Razkrivamo

Cerkvena provokacija: islam v šole kot obvezni predmet!?

Bavarski škof Heinrich Bedford-Strohm je poskrbel za silno razburjenje s svojim predlogom, da bi morali v vseh nemških šolah uvesti nov predmet — islam. S tem naj bi po mnenju škofa "imunizirali" učence pred radikalnimi muslimanskimi kleriki, ki novačijo mlade muslimane. Za poučevanje islama bi bile odgovorne islamske organizacije.

27.05.2016 22:39
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   heinrich bedford-strohm   Nemčija   islam   angela merkel

V skrajno razgretem ozračju, ki ga je zakuhala Angela Merkel s svojo politiko, sta se vzpostavila dva tabora: prvi bi zdaj v šole uvedel islam, v drugem pa tarnajo o "ukinitvi Nemčije". Prvi se imajo za demokrate in drugim vpijejo, da so fašisti. 

Če bi bil Heinrich Bedford-Strohm nepomemben lokalni duhovnik, bi njegovi pogledi ne doživeli pretirane pozornosti. A ker gre za predsedujočega svetu Nemške protestantske cerkve (EFD), izjava pa je na meji iracionalnega — vpeljava islamskega "verouka" kot obveznega predmeta naj bi "razsvetlila" nemške šolarje do te mere, da potem ne bi nasedali različnim fundamentalističnim skušnjavam, kar je milo rečeno naivno —, so bile reakcije na njegovo provokacijo izjemno burne, predvsem pa polemične. Tisti, ki so poskušali ohraniti spoštovanje do škofa, so izpostavili njegovo naivno pričakovanje, češ da naj bi se na ta način tudi nemški šolarji islamske veroizpovedi naučili kritično presojati svojo vero in njene nauke. Kdor pozna patriarhalno strukturo islamskih družin, opozarjajo številni zmerni kritiki te zamisli, mu je jasno, da otroci nikoli ne bi dobili dovoljenja za kaj takšnega, saj bi to v očeh tradicionalistov pomenilo "haram", se pravi nekaj prepovedanega, grešnega.

 

 

Naivnost ali provokacija?

 

Najverjetneje prej prvo kot drugo. Tudi protestantski škof je zavezan temeljnim krščanskim načelom, predvsem pa ni na slabem glasu. Ne glede na to pa ostaja dejstvo, da je Bedford-Strohmov predlog prišel ob najmanj primernem času. Nemška južna soseda je na predsedniških volitvah komaj, za zgolj 0,3 odstotka glasov preprečila zmago svobodnjaškemu kandidatu Norbertu Hoferju, ki je bil v kampanji do migrantov in islama pričakovano kritičen. V Nemčiji se negativno razpoloženje do (i)legalnih migrantov in islama prav tako krepi, kar so potrdile tudi nedavne deželne volitve, na katerih je Alternativa za Nemčijo ponekod prejela tudi 25 odstotkov glasov. Na račun vladajoče CDU kajpak, ki jo je kanclerka Angela Merkel s svojo migrantsko politiko precej oslabila, negativne trende pa še povečuje njena nerazložljiva zunanja politika, zlasti v primeru Turčije.

 

Dobrikanje avtoritarnemu Erdoganu, ki je glede kršitev človekovih pravic mnogo hujši problem od Putina, postaja svojevrstna bolečina tudi za vedno več (za zdaj še) sredinsko opredeljenih Nemcev. Ni jim všeč, kako se Merklova prilizuje človeku, ki brutalno zatira svobodo tiska, preganja in zapira novinarje, opozicijo in kurdsko manjšino. Kritik na račun gospe Merkel torej ni slišati samo iz drugih evropskih držav, ki ji ne morejo odpustiti, da je lani zaradi njenih osebnih kapric skorajda razpadla Evropska unija. Svoje kanclerke imajo dovolj tudi že v Nemčiji, kjer na račun krščanskih demokratov pridobiva precej bolj desna Alternativa za Nemčijo. Če bo Merklova nadaljevala s politiko popuščanja in prilizovanja Erdoganu, bo to za marsikaterega povsem zmernega Nemce ponižujoče.

 

 

Sanje o "nemškem islamu"

 

Že na prvi pogled noro naivna ideja bavarskega nadškofa je torej izjemno škodljiva za versko toleranco in kulturni dialog v Nemčiji. Zaradi odpora, ki ga je sprožila v precejšnjem delu javnosti, bi namreč lahko ponovno pridobila desna opozicija (Pegida, Alternativa za Nemčijo). Kajti Bedford-Strohm je šel v svoji fantazmi še dlje: predlaga namreč tudi vzpostavitev islamskih teoloških fakultet v Nemčiji, ki bi poučevale "miroljubni" islam in na ta način prispevale k dialogu z avtohtonim evropskim krščanstvom. Ta zamisel sicer sovpada z javno politično razpravo o nujnosti, da v Nemčiji vzpostavijo "nemško verzijo islama", utemeljeno na demokratičnih vrednotah, pluralizmu in pravni državi.

 

Avtorji te utopične ideje pozabljajo, da je trenutni razkol med krščansko Evropo in islamom največji v zadnjih stoletjih in da muslimanski kleriki, tudi tisti bolj "liberalni", že zaradi načelnih razlogov ne bi nikoli pristali na nekakšno "evropeizacijo" njihove religije. Obenem pa so na tankem ledu tudi nemška prizadevanja, da bi izsilili koncesije Turčiji v obliki ukinitve vizumov v zameno za Erdoganovo vlogo obmejnega stražarja. Da v Evropsko unijo ne bo več spuščal (ilegalnih) migrantov in beguncev, za kar bi dobil okoli 3 milijarde evrov. Vse več je namreč indicev, da se turška kooperativnost lahko v kratkem konča, kar bi pomenilo, da se bo na Balkanu ponovno znašlo na (deset)tisoče muslimanov, lačnih in žejnih mitologizirane Evrope, v kateri se, če morda niste vedeli, cedita med in mleko.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
13
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
10
22.03.2023 22:00
Ali se islamska republika, ki je že vrsto let zaradi svojega jedrskega programa tarča mednarodnih sankcij, lahko kmalu uvrsti v ... Več.
Piše: Uredništvo
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
1
21.03.2023 07:00
Cyber-espionage is a long-time Chinese national priority aimed at strengthening its geopolitical position. The experts and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
16
15.03.2023 21:30
Ruska invazija na Ukrajino ta hip predstavlja največji izziv za demokracijo po svetu. Prizadevanje Ukrajine, da ohrani svojo ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
9
14.03.2023 20:00
Vladimir Putin je v svojem govoru pred rusko zvezno skupščino 21. februarja napovedal, da bo Rusija začasno prekinila ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Money Trapping and China’s Military Espionage
6
09.03.2023 21:11
Chinese targeting of former military officials for military espionage is a significant concern for many nations. This type of ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Trgovanje z Rusijo v času sankcij: Tudi Slovenija pomaga Putinu financirati vojno ...
13
07.03.2023 22:06
Kakšni so trgovinski tokovi Slovenije z Rusijo od uvedbe sankcij, ki smo se jim pridružili tudi v Sloveniji? Pogledali smo ... Več.
Piše: Bine Kordež
United States leads global group announcing tech sanctions against China
15
02.03.2023 19:00
China cringes in anger as Japan and The Netherlands join the United States to control Chinas access to materials for ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako je ukrajinsko zdravstvo preživelo prvo leto vojne
11
01.03.2023 22:20
Minilo je prvo leto vojaških spopadov v Ukrajini. V javnosti se je zelo veliko govorilo o politiki, vojaških aktivnostih in ... Več.
Piše: Milan Krek
Italijanska zunanja politika na Balkanu: Od besed k dejanjem?
6
28.02.2023 20:02
Več Italije na Balkanu in pospeševanje procesa evropskega povezovanja regije. To so prednostne naloge italijanske vlade, kot sta ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (2/2): Kako je Kitajska s pomočjo redkih kovin izzvala Zahod
17
25.02.2023 23:59
Pri oskrbi z redkimi kovinami je Zahod prepuščen na milost in nemilost Kitajski, ki je danes glavna proizvajalka mineralov, ki ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Politika Giorgie Meloni v Sredozemlju: Od četrte obale* do energetske varnosti?
12
21.02.2023 22:00
Dinamika nove rimske vlade v Sredozemlju ne kaže veliko vzporednic z obnovljeno postfašistično tradicijo, dotika pa se vseh ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (1/2): Slon v sobi, ki ga nihče ne opazi
16
20.02.2023 19:00
Odločitev Evropskega parlamenta o propovedi izdelave avtomobilov z notranjim izgorevanjem po letu 2035 je na prvi pogled ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Space and near-space areas in high use of China for surveillance
9
16.02.2023 20:00
In the world of intelligence, China has tried every means to develop technologies to trick its rivals. While the US Navy was ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ali je na obzorju konec rusko-ukrajinske vojne? Ta trenutek zagotovo še ne ...
20
13.02.2023 20:00
Ob bližajoči se prvi obletnici Putinove vojne proti Ukrajini, ki se je začela 24. februarja 2022 v zgodnjih jutranjih urah, je ... Več.
Piše: Uredništvo
Chinese Cellular Chips, Next Biggest Threat to the World
11
02.02.2023 22:00
Chinese cellular chips pose the greatest threat to the world, warns a report published recently by British diplomat Charles ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izključitev Rusije iz sistema SWIFT je priložnost za Kitajsko in za internacionalizacijo juana
9
30.01.2023 23:00
Gospodarske sankcije, ki jih je zahodni blok naložil Rusiji, vedno bolj postajajo dvorezni meč. Njihov glavni namen je bil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Manevrskega prostora za višje plače v Sloveniji na žalost takorekoč ni
15
29.01.2023 22:05
Zadnje mesece se v Sloveniji soočamo z vse večjimi pritiski za dvig plač. Temu je botrovala predvsem visoka rast cen, pa tudi ... Več.
Piše: Bine Kordež
Odgovor na vprašanje, kdo najbolj ogroža Rusijo, je enostaven: Rusija.
41
26.01.2023 20:12
Ruska paranoja, ki je značilna za avtoritarne režime, ne pojenjuje. V zadnjih tednih je več pomembnih kremeljskih politikov, ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Od kje cena 300 evrov za megavatno uro električne energije
16
19.01.2023 20:00
Oskrba z električno energijo in zlasti njena cena bodo tudi v letošnjem letu zaposlovali medije, politiko in porabnike. V ... Več.
Piše: Bine Kordež
China’s eyes on Antarctica through Argentina
22
18.01.2023 20:00
China has been getting closer to Argentina for multiple reasons, most of which could be summarized as a strategic interest in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
Denis Poniž
Ogledov: 2.763
02/
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.812
03/
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
Milan Krek
Ogledov: 1.816
04/
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.405
05/
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.076
06/
Človeštvo se bo uničilo, če ne bo spoštovalo univerzalnih demokratičnih vrednot
Miha Burger
Ogledov: 1.144
07/
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
Uredništvo
Ogledov: 705
08/
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
Valerio Fabbri
Ogledov: 813
09/
Onkraj demokracije: O "odsluženi generaciji" osamosvojiteljev
Dimitrij Rupel
Ogledov: 1.798
10/
Polemika tedna: Zakaj se Sachs in mirovniki glede Rusije bridko motijo in s svojimi pozivi v resnici podpirajo zločinca Putina
Dejan Steinbuch
Ogledov: 4.144