Komentar

Uredniški komentar: Preiskovalno novinarstvo v črnogorskem podnebju

Manj kot leto po prevzemu uredniške funkcije na Portalu PLUS sem spoznal, da je Slovenija bistveno bolj skorumpirana, kot sem (si) mislil, da je. Obenem sem ugotovil, da je ključni razlog, da se nič ne spremeni, žalostno dejstvo, da bi veliko ljudi, morda celo večina, ravnalo enako pokvarjeno kot politična in ekonomska elita, če bi le imeli priložnost za to.

05.06.2016 23:03
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   portal plus   preiskovalno novinarstvo   dejan steinbuch

Foto: prizor iz filma Barton Fink

Tožbe, s katerimi nas bi radi prestrašili, so potrditev dejstva, da delamo prav. So civiliziran odgovor na vprašanja, ki so vznemirile tiste s slabo vestjo. Tožbe so lahko le prvi korak do konkretnejših "ukrepov", ki sledijo, če medij ne "posluša".

Ne mislim zgolj na ponarodelo "oblast je zrcalo ljudstva", četudi je v njej zelo veliko resnice, ampak na tisto vsakodnevno razočaranje, pravzaprav šok nad primitivnostjo, nonšalanco, pokvarjenostjo, brezčutnostjo ali pa zgolj ignoranco in občutkom, da ti nekaj pripada (Anglosaksonci imajo za to odličen izraz "self-entitlement") in da si zaradi tega lahko privoščiš več od ostalih. Tovrstno narcisistično motnjo lahko opazite vsak v prometu, zlasti na avtocesti kot civilizacijskim standardom (prehitevanje po odstavnem pasu), sicer pa je klasika vožnja v rdečo luč, ki jo Slovenci razumejo kot dejanje državljanske nepokorščine. Vrhunec bestialnosti doživite v ljubljanski garažni hiši Kongresni trg, kjer pomembni frajerji brez otrok suvereno parkirajo na mestih, ki so rezervirana za družine z otroškimi vozički. Samo še okupacija parkirnega mesta, rezerviranega za invalide, je hujša. Česa tako izrojenega nisem videl še nikjer na svetu, pa sem bil že marsikje.

 

Skratka, morda delamo napako, ko za katastrofalno vodenje države in predvsem državnega gospodarstva in javnih služb krivimo izključno oblastno elito ter k temu prištevemo še negativno selekcijo. Kaj pa če je ljudstvo samo po sebi že doseglo alarmantno stopnjo samorazvrednotenja - predvsem v Ljubljani, če sem natančen -, da se mu ne zdi nič več nemoralno oziroma narobe? Kaj pa če bi tudi oni ravnali enako, ko bi le imeli priložnost?! Tudi tu nam priskoči na pomoč slovenski pregovor "priložnost naredi tatu", ob katerem se gre vprašati, koliko je še narodov v Evropi, ki poznajo nekaj podobnega.

 

***

 

Naj uvodna digresija služi kot ilustracija širšega okolja, v katerem se je težko boriti z uveljavljanjem standardov, ki jih ti ljudje v bistvu intimno zavračajo. Nemogoče je statistično korektno izračunati, kolikšen je odstotek slovenskih državljanov, ki jih je že okužila ta "relativizacija" in ki nimajo pomislekov, da "priložnost naredi tatu". Kaj pa če jih je že polovica?! Kaj bo to pomenilo za vrednostni sistem prihodnjih generacij (od katerih se jih bo, očitno, precej tudi izselilo) in kakšno vlogo bi morala pri tem igrati šolstvo in izobraževalni sistem, so vprašanja, s katerimi se bo enkrat treba soočiti.

 

Poudarek je na "enkrat". Zdaj se, kot vse kaže, nikamor ne mudi. Čas pa vseeno teče hitro. Prejšnji teden je minilo že leto dni, odkar sem postal odgovorni urednik Portala PLUS. Zato sem si vzel nekaj minut za majhno "inventuro". Kaj smo v tem času objavili posebnega, drugačnega, ekskluzivnega ali takšnega, česar drugi niso. V čem se razlikujemo od ostalih, katere so naše prednosti, kje so slabosti. Razmišljal sem kot novinar in urednik, solastnik medija in kot državljan, ki je nezadovoljen nad svojo državo, iz katere še ni emigriral, in zahteva spremembe. Pred enim letom bi vsaj v prvi in tretji vlogi razmišljal zelo podobno. V Sloveniji se namreč ni kaj prida spremenilo, sploh pa ne na bolje. Nova je torej le lastniška vloga. Za marsikoga bi bila lahko breme, zame pa je preizkus volje, potrpljenja, preudarnosti in tudi - odgovornosti. Z ekipo vseh, ki soustvarjajo naš portal, je moje delo neprimerno lažje, občutek skupne pripadnosti projektu pa čudovit.

 

 

***

 

Na slovenskem medijskem trgu vladajo specifični zakoni, ki se jih lahko držiš ali pa jih zavračaš prav zato, ker so sprti s temeljnimi novinarskimi standardi. Najlažje se je opredeljevati, plavati s tokom ali pa tiščati glavo v pesek. Občutek neizpolnjenosti se kompenzira z materialnimi koristmi. Legitimnost se kupuje z visokimi rejtingi branosti, ki jih zagotavljajo lahkotne zgodbe, začinjene s pravo mešanico pikantosti in bulvarske brezsramnosti. Kdor je dober v tem, mu ni hudega. Kdor je ob tem še spreten, lahko zasluži tudi s prodajanjem zgodb. Več prinašajo neobjavljene. Kategorija zase so lažnivci in manipulanti, ki vedno nekomu ali nečemu služijo, zagotovo pa ne resnici. Če je vrhunski dosežek objaviti "zgodbo" o ločevanju opozicijskega politika, potem bi bil spodobnejši in bržkone celo verodostojnejši dosežek, če bi politično nasprotni medij objavil "razkritje", da ima predsednik nezakonskega sina.

 

Hočem reči, da je preiskovalno novinarstvo v tej deželi bolj ali manj crknjen konj in da se s pravimi problemi v glavnem nihče noče, ne more oziroma ne upa ukvarjati. Realni problemi pa so, saj veste, vedno in povsod povezani z denarjem in običajno tudi z močjo oziroma oblastjo. Toda nedvomno je na piedestalu slehernega ozadja denar.

 

V zadnjem letu smo na Portalu PLUS razkrili kar nekaj zgodb, kjer je šlo za takšna ozadja. Naša razkritija so v večini primerov po zaslugi drugih, večjih medijev dobila ustrezen odmev v javnosti. Ne pa vedno. V nekaj primerih nismo uspeli prebiti zidu molka, zato bomo morali nadaljevati s pisanjem, saj gre za pomembne in družbeno relevantne teme. Tožbe, s katerimi nas bi radi prestrašili, so v tem smislu le potrditev dejstva, da delamo prav. Tožbe so konec koncev civiliziran odgovor na vprašanja, ki so vznemirile tiste s slabo vestjo. Tožbe so lahko le prvi korak do konkretnejših "ukrepov", ki sledijo, če medij ne "posluša". Finančni pritiski - v Sloveniji so znani predvsem kot izsiljevanje z oglasi - so običajno naslednji korak. Temu sledi nekaj, česar pri nas sicer nismo vajeni, so pa v okoljih s podobno klinetelistično in korupcijsko mentaliteto. Še najbližje je Črna gora, kjer sta formalna oblast in kriminalno podzemlje poslovno, kadrovsko in personalno povsem prepletena.

 

 

***

 

Prav ta primerjava ne gre lahko z jezika, četudi ni nekaj novega. Resda smo Slovenijo zaradi nenormalno visokega državnega lastništva, medijske homogenosti, nedotakljivosti nekdanjih retencijskih elit, nacionalizma do tujega kapitala ter obsedenosti s poveličevanjem socializma doslej raje primerjali z Rusijo (ali pa z nekaj zlobe celo z Belorusijo). A ker je izvirni greh slovenskega organiziranega kriminala njegova sofisticirana integracija v ekonomske in politične strukture, kar je del širše zgodbe o tranzicijskih anomalijah, si Slovenija bolj kot z Rusijo zasluži primerjavo s Črno goro. Nasilje nad novinarji je bilo doslej omejeno na ekonomske sankcije, kar pa ne pomeni, da se ne more zgoditi incident na cesti ali kakšna druga "nesreča". Bolj ko vrtamo v ozadja, večji so pritiski, med katerimi so že tudi blage grožnje in opozorila. Predstavljajte si, denimo, da bi kriminalne združbe, ki prečrpavajo denar iz našega javnega zdravstva, ugotovile, da nek medij ne misli odnehati. Ali pa da bi mafija iz Šaleške doline razburjena spoznala, da bo medij zahteval vpogled v seznam vseh dobaviteljev oziroma podizvajalcev v projektu TEŠ6, iz česar bi se dalo natančno ugotoviti, koliko je kdo dobil v projektu desetletja. Ni si težko predstavljati, da bi lahko kakšnemu uredniku potem odpovedale zavore na avtu ali pa mu med vožnjo odletelo levo sprednje kolo...

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
18
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
17
04.06.2023 21:20
V torek se v Generalni skupščini OZN pričenja glasovanje o novih nestalnih članicah Varnostnega sveta za obdobje prihodnjih dveh ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
29
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.482
02/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 2.068
03/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.225
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.631
05/
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.129
06/
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
Maksimiljan Fras
Ogledov: 997
07/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 876
08/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 545
09/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.284
10/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.890