktriniran, je namreč desničarski radikalizem še vedno večje zlo od levičarskega, četudi sta oba enako nevarna, škodljiva in nesprejemljiva za normalne družbene odnose. Konec koncev je zlo vedno zlo, ne glede na to, iz katere strani prihaja.

 

Morda zadnji dogodki na radikalni desnici kažejo na to, da Janez Janša sploh ne obvladuje več svoje stranke, v kateri bo očitno prevladal fanatizem, ki bo požrl tudi vse dobre in koristne ideje te opozicijske stranke. To pa je tudi največja škoda za normalno delovanje parlamenta in opozicije kot take, kajti vladi mora nekdo gledati pod prste. Vsak dan, v vseh pogledih, še posebej ekonomskem. Namesto da bi opozicija nadzorovala dogajanje v paradržavnem gospodarstvu in razkrinkavala omrežja, ki ropajo državo, nas zastruplja z absurdnimi ovadbami in skrbi za to, da se državljanska vojna nadaljuje.

 

Bilo je nekoč v Sloveniji, drugič: Janez Janša in Igor Bavčar.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
32
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
19
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.987
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.098
03/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.796
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.484
05/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.028
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.191
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.127
08/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.046
09/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 721
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 469