Vsi moramo vrniti denar, ki nam ne pripada in vsi smo sankcionirani, če zaračunamo nekaj, za kar nimamo osnove in s tem pravice (torej, če koga opeharimo). Cerar priznava, da je zaračunal stroške, ki mu nikoli niso nastali in dodaja, da ne bo vrnil denarja, ki mu ne pripada. Inštitucije pa nič …
Novopečeni strankarski prvak stranke SMC Miro Cerar, ki pred prihajajočimi volitvami obeta, oziroma prosperira najbolj, naj bi bil človek visokih etičnih in moralnih vrednot. Prosperira zaradi tega, kar naj bi bil, oziroma kar predstavlja. Ne zaradi programa, ki ga mimogrede še nima. Vsaj ne javno dostopnega. Torej je tisto, kar prepričuje volivce zgolj podoba o njem in ne njegova ideja o rešitvah. Skratka, načelen človek je, s tem pa pravi odgovor na tegobe slovenske družbe. Pa je temu res tako? Glede na to kar poročajo mediji, je razmislek na mestu, saj je omajana njegova največja, če ne celo edina konkurenčna prednost, oziroma bistvo, ki definira njegov primat na politični sceni.
Cerarjeva tarifa za predavanje je približno 3 evre na minuto, stroški prevoza do Koroške pa 170,20 evra
Miro Cerar je v februarju tega leta, kot že vemo, istega dne predaval na Šolskem centru Slovenj Gradec in na Gimnaziji Ravne na Koroškem. O etiki in morali namreč. Prvim je Miro Cerar računal 400 evrov za predavanje in 81,4 evrov za prevoz do Slovenj Gradca, drugim pa 250 evrov in dodatnih 90,28 evrov za prevoz do Raven na Koroškem.
Pustimo všečen honorar, ki ga naš šolski sistem radodarno izpljune ob strani. Miro Cerar pač ni poceni (čeprav obstaja vrsta profesorjev, ki redno hodi predavat drugam zastonj). Problematično je, da Miro Cerar za pot zaračuna 170,20 evrov, medtem ko bi smel le 89,91 evrov, na pogrom javnosti pa odgovori, da tega denarja ne misli vrniti, čeprav prizna, da je prišlo do napake in da ne bi smel zaračunati toliko. Miro Cerar je namreč izstavil račun za povračilo stroškov, ki mu niso nastali, ko pa je bil na to opozorjen je odvrnil, da tega ne misli vračati. Je to etično, moralno in pošteno? Presodite sami.
Denar do katerega nismo upravičeni, je vedno potrebno vrniti, ker mora obstajati nekdo, ki mu je bil odvzet in je bil oškodovan, pa četudi je to zgolj šolski sistem - inštitucije mižijo
Mira Cerarja tako ne moti, da je opetnajstil javni šolski sistem. Nas torej, ki ga financiramo. Volivce, ki naj bi njega prišli volit. Predvsem zato ker je etičen, moralen, spodoben in zgleden, kajne? To meji na aroganco in ni nič kaj etično in moralno. Je pa v nasprotju z zkonodajo.
Kako je možno, da nekdo javno prizna, da nam je zaračunal strošek, ki mu sploh ni nastal in pristavi, da vračati tega neupravičeno pridobljenega denarja pa že ne misli, inštitucije in varuhi pravice pa ostajajo tiho? Hej! Tam je nekdo zaračunal nekaj, kar ne obstaja in se okoristil na javnih sredstvih, vi boste pa dalje tiho in plozali, kako močno škripajoča družba smo, medtem ko boste vseeno obkrožili njegovo ime?
Bodo tiho tudi inštitucije, ki so ravnokar slišale, da je Miro Cerar opetnajstil javna sredstva, to priznal in odvrnil, da jih ne misli vračati? Resno? Potem bo že držalo, da je to za naš institucionalni okvir popolnoma sprejemljivo, ali pa pač dokaz, da ta deluje selektivno, kakor za koga, kakor pač kdaj. Sicer vam predlagam, da vsi začnete zaračunavat državi stvari, ki ne obstajajo. Cerar kaže, da je to legalno in moralno.
Očitno drži, da je Slovenija v krizi vrednot, tako kot v krizi zdrave pameti. In da je šele posledica tega okoriščanje in splošna beda. Ampak Miro Cerar, ki predava o etiki in morali, je razgrnil tančico še širše. Ne da nas ne moti to, da se je okoristil na javni račun, vrniti pa ne misli. Miro Cerar je pokazal, da nas v resnici ne gane niti sprevržena etičnost in moralnost, ki je ultimativen razlog za primat na političnem parketu in našo volilno podporo njemu.
Če ni težava niti to, da je Miro Cerar opetnajstil šolski sistem in da po tem priznanju pravi, da vračal pa že ne bo, da so inštitucije ob tem priznanju in napovedi oslepele, in da kljub temu ostaja vodilni pravičnik na političnem parketu, je pa zagotovo sporno to, da bi kot (etični in moralni) pravnik moral spoštovati načelo – da je potrebno vsako nepravno stanje vrniti nazaj v pravni okvir oziroma izravnati krivico (vrniti denar, če ti ne pripada in pri tem so sankcije drugobitne, čeprav nujne v takšnem primeru).
Ko se bo kak slepar pred sodiščem, na podlagi primera Mira Cerarja, skliceval na načelo enakosti pred zakonom in zahteval, da mu dajo vsi mir ne glede na to, da zaračunava državi, kar mu ne pripada in ko bo Miro Cerar dobil tak primer na vpogled, mu bo verjetno jasno, da je tudi sam del poti v slovensko brezno.