Nihče ni prerok v svoji domovini, pravijo. Mladi Slovenci rabijo heroje, ne samo športnike, zato bi morali poznati Ljuba Sirca - tako kot poznajo in spoštujejo Slavka Avsenika, ki je postal slaven v tujini kot "Oberkrainer". Verjetno se je to bolje tržilo, kot bi se Gorenjec ali Jugoslovan.
Sem na počitnicah v Švici, kjer obenem obiskujem družino in prijatelje. Zmanjšujem tudi zaostanke pri branju. Ena izmed knjig, ki jo ponovno berem, je knjiga dr. Ljuba Sirca, v kateri raziskuje delovanje in učinkovanje jugoslovanskega samoupravljanja. Ne samo, da je to knjiga o zgodovini propadlega gospodarskega projekta, temveč tudi sporoča bralcu, da so duhovi samoupravljanja prisotni še danes. Ampak to je tema za daljši članek.
Ko sem v majhnem letovišču na obali Luzernskega jezera obiskal koncert lokalnega ansambla, sem se zavedel slovenske nadarjenosti, ki je dosegla majhne kotičke sveta. Domača švicarska zasedba je začela z najavo, da bodo zaigrali "oberkrainersko" skladbo, ki jo je skomponiral Slavko Avsenik. Kako nenavadno, da sem v majhnem mestu moral pomisliti na dva visoko talentirana Slovenca, ki sta postala zelo slavna tudi zunaj nekdanje Jugoslavije. Kajti Avsenikove pesmi so na istem repertoarju kot svetovno znana komada Amazing Grace in New York, New York.
Pri Ljubu Sircu, ki ga je skoraj 40 let nadzorovala tajna policija in je preživel smrtno obsodbo, mučenje in zapor, človek spozna, da bi morali tega resničnega demokrata v njegovi domovini smatrati za slovenskega Vaclava Havla. Kot disident je uspel premagati sovraštvo, želel je samo svobodo in demokracijo za vse ljudi. Tako kot Havel.

Z Ljubom Sircem smo na Portalu PLUS aprila lani naredili daljši intervju.
Kot pravi pregovor, nihče ni prerok v svoji domovini, toda vsi mladi ljudje rabijo heroje, ne samo športnike. Zato menim, da bi morali vsi mladi poznati življenje Ljuba Sirca. Dobro je tudi, da je Avsenik postal slaven v tujini kot "Oberkrainer". Verjetno se je to bolje tržilo, kot bi se Gorenjec ali Jugoslovan. Kakorkoli že, on je, podobno kot Sirc, stopil na svetovni oder.
Kot sedaj mnogi vedo, so bili v času totalitarizma sprejemljivi heroji in tisti, ki so jih odstranili ali ignorirali. Vendar samo pomislite na dejstvo, da naj je bil Prešeren še tako velik pesnik, Avsenika danes vseeno pozna več običajnih ljudi po vsem svetu, in najsi bodo nekateri lokalni slovenski ekonomisti še tako talentirani, je Sirc bolj priznan v tujini.
Koliko osebnosti v današnji Sloveniji se bodo spominjali, tako kot se Valvasorja ali Jurija Vege? Koliko bo pozabljenih, kot sta admiral Haus ali maršal Radetzky? Mislim, da bosta Slavko Avsenik in Ljubo Sirc v svetovnem merilu preživela vse trenutne osebnosti.
Opomba uredništva: lani smo ob devetdesetletnici Ljuba Sirca z njim naredili daljši intervju, ki si ga lahko preberete na tejle povezavi.