Kljub obupnim poskusom, da bi pred javnostjo še naprej prikrivali nezakonito imenovanje Andraža Kopača za generalnega direktorja Kliničnega centra, pa sta poslanski vprašanji Janka Vebra in Jelke Godec zadeli v srce kriminalne združbe, ki obvladuje javno zdravstvo. Pred vrati so že tudi prve kazenske ovadbe.
Razkritje Portala PLUS o nezakonitem imenovanju Andraža Kopača za generalnega direktorja UKC Ljubljana utegne dobiti najprej parlamentarni epilog, šele v nadaljevanju pa tudi pravosodnega. Doslej se namreč niti policija niti tožilstvo nista odzvala na naše konkretne dokaze, objavljene prejšnji teden, s katerimi smo potrdili sume, da je Svet UKC Ljubljana na aprilski seji Kopača za generalnega direktorja imenoval nezakonito (vir). Namesto da bi začeli razčiščevati svinjarije, v zadnjih dneh v Kliničnem centru živčno iščejo "žvižgača", ki nam je posredoval dopis, v katerem kadrovska služba poziva tedaj že imenovanega generalnega direktorja, naj jim vendar posreduje dokazilo o nekaznovanosti, ki bi ga moral predložiti skupaj z ostalimi dokumenti v svoji vlogi kot kandidat.
Spet se torej ponavlja stara praksa: ko kot medij v javnem interesu razkrijemo škandal, ki je v tem konkretnem primeru tudi kaznivo dejanje, se naša največja bolnišnica začne ukvarjati z lovom na človeka, ki je mediju pomagal razkriti svinjarijo, medtem ko je samo dejanje sploh ne zanima.
Opozicija in koalicija čudežno enotni?
V Državnem zboru, kjer so 21. aprila naposled le ustanovili parlamentarno preiskovalno komisijo, ki bo ugotavljala zlorabe v slovenskem zdravstvu glede nakupa žilnih opornic (t.i. stentov), sta nezakonito imenovanje novega generalnega direktorja UKCL Andraža Kopača doslej problematizirala poslanec vladnih socialnih demokratov Janko Veber in poslanka opozicijske SDS Jelka Godec. Veber je na ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi s Kopačevim imenovanjem, saj je že na seji Državnega zbora 18. aprila letos postavil ustno poslansko vprašanje glede postopka imenovanja generalnega direktorja UKC Ljubljana, ker Andraž Kopač ni predložil dokazila o nekaznovanosti. Zaradi odsotnosti ministrice ni dobil odgovora, zato se je na ministrico obrnil tudi pisno. Zastavil ji je tri vprašanja:
1. Ali drži, da g. Kopač ni pridobil potrdila o nekaznovanju, ker ni bilo zahtevano na razpisnih pogojih, čeprav bi to moralo biti in ali velja potrdilo, če ga podpiše sam?
2. Katera po vsebini primerljiva delovna mesta z generalnim direktorjem UKC Ljubljana je opravljal izbrani kandidat?
3. Vsaka vodstvena funkcija – v primeru, ko gre za tako velik sistem, ki poleg velikega števila zaposlenih vključuje tudi veliko število bolnikov, ki potrebujejo preglede in zdravstvene storitve, pa še toliko bolj – zahteva od vodje visok nivo socialnih kompetenc. Izbrani kandidat pa bi se naj ravno na tem področju soočal z določenimi manki. Sprašujem vas ali lahko zagotovite, da je izbrani kandidat v dovolj dobri fizični in psihični kondiciji, da bo se bo lahko na primeren način odzival in spoprijemal z vsemi izzivi, ki jih taka funkcija prinaša?
Zadnje, tretje Vebrovo vprašanje je posebej pomenljivo, saj med vrsticami namiguje, da novi generalni direktor Kliničnega centra morda ni "v dovolj dobri fizični in psihični kondiciji". Če upoštevamo Kopačevo pravico do zasebnosti, potem diagnoze seveda ne moremo in smemo razkrivati (četudi bi z njo teoretično lahko razpolagali), lahko pa bralcem zaupamo, da je med dobro obveščenimi slišati, da se Vebrovo vprašanje nanaša zlasti na "psihično kondicijo", saj naj bi imel gospod Kopač, če se izrazimo maksimalno diplomatsko, zelo velike težave na področju socialne interakcije. To v praksi pomeni, da javno ne nastopa. V sredo zvečer je bila denimo v Odmevih na Televiziji Slovenija pri Slavku Bobovniku gostja Miša Pfeifer, strokovna direktorica Kliničnega centra, ne pa generalni direktor Kopač.
Eden naših virov iz krogov blizu upravi Kliničnega centra nas je ob tem celo opozoril, da je vse skupaj precej bizarno in je videti tako, da generalni direktor Kopač takorekoč z nikomer ne komunicira (razen s PR-ovkami in Darjo Hrast) in da na sestankih molči. Kako je s podpisovanjem pogodb, pa je druga in precej bolj občutljva zgodba, o kateri bomo pisali v kratkem.
Čakajoč na kazenske ovadbe
Poslanka Jelka Godec pa je na Kolar Celarčevo naslovila pisno poslansko vprašanje glede delovnih izkušenj gospoda Kopača. Ministrci za zdravje je sicer 12. maja zastavila vprašanje, katere formalne in neformalne kompetence izpolnjuje Andraž Kopač, da je njegovo imenovanje za generalnega direktorja UKC Ljubljana potrdila oziroma z njim soglašala tudi vlada. Poslanka SDS je v razpravi Milojko Kolar Celarc prav tako opozorila na morebitne nepravilnosti v procesu izbora generalnega direktorja UKCL, vendar odgovorov ni prejela, zaradi česar ji je zastavila tri pisna vprašanja, in sicer:
1. Ali ima mag. Andraž Kopač najmanj pet let delovnih izkušenj na primerljivih delovnih mestih s področja organizacije, vodenja in upravljanja in katere so te izkušnje?
2. Ali ste kot ministrica od g. Kopača ali predsednika Sveta JZZ UKC LJ pridobili uradno potrdilo o nekaznovanosti g. Kopača?
3. Ali menite, da je bila izbira g. Kopača za generalnega direktorja UKC LJ legitimna in brez nepravilnosti v času postopka izbire?
Oba, Janko Veber in Jelka Godec torej odpirata isto vprašanje, pred katerim si oči zatiskajo vsi tisti - vključno z ministrico za zdravje in predsednikom vlade Mirom Cerarjem -, ki bi morali po uradni dolžnosti storiti vse, da se razjasnijo dvomi in sumi nepravilnosti in nezakonitosti. Glede na objavljeni dokument, ki kaže na nezakonitost imenovanja gospoda Kopača, pa so kazenske ovadbe le še vprašanje časa. Do takrat pa na uredništvu Portala PLUS pričakujemo nadaljevanje pritiskov in celo prikritih groženj našemu odgovornemu uredniku.