Direktor Agencije za komunikacijska omrežja in storitve kar med službenim časom dela za podjetje svojega sina. Ob 120.000 evrih, ki jih gospod Dolenc zasluži s popoldanskim s.p., ustvari še 579.000 evrov prihodkov prek podjetja svojega sina. Čeprav je zaposlen v javni službi, se v službenem času, s službeno limuzino in na stroške davkoplačevalcev vozi po sestankih za svoj s.p. in družinsko podjetje. Državne institucije, ki bi morale ukrepati, pa nič...
Na uredništvu Portala PLUS smo več mesecev intenzivno preiskovali dejanja Franca Dolenca, direktorja javne agencije AKOS, ki s svojimi dejanji brez posledic meša službene in zasebne posle. Čeprav smo več odgovornih državnih institucij v tem času opozorili na nesprejemljivo in po našem mnenju nezakonito prakso, se ni zgodilo nič. Kot da za direktorja Agencije za komunikacijska omrežja in storitve ne veljajo nobene moralne, profesionalne in pravne norme. Obenem pa priznavamo, da je naš preiskovanec zagotovo eden najbolj poslovno aktivnih šefov državnih institucij; medtem ko naj bi v dopoldanskem času dejansko vodil agencijo AKOS, katere direktor in zakoniti zastopnik je, v popoldnevih še "nekaj malega" zasluži prek s.p. No, po javno dostopnih podatkih je "nekaj malega" v resnici 120.000 evrov (v letu 2015).
Priznavamo tudi to, da je gospod Dolenc izjemno organiziran in časovno optimiziran poslovnež. Čeprav vodi agencijo, ki nadzira trg elektronskih komunikacij, radiofrekvenčni spekter, radijske in TV programe, trg poštnih storitev in storitev železniškega prometa, namreč vedno najde dovolj časa še za svoje zasebni Mediainteractive s.p.. Ta podatek je presenetljiv še zlasti zato, ker je javna agencija AKOS po besedah Franca Dolenca izredno obremenjena in kadrovsko podhranjena inštitucija. Vseeno pa ima njen direktor - tj. nihče drug kot Franc Dolenc - vsak dan dovolj časa, da dela še za svoj s.p. (Mediainteractive). To pa še ni vse! Gospod Dolenc je pravi "fant od fare", kot se reče, in poleg svojega s.p. dnevno skrbi tudi za interese podjetja Invida, d.o.o., ki je v lastni njegovega sina (!).

Dolenčev službeni Superb na dvorišču podjetja, s katerim zasebno posluje.
Po naših informacijah, ki jih potrjujejo tudi slikovni dokazi, Dolenc skoraj vsak dan predčasno zapušča AKOS in se odpelje v podjetje svojega sina. Seveda s službenim vozilom agencije in na stroške javne agencije (beri: davkoplačevalcev). Včasih ga tudi po več dni sploh ni v službo, njegovo vozilo (ki ga plačuje AKOS) pa je parkirano kar pred domačo firmo. Z istim vozilom se na javne stroške vozi tudi na sestanke poslovnih partnerjev svojega zasebnega s.p.. Da naše navedbe držijo, dokazujejo tudi podatki z AJPES-a: med vodenjem agencije, za kar prejema mesečno plačo v višini dobrih 4.400 evrov bruto, je Dolenc lani kot samostojni podjetnik ustvaril dobrih 120.000 evrov čistih prihodkov od prodaje, kar je bistveno več kot leta 2013 (60.052 evrov).
Posli cvetijo. Zasebni, da ne bo pomote!
V enemu letu je državni uradnik, ki vodi izredno pomembno agencijo, kot samostojni podjetnik svoje prihodke povečal za 100%. Skokovito rast pa je doseglo tudi podjetje sina, odkar je oče Dolenc direktor AKOS. Kakšno naključje, mar ne?! Oče je svoje podjetje po imenovanju za šefa AKOS namreč prepisal na sina, s.p. pa je obdržal. Podjetje Invida d.o.o., nekoč last Franca Dolenca, sedaj pa prepisano na sina, je od leta 2011, ko je bil gospod Dolenc imenovan za direktorja javne agencije, povečalo prihodke iz 183.515 na 579.000 evrov (kar je več kot 300% rast!). Zanimivo je tudi to, da so se zaradi najemanja raznih zunanjih izvajalcev stroški poslovanja Agencije za komunikacijska omrežja in storitve, ki jo vodi Franc Dolenc, povečali za skoraj polovico. Ob tem je treba omeniti še nekaj: samo v poslih z javnimi institucijami (npr. Mestna občina Kranj, Občina Škofja Loka) je Franc Dolenc od oktobra 2011, ko ga je vlada imenovala na čelo AKOS, do danes po podatkih Supervizorja ustvaril za več kot 90 tisočakov evrov prometa.
Delal tudi za RTV, ki jo sicer nadzira
Ob teh naših razkritjih se, spoštovani bralci, gotovo sprašujete, ali so pristojne institucije v državi že ukrepale oziroma bodo vsak čas. Naj vas razočaramo, da doslej še niso in da kot vse kaže, ne bodo niti sedaj. Ne glede na to, da so na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ), na Ministrstvu za kulturo ter na Komisiji za preprečevanje korupcije z vsem tem seznanjeni in ne glede na to, da poznajo tudi dejstvo, da je gospod Franc Dolenc poslovno sodeloval direktno z Radiotelevizijo Slovenija, nad katero pa mora agencija AKOS, ki jo vodi, izvajati nadzor, ni bilo nobene reakcije. Čeprav so drugi mediji že pred časom razkrili, da je Dolenc kot koproducent sodeloval pri pripravi risanke Maček Muri, ki jo je sofinancirala Radiotelevizija Slovenija, in to kar prek podjetja Invida, d.o.o. (vir), ki je v večinski lastni njegovega sina, se ni zgodilo čisto nič!

Franc Dolenc, fenomen med slovenskimi poslovnimi "dvoživkami".
Sicer pa je podjetje Invida - pred leti je bil njen polovični lastnik prav Franc Dolenc - po podatkih Supervizorja z Radiotelevizijo Slovenija do danes ustvarilo za slabih 190 tisočakov evrov prometa. Sin Franca Dolenca je za RTV izdelal tudi izjemno veliko uvodnih špic za nacionalkine televizijske oddaje. Enako je podjetje sina Franca Dolenca snemalo reklame tudi za mobilne operaterje Tušmobil, Telemach in Simobil. Vse to so podjetja, ki jih nadzira Agencija za komunikacijska omrežja in storitve, na čelu katere sedi njegov oče Franc...
Se zaradi denarja, ki ga sin dobi od RTV, nadzor ne izvaja?
Ali je bil gospod Dolenc (Mediainteractive) samo enkrat poslovno povezan z Radiotelevizijo Slovenija? Koliko sredstev je kot samostojni podjetnik in prek družbe Invida prejel od Radiotelevizije Slovenija? To nas je zanimalo in to smo uradno povprašali AKOS. "Za odgovore na vprašanja v zvezi s poslovanjem drugih družb se obrnite nanje. Agencija ne more odgovarjati za druge družbe", odgovarjajo na Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve. Zato smo vprašanja posredovali tudi gospodu Dolencu osebno oziroma na elektronski naslov njegovega podjetja Mediainteractive, vendar odgovorov nismo prejeli.
So nas pa nekateri sogovorniki iz medijskih vrst opozorili, da se nadzor nad Radiotelevizijo Slovenija med Dolenčevim mandatom skorajda ne izvaja. Med drugim omenjajo dogodke, povezane s tretjim oziroma parlamentarnim programom Televizije Slovenija. Spomnimo, da je medijski strokovnjak Marko Milosavljević septembra lani v časniku Dnevnik opozoril, da javni servis krši zakon o RTV Slovenija, saj na tretjem programu, ki je "namenjen neposrednim prenosom sej državnega zbora in njegovih delovnih teles (...), predvaja tudi druge vsebine". AKOS pa, pričakovano, v tem primeru ni ukrepal, češ da ima ta program premalo gledalcev. Urednik, ki ne želi imenovan je povedal, da bi bilo res nehigienično, da bo direktor javne agencije Franc Dolenc kaznoval RTV, če pa RTV nakazuje denar na podjetje njegovega sina...
Ključno je bržkone sledeče (retorično) vprašanje: če imate podjetje in vas pokliče šef davčnih inšpektorjev ter predlaga, da pri njegovem sinu naročite snemanje reklame, si ga boste upali zavrniti?
Vrhunsko sprenevedanje pristojnih institucij
Čeprav je konflikt interesov direktorja AKOS, ki že lobira za svoj novi mandat, več kot očitno, pa pristojne državne institucije ne nameravajo ukrepati oziroma prelagajo odgovornost druga na drugo. MIZŠ je primer predalo KPK: "Predpostavljen je bil sum nezdružljivosti funkcije, naš predhodni preizkus pa je potrdil, da ne gre za nezdružljivost funkcije po zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije, temveč po zakonu o elektronskih komunikacijah, kar pomeni, da komisija ni pristojna za obravnavo primera," pa poudarjajo na KPK, kjer dodajajo, da so svoje ugotovitve v vednost posredovali MIZŠ in vladi. Z drugimi besedami, KPK je torej primer vrnila tistemu, ki jim ga je posredoval. Vse skupaj spominja na velenjski CSD in odvzem dečkov starima staršema. Je od pravne države sploh še kaj ostalo?
V službenem času po zasebnih sestankih, ker "delovni čas ni fiksiran"
Ker naj bi Franc Dolenc v službenem času, ko prejema državno plačo 4.400 evrov, hodil celo redno na zasebne sestanke, s čemer bi "biznisiral" za svoj s.p. in podjetje svojega sina, smo seveda na AKOS brž poslali vprašanja, kako to, da direktor v službenem času dela za svoj s.p. In prejeli nonšalantni odgovor agencije: "Delovni čas direktorja v pogodbi ni fiksiran."

Sanjska služba ima novo ime: direktor agencije AKOS...
Delovni čas ni fiksiran?! Mar to pomeni, da mu pri 4.400 evrov bruto plače sploh v službo ni treba?! Kajti če je to res, potem smo davkoplačevalci lahko celo veseli, da gospod direktor Franc Dolenc sploh pridejo v službo! Ostalih dilem pa raje ne bi odpirali. Ali pač? Ali to, da "delovni čas direktorja v pogodbi ni fiksiran", pomeni, da lahko direktor AKOS prek svojega popoldanskega s.p. (ali sinovega podjetja) kot podizvajalec brez težav dela za Radiotelevizijo Slovenija ter mobilne operaterje - in to vseh 365 dni v letu? Ali je za pričakovati, da bo oče Dolenc transparentno izvajal nadzor nad mediji in operaterji, ki dajejo kruh njegovemu sinu in njegovi družini?
Pustimo ta vprašanja še za koga. Denimo za vlado Mira Cerarja, ki se bo morala soočiti z njimi v prihodnjih mesecih, ko bo stekel nov razpis za direktorja agencije AKOS. Če se bodo na Gregorčičevi naredili Francoze, jih bomo spomnili na "dobro prakso" Franca Dolenca, čeprav nas že zdaj malce skrbi, da ne bomo naredili ravno velikega vtisa. Kajti premier Miro Cerar bo težko očital Francu Dolencu dodaten zaslužek, če je pa pred leti sam brez pomislekov isto pot v Slovenj Gradec hkrati obračunal dvema osnovnima šolama. Podobno neslavno preteklost ima ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič (prav njeno ministrstvo naj bi izvajalo nadzor nad AKOS!), ki si je najprej izplačala neupravičeni dodatek, nato pa ga je vrnila...
Skratka, Franc Dolenc torej zgolj sledi dobrim zgledom svoji nadrejenih. In zato mu lahko priznamo, da je odličen učenec, ki je prekašal učitelje.