Opazili smo
Jazbec bo odstopil, SDH odpovedala na celi črti
Petkovo sporočilo Slovenskega državnega holdinga, češ da se je predsednik uprave odločil za sporazumen odhod, pomeni, da se je SDH kot večinski lastnik odpovedal svojim pravicam v Luki Koper, kjer je prišlo od upora sindikalistov zaradi napovedanih menjav v nadzornem svetu Luke Koper.
Ključne besede:
sdh
marko jazbec
luka koper
sindikati
upor
odstop
anarhija
Foto: www.regionalobala.si
Upor v Luki Koper, odstop Marka Jazbeca in napovedani odhod Karla Erjavca lahko sproži padec vlade, a vse to ne pomeni, da se bodo razmere izboljšale, kajti anarhije ne more biti konec čez noč.
V pisni izjavi, ki jo je predsednik uprave SDH Marko Jazbec podal v petek v zvezi z dogajanjem okrog Luke Koper, preberemo, da je "bila odločitev o zamenjavi treh nadzornikov sprejeta strokovno in odgovorno", vendar se je gospod Jazbec "ob vsem tem dogajanju in današnjih blokadah delovanja Luke Koper" odločil za sporazumni odhod iz uprave SDH, kar je sicer možno le ob sodelovanju nadzornega sveta, ki se mora s tem strinjati. Zakaj je Jazbec sprejel takšno, na prvi pogled nepričakovano potezo? Ker "gre za načelnost in zvestobo vrednotam, v katere trdno verjamem in na podlagi katerih delujem. Verjamem in upam v to, da bo tistemu, ki bo vodil SDH, uspelo te vrednote uveljavljati še naprej. Ob tem si želim, da bo SDH uspelo zagotoviti, da politika in zasebni interesi ne bodo prevladovali v Luki Koper", je zapisal in s tem priznal, da je v ostri bitki za nadzor nad edinim slovenskim pristaniščem izgubil bitko.
Toda v tej "vojni" ni bilo pozitivcev, saj sta obe strani uporabljali umazane udarce. V bistvu je šlo za spopad dveh pokvarjenih omrežij in zmaga enega niti slučajno ne pomeni, da bo zdaj kaj boljše. Kar se tiče ekonomske stabilnosti in lastniške urejenosti je Jazbečev odstop celo slaba novica, saj so ob tem ponovno slavili sindikalisti Luke Koper, ki se lahko s 3.000 evrov neto plače vsak mesec še naprej smejejo v obraz vsem, najbolj pa svojim lastnikom, tj. državi. Ta z 62% delnic očitno ni sposobna uveljavljati svojih lastniških pravic, niti imenovati ali razreševati vodilnega menedžmenta. Zaradi tega je Jazbečev odstop hkrati tudi nadaljevanje pravne in ekonomske anarhije v Sloveniji, za katero je objektivno najbolj odgovorna nesposobna, s paradržavnimi mafjskimi pijvkami prepletena profesorska garnitura predsednika vlade Mira Cerarja.
A tudi če bo ta vlada skupaj s svojimi paradržavnimi pijavkami padla, se razmere še ne bodo izboljšale, kajti anarhije ne more biti konec čez noč. To, da se sindikalisti v Luki Koper - in še kje drugod, če smo natančni - obnašajo kot lastniki, je tako ali tako slovenski unikum, ki nas spreminja v evropski Jurski park virtualnega samoupravljanja, za katerim pa hladnokrvni vladajo mafijske strukture.