Upiral sem se, da bi karkoli napisal o vprašanju Brexita, britanskega izstopa iz Evropske unije, dokler se vsa ta histerija ni polegla. Medijske špekulacije so bile še zlasti v kontinentalnem evropskem tisku osupljive, običajno pa rezultat slabe informiranosti. Naj omenim samo nekaj primerov.
Najprej je tu izjava oziroma trditev, da bomo iz Britanije izgnali vse tujce. To je popoln nesmisel. Zgodovina Združenega kraljestva že več stoletij temelji na odprtih vratih za imigracijo. Nov temelj bo le nadzor nad prebivanjem. Toda po kratkem obdobju, verjetno bo to tri leta, bo podeljeno dovoljenje za stalno prebivanje (permanent residence) - in to bo tujim rezidentom podelilo vse pravice, kot jih imajo britanski državljani, z izjemo volilne. Poleg tega bodo lahko izgnali kriminalce, ki so izvršili zelo resne zločine. Pa še to se bo presojalo skozi vprašanje človekovih pravic, denimo v primeru, ko ima kriminalec družino v Veliki Britaniji.
Brez dvoma bo za tiste državljane Evropske unije, ki so že v Združenem kraljestvu, veljala določena prehodna ureditev. Ker v Združenem kraljestvu živi okoli 2,5 milijona državljanov EU, v drugih članicah EU pa okoli 1,5 milijona britanskih državljanov, gotovo ne bo nobenih težav s sklepanjem recipročnih sporazumov. Druga vprašanja, kot denimo zdravstveno zavarovanje, se bodo ravno tako nadaljaljevala na osnovi reciprocitete, ki je obstajala še pred nastankom EU. Enako velja za avtomobilsko zavarovanje, pošto in telekomunikacije. Bo pa kljub temu t.i. zdravstveni turizem precej težje izvedljiv za državljane članic EU.

Britanski humor na srečo ostaja v Evropi.
Trgovina se bo nadaljevala, saj koristi obema, Uniji in Veliki Britaniji, ki ima z Unijo konec koncev ogromen zunanjetrgovinski primanjkljaj. Vseeno pa utegne biti trgovina z nekaterimi nečlanicami EU za Britanijo konkurenčnejša. Kmetijski produkti, denimo, so z enotnimi evropskimi predpisi zelo visoko zaščiteni na notranjem trgu. Zanimiv stranski produkt za evropske državljane je to, da bodo kot turisti, če bodo v Veliki Britaniji kupovali blago večje vrednosti, upravičeni do povrnitve davka na dodano vrednost (VAT) - podobno kot to zdaj velja za švicarske državljane. Obenem bodo britanski državljani dobili vrnjen ta davek, če bodo kupovali takšno blago na ozemlju EU. To je še posebej zanimivo za evropske turiste, glede na to da je funt izgubil nekaj vrednosti in lahko ostane 10% pod prejšnjo vrednostjo.
Kar se tiče izobraževanja, predvidevam prehodne sporazume, ki jim bo sledilo recipročno štipendiranje za dobre študente za študij v Veliki Britaniji oziroma obratno. V tem trenutku je strošek štipendiranja višji za britanskega davkoplačevalca, saj število študentov iz kontinentalne Evrope daleč presega število britanskih študentov na kontinentalnih univerzah. Do tega prihaja zaradi strašnega povpraševanja po študiju v angleškem jeziku in navkljub temu, da morajo vsi študenti v Angliji plačevati osnovno šolnino (basic fee).

Vodilni britanski tabloid The Sun je odkrito navijal za izstop.
O ribištvu se skoraj ne govori, pa se ogromen del tega dobičkonosnega skupnega ribolova izvaja prav v britanskih vodah, zato sta njihova vrnitev in kasnejši izvoz zelo pomembna. Velika Britanija je tu v neprimerno boljše položaju pri pogajanjih, pa čeprav se bo strinjala, da se nadaljuje radodarna politika do dostopa tujih ribičev v angleške vode. Pogajanja bodo v korist obeh strani, če bosta le prevladali zdrava pamet in dobra volja. Neumne izjave nekaterih evrofanatikov pa je najbolje ignorirati.
Predvsem pa upam, da bo zavladal nov občutek za realnost znotraj EU in da se bodo potrebne reforme izvedle, da bi povrnile gospodarsko rast v ta del sveta, še posebej zato, da bo odpravljena nadloga brezposelnosti in znotraj nje brezposelnosti mladih. Prav tako upam, da bo manj birokracije v EU in da se bo demokracija vrnila v nacionalne države. Nenazadnje morajo elite in vodilne osebnosti več pozornosti namenjati potrebam demokratičnih množic.