Razkrivamo

Če verjamete ali ne: Cerarjevi poslanci so Televiziji Slovenija prepovedali prenos Evrovizije!

Ne, to ni šala, kot ste najverjetneje pomislili, ko ste prebrali naslov. Ne gre niti za satiričen zapis o delu državnega zbora. Vsebina tega teksta odraža povsem realno stanje: s tem, ko so koalicijski poslanci sprejeli zadnje spremembe zakona o medijih, ki se nanašajo na t.i. kvoto slovenske glasbe, so nacionalki dejansko onemogočili, da bi v prihodnje – kot to veleva tradicija – finalne izbore pesmi Evrovizije v živo prenašala na svojem prvem programu!

13.06.2016 22:58
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   evrovizija   zakon o medijih   glasbena kvota   dragan matić   boris sušin   janko veber   tv dnevnik

Da bi Televizija Slovenija maja 2017 sploh lahko zakonito neposredno prenašala pesem Evrovizije, bi morala ukiniti Dnevnik tistega večera. Kako bodo to absurdno potezo, ki jo zahteva "uzakonjeni kretenizem" spremenjene medijske zakonodaje, poslanci vladajoče SMC razložili svojim volivcem in vsem drugim državljanom?

Če želimo prikazati zablodo, ki si jo je privoščila vladajoča politika - o tem smo poročali včeraj v članku Koalicija je uzakonila glasbeno kvoto, ki je njeni poslanci sploh ne znajo izračunati, hkrati pa se še mimogrede zlažejo -, potem moramo že na začetku analizirati letošnji 14. maj, ko je Televizija Slovenija na svojem prvem programu prenašala finalni izbor pesmi Evrovizije. Neposredni prenos prireditve s Švedske se je začel ob 21. uri v soboto in je trajal vse do zgodnjega nedeljskega jutra (0.55), ko je bil na sporedu Dnevnik Slovencev v Italiji. Na odru Globe Arene v Stockholmu so letošnjega 14. maja nastopili glasbeniki iz 26 držav, poleg njih pa je svoj hit predstavil tudi ameriški zvezdnik Justin Timberlake. Ob tem ne gre pozabiti, da je Televizija Slovenija tudi čas pred uradnim začetkom Evrovizije namenila glasbi; od 20. do 21. ure je bila namreč na sporedu oddaja Stockholm, 12 točk!, namenjena švedski glasbi. Skratka, prvi program Televizije Slovenija je torej v soboto, 14. maja zvečer, ko je bil na sporedu finalni večer Evrovizije, predvajal skoraj štiri ure tuje glasbe. Posebej poudarjamo pridevnik "tuje".

 

 

6ur in 40 minut glasbe v 6 urah?

 

Spored 1. programa TV Slovenija 14. maja letos

 

Sedaj pa postavimo televizijsko dogajanje ob zadnji Evroviziji še v kontekst novega kvotnega sistema oziroma v šesturni večerni pas, ki ga je nedavno uzakonila poslanska ekipa pod vodstvom predsednika Odbora za kulturo (in avtorja kvotnega sistema) Dragana Matića iz vladajoče SMC. V tem večernem pasu morajo posamezni programi Radiotelevizije Slovenija izpolniti 40-odstotno kvoto slovenske glasbe. Če bi 4 ure evrovizijskih skladb in njihovih ponovitev predstavljale 60 odstotkov tuje kvote, bi morali na Kolodvorski med 18. in 24. uro na prvem programu zavrteti še 160 minut oziroma več kot 2 uri in 40 minut slovenske glasbe. A tudi če štejemo, da se v 4 urah evrovizijskega večera ne predvaja samo glasba, temveč tudi govorni program, potrebujemo zagotovo vsaj 2 uri slovenske glasbe, da zadevo na isti večer po koalicijsko "uravnotežimo". In kako bodo direktorica Ljerka Bizilj ter uredniki na Televiziji Slovenija vprašanje, s katerim se prek programsko-produkcijskega načrta (PPN) ukvarja tudi Programski svet RTV Slovenija, sploh lahko uredili do te mere, da bodo zaščitili lastno blagovno znamko in obenem ne bodo kršili nove medijske zakonodaje?

 

 

Veliko tuje glasbe pomeni ukinitev TV Dnevnika!

 

Odgovor na to vprašanje vas bo morda šokiral. Če bodo šefi na nacionalki želeli zaključno Evrovizijo po tradiciji obdržati na prvem programu ter s tem ohranjati njeno gledanost in oglaševalske prilive (še posebej v primeru slovenske uvrstitve v finale), potem manevrskega prostora za akrobacije praktično ne bodo imeli. Šesturni večerni pas je namreč prekratek za korenitejše posege v program, saj si kaj takega v Sloveniji očitno lahko privoščijo samo še politiki s predlogi zakonov, s katerimi posegajo v uredniško avtonomijo in ustavno načelo svobode izražanja. Če pa se malce pošalimo, en predlog za urednike z javne televizije vendarle imamo: da na evrovizijski večer enostavno ukinejo TV Dnevnik in namesto osrednje informativne oddaje zavrtijo venček slovenskih skladb. A ker glede na zapleteno koalicijsko matematiko tudi to ne bo dovolj za 40-odstotno kvoto slovenske glasbe, bodo morali na Kolodvorski večer slovenske pesmi najverjetneje začeti že ob 18. uri, če se bodo želeli izogniti globi. Poleg tega ne bodo smeli vrteti starih viž, temveč le slovenske pesmi, mlajše od dveh let.

 

 

Andrej Karoli: "Če želimo Evrovizijo, ne moremo imeti TV Dnevnika."

 

In kako na novo dilemo, ki jo odpira novela Zakona o medijih, gleda urednik uredništva za glasbo na Valu 202 Andrej Karoli? "Vse je bilo že tolikorat povedano, da bi moralo biti vsakomur jasno, da spremembe medijskega zakona glede glasbene kvote, ki stopijo v veljavo s 1. julijem letos, delajo škodo slovenskemu radiu, pa tudi slovenski glasbi in glasbenikom, čeprav se tega na prvi pogled morda še ne vidi. Glede prenosa evrovizijske popevke pa drži, kar pravite: če še želimo imeti prenose Evrovizije, ne moremo imeti TV Dnevnika," naše ugotovitve potrjuje Karoli. Ob tem dodaja, da je zakon, ki to preprečuje, pisan na nepravi logiki - kot da imajo vsi radijski mediji enak in 95-odstotno zacementiran program vseh 365 dni na leto. "Teoretično lahko radio eno in isto skladbo v slovenščini ter mlajšo od dveh let vrti ves dan, jo ponavlja, pa bo zakonu zadoščeno, ne vem pa, kaj bo imela od tega slovenska glasba. Zato pravim, da bomo s 1. julijem na slovenskih radijskih postajah začeli novo štetje po julijanskem koledarju," je bil slikovit Karoli.

 

Na podobno težavo bodo sicer na Kolodvorski (in ostalih zasebnih televizijah) naleteli tudi v primerih, ko bodo želeli na prvem programu predvajati denimo prenos dobrodelnega koncerta iz tujine, prenos tekmovanja ali prenos s podelitve oskarjev, česar pa se nekateri z javne radiotelevizije po naših informacijah premalo ali slabo zavedajo. Kot je namreč slišati, bodo prve resne težave nastopile že poleti, ko se pričnejo olimpijske igre. Med prenosi dogodkov (od 17. do 5. ure) bo namreč morala biti predvajana tudi glasba, vsaj na radiu, težav pa se ne bo dalo premostiti zgolj z improviziranjem, pravijo naši viri. Skratka, Slovenija 0 točk!

 

Naj ob koncu dodamo še to, da je na posledice novega medijskega zakona na prenos Evrovizije - da bodo morali na nacionalki tisti večer enostavno ukiniti TV Dnevnik - prvi opozoril Boris Sušin, urednik in ustanovitelj lokalnega radia Moj radio iz Velenja. Sušin je 20. aprila letos prišel na sejo parlamentarnega odbora za kulturo, da bi politične odločevalce opozoril na vse pasti novega Zakona o medijih. Toda njegova pot v Ljubljano je bila zaman. Predsednik odbora za kulturo in avtor zakona Dragan Matić mu namreč ni dal niti besede. Očitno je menil, da prekaljeni radijec s sedemnajstletnimi izkušnjami nima kaj "pametovati" nekdanjemu direktorju arhiva, zgodovinarju in arhivistu, ki je napisal doktorat o Nemcih v Ljubljani od 1861 do 1918.

 

Dragan Matić je nekulturno preprečil razpravo na Odboru za kulturo.

 

Vehementni predsednik odbora za kulturo Dragan Matić, ki je ves čas forsiral sprejem novele medijskega zakona, zaradi katere se nam 1. julija obeta svojevrstni kaos, pa ni grobo ignoriral le Borisa Sušina, temveč je "povozil" tudi svojega poslanskega kolega Janka Vebra iz koalicijske partnerice, stranke SD; ko je Veber namreč na koncu razprave demokratično zaključil, da bi bilo potrebno uskladiti pogled na zakon s strani tako komercialnih medijev kot tudi javnega medija, je Matić - namesto da bi omogočil usklajevanje mnenj - nemudoma zaključil razpravo. Matić je razpravo zaključil tako, da sploh ni vprašal, ali ima kdo od prisotnih še kaj za povedati, pač pa je takoj prešel na glasovanje. Iz zgornjega posnetka je moč torej zelo nazorno razbrati odnos, ki ga ima vladajoča SMC do javne razprave in upoštevanja pripomb.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
11
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
10
22.03.2023 22:00
Ali se islamska republika, ki je že vrsto let zaradi svojega jedrskega programa tarča mednarodnih sankcij, lahko kmalu uvrsti v ... Več.
Piše: Uredništvo
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
1
21.03.2023 07:00
Cyber-espionage is a long-time Chinese national priority aimed at strengthening its geopolitical position. The experts and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
16
15.03.2023 21:30
Ruska invazija na Ukrajino ta hip predstavlja največji izziv za demokracijo po svetu. Prizadevanje Ukrajine, da ohrani svojo ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
9
14.03.2023 20:00
Vladimir Putin je v svojem govoru pred rusko zvezno skupščino 21. februarja napovedal, da bo Rusija začasno prekinila ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Money Trapping and China’s Military Espionage
6
09.03.2023 21:11
Chinese targeting of former military officials for military espionage is a significant concern for many nations. This type of ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Trgovanje z Rusijo v času sankcij: Tudi Slovenija pomaga Putinu financirati vojno ...
13
07.03.2023 22:06
Kakšni so trgovinski tokovi Slovenije z Rusijo od uvedbe sankcij, ki smo se jim pridružili tudi v Sloveniji? Pogledali smo ... Več.
Piše: Bine Kordež
United States leads global group announcing tech sanctions against China
15
02.03.2023 19:00
China cringes in anger as Japan and The Netherlands join the United States to control Chinas access to materials for ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako je ukrajinsko zdravstvo preživelo prvo leto vojne
11
01.03.2023 22:20
Minilo je prvo leto vojaških spopadov v Ukrajini. V javnosti se je zelo veliko govorilo o politiki, vojaških aktivnostih in ... Več.
Piše: Milan Krek
Italijanska zunanja politika na Balkanu: Od besed k dejanjem?
6
28.02.2023 20:02
Več Italije na Balkanu in pospeševanje procesa evropskega povezovanja regije. To so prednostne naloge italijanske vlade, kot sta ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (2/2): Kako je Kitajska s pomočjo redkih kovin izzvala Zahod
17
25.02.2023 23:59
Pri oskrbi z redkimi kovinami je Zahod prepuščen na milost in nemilost Kitajski, ki je danes glavna proizvajalka mineralov, ki ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Politika Giorgie Meloni v Sredozemlju: Od četrte obale* do energetske varnosti?
12
21.02.2023 22:00
Dinamika nove rimske vlade v Sredozemlju ne kaže veliko vzporednic z obnovljeno postfašistično tradicijo, dotika pa se vseh ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (1/2): Slon v sobi, ki ga nihče ne opazi
16
20.02.2023 19:00
Odločitev Evropskega parlamenta o propovedi izdelave avtomobilov z notranjim izgorevanjem po letu 2035 je na prvi pogled ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Space and near-space areas in high use of China for surveillance
9
16.02.2023 20:00
In the world of intelligence, China has tried every means to develop technologies to trick its rivals. While the US Navy was ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ali je na obzorju konec rusko-ukrajinske vojne? Ta trenutek zagotovo še ne ...
20
13.02.2023 20:00
Ob bližajoči se prvi obletnici Putinove vojne proti Ukrajini, ki se je začela 24. februarja 2022 v zgodnjih jutranjih urah, je ... Več.
Piše: Uredništvo
Chinese Cellular Chips, Next Biggest Threat to the World
11
02.02.2023 22:00
Chinese cellular chips pose the greatest threat to the world, warns a report published recently by British diplomat Charles ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izključitev Rusije iz sistema SWIFT je priložnost za Kitajsko in za internacionalizacijo juana
9
30.01.2023 23:00
Gospodarske sankcije, ki jih je zahodni blok naložil Rusiji, vedno bolj postajajo dvorezni meč. Njihov glavni namen je bil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Manevrskega prostora za višje plače v Sloveniji na žalost takorekoč ni
15
29.01.2023 22:05
Zadnje mesece se v Sloveniji soočamo z vse večjimi pritiski za dvig plač. Temu je botrovala predvsem visoka rast cen, pa tudi ... Več.
Piše: Bine Kordež
Odgovor na vprašanje, kdo najbolj ogroža Rusijo, je enostaven: Rusija.
41
26.01.2023 20:12
Ruska paranoja, ki je značilna za avtoritarne režime, ne pojenjuje. V zadnjih tednih je več pomembnih kremeljskih politikov, ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Od kje cena 300 evrov za megavatno uro električne energije
16
19.01.2023 20:00
Oskrba z električno energijo in zlasti njena cena bodo tudi v letošnjem letu zaposlovali medije, politiko in porabnike. V ... Več.
Piše: Bine Kordež
China’s eyes on Antarctica through Argentina
22
18.01.2023 20:00
China has been getting closer to Argentina for multiple reasons, most of which could be summarized as a strategic interest in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
Denis Poniž
Ogledov: 2.922
02/
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.881
03/
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.219
04/
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.464
05/
Adijo, Afrika? Omahovanje Zahoda bo na stežaj odprlo vrata Kitajcem in Rusom
Andraž Šest
Ogledov: 1.119
06/
Človeštvo se bo uničilo, če ne bo spoštovalo univerzalnih demokratičnih vrednot
Miha Burger
Ogledov: 1.193
07/
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
Uredništvo
Ogledov: 847
08/
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
Milan Krek
Ogledov: 1.878
09/
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
Valerio Fabbri
Ogledov: 478
10/
Onkraj demokracije: O "odsluženi generaciji" osamosvojiteljev
Dimitrij Rupel
Ogledov: 1.835